Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Achizitie site Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sebi_pop

sebi_pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.07.2008
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Vreau sa cumpar ceva de pe un site din Polonia. Plata se va face in Euro. Problema este ca nu am cumparat niciodata nimic de pe un site din strainatate si nu stiu nimic referitor la platile internationale.

Livrarea se va face prin GLS Courier si mi-au spus ca plata se poate face prin 2 modalitati:
Direct in contul lor bancar:
Bank account number:
BANK BPH, SWIFT/BIC: BPHKPLPK
IBAN: PL66 1060 0076 0000 3300 0070 9314

Sau prin paypal: [email protected]

Ar putea cineva sa imi spuna cam ce costuri ar implica fiecare si ce banci ar avea comisioane mai mici pentru astfel de plati, ca sa stiu ce sa aleg? Suma totala de achitat pentru comanda va fi in jur de 150 EUR. Alta achizitie de acest fel nu cred ca voi mai face in viitorul apropiat (poate niciodata). Conturi nu am deschise decat 2 in lei la Bancpost (cont curent lei si card de debit VISA) si inca un cont in lei la Intesa Sanpaolo. Nu stiu cum se procedeaza in cazul platilor internationale (probail va trebui sa imi deschid alte conturi) iar despre paypal abia ieri am aflat ca exista si nu stiu inca prea multe despre el, ce costuri sunt si ce trebuie sa fac mai exat. Am incercat sa citesc putin la topicul dedicat paypal, dar cele aproape 200 de pagini sunt prea mult pentru cineva care nu stie inca absolut nimic despre el.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca ai conturi in lei se va aplica mai intai conversia in Euro la cursul bancii + comisionul pt. tansferul bancar.
PayPal este practic tot un fel de banca. PayPal iti trage banii de pe card si ii transfera la randul lui catre alt cont de paypal, lista de comisioane le gasesti aici: https://www.paypal.c...ng-fees-outside

#3
sebi_pop

sebi_pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.07.2008
Ok gumball3000 mersi pentru raspuns. Deci sa inteleg ca daca aleg varianta paypal singurele comisioane platite sunt cele din linkul tau? (3,4% + 0,35 EURO). Asta la cei 150 EURO ar insemna 5,45 EURO? La banca unde detin cardul de debit nu mai platesc nimic pentru operatiunea de plata?

Daca aleg varianta paypal trebuie sa imi fac un card acceptat de paypal, nu? Sa intreb direct la banca daca imi pot emite un card acceptat la plati paypal?

Si daca aleg varianta de plata direct in contul IBAN, ati putea sa imi spuneti ce banci au comisiaone mai mici la astfel de plati, pentru sume de aprox 150 euro?

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
plătește prin Paypal, comisioane zero. Plata în cont o să te cocoșeze.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postsebi_pop, on 27th February 2012, 00:48, said:

Ok gumball3000 mersi pentru raspuns. Deci sa inteleg ca daca aleg varianta paypal singurele comisioane platite sunt cele din linkul tau? (3,4% + 0,35 EURO). Asta la cei 150 EURO ar insemna 5,45 EURO? La banca unde detin cardul de debit nu mai platesc nimic pentru operatiunea de plata?

Daca aleg varianta paypal trebuie sa imi fac un card acceptat de paypal, nu? Sa intreb direct la banca daca imi pot emite un card acceptat la plati paypal?
Nu mai e nimic de plata. Pentru paypal iti trebuie un card care sa mearga pe net. Incearca sa-ti faci cont cu cardurile pe care le ai acum (bancpost si intesa) inainte sa deschizi altele.

Edited by don_dannielo, 28 February 2012 - 16:11.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai convenabil e de departe PayPal!
La plata din cont  prin Swift costurile sunt neasteptat de mari :@

#7
pricinosus

pricinosus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.12.2004
Salut sebi_pop

Ai primit produsele din Polonia?
De curand am niste curiozitati in legatura cu polonezii si comertul online.

RESPECT

Edited by pricinosus, 21 May 2012 - 02:42.


#8
sebi_pop

sebi_pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.07.2008
Am primit produsele. Nu am avut niciodata neplaceri legate de achizitia online a unor produse din Polonia....

#9
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
De pe allegro a cumparat cineva ,plata cum se face ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate