Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Dezvoltatorii imobiliari activi au protejat prețurile. Vedeți unde ne situăm față de regiune

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Piata imobiliara are la baza fundamente puternice? (23 member(s) have cast votes)

Piata imobiliara are la baza fundamente puternice?

  1. Da (4 votes [17.39%])

    Percentage of vote: 17.39%

  2. Nu (19 votes [82.61%])

    Percentage of vote: 82.61%

Vote Guests cannot vote

#37
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
E irelevant cand vorbim de fundamente.
Oricare ar fi conditiile dintr-un apartament si proprietarul si chiriasul se vor confrunta cu absolut aceleasi probleme.
De asta consider raportul pret/chirii relevant. Mai  ales ca si chiriile sunt influentate de cererea marita si economia in crestere si chiar si de factorul plata la negru.

#38
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 29th February 2012, 10:29, said:

Mai  ales ca si chiriile sunt influentate de cererea marita si economia in crestere si chiar si de factorul plata la negru.
eu de fo 3 ani spun chestia asta și toți o bagă p-aia cu salariul mediu.

#39
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postparadigmatic, on 29th February 2012, 10:54, said:

eu de fo 3 ani spun chestia asta și toți o bagă p-aia cu salariul mediu.
Am o observatie legata de aceste venituri la negru : O foarte mare parte consta in chirii. Adica inca juma de salariu mediu pe Bucuresti (si in alte parti).
Cunosc din pacate familii intregi care au ca sursa de venit chiria (sau un aport de peste 50%). E deprimanta chestia asta. Pentru ca o scadere a chiriilor ar distruge potentialul lor economic.
Automat TOATA partea asta din venituri la negru se poate anula. Nimeni nu  incaseaza chirii si cumpara apartament in acelasi timp (cu exceptia speculantilor evident).  Care chiar tu ai zis ca au disparut.
Sunt si exceptii (gen Minime) care declara chiria si se chinuie sa o plateasca. Si chiria mea este platita prin contract inregistrat la fisc.
Dar cam 90% nu.

#40
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Pentru cei interesati de  studiul american legat de raportul pret chirii/
Se afla la  AICI

Foarte important acest fragment din PDF :

Quote

The majority of the movement of the price-rent ratio comes from future returns, not rental growth rates.  This will not comfort everyone, as it implies that price-rent ratios change because prices are expected to change in the future, and seemingly out of proportion to changes in rental values.

    We found that most of the variance in the price-rent ratio is due to changes in future returns and not to changes in rents.  This is relevant because it suggests the likely future path of the ratio. If the ratio is to return to its average level, it will probably do so through slower house price appreciation..

Edited by mihaicl1981, 01 March 2012 - 14:36.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai asa ca nu inteleg. Adica ei zic ca raportul pret-chirii se va micsora prin cresterea lenta a pretului, nu scaderea chiriilor?

#42
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMembruAnonim, on 1st March 2012, 23:18, said:

Stai asa ca nu inteleg. Adica ei zic ca raportul pret-chirii se va micsora prin cresterea lenta a pretului, nu scaderea chiriilor?

De fapt ce au zis (in 2004) este ca preturile vor creste cu o rata mai mica in raport cu cresterea chiriilor (care este de obicei foarte lenta). Ceea ce s-a intamplat de fapt a fost o prabusire a preturilor (in 2006) si nu o crestere a chiriilor.

Edited by mihaicl1981, 01 March 2012 - 23:51.


#43
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMembruAnonim, on 1st March 2012, 23:18, said:

Stai asa ca nu inteleg. Adica ei zic ca raportul pret-chirii se va micsora prin cresterea lenta a pretului, nu scaderea chiriilor?
Raportul pret/ chirii se poate micsora in cateva variante:
- scade sau ramane constant pretul - creste chiria
- scade pretul- chiria ramane constanta
- scade pretul mai mult decat scade chiria
- creste pretul mai putin decat creste chiria ( probabil la asta s-au referit )

Nu cred ca mai e vreo varianta.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cam asa cred si eu, cel putin ultimele 3 variante le-am experimentat pe propria piele :)

#45
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMembruAnonim, on 2nd March 2012, 11:54, said:

Pai cam asa cred si eu, cel putin ultimele 3 variante le-am experimentat pe propria piele :)
Eu as paria pe a doua varianta :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate