Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 

Switch-uri Cu Management

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
don2005

don2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2005
Sal, am si eu o intrebare, am o mica retea, si vreau sa achizitionez niste switch-uri cu management, si as vrea sa aflu daca, cu un server configurat serios ( pe la 100 e, filtru mac, etc ) mai poate cineva schimba mac ( adica sa fure net mai pe romaneste, daca eu il opresc ). mercy

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
stai ase!

- ce inseamna un server configurat serios pe la 100 E ?!

#3
theonly1

theonly1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.07.2005
La switch-urile cu management poti sa faci, printre multe altele, filtrarea pe baza de MAC pe fiecare port in parte. Asta elimina furtul de IP-uri prin MAC spoofing, furtul de net prin conectari neautorizate la switch, etc.

Mare grija insa, un switch cu management costa > 300$, iar furtul de switch-uri e "sport national" la romani (cel putin in zona in care stau eu). Gandeste-te de 2 ori daca e sigur si renteaza sa pui sw-uri cu management pe scara blocului.

Bafta! :peacefingers:

#4
savone

savone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.08.2005

 theonly1, on Oct 19 2005, 09:25, said:

La switch-urile cu management poti sa faci, printre multe altele, filtrarea pe baza de MAC pe fiecare port in parte. Asta elimina furtul de IP-uri prin MAC spoofing, furtul de net prin conectari neautorizate la switch, etc.

Mare grija insa, un switch cu management costa > 300$, iar furtul de switch-uri e "sport national" la romani (cel putin in zona in care stau eu). Gandeste-te de 2 ori daca e sigur si renteaza sa pui sw-uri cu management pe scara blocului.

Bafta! :peacefingers:
O solutie buna,si totusi...  :naughty:  
exista dar trebuie sa stie cit de cit si poti urmari cu un program shadow si IP-urile pe MAC -ul respectiv.
Anyway se pare ca ar fi cea mai viabila solutie daca zici ca e mica (reteaua)

#5
mig

mig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.05.2003
VPN-ul nu este o solutie pentru a te proteja de "hoti" ?

#6
don2005

don2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2005
Mercy pentru raspunsuri!

   Faza e ca in reteaua mea nu sunt probleme de genul asta, sau poate nu stiu eu de ele  :) dar trebuie sa fac una intr-un camin studentesc, si de aia mi-e cam frica  :confuzzled: , am gasit switch-uri cu management la 5 mil cel mai ieftin ( am siguranta ca nu se vor fura ) dar inca nu sunt sigur cu mac-ul, provider de net ( i-mi sunt prieteni destul de apopiati, i-am mai ajutat cu, cate ceva, mi-au dat cteva detalii tehnice, dar se cam contrazic intre ei aia dela tenic ) , oricum am server conigurat destul de bine ( 100 e costa pentru mine ), pe mine ma intereseaza sa nu schimbe mac, daca ruteaza cu doua placi de retea i-mi dau seama din trafic, si oricum nu prea am ce sa fac, dar sa nu am grija sa fac politie non stop, sa-i pazesc.  


Mercy inca odata pentru raspunsuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate