Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Jurnal De Bord Focus (vechi)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005
Gata! Mi-am luat Focus. Am auzit numai lucruri bune despre el pe aici si prin alte parti. E un TDCI 115CP Ghia hatchback 80.000km. Prima impresie e tare de tot. Trage rau de tot. Am trecut si pe la service cu el inainte...mare lucru nu au avut ce comenta... insa totusi mi s-a parut scumpe rau piesele. Adica ceva de genu daca se aude ceva ciudat pe acolo scoti cateva sute de euro pe nimicuri. Vreau sa ii schimb curea alterator si intinzator si sa ii fac schimbul de ulei, filtre etc. La cati km schimbati chestiile astea?? Mi s-a spus ca e pretentios rau la motorina, sa bag numai de la OMV si chestii de astea... asa e?

Are cineva masina d-asta? ceva opinii???

#2
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005
Vreau sa schimb uleiul. Mi s-a spus sa bag sintetic ca e cel mai bun. ce parere aveti... Recomandati vreo marca? Si cam cat costa...

Mai am o mica problema... cartea tehnica e in germana... poate sa ma ajute cineva cu o carte tehnica de Focus in romana sau engleza..

Pun si poze in curand

Edited by adi_r, 19 October 2005 - 16:06.


#3
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Motorul e misto. Sasiul la fel. Interiorul mai putin.
Cit te-a dus masina?

#4
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005

View PostAhile, on Oct 22 2005, 01:43, said:

Motorul e misto. Sasiul la fel. Interiorul mai putin.
Cit te-a dus masina?
9200 din 2002

Bordul e asa si asa. Usile sunt super ca sunt cu piele.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
sa o tii "aproape", fara evenimente neplacute! :coolspeak:

Si sa ne tii si pe noi la curent.

#6
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005
Uitati si niste poze.

Attached Files



#7
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
super! sa o stapanesti sanatos!

#8
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
ca detinator de focus (vechi) iti pot recomanda sa schimbi cam la 15k filtre si uleiul. In cutie umbli la ulei  cam la 60k(sintetic). Daca pe motor este trecut vreun tip de ulei mergi in continuare pe acelasi.

Curelele la focus(recomandare uzina + garantie) se schimba cam la 140k.

Daca nu sti ce ulei sa folosesti iti recomanda Aral (compozitia depinde de ce a fost pana acuma pus in motor).

despre motorina pot sa iti spun ca mai bine pui euro5(la noi echivaleaza cam cu euro 3spre4) si iti recomand si eu OMV - parca se simte diferenta fata de celelalte companii.

daca mai ai intrebari iti raspund.

Sa il stapanesti SANATOS si fara incidente.(bine ai venit in clubul FOCUS).

#9
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005
In Bucuresti in traficul de dimineata computerul de bod arata cam 11l/100 km  e cam mult tinand cont ca e pe motorina iar in cartea tehnica la consum urban e trecut 7,2. Alti posesori ce zic. Eu cu un plin de motorina am facut aproximativ 600 km, din care jumatate in Bucuresti si jumatate in afara

de asemenea, mi se pare ca masina raspunde uneori ciudat la demaraje (adica uneori accelereaza rapid, iar alteori mai slab) sa fie asta de la turbo (motot tdci 115 cai) Voi la ce turatie schimbati vitezele? Eu pe la 1800 -2000.

Edited by adi_r, 07 November 2005 - 16:30.


#10
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
este ok consumul avand in vedere ca deja a venit frigul. Eu cel mai bun consum l-am obtinut schimband viteze pe la 2300-2500(avand in vedere ca ai pana la 7k turatii) - eu daca schimb pe la 1800(la 1900 are cuplul maxim) in viteza urmatoare deja masina este subturata si nu este OK deloc. Incearca sa mergi cu ea mai turata, o sa vezi ca o sa isi revina.

revenind la consum, important este sa te uiti pe calculatorul de bord dupa ce s-a incalzit masina - la rece orice masina consuma multicel.

#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Tu ai diesel banuiesc, daca zici ca ai cuplul maxim la 1900??? Daca e diesel fii sigur ca alea 7000 de ture sunt de forma acolo :)

#12
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005
La dieselul meu zona rosie incepe la 4500 . Eu nu am depasit inca 3200 cu ea. Nici nu prea am mers in afara prea mult. Intr-a 5-a la 3000 de ture are 150km/k

#13
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005
Nu am mai postat de ceva vreme.

Intre timp am facut cu masina aproape 5000 km.
I-am facut revizia standard m-a costat 5,5 mil. cu tot cu manopera. Am schimbat uleiul (aproape 6 l BP 5w0), filtru motorina, aer si ulei.
De asemenea la un moment dat a inceput sa imi scartaie ceva la motor... Se bulise o piesa la alternator cu o rola. Am cumparat piesa de la cineva care o avea (arata noua ) cu 5.5 mil, la Ford fiind aproape 10 mil. Era axul pe care se invarte rola alternatorului.

In urmatoarea perioada am planificate sa schimb:
cureaua alternatorului,
kitul de distributie -  are 90.000 la bord , in caz ca sunt reali
rulmenti roti fata -  mi-au zis in service ca freaca si parca la viteze mari am inceput sa ii aud tiuind usor
placute de frana - franeaza ok.. da cre ca e bine

In rest am observat ca imi curge putin ulei pe la pedala de ambreiaj cateva picaturi. Asta de cateva luni, nu mereu si putin. Asta nu stiu de la ce ar putea fi da o sa le zic alora in service si de chestia asta. Aveti idee ce poate fi?

De masina in rest sunt multumit, este foarte sprintena si manevrabila, consumul in bucuresti in traficul cel mai naspa e undeva in jur de 10, afara am scos si 4.5.  In bucuresti o chinui cu a1a si a2a , dar afara e o placere sa mergi .. in special pe curbe. E o senzatie extrem de placuta, trage k lumea si cand calci acceleratia te baga in scaun si ai si sentimentul ala de control. Si imi mai place mult interiorul, curbele alea care se imbina super fain si se integreaza perfect. Si arata si diferit de cam tot ce vezi la celelalte masini, austere si plictisitoare. Pacat ca la noul Focus nu au continuat in aceiasi directie, interiorul aratand destul de banal.

Mai postez..

Edited by adi_r, 20 January 2006 - 16:35.


#14
Pana

Pana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.10.2005
Nu mi se pare deloc ok cati bani ai bagat si cat mai ai de bagat in ea. Sunt multe milioane pe niste kkturi ce nu trebuiau sa se strice la 90k km. Si consumul mi se pare MARE pt. puterea motorului. In fine, s-o stapanesti cu placere si la cat mai putine incidente.

#15
adi_r

adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2005

View PostPana, on Jan 21 2006, 14:54, said:

Nu mi se pare deloc ok cati bani ai bagat si cat mai ai de bagat in ea. Sunt multe milioane pe niste kkturi ce nu trebuiau sa se strice la 90k km. Si consumul mi se pare MARE pt. puterea motorului. In fine, s-o stapanesti cu placere si la cat mai putine incidente.

Cred ca la orice masina pe care ti-o iei la mana a doua.. trebuie sa bagi ceva bani... eu pana acum am bagat cam 200 euro (schimbul de ulei si de filtre nu se pune). Ceea ce o sa mai schimb o sa ma duca probabil la inca 400-500 euro si sper sa nu mai fie nevoie sa mai schimb ceva. Daca ramane asa mi se pare ok. Consumul de 10 in Bucuresti la traficul infernal de dimineata mi se pare si el realist (masina are 115 CP si e diesel).. afara 4.5-5l/100km.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate