Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Oferte retention UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Desi nu ma asteptam, UPC a inceput sa practice acest lucru. Astazi am fost sunat de un consultant de la ei care imi aduce la cunostinta ca in 2 luni ies din perioada contractuala. Se intreba el, daca nu cumva doresc sa prelungesc contractul, raspunsul meu a fost nu din start, motivand ca doresc sa ma mut la alt provider care are o oferta mai bun decat ce ofera ei pentru clientii noi.
Pentru inceput mi-a oferit mizeria aia de pachet suprem (20 mbps netu', wtf??!  :death: ), alo oriunde 200, tv digital maxim, router wifi, totu' la "doar" 102 lei.
Mi s-a parut chiar o oferta mai proasta decat ce am in momentul de fata.. L-am refuzat.. SI dupa lungi negocieri am primit asa: FIber Power 120 (care il am si acum), TV Digital Maxim HD DVR, Alo Oriunde 200, Router WI-Fi. Ce ziceti am facut o afacere buna? Era sa uit.. toata treaba asta prelungire pe un an. Eu credeam ca aceste pachete sunt batute in cuie si nu se pot schimba dupa bunul plac al celor de la call center. Mai e cineva care a primit astfel de oferte?

Edited by scooby2008, 17 February 2012 - 15:15.


#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Adica ei fac retentie cu pachetul care apare pe site chiar in primul slide?

Daca ne spui si la ce pret ai primit aceste servicii vom putea face o comparatie cu ce ofertele standard.

#3
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postscooby2008, on 17th February 2012, 15:15, said:

Desi nu ma asteptam, UPC a inceput sa practice acest lucru.
UPC are retentie de mai mult timp...

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdanutz1, on 17th February 2012, 15:23, said:

Daca ne spui si la ce pret ai primit aceste servicii vom putea face o comparatie cu ce ofertele standard.
Eu la retentie am primit un discount destul de..... consistent/luna fata de ce plateam inainte.
Totul este sa stii cum sa negociezi...
Deci inseamna ca sunt flexibili....

PS.Nu am trecut si suma deoarece nu vreau sa creez......discutii.Asa cum am mai zis si mai sus,depinde cum stii sa negociezi.

View Postscooby2008, on 17th February 2012, 15:15, said:

Desi nu ma asteptam, UPC a inceput sa practice ....
Si nu de acum.....eu am avut parte anul trecut prin aprilie-mai sa port discutii cu ei si am fost norocos :coolspeak:
Sper sa mai pot negocia si in acest an :OK:

PS.Chiar daca am GPON (RCS) la poarta eu vreau sa continui tot cu UPC...mai ales ca am ceva vechime in retea....si sunt multumit de cea ce imi ofera,dar este loc si de mai mult...

Edited by feribalint, 17 February 2012 - 19:21.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
au retentie de mult timp. acuma...ca poti primi o oferta foarte buna sau una de rasu' curcilor, asta e altceva. chiar astazi am primit eu
o oferta d-asta care se incadreaza perfect la cea de-a doua categorie, cand am sunat la ei ca vroia un vecin sa rezilieze si omu' fiind
in varsta m-a chemat pe mine. discutia cu cei din call center a fost de mare amuzament, vorbeam impreuna si ne intelegeam separat.

vecinului tocmai ce-i venisera in casa cei de la RDS sa-i instaleze cablul, urmand sa vina si cu telefonia fixa. ii sun p-astia de la UPC,
raspunde o tanti, ii spun ce vreau si totodata o rog sa sarim peste partea cu retentia daca se poate ca ma grabeam, inregistreaza ea
cererea si ma roaga sa astept sa ma transfere la nu stiu ce departament, dedicat din cate se pare clientilor care au intentia de a nu le
mai cotiza. stau 5 minute, mai stau inca 5...dupa 20 de minute raspunde un nea Caisa. buna ziua, buna ziua, ii mai spun si astuia iar
ce vreau, il rog si pe el sa sarim peste partea cu ofertele si incercari de retentie ca tocmai ce s-au instalat serviciile de la RDS...ti-ai
gasit..."pai da domnu', da' sunteti client vechi...daaa, aveti acelasi abonament inca de la inceputul contractului...va ofer eu acuma si
digital, va dam si o telefonie fixa la pachet, cu 51 de lei." ii mai zic odata ca nu intereseaza din moment ce tocmai am instalat serviciile
de la o companie concurenta, incepe iar..."da' de la ce companie? da' cat platiti? da' hai ca va dam mediabox-u' gratis, e o oferta foarte
buna pentru Dvs". il invit sa viziteze site-ul RDS-ului daca il intereseaza oferta ca n-am de gand sa i-o descriu eu pe banii mei la telefon,
ii mai explic odata ca n-are cum sa ma faca sa ma razgandesc si...bineinteles ca o luam de la capat cu oferta, dar acum pretul scazuse la
32,5 RON. i-o tai scurt intreband daca pot sa depun cererea de reziliere in scris la o casierie, ca vad ca nu ma inteleg cu dumnealui, la
care isi da ca prin minune seama ca eu chiar am de gand sa reziliez si ca deja sunt un pachet de nervi si imi spune ca nu e nevoie, se
rezolva si pe loc, la telefon. bate in taste vreo 30 de secunde, dupa care imi ureaza o zi buna si terminam.

deci, morala e ca daca tot faceti prelungire, macar negociati preturi la sange. spun asta pentru cei care nu stiu ca n-ar trebui sa spuna "da"
la prima oferta facuta. cea mai buna varianta de a primi o oferta ca lumea, e aia cand le spuneti ca reziliati.

Edited by dygey, 17 February 2012 - 21:40.


#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daaa, am tras un show cu ei pe cinste si a meritat distractia, trust me. radeam de ei cum se chinuiau sa ma faca sa
nu renunt de se uita vecinu' ca la felu' paishpe la mine ca nu intelegea ce ziceau aia de ma amuzam eu in asa hal.  :lol:

Edited by dygey, 17 February 2012 - 22:17.


#7
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcatalinman, on 17th February 2012, 21:57, said:

asta dupa ce am plecat eu de la domnul in varsta ce tocmai se abonase la RCS ? :lol:


tot agent pe teren ai ramas? :coolspeak:


Ajunge rar cate un ratacit pe strada mea si devine bucuria cainilor..
Sa vezi distractie , pe nametii astia , cum alearga baiatul cu pliantele in brate .
La capatul strazii ,suparat ca nu a prostit iar nimic in zona isi varsa suferinta pe o pubela unde lipeste un afis A3.

View Postflorianro, on 17th February 2012, 18:19, said:

UPC are retentie de mai mult timp...


corect..si normal.

Edited by lafayette, 18 February 2012 - 09:43.


#8
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Toate astea la 89 lei, tinand cont ca pe site pachetul, dar cu internet de 20 de mega e 102 lei eu zic ca am facut o afacere buna  :thumbup:

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,533
  • Înscris: 16.12.2006

View Postlafayette, on 18th February 2012, 09:44, said:

tot agent pe teren ai ramas? :coolspeak:
deh, cand prin casierie, cand pe teren, ma descurc si eu  :lol:

tu te-ai transferat cumva la Sport 1 ?

ca pe aria TV vad ca postezi doar la Sport 1 :)

#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postcatalinman, on 18th February 2012, 18:47, said:

tu te-ai transferat cumva la Sport 1 ?
ca pe aria TV vad ca postezi doar la Sport 1 :)
Si unde vrei sa posteze? :huh:
Daca nu sunt probleme si nu este vorba de "marea scanare"....ah pardon am gresit ...la noi nu exista  asa ceva,daca este sa intre ceva intra fara sa dam scanare... :notangel:

#11
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Offtopic:Eu nu inteleg loialitatea asta cu tangente de fanatism  fata de o firma sau de alta, va dau astia de mancare pe gratis sau care este motivatia?UPC un mare kkt ca si RCS de altfel!Doar ca unii stau mai bine la capitolul relatii cu clientii(UPC), eu am atat UPC cat si RDS, UPC un mare rahat cu cei 120 Mbp(60 mbps reali) ai lor pe cand RDS merge in cei 100 Mbps, in schimb UPC mult mai buni pe televizune spre deosebire de RDS!

#12
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008

View PostHavoc, on 18th February 2012, 22:06, said:

Offtopic:Eu nu inteleg loialitatea asta cu tangente de fanatism  fata de o firma sau de alta, va dau astia de mancare pe gratis sau care este motivatia?UPC un mare kkt ca si RCS de altfel!Doar ca unii stau mai bine la capitolul relatii cu clientii(UPC), eu am atat UPC cat si RDS, UPC un mare rahat cu cei 120 Mbp(60 mbps reali) ai lor pe cand RDS merge in cei 100 Mbps, in schimb UPC mult mai buni pe televizune spre deosebire de RDS!

:yes:

#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View PostHavoc, on 18th February 2012, 22:06, said:

..... UPC un mare rahat cu cei 120 Mbp(60 mbps reali) ai lor pe cand RDS merge in cei 100 Mbps, in schimb UPC mult mai buni pe televizune spre deosebire de RDS!

Spre surprinderea ta sunt destui la care merge la vitezele contractate.....adevarat eu inca nu am aceste viteze(abonament),dar posibil prin vara-toamna sa trec si eu la aceste viteze.
In privinta televiziunii,da asa este.

View PostHavoc, on 18th February 2012, 22:06, said:

..... pe cand RDS merge in cei 100 Mbps.....

Poate ne spui si unde merge? Pe torente?
Am citit si topicurile de net RCS si am vazut ca si acolo sunt destule probleme... :peacefingers:

Edited by feribalint, 18 February 2012 - 22:17.


#14
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postferibalint, on 18th February 2012, 22:19, said:

Spre surprinderea ta sunt destui la care merge la vitezele contractate.....adevarat eu inca nu am aceste viteze(abonament),dar posibil prin vara-toamna sa trec si eu la aceste viteze.
In privinta televiziunii,da asa este.



Poate ne spui si unde merge? Pe torente?
Am citit si topicurile de net RCS si am vazut ca si acolo sunt destule probleme... :peacefingers:

download de pe majoritatea site-urilor,torrente,ftp,etc...
Referitor la net-ul oferit de UPC...nici nu ai idee cat m-am rugat de ei sa rezolve problema,admiteau ca este o problema si este a lor...dar nu aveam termen...si am dus-o asa cam 4 luni de zile pana mi-am pus RDS si l-am trecut ca si linie de backup

Edited by Havoc, 18 February 2012 - 22:53.


#15
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Poate aduci si niste dovezi....asta cu torentele le stiu,dar de pe orice site....aici este discutabil...
Ca doar am vazut destule speedteste pe extern aici prin Europa si nu am vazut sa mentina viteza de 100Mbps.....

Asa am vazut si eu net de UPC care descarca de pe torent la viteza contractata(cel de 120)...postat chiar aici pe una din topicurile dedicate.

#16
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postferibalint, on 18th February 2012, 22:53, said:

Poate aduci si niste dovezi....asta cu torentele le stiu,dar de pe orice site....aici este discutabil...
Ca doar am vazut destule speedteste pe extern aici prin Europa si nu am vazut sa mentina viteza de 100Mbps.....

Asa am vazut si eu net de UPC care descarca de pe torent la viteza contractata(cel de 120)...postat chiar aici pe una din topicurile dedicate.

Dragul meu, eu vorbesc de viteza in tara,pentru ca nu compar mere cu pere,UPC 120mbs in tara se traduceau in 60 pe cand la RDS chiar sunt 100.
Pe extern este clar ca nu au cum sa dea 100, nici RDS si nici UPC.
Sincer nu am chef sa ma lansez intr-o dezbater UPC vs. RDS,ce am spus pana acum sunt fapte probate de mine,RDS este mult mai bun pe partea de net,iar UPC pe partea de televiziune, chiar mi-au facut o oferta cei de la RDS si pe partea de TV doar ca sa trec la ei(cam la jumatate din ce platesc la UPC) dar le-am zis pas.

Edited by Havoc, 18 February 2012 - 23:46.


#17
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Si eu cu suportul tehnic: Cand ajungeam la limita de viteza, pe abonamentul vechi, acum ceva timp, modemul pur si simplu se bloca dupa care se desincroniza, ei cica eu as fi de vina si imi comparau modemul cu o teava care poate duce un anumit debit si dupa ce se depasea acest debit pur si simplu se bloca. Cica sa pun limitare in torrente si la descarcari, tot eu de vina, nu echipamentele lor de 2 lei! Veneau figurantii de la suport tehnic.. le aratam cum face.. Imi ziceau: "pune limitare ca din cauza asta se blocheaza". Le explicam foarte frumos: "Din moment ce am viteze de PANA LA ar trebui sa mearga chiar si la viteza aia din cand in cand nu?". Raspunsul: "Nu, pune limitare" dupa care au plecat. In rest, pe televiziune sunt Ok, mai ales daca vorbim de HD DVR.

Edited by scooby2008, 19 February 2012 - 00:52.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fanatismul pe aria UPC e extrem de mare, mai ales in raport cu numarul de clienti pe care ii are aceasta companie fata de concurenta.
Sa compari gluma de internet overpriced UPC cu RDS - lame, mai are rost sa ne batem in teste? :peacefingers:

View Postscooby2008, on 19th February 2012, 00:51, said:

Veneau   figurantii de la suport tehnic.. le aratam cum face.. Imi ziceau: "pune   limitare ca din cauza asta se blocheaza". Le explicam foarte frumos:   "Din moment ce am viteze de PANA LA ar trebui sa mearga chiar si la   viteza aia din cand in cand nu?". Raspunsul: "Nu, pune limitare" dupa   care au plecat. In rest, pe televiziune sunt Ok, mai ales daca vorbim de   HD DVR.
Reteaua e obosita, cei de la suport nu cred ca au vreo vina. Tu limiteaza-ti torrentii repejor pana nu le ia foc coaxialul. :)

Edited by MembruAnonim, 19 February 2012 - 01:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate