Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 

Accident Iulius Mall Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pe mine m-a lovit intentionat unul cu Porsche acum cativa ani (am scris atunci si pe forum), i-am luat numarul (strain din pacate) si am fost de n ori la politie si tot degeaba...biletelul in stergator era cea mai buna idee atunci!

#20
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
no....acum se vede care este treaba cu bonus/malus. Asiguratorii castiga bani frumosi din lipsa de bun simt a oamenilor (in fine...a unora dintre ei) iar cozile de topor aplauda in speranta ca le scade cu cativa zeci de lei RCA-ul. Dar ce folos ca practic esti obligat sa faci CASCO (dar nici aici nu scapi 100% multumita fransizei si a primei de reintregire) ori sa platesti din buzunar 90% din daune. Eu personal am gasit de doua ori masina lovita in parcare. Autorii au sters putina...normal, ca doar nu erau fraieri sa dea bani in plus la anu'. Deci legea zice practic asa: asiguratorii si nenorocitii sunt protejati....cetateanul nevinovat plateste! Mi se pare absolut corect avand in vedere ca ultima categorie este din ce in ce mai restransa.

Edited by alexpet, 14 February 2012 - 23:27.


#21
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Daca n-ai dovezi, politia nu are ce sa faca... ala poate declara ca i-a fugit spatele si s-a infipt intr-un stalp...
RCAul functioneaza doar daca ambii autori declara ca au fost implicati in acelasi accident, daca unul neaga, cu exceptia accidentelor cu victime, competenta politiei se opreste aici!

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,144
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreistoicescu, on 14th February 2012, 21:59, said:

Sunt uimit de cate raspunsuri am primit intr-un timp asa de scurt. Ce nu am specificat este ca am trimis un e-mail la Politia din Iasi, urmad link-ul pe care l-am primit mai sus, chiar in acea seara. Nu am primit nici un raspuns de la ei.
Pai sa stii ca dureaza.
Iti dai seama cat timp le ia sa descarce corespondenta electronica, apoi cheama unu' care stie sa citeasca.
Apoi altul care pricepe. Dupa care iti redacteaza un raspuns,  pe hartie cel mai probabil pe care il scaneaza , apoi il face format PDF, si pe ala il vei primi ca raspuns in 90 de zile. Eu asa am "patit" cand am reclamat magarii care parcau pe trotuar fara sa mai lase spatiu de trecere.

#23
andreistoicescu

andreistoicescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2012

View PostJosef_Mengele, on 15th February 2012, 12:25, said:

Daca n-ai dovezi, politia nu are ce sa faca... ala poate declara ca i-a fugit spatele si s-a infipt intr-un stalp...
RCAul functioneaza doar daca ambii autori declara ca au fost implicati in acelasi accident, daca unul neaga, cu exceptia accidentelor cu victime, competenta politiei se opreste aici!

La cate camere de supraveghere sunt in acea zona, trebuie sa fii prea orb sa nu vezi ce s-a intamplat.

#24
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 23.06.2004
Un biletel cu nr. tau de telefon pe parbriz la cel avariat era cea mai buna solutie. Asa am patit eu cand mi-am gasit masina avariata in parcare. Cineva care a vazut tot, si-a lasat numarul acolo (eu credeam ca cel ce mi-a avariat masina a avut suficient bun simt). La telefon, persoana respectiva mi-a spus ca nu vrea sa se implice, sa aiba de mers la politie, dat declaratii, dar mi-a descris masina si mi-a spus numarul de inmatriculare. Mers la politie, declarat ca am apucat sa vad respectiva masina plecand de la locul cu pricina. Intr-o luna a fost identificat, si-a recunoscut fapta iar eu mi-am reparat masina pe asigurarea aluia. Deci, se poate. Recunosc ca declaratia mea mincinoasa la politie a fost ilegala, dar important pentru mine a fost ca s-a terminat asa cum ar fi trebuit si nu am scos 2.000 ron din buzunar.

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,144
  • Înscris: 15.06.2007

View Postaladdin2k, on 15th February 2012, 13:12, said:

Un biletel cu nr. tau de telefon pe parbriz la cel avariat era cea mai buna solutie. Asa am patit eu cand mi-am gasit masina avariata in parcare. Cineva care a vazut tot, si-a lasat numarul acolo (eu credeam ca cel ce mi-a avariat masina a avut suficient bun simt). La telefon, persoana respectiva mi-a spus ca nu vrea sa se implice, sa aiba de mers la politie, dat declaratii, dar mi-a descris masina si mi-a spus numarul de inmatriculare. Mers la politie, declarat ca am apucat sa vad respectiva masina plecand de la locul cu pricina. Intr-o luna a fost identificat, si-a recunoscut fapta iar eu mi-am reparat masina pe asigurarea aluia. Deci, se poate. Recunosc ca declaratia mea mincinoasa la politie a fost ilegala, dar important pentru mine a fost ca s-a terminat asa cum ar fi trebuit si nu am scos 2.000 ron din buzunar.
pai de ce a fost mincinoasa? Cu ce ai fost tu mai "ticalos" decat *uistu care ti-a facut paguba a fugit?
Mie cand mi-au lovit masina in parcare, imi venea sa ma duc inapoi peste cateva saptamani si sa caut masina care m-a lovit, si in caz ca o gaseam ii puneam de o combustie spontana.

#26
andreistoicescu

andreistoicescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2012

View Postaladdin2k, on 15th February 2012, 13:12, said:

Un biletel cu nr. tau de telefon pe parbriz la cel avariat era cea mai buna solutie. Asa am patit eu cand mi-am gasit masina avariata in parcare. Cineva care a vazut tot, si-a lasat numarul acolo (eu credeam ca cel ce mi-a avariat masina a avut suficient bun simt). La telefon, persoana respectiva mi-a spus ca nu vrea sa se implice, sa aiba de mers la politie, dat declaratii, dar mi-a descris masina si mi-a spus numarul de inmatriculare. Mers la politie, declarat ca am apucat sa vad respectiva masina plecand de la locul cu pricina. Intr-o luna a fost identificat, si-a recunoscut fapta iar eu mi-am reparat masina pe asigurarea aluia. Deci, se poate. Recunosc ca declaratia mea mincinoasa la politie a fost ilegala, dar important pentru mine a fost ca s-a terminat asa cum ar fi trebuit si nu am scos 2.000 ron din buzunar.
Ma simt nevoit sa raspund si la acest tip de mesaje primite ca sa pot sa va explic de ce nu am lasat nici un biletel. Cand am vazut ce s-a intamplat am vrut sa raman acolo pana cineva va veni la masina. Se vedea clar ca masina nu stationa acolo peste noapte, deoarece avea lumina din interior aprinsa si un costum de haine in spate. Nu aveam nici pix nici hartie la mine. Ma gandeam sa-mi las cartea de vizita sub un stergator, dar acolo aveam numele si sediul unde lucrez si nu vreau sa fiu implicat nici macar ca martor in procese.

#27
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

View PostJosef_Mengele, on 15th February 2012, 12:25, said:

RCAul functioneaza doar daca ambii autori declara ca au fost implicati in acelasi accident, daca unul neaga, cu exceptia accidentelor cu victime, competenta politiei se opreste aici!
Nu-i adevarat. Politia trebuie sa investigheze si sa declare ei cine este vinovatul, chiar daca nu sunt victime. Se lasa chiar cu amenda. Altfel, care ar fi prost sa recunoasca? Fiecare ar zice ca n-a fost vina lui si gata, toata lumea e fericita, mai putin pagubitul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate