Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dovlecei

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Incep cu intrebari, nu cu sfaturi.

Cum se cultiva? Cu rasaduri sau direct in pamant? (probabil amandoua...asa ca intreb):
Cand se seamana direct in pamant (in ce luna, cam ce temperatura necesita). Ce distanta se lasa intre randuri/plante.
Rasadurile cum si cand se seamana pentru plantare direct in camp (nu solar).

Unde gasesc seminte de dovlecei rotunzi? am vazut in real, aratau ca niste mingi de tenis un pic mai mari. Foarte frumosi si buni.

#2
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
aia din real erau verde inchis? daca da sunt o specie de dovleci japonezi. cumpara unul si i-ai semintele.

eu ii seman direct in gradina in cuiburi la jumatea lui aprilie, cu pet in cap, dupa ce rasar scot dopul la pet. cand dau sa iasa din pet le scot si petul. distanta dintre plante depinde de felul dovlecelului, dovleceii verzui cresc mai mult, zuchini mai putin (ca vrej)

#3
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
cei din real erau verde deschis, ca dovlecelul clasic (vernil). tara de  provenienta parca era turcia.  nu cred ca merge sa iau seminte pentru ca cei de vanzare sunt cruzi, nici nu au semintele formate.
aratau ca in poza. cred ca ar merge foarte bine umpluti.

Attached Files



#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
aia-s prin semintele de tartacute (starsem sau agrosel), d'a culesi cand sunt cruzi. copti se inchide coaja la culoare si se intareste.

#5
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Oare sa fie tartacute? pe situri straine ii gasesc in categoria 'Courgette', la fel ca si dovleceii/zucchini, nu la pumpkins/squah.

http://www.originalt.../Courgette.html

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
so, am avut eu anul trecut din aia pe un gard iesiti dintr-un plic mix de tartacute=aka dovleci ornamentali, plicul era luat din magazin si era de firma romaneasca. din plicul ala au iesit mai multe feluri de dovleci, aia din poza erau singurii care aveau coaja subtire and erau cruzi, cu cat se maturizau se intarea coaja.

#7
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
trebuie sa le pun ceva sustinere, sa se catere sau pot sa-i las direct pe pamant ?

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la tartacute e ideal sa se catere pe cevapt.ca vrejul ajunge la 3-4 m si iti ocupa locul degeaba, au si fructul mic si vrejul il sustine fara pb. la ceilalti dovlecei mai mari ii lasi pe pamant sau ii cateri da' le pui ciorap la dovecel si-l legi de gard ca altfel se rupe vrejul de greutatea dovleacului

#9
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Gramada de intrebari pentru rasaduri:

La ce adancime trebuie ingropata samanta ?
Ce temepratura necesita pentru germinare si apoi dezvoltare?  
In cat timp germineaza?
La ce varsta se planteaza rasadul afara?
Care e perioada de plantare afara (nu in solar)? Sfarsitul lui aprilie e bine?
Multumesc.

#10
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
10-15 cm, s-ar putea sa mearga si mai putin adanc dar eu seman tot mai adancca sa aiba apa mai multa.

eu nu fac rasaduri, pun direct in gradina la sf de aprilie, cu pet in cap. daca e ud pamantul in 2 sapt iese planta afara din pamant

#11
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Anul trecut am pus in pamant dovlecei prin mai. Au crescut tufele imense si una singura a facut doi dovlecei. Unde am gresit? Trebuie spatiu mare intre ei? Pamantul era suficient de gras, le-am pus apa din belsug... Aveau flori, insa se uscau si cadeau.

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
La carte, zice pt semanat:
Dovlecel (cultura Ia) 15.04-10.05;
Patison: 01.05-20.05
Dovlecel (cultura IIa) 10.06-10.07

#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 fllorina, on 27th February 2012, 21:47, said:

Anul trecut am pus in pamant dovlecei prin mai. Au crescut tufele imense si una singura a facut doi dovlecei. Unde am gresit? Trebuie spatiu mare intre ei? Pamantul era suficient de gras, le-am pus apa din belsug... Aveau flori, insa se uscau si cadeau.

poate le-ai dat si prea multa apa? eu n-am udat niciodata dovleceii si dovlecii, da' ai mei sunt prin vita si-s mai feriti de arsita. bunica mea punea dovlecei si dovleci prin porumb si se faceau de n-aveau treaba, vecinul meu pune pe langa gard (da' e cumva umbra ca-s vitele aproape) si tot asa, nu-i uda niciodata si are productie.

si eu am avut zuchinni anul trecut 3 cuiburi pe langa gardul cu vecinul si aveam 2 dovlecei/sapt/cuib, fara sa ii ud suplimentar.

eu seman in perioada 20-30 apr.dovleci si dovlecei, sub pet, dar tine si de zona.

#14
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Daca pun in martie semintele in paharele pt rasad ar fi prea devreme? Ca sa transplantez in aprilie in gradina, ma gandeam. Nu stiu daca e bine, de aceea va cer sfatul.

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca vrei sa-i transplantezi direct afara-n camp, mi se pare muuuult prea devreme...
Si ca un sfat personal, nu se merita sa pui rasad de cucurbitaceae...

#16
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Daca vrei rasad, 14 zile sunt suficiente de la semanat pina la transplantare.

Atentie la florile bazale de la dovlecel! Acelea sunt flori "masculine", producatoare
de polen, nu leaga fruct. Dupa ele, spre virful vrejului, apar florile "feminine", care
leaga fruct, daca au polen de la florile bazale. Daca florile bazale sunt rupte de animale/neatentie
florile "feminine" se deschid dar nu leaga: se vor usca!

Numai bine!

#17
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Multumesc mult pentru sfaturi! Deci dovleceii au nevoie de albine pentru polenizare...

#18
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Mai am o intrebare tot de incepator (anul trecut am pus prima data vreo 3 cuiburi de dovlecei): cand stim ca se pot recolta? Au o perioada anume, vreo marime, sau cand vrem noi? Asteptam pana vedem ca nu mai cresc? Au vreo culoare diferita? Eu atasez cum era dovlecelul cand l-am cules (Din cele 3 cuiburi, unul singur a rodit 1 sau 2 dovlecei. In rest, bani aruncati pe seminte. De 2 lei, cat au costat semintele, luam dovlecelul din piata...)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate