Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Funny Games U.S. (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 28.03.2005
http://www.imdb.com/title/tt0808279/

Tim Roth, Naomi Watts


l-am vazut acum vreo 2 ani si l-am revazut.

gusturile mele in materie de filme sunt discutabile, prietenii mei le gasesc dubioase. printre altele imi place Tarantino, mi-a placut Gran Torino, Killing Jar, SinCity, Drive, etc.

daca v-au placut astea, vi-l recomand si pe asta desi nu intra chiar in aceeasi categorie. de fapt nu stiu la ce categorie intra acest film, nu e de groaza, nu e scarbos, insa are efect puternic asupra ta, iti doresti tot timpul sa se intample altceva decat ceea ce se intampla.

are nota mica pe imdb, 6.4, multa lume nu l-a gustat. eu zic ca este underrated, desi este un US remake al originalului din 97' (acum am aflat si eu).

interviu Naomi Watts despre film http://www.imdb.com/...y/vi1370030361/

Edited by borreddog, 09 February 2012 - 13:00.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nici macar nu se poate numi remake ,este un fapt acelasi film facut de acelasi regizor cu actori americani. Parca mai bine joaca aia din fimul original

#3
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
La fel de plictisitor ca originalul. A zis bine initiatorul ca tot astepti sa se intample ceva. Dar degeaba astepti, ca nu se intampla nimic.

#4
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012
Mie mi s-a parut genial. Intreg filmul  de 219 minute(cu prima parte in germana si a doua in engleza).

Nu s-a vrut un remake, ci o demonstratie ca evenimentele s-ar desfasura identic  si in alt context(fiindca asa vor muschii regizorului, care opereaza prin cei doi psihopati.. El controleaza timpul, el face spectacol din tortura psihica, el se joaca cu asteptarile spectatorului de a vedea violenta,  elcreeaza piste false de salvare...) E un film sado-maso in ceea ce priveste relatia regizor -privitor.

Poate fi privit si ca un manifest impotriva nevoii de violenta a spectatorului. Poti sa vezi in film o critica a societatii burgheze incapabile de actiune... Daca esti mai conservator, poti sa vezi in cei doi auslanderul arab care iti intra in casa si iti impune Sharia cu duhul politically corectness-uilui. Daca esti mai marxist poti sa vezi in aceiasi, fascismul care se instaleaza la tine in casa cu acelasi duh al blandetii....
Eniuei, mi se pare usor inspirat din Biederman si incendiatorii  lui Max Frish

Da'  in mare parte, e o demonstratie de forta  si un act de dresura.

Edited by iulian_k, 22 June 2014 - 12:07.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Mi s-a parut a fi un film aproape identic cu cel german/austriac din '97.Frame by frame , line by line .Cel original e superior la toate capitolele ,cu toate ca o admir mult pe Naomi Watts ca actrita. Nu e vorba de vreo continuare sau "evenimente identice in alt context" ,nu contextul are vreo relevanta in filmul/filmele asta. Chiar Haneke spune clar ca e vorba de un remake si nimic mai mult.
Ca film ,Funny Games US il consider o inutilitate , nu ma gandeam ca un regizor care a creat filme geniale precum  Cache sau The White Ribbon s-a pretat la un astfel de experiment.

#6
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
2 baieti angelici ce sa mai ,cu suflete pur satanice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate