Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Duiliu Marcu - "Architecture 1930-1940"

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

 teo2909, on 16 septembrie 2013 - 11:37, said:

as vrea sa contribui si eu cu cateva foto - ale cladirilor realizate de DM - care nu apar in colectia prezentata:
1. fundatiile palatului cfr
2. casa monopolurilor
3. hotelul athenee palace - cladirea veche
4. ministerul de externe - macheta - vizualizata de ministrul de externe de la acea perioada
Grigore Gafencu

#38
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Din păcate, acesta a dat greș la opera din timișoara :(

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În ce sens a dat greş?

#40
teo2909

teo2909

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.08.2013
'Şi o listă cu lucrările realizate de arhitect în perioada 1915-1945. Lipseşte una. Oare i-o fi fost după aia ruşine cu ea. Să vedem dacă ghiceşte cineva de lucrare e vorba'

ce lucrare lipseste?

#41
teo2909

teo2909

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.08.2013
daca mai aveti cartea, mai puteti impartasi alte proiecte sau planuri de sistematizare ale maestrului? va multumesc

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, din păcate nu mai am cartea. Am împrumutat-o. Să vedem dacă o găsesc la până în 100 Lei la vânzare, că se cer prețuri aberant de mari pe ea.
Lipsește o construcție care avea un scop extrem de sinistru.

Revista "Arhitectura R.P.R." nr. 3/1960 (Mai - Iunie) = Anul VIII *, nr. 64, pg. 34-35 "Academicianul Arhitec Duiliu Marcu la 75 de ani de viață și 50 de ani da activitate" articol semnat de Prof. Arh. Ascanio Damian  Rectorul Institului de Arhitectură "Ion Mincu".

Attached File  Arhitectura R.P.R. nr. 3 pe 1960 (mai - iunie) (anul VIII, nr. 64) pg. 34 Academicianul Arhitect Duiliu Marcu la 75 de ani de viata si.jpg   328.93K   26 downloadsAttached File  Arhitectura R.P.R. nr. 3 pe 1960 (mai - iunie) (anul VIII, nr. 64) pg. 35 Academicianul Arhitect Duiliu Marcu la 75 de ani de viata si.jpg   290.62K   28 downloads


* anul VIII de la prima revistă "Arhitectura R.P.R." (1952), nu de la prima revistă "Arhitectura" (1906).

Edited by djl, 07 August 2018 - 10:49.


#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 14 februarie 2012 - 11:31, said:

Hotelul "Athenee-Palace" se află la intersecţia Cal. Victoriei cu Str. Episcopiei. În continuarea Străzii Episcopei vine Str. Ştirbei Vodă, unde găsim 4 blocuri proiectate de arh. Diuliu Marcu. Primele 3 se află la nr. 17-19, respectiv 20, iar celălalt la nr. 92. Pe lângă cele de la nr. 17-19 am trecut des când lucram (parcă pe cel de la nr. 19 era trecut şi arhitectul).
Încep cu cele de la nr. 17-19 şi 20. Într-o poză făcută spre Cal. Victoriei apare o casă veche. Între Str. Luterană şi Cal. Victoriei au fost ceva clădiri vechi demolate când au construit ansamblul Sălii Palatului (au demolat atunci şi Bis. Calvină, care se afla între Lutherană şi Cal. Victoriei, precum şi Bis. Sf. Ionică care era undeva pe Ion Câmpineanu (fostă Regală) - sau 13 Dec. cum îi zicea străzii atunci; vroiau să dărâme şi Bis. Kreţulescu, dar a intervenit un arhitect pe lângă Gh. Gheorghiu-Dej şi a fost salvată).
Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg
Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg
Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg
Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg Duiliu_M...19_si_20.jpg

Şi blocul de la nr. 92. După cum se vede, înainte de comunism şi blocuri mai mici de 5 etaje aveau lift (ascensor). Eu am văzut şi clădiri de 3 etaje care aveau ascensor (lift).

În cazul acestei imagini, nu-mi dau seama, la blocul de pe colţ cu Luterană şi la cel de lângă sunt lifturi care dau în ... apartament?

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Edited by djl, 27 March 2022 - 19:27.


#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La blocul de vis-a-vis cel de mai sus (adică cel de la nr. 17, care are latura mare pe Vasile Sion, spre muzeu) a locuit un arhiect pe nume George Damian, la rândul lui proiectant de blocuri în interbelic. Ce tare, într-un bloc proiectat de un arhitect celebru a locuit un alt arhitect destul de celebru!

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În legătură cu cel de pe Str. Ştirbei Vodă cu Str. Vasile Sion, adică cele imagini de dinainte de ultimele 4 din acest post: https://forum.softpe.../#entry11109758
La partea din stânga (blocul are 2 tronsoane) liftul de serviciu dădea într-un balcon comun de unde se intra în 3 apartamente. A fost desfiinţat şi unii s-au extins pe balconul comun. Şi la cealaltă scară a fost desfiinţat, deci din 4 lifturi, blocul a rămas cu 2. Unii sunt zgârciobi...
Au desfiinţat şi tubulutura de la ghenă.
Blocul avea şi o dotare sinistră în trecut.    Posted Image

Off-topic: i-am arăta cuiva cu ocazia asta un alt lift interbelic (nu de la vreun bloc făcut de Duiliu Marcu). Îmi mai arătasem unul. Cică de ce îmi arăţi, că am mi-ai mai arătat. După aia: cât de mişto e!   Posted Image

Edited by djl, 19 November 2022 - 11:07.


#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit anunț cu un apartament (din păcate nu prea îngrijit) din acest bloc. Voi pune niște poze cu ușile originale care au rămas în cadrul apartamentului. Ușile de la balcoane (inclusiv cel comun, de serviciu) nu-mi dau seama dacă mai sunt originale.

Attached File  Vasile Sion cu Stirbei Voda Arh. Duiliu Marcu p1.jpg   194.26K   2 downloadsAttached File  Vasile Sion cu Stirbei Voda Arh. Duiliu Marcu p2.jpg   155.42K   2 downloadsAttached File  Vasile Sion cu Stirbei Voda Arh. Duiliu Marcu p3.jpg   155.2K   2 downloadsAttached File  Vasile Sion cu Stirbei Voda Arh. Duiliu Marcu p4.jpg   197.98K   2 downloadsAttached File  Vasile Sion cu Stirbei Voda Arh. Duiliu Marcu p6.jpg   228.63K   2 downloads

În acest post: https://forum.softpe.../#entry11139604
am pus și ceva despre un bloc de pe Str. Dionisie Lupu.
Blocul credeam că e mai spre P-ța Al. Lahovary, dar e aici, pe porțiunea pe care se numește acum Str. Tudor Arghezi: https://www.google.r...i8192?entry=ttu
Ușa nu mai are geamul original, transparent și tâmplăria balcoanelor de la stradă a fost urât modificată, că deh, se poate.   :disgust:
Blocul 2, ce urma să fie în stânga, nu s-a mai realizat.
Și ăsta avea balcon de serviciu comun. La partea din spate, cea cu garsoniere, nu există scară de serviciu!
Văzut de sus: https://www.google.r...mp7r2?entry=ttu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate