Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ce inseamna pentru voi "spiritualitate"?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011
In ultima vreme tot folosim cuvantul asta; si mi-e clar ca poti fi spiritual fara sa crezi intr-o divinitate sau sa apartii de o religie; dar observ ca fiecare intelege cam altceva prin termenul respectiv :). Deci... ce inseamna "spiritualitate" pentru voi?

Edited by Neortodox, 08 February 2012 - 17:26.


#2
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
"Spiritualitate" este tot ceea ce e produs de om fie ca se concretizeaza intr-o forma materiala exterioara sau doar se afla in mintea umana, dar contine o doza sesizabila de subiectivism si emotivitate.

Edited by archaeus5, 08 February 2012 - 17:38.


#3
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostNeortodox, on 8th February 2012, 17:18, said:

In ultima vreme tot folosim cuvantul asta; si mi-e clar ca poti fi spiritual fara sa crezi intr-o divinitate sau sa apartii de o religie; dar observ ca fiecare intelege cam altceva prin termenul respectiv :) . Deci... ce inseamna "spiritualitate" pentru voi?
Eu cred ca tu faci o confuzie de termeni. Una este spiritualitatea si una este sa fii spiritual. Nu stiu daca intelegi.
Spune clar la ce te referi pentru ca  tu chiar din startul acestui topic induci confuzie.
Daca ai facut-o intentionat atunci recunosc ca esti "spiritual".

#4
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 17:35, said:

Eu cred ca tu faci o confuzie de termeni. Una este spiritualitatea si una este sa fii spiritual. Nu stiu daca intelegi.
Spune clar la ce te referi pentru ca  tu chiar din startul acestui topic induci confuzie.
Daca ai facut-o intentionat atunci recunosc ca esti "spiritual".
Nu, nu ma refeream la sensul de "witty" al cuvantului; am crezut ca e de la sine inteles data fiind aria pe care suntem. Ma refer la "spiritualitate" - notiunea legata de un asa-zis "spirit" si de felul individului de a se raporta la lume (fie ea cea rationala sau a fantasmelor supranaturale) si la felul in care acest raport se manifesta fizic sau psihologic. Sau cu alte cuvinte, notiunea care da si numele ariei de "Religie si Spiritualitate".

Edited by Neortodox, 08 February 2012 - 17:53.


#5
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostNeortodox, on 8th February 2012, 17:50, said:

Nu, nu ma refeream la sensul de "witty" al cuvantului; Sau cu alte cuvinte, notiunea care da si numele ariei de "Religie si Spiritualitate".
Stiam ca la asta te referi, dar trebuie sa ne intelegem. Daca vorbim de spiritualitate nu poti spune ca poti fi spiritual fara sa fii religios. Nu este nici o legatura intre spiritualitate si faptul ca esti spiritual. Nu poti alatura aceste doua notiuni in sensul dorit de tine.
Tu ca individ poti apartine de aria unei spiritualitati sau alta.
Si de abia de acuma vine greul, adica daca esti dispus ca ateu sa incluzi religia in spiritualitate.
Dar am sa-ti spun ceva. Tipii destepti, indiferent de convingeri, nu au curaj sa o excluda. :rolleyes:
Tu ai?

#6
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 17:59, said:

Stiam ca la asta te referi, dar trebuie sa ne intelegem. Daca vorbim de spiritualitate nu poti spune ca poti fi spiritual fara sa fii religios. Nu este nici o legatura intre spiritualitate si faptul ca esti spiritual. Nu poti alatura aceste doua notiuni in sensul dorit de tine.
Tu ca individ poti apartine de aria unei spiritualitati sau alta.
Si de abia de acuma vine greul, adica daca esti dispus ca ateu sa incluzi religia in spiritualitate.
Dar am sa-ti spun ceva. Tipii destepti, indiferent de convingeri, nu au curaj sa o excluda. :rolleyes:
Tu ai?

Ah, nici nu mi-am dat seama ca am folosit cuvantul sub forma "spiritual" in OP. Dar da, ma refeream la "a tine de spiritualitate".

Depinde de fiecare, ce intelege prin spiritualitate - which is why I asked. Din punctul meu de vedere, da, si religia este o forma de spiritualitate - dar se poate spiritualitate si fara ea. Si in cazul trist, se poate si religie fara spiritualitate (in cazul in care individul in cauza respecta dogma si ritualurile de dragul traditiei / rutinei, dar nu crede in divinitatea in cauza).

Insa tot asa cum includ religiile in categoria asta, includ si teismul non-religios (credinta intr-o divinitate fara aderenta la o religie anume), directiile de relationare om-Natura (si filozofiile din grupa animismului, panteismului, panenteismului, deismului), superstitita si credinta in supranatural, dar si activitatile ce tin de calmarea psihica si emotionala (meditatie, lucid dreaming, arte martiale, arte - tot ce tine de echilibru si stabilitate).

Astept si alte pareri - si ca tot veni vorba, tu inca nu mi-ai explicat ce intelegi TU prin termenul respectiv.

Edited by Neortodox, 08 February 2012 - 18:26.


#7
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostNeortodox, on 8th February 2012, 18:24, said:

si ca tot veni vorba, tu inca nu mi-ai explicat ce intelegi TU prin termenul respectiv.
La modul simplu se poate lua definitia din DEX, dar mie mi se pare mult mai complicat si nu ma incumet sa incerc.
Tot ce as vrea sa spun este faptul ca o coordonata  principala a spiritualitatii  este timpul. Nu poti face abstractie de el si nu poti lasa deoparte nimic din ce a fost . Eu cred ca spiritualitatea nu poate fi raportata la timpul prezent, ci mai degraba la trecut.

#8
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostNeortodox, on 8th February 2012, 18:24, said:

Din punctul meu de vedere, da, si religia este o forma de spiritualitate - dar se poate spiritualitate si fara ea.

Si in cazul trist, se poate si religie fara spiritualitate (in cazul in care individul in cauza respecta dogma si ritualurile de dragul traditiei / rutinei, dar nu crede in divinitatea in cauza).

Ma tem ca "spiritualitatea" aceea fara religie este doar ideologie/filozofie.

Ei, nu toata lumea poate fi la inaltime... fiecare face cat poate, cat il duce capul... Ca si mai trist e cand incep unii sa arunce cu noroi in dogme, ritualuri si traditii, fiindca nu cred in divinitatea in cauza...

#9
Apopii

Apopii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2009

View Postkaruna, on 8th February 2012, 22:00, said:

Ma tem ca "spiritualitatea" aceea fara religie este doar ideologie/filozofie.
Spiritualitatea, privita prin prisma afirmatiilor biblice, este ceva ce tine de conceptia religioasa asupra spiritului. In religie spiritul este suflare de viata, deci respiratia specifica unui organism viu. In consecinta, fara religie, acest gen de spiritualitate, nu ar deveni o ideologie/filozofie, ci o tehnica de a respira!

#10
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Comuniunea cu Universul, atunci cand corpul tau nu mai inseamna nimic, cand intelegi ca esti totul si nimic in acelasi timp. Aia o consider eu spiritualitate.

Edited by mcmlxxxvi, 15 February 2012 - 14:51.


#11
Apopii

Apopii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2009

View Postmcmlxxxvi, on 15th February 2012, 15:50, said:

Comuniunea cu Universul, atunci cand corpul tau nu mai inseamna nimic, cand intelegi ca esti totul si nimic in acelasi timp. Aia o consider eu spiritualitate.

Pai, asta si inseamna adevarata spiritualitate si ea nu are nimic in comun cu spiritualitatea religioasa, pe care as putea-o denumi chiar anti-spiritualitate, deoarece ea te rupe de comuniunea cu Universul si te arunca in inchinarea catre o divinitate inexistenta, dar inventata odata cu aparitia conceptiilor teiste.

Comuniunea cu Universul se face prin acea parte a noastra, numita spirit, dar nu in sensul de respiratie, asa cum ne este infatisat de religie, ci in sensul de vibratie (oscilatie) electromagnetica, descrisa de dualitatea corpuscul-unda. Precum unda asociata unui corpuscul, poarta informatia corpusculului, tot asa unda asociata corpului nostru (spiritul nostru), poarta informatia corpului nostru, dar si a existentei noastre.

#12
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
vanitate, prostie, frica...

#13
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011

View Postmcmlxxxvi, on 15th February 2012, 14:50, said:

Comuniunea cu Universul, atunci cand corpul tau nu mai inseamna nimic, cand intelegi ca esti totul si nimic in acelasi timp. Aia o consider eu spiritualitate.


View PostApopii, on 15th February 2012, 15:36, said:

Pai, asta si inseamna adevarata spiritualitate si ea nu are nimic in comun cu spiritualitatea religioasa, pe care as putea-o denumi chiar anti-spiritualitate, deoarece ea te rupe de comuniunea cu Universul si te arunca in inchinarea catre o divinitate inexistenta, dar inventata odata cu aparitia conceptiilor teiste.

Comuniunea cu Universul se face prin acea parte a noastra, numita spirit, dar nu in sensul de respiratie, asa cum ne este infatisat de religie, ci in sensul de vibratie (oscilatie) electromagnetica, descrisa de dualitatea corpuscul-unda. Precum unda asociata unui corpuscul, poarta informatia corpusculului, tot asa unda asociata corpului nostru (spiritul nostru), poarta informatia corpului nostru, dar si a existentei noastre.

Imi plac raspunsurile astea doua :thumbup:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate