Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#7201
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Povestea asta e e veche, americanii avea submarine cu baterii cu placi plate cu separator din cauciuc natural care face doua chestii interesante,

1 tine pasta presata
2 actioneaza ca scrubber de ioni, impedicand plumbul sa migrezela placa negativa si  incetinind astfel corodarea.

Problema placilor plate este ca nu exista un mod eficient de a tine pasta in contact cu gratarul, placa se umfla chiar daca pasta nu cade ea nu mai face contact cu gratarul.

Problema cu care ma confrunt mai frecvent este tocmai aceasta dezlipire,  mai putin coroziunea, la incarcarea cu impusuri nu este nevoie de o supravoltare asa mare care accelereaza coroziunea, fereastra de tensiune se ingusteaza.

Un design care sa tina pasta presata pe placile plate fara a fi presta din afara placii este dificil de realizat, posibil doat prin teserea fibrei de sticla prin ochiurile gratarului, fapt ce ingreuneaza foarte mult aplicarea pastei, si face procedeul inaplicabil la productia de serie mare.

Sau poate un gratar cu geometrie tridimensionala greu de umplut cu pasta.

Problema e ca astfel de acumulatore sunt prea scumpe, asa ca litiul devine o obtiune evidenta.
Cele tubulare sunt relativ ieftine de aceea sunt preferate, dar data viitore iau lifepo4, nu se compara, sunt mai ieftin de exploatat si mult mai eficiente energetic.

Edited by cavit, 18 January 2018 - 12:44.


#7202
spartan

spartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.01.2007
Salutare!
După câteva experiențe neplăcute cu baterii staționare românești ( a se citi: importate din China) indiferent de marcă (am folosit și Ultracell, FCG și BSB de la Caranda) am senzația... ca să nu zic altfel că se merge pe principiul că pe piața românească trebuie aduse produse cât mai ieftine (și proaste) pentru a avea un profit cât mai mare. Cât despre calitate, e suficient să iasă din garanție. Oricât de bine am făcut calculele ca să nu se facă cicluri mai mari de 25% cu egalizatoare pe ele... după 1 an și ceva au început să șchiopăteze.
Deși nu mă așteptam, mai puține reclamații am avut de la bateriile Jarett (22 kg. la 100Ah în loc de 31 kg. la altele mai de soi) care probabil că nu au capacitatea promisă, dar nici nu au picat. În rest... Domnul cu mila.
Un inginer de la Vodafone mi-a confirmat că și ei se confruntă cu aceeași problemă: bateriile pică după 1,5 ani, aproape indiferent de marcă. De ce? Pentru că se folosește plumb din regenerări, de proastă calitate

Surpriza mea a venit de la un client care mi-a spus că a fost foarte mulțumit de niște baterii Tempest de semitracțiune de la Rombat, de care spunea că a tras vreo 5 ani, chiar fără a fi menajate. Uluitor, pentru că fabricantul le dă doar 150 de cicluri la 50% față de „sutele” de cicluri ale bateriilor staționare.

Ce părere aveți de Tempest, merită o șansă (vorba președintelui despre guvernele PSD).

Apropo de politică, un banc proaspăt:
Comitetul executiv al PSD s-a hotărât să îi demonstreze președintelui Iohannis că merită a treia șansă ca să guverneze. Pentru asta au acceptat ca președintele să pună câteva întrebări celor care au fost premieri și viitorului prim ministru desemnat. Zis și făcut... merge KWI la sediul PSD și începe evaluarea:

- Domnule Grindeanu, cât face 30:5?  
-Aaa....5??
Comitetul Executiv: domnule președinte, vă rugăm, mai dați-ne o șansă!!!

- Domnule Tudose, cât face 13+13?
- Aaaa... 25!
Comitetul Executiv: domnule președinte, vă rugăm, mai dați-ne o șansă!!!

- Doamna Dăncilă, cât face 40-15?
- 25, domnule președinte!
Comitetul Executiv: domnule președinte, vă rugăm, mai dați-ne o șansă!!!

#7203
eelyot

eelyot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.04.2016
din 10 baterii tempesta nu stiu daca mai am 6 intr-un an (le-am avut amestecate cu alte 10  baterii aceiasi capacitate), acum le tin pe un imvertor care le incarca si egalizeaza din cand in cand .fara sa le utilizez.China iti da marfa si calitate in functie de ce bani ii dai.Nemtii trimit armate intregi de reprezentanti in China pentru a verifica calitatea marfii ce urmeaza a ajunge in Germania. La noi fraierii nu sunt in stare sa primeasca un ministru din alta tara....Asa oameni asa marfa ,cat timp inghitim prostia si slugarnicia altora asa o sa ne chinuim

#7204
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am avut acumulatori Jarett cu gel placi plate groase, prima neregula cantarul, pe ctie scri 33kg, pe cantar era 22kg.

Au functionat aproape doi ani, deci avem informatii convergente, am trecut pe tubulare cu lichid TAB de la caranda, designul lor este basic  si astea se apropie de 2 ani si incep sa oboseasca, dar nu asa ca cele chinezesti cu gel.

Cred ca tine de modul cum fac incarcarea, o fac cu impulsuri pentru a egaliza sirul lung de 60 celule si de a evita un gen de failure cu care  m-am inttilnit in trecut, anume scurtcirciutarea unor celule prin formarea de dendrite.

Cu impulsuri asta nu se mai intimpla si egalizarea se pastreza pana la sfarsitul duratei de functionare, dar pasta devine osrecum instabila, structura ramine omogena, dar se inmoaie.

Odata cu imbatrinirea, probabil ca acele neomogeintati,acele dendrite formate in masa de pasta ii confera fermitate  odata ce formarea de dendrite este impiedicata pasta imbatrineste in mod predictibil, dar cel putin surprizele dispar.

#7205
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015
Avea dreptate @doega, a venit iarna. Asta inseamna sa fii mafiot. Tot cartierul a ramas fara curent, eu sunt singurul care am :)

Attached Files



#7206
MihaiDrago

MihaiDrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 01.11.2013
Tu ai noroc, le cureti usor eu am facut un pic de alpinism si dupa 3 ore de munca ...
M-a amuzat teribil cand a spus Dan ca a dat curent pentru pompele centralelor vecinilor, ieri a fost si cazul meu Posted Image , 36 ore nu a fost curent !

Attached Files



#7207
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@MihaiDrago.
Cam murdare panourile. Fara sa fiu cârcotaș.
Da cu soluție de dezghețare parbrize pe ele. si o sa le ai curate fără zăpada. Găsești la "Carefure"
Nu te supară dar cum ai făcut înserierea cu 17 panouri -sau lipsește un panou?

Edited by goctav2000, 19 January 2018 - 10:11.


#7208
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
poate cum le-a legat caci de inseriat nu se putea face decat intr-un singur mod...  inseriere inseamna in serie.....

#7209
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Cine e interesat de LiFeYPO4 de la ev-power sa ma contacteze pe PM sau telefon pentru conditii si detalii. Exista o suma maxima pentru comanda si deja suntem pe la jumatatea ei.
1. Conditiile sunt cele de anul trecut :)
2. Ordinea finala e data de ordinea inscrierii, dar prieteniii au prioritate

#7210
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postdoega, on 19 ianuarie 2018 - 15:51, said:

Cine e interesat de LiFeYPO4 de la ev-power sa ma contacteze pe PM sau telefon pentru conditii si detalii. Exista o suma maxima pentru comanda si deja suntem pe la jumatatea ei.
1. Conditiile sunt cele de anul trecut :)
2. Ordinea finala e data de ordinea inscrierii, dar prieteniii au prioritate
Multumesc, dar s-a strigat "Bingo". Daca se elibereaza o suma, va anunt.

#7211
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Probabil în viitor vom avea variante de acumulatori mai ieftini pentru sisteme off grid cu electrolit pe bază de SARE, pentru că în acest moment electroliții folosiți în acumulatori sunt formați din substanțe scumpe, periculoase și în unele chimii pe bază de litiu, instabile și inflamabile ! Posted Image

#7212
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostViorelsolar, on 19 ianuarie 2018 - 21:53, said:

Probabil în viitor vom avea variante de acumulatori mai ieftini pentru sisteme off grid cu electrolit pe bază de SARE, pentru că în acest moment electroliții folosiți în acumulatori sunt formați din substanțe scumpe, periculoase și în unele chimii pe bază de litiu, instabile și inflamabile ! Posted Image

Aquion Energy a falimentat in vara 2017... cred ca erau singurii producatori, ce-i drept, la preturi prohibitive...

#7213
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
In anul 2273 lumea va coloniza Marte si energia va fi gratis.
Ma doare-n cur, in 2018 astia ma abuzeaza, deci iau masuri azi. Ca visez LTO, sare sau trascau aia e!

#7214
eelyot

eelyot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.04.2016

View PostMihaiDrago, on 19 ianuarie 2018 - 09:20, said:

Tu ai noroc, le cureti usor eu am facut un pic de alpinism si dupa 3 ore de munca ...
M-a amuzat teribil cand a spus Dan ca a dat curent pentru pompele centralelor vecinilor, ieri a fost si cazul meu Posted Image , 36 ore nu a fost curent !

View PostMihaiDrago, on 19 ianuarie 2018 - 09:20, said:

Tu ai noroc, le cureti usor eu am facut un pic de alpinism si dupa 3 ore de munca ...
M-a amuzat teribil cand a spus Dan ca a dat curent pentru pompele centralelor vecinilor, ieri a fost si cazul meu Posted Image , 36 ore nu a fost curent !
Ca sa le cureți bine trebuie sa te agăți de ele și sa te târăști stânga dreapta , repeți operațiunea și la strungarule de jos

#7215
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@elyot
AI rămas de aseară,bea o cana de zeama de varza acra și apoi scrie pe aici ,sa înțelegem și noi.Posted Image

Edited by goctav2000, 20 January 2018 - 10:02.


#7216
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
@Octav De acord cu tine, doar ca se aplica si tie!

#7217
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postdoega, on 20 ianuarie 2018 - 09:50, said:

@Octav De acord cu tine, doar ca se aplica si tie!
Acum este bine?

#7218
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Eee, da. Perfect!Posted Image
PS

E loc si pentru razvanu, daca nu se mai ofera cineva inchidem comanda. Ideea e ca avem pachetul VIP gratuit care ofera:
--------------------------
Additional VIP service for our TNT delivery. Unmatched delivery speed of TNT combined with perfect packing, photo documentation of the consignment before shipping and optional second delivery for unaviable goods. This service is free as thanks for you order!
The VIP delivery is free for all orders over 5000 USD (value in EURO is equal actual exchange rate).
--------------------------
@razvanu Te rog sa ma contactezi pe PM cu nr de telefon si whatsapp.

Edited by doega, 20 January 2018 - 10:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate