Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Renovare TOTALA Apartament 2 camere semidecomandate

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
Uite sapa autonivelanta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RV3BHnHFxno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qjxx3ZyjMPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

View Postzambaret, on 5th February 2012, 20:55, said:

In ceea ce priveste costurile, acum imi refac socotelile in urma a ceea ce mi-ai spus si revin cu ele actualizate.

Mobila nu va ramane in apartament. Sapa cam ce inseamna ? Ma scuzati,dar nu sunt un expert in materie... Am decis sa renunt la cada cu hidromasaj si voi pune o cada normala datorita diferentei de pret. Ideea e ca eu trebuie sa ma incadrez in acesti bani (5000-6000), eventual facand rabat de la anumite produse/calitate.

In ceea ce priveste disparitia mucegaiului, ce ar tb sa fac? Rad doar vechiul glet? Trebuie sa dau jos tencuiala? Tb facute anumite operatiuni speciale?

Baterii voi pune acestea la 57 Ron acesta Attachment 17024_preview.jpg si la 85 Attachment 17023_preview.jpgacesta pt baie. Pt bucatarie am deja.

BOILER ELECTRIC BLUE OCEAN/CALIPSO DE LA FERROLI  80 L la 488 RON

Boiler electric cu acumulare dotat cu termostat de siguranta multipolar in conformitate cu standardele CEI si IEC in vigoare; acesta intervine in cazul unei incalziri anormale a apei. Interventia termostatului intrerupe automat si definitiv alimentarea cu energie electrica.

Pentru boiler, de obicei mai trebuie cumparat ceva? Trebuie sa trag curent special pt boiler, adica sa fie pe o siguranta singura sau pot pune si alte aparate?


   Sapa trepuie pusa pt a veni la nivel cu holul(-urile).Pentru mucegai sunt mai multe solutii speciale de curatat peretii.Solutiile o sa ti le recomande meseriasul.Bateriile nu stiu ce sa-ti spun despre ele,dar sa n-ai asteptari prea mari de la ele.Boiler nici atat.Daca vrei sa stai in apartament si nu sa-l inchiriezi iti sugerez sa nu faci rabat la calitate.Nu de top,dar nici.......Ai vazut in filmulete ce e aia sapa,numai ca la tine va fi o cantitate mult mai mare.

Edited by misu77, 05 February 2012 - 21:27.


#21
zambaret

zambaret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.10.2005
Totusi, Ferroli nu este o marca noname, asa cum nu este nici un toplevel. Eu as spune ca este totusi la un pret acceptabil cu un produs ok. Asta daca nu cumva a avut altcineva probleme cu el. Cat despre baterii, acest tip de baterii am pus si la parintii mei si au trecut 7 ani, si functioneaza perfect si acum. Totusi, nu cred ca neaparat tot ce este scump trebuie sa fie si bun, asa cum si nu neaparat tot ce e ieftin poate fi de o calitate inferioara.

Multumesc mult pentru video cu sapa, nu mi-a trecut prin cap sa caut pe youtube. :)

Inca nu stiu daca sa angajez o echipa de "mesteri" sau o firma... Problema e ca daca as lua o echipa mi-e frica sa nu o dea in bara si sa pierd si mai multi bani, dar daca ii "nimeresti" buni, te costa mult mai putin. Cu o firma problema e ca te costa mai mult, dar poate ca rezolva totul la timp si fara costuri ulterioare.

Inca ceva, pe apartament am dat 29.000 euro. Cred ca nu ar avea rost o investitie de jumatate sau peste jumatate din valoarea apartamentului...  :nonobad:

Edited by zambaret, 05 February 2012 - 21:36.


#22
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

View Postzambaret, on 5th February 2012, 21:33, said:

Totusi, Ferroli nu este o marca noname, asa cum nu este nici un toplevel. Eu as spune ca este totusi la un pret acceptabil cu un produs ok. Asta daca nu cumva a avut altcineva probleme cu el. Cat despre baterii, acest tip de baterii am pus si la parintii mei si au trecut 7 ani, si functioneaza perfect si acum. Totusi, nu cred ca neaparat tot ce este scump trebuie sa fie si bun, asa cum si nu neaparat tot ce e ieftin poate fi de o calitate inferioara.

Multumesc mult pentru video cu sapa, nu mi-a trecut prin cap sa caut pe youtube. :)

Inca nu stiu daca sa angajez o echipa de "mesteri" sau o firma... Problema e ca daca as lua o echipa mi-e frica sa nu o dea in bara si sa pierd si mai multi bani, dar daca ii "nimeresti" buni, te costa mult mai putin. Cu o firma problema e ca te costa mai mult, dar poate ca rezolva totul la timp si fara costuri ulterioare.

Inca ceva, pe apartament am dat 29.000 euro. Cred ca nu ar avea rost o investitie de jumatate sau peste jumatate din valoarea apartamentului...  :nonobad:



   Nu m-am referit la boiler sau la ceva anume.Nu ma intelege gresit,eu mi-am dat doar cu parerea.Tu decizi ce baterii etc vrei sa cumperi.Nu are nici o relevanta cat ai dat pe apartament.Poti sa mai bagi in el si 2000 si 5000 si 15000 si 50000.Depinde de ce vrei sa faci.Daca nu esti din Bucuresti in alte orase si preturile la manopera sunt mai mici.Bafta

#23
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Uau, cum de ai dat atat de putin?

#24
zambaret

zambaret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.10.2005

View Post_Thomas_, on 5th February 2012, 22:57, said:

Uau, cum de ai dat atat de putin?

Pai apartamentul e situat zona centrala in orasul Galati. Preturile au mai scazut in ultima perioada (l-am cumparat in 2010).

Oricum as dori sa il schimb peste 5-7 ani cu altul mai mare, intre timp probabil se va mai mari si familia :) deci eu poate voi locui in el doar 2-3 ani, avand in vedere ca nu prevad o intoarcere atat de curand.

#25
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Probabil nu este din Bucuresti, sau este pe la periferie.

Bateriile acelea de buget sunt groaznice, probleme la amestecul calda/rece + zgomot in functionare. mai bine cel mai slab model de la Grohe decat noname-urile triste.

Pt boiler mai este necesara o vana termostatata, am luat de la bitcaloria cu 150 ron(ivar de 1/2), o supapa de sens si un vas de expansiune. vana termostatata o consider obligatorie, avand in vedere ca temperatura din boiler o sa fie crescuta si te poti opari. Unii monteaza fara acel vas de expansiune.

Vezi ca ariston are un model mai frumusel pt montare in apartament. 80 l nu inseamna prea mult, dar pt back-up merge.

Acum pe bune, bani intra masiv in apartament daca vrei sa il faci de la 0. Unii oameni fac aceste operatiuni in decursul a 10 - 20 ani...

#26
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

View Postzambaret, on 5th February 2012, 22:07, said:

Pai apartamentul e situat zona centrala in orasul Galati. Preturile au mai scazut in ultima perioada (l-am cumparat in 2010).

Oricum as dori sa il schimb peste 5-7 ani cu altul mai mare, intre timp probabil se va mai mari si familia :) deci eu poate voi locui in el doar 2-3 ani, avand in vedere ca nu prevad o intoarcere atat de curand.


   Daca tot ai de gand sa-ti iei ceva mai mare atunci inchiriaza.Cu ce strangi din chirie si daca mai strangi si din salariu iti iei cand vii unul mai mare.Si il amenajezi pe acela cum vrei.Nu cred ca iti doresti in decurs de 5-6 ani 2 amenajari de la 0.

#27
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
1. Termenul de executie este superoptimist. 2-3 luni ar fi mai realist
2. Manopera este destul de mica raportata la volum si materiale.
3. Daca cineva din bloc te reclama platesti amenda, faci proiect si ulterior astepti mult si bine pt autorizatia de constructie (e necesara pt demolarea zidurilor).
4. Situatiile neprevazute
5. De ce ai nevoie de boiler?
6. Cat crezi ca vei primi in plus la chirie fata de starea actuala? Nu merita sa cheltuiesti atat pt o diferenta de 20 euro/luna.

Edited by ryky, 06 February 2012 - 00:01.


#28
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
In caz ca te ajuta :

Eu am renovat un apartament de la zero in 3 saptamani.
Prima zi si putin din a doua am spart toata gresia si faianta din casa, am scos 50 de saci de moloz.
Dupa am spart cam 2 zile pentru instalatia electrica si am mai razuit la pereti . In weekend a venit un instalator pentru a-mi da jos caloriferele, mi-a pus robineti la toate tevile, o alta echipa de 2 baieti de mi-au montat termopanele, alti 2 baieti sa traga firele pentru instalatia electrica.
Sambata la pranz aveam fierele trase, termopane montate, peretii curatati, calorifere lipsa.
Am inceput dupa aceea cu  gletuit peretii, scos parchetul vechi ,  turnat sapa, montat usi interioare.
Am avut 2 baieti care au stat acolo de luni pana sambata si in 2 saptamani jumate mi-au renovat tot apartamentul. Mi-au montat usi, gresie, faianta, parchet , au varuit, au gletuit, au finisat . Am avut acelasi instalator pentru sanitare si calorifere, a venit numai in weekend.
Electricianul a mai venit la sfarsit sa-mi monteze corpurile de iluminat , panoul, prizele si intrerupatoarele .


Parerea mea este ca nu faci aceste investitii degeaba, chiar daca il dai in chirie termopanele nu se vor strica, ti-e mult mai usor sa intretii dupa ce schimbi totul, iti e mai usor sa dai o mana de var si arata ca nou dupa ce gletuiesti . Un wc, o cada, un parchet,m o gresie si o faianta tin ceva ani nu cateva luni . E adevarat ca bateriile se vor uza, peretii se vor murdari, parchetul poate se va denivela, darn u va arata ca accum .

Sa stii ca o sa te coste foarte mult adezivi si alte prostii, nimicuri, pe care acum nu le iei in calcul .

#29
zambaret

zambaret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.10.2005

View Posttak30ver, on 7th February 2012, 12:01, said:

In caz ca te ajuta :

Eu am renovat un apartament de la zero in 3 saptamani.
Prima zi si putin din a doua am spart toata gresia si faianta din casa, am scos 50 de saci de moloz.
Dupa am spart cam 2 zile pentru instalatia electrica si am mai razuit la pereti . In weekend a venit un instalator pentru a-mi da jos caloriferele, mi-a pus robineti la toate tevile, o alta echipa de 2 baieti de mi-au montat termopanele, alti 2 baieti sa traga firele pentru instalatia electrica.
Sambata la pranz aveam fierele trase, termopane montate, peretii curatati, calorifere lipsa.
Am inceput dupa aceea cu  gletuit peretii, scos parchetul vechi ,  turnat sapa, montat usi interioare.
Am avut 2 baieti care au stat acolo de luni pana sambata si in 2 saptamani jumate mi-au renovat tot apartamentul. Mi-au montat usi, gresie, faianta, parchet , au varuit, au gletuit, au finisat . Am avut acelasi instalator pentru sanitare si calorifere, a venit numai in weekend.
Electricianul a mai venit la sfarsit sa-mi monteze corpurile de iluminat , panoul, prizele si intrerupatoarele .


Parerea mea este ca nu faci aceste investitii degeaba, chiar daca il dai in chirie termopanele nu se vor strica, ti-e mult mai usor sa intretii dupa ce schimbi totul, iti e mai usor sa dai o mana de var si arata ca nou dupa ce gletuiesti . Un wc, o cada, un parchet,m o gresie si o faianta tin ceva ani nu cateva luni . E adevarat ca bateriile se vor uza, peretii se vor murdari, parchetul poate se va denivela, darn u va arata ca accum .

Sa stii ca o sa te coste foarte mult adezivi si alte prostii, nimicuri, pe care acum nu le iei in calcul .


Mersi mult pentru informatii, tot asa ma gandeam si eu, si in plus inca nu stiu daca il voi inchiria vreodata. Dar cam cat ai platit instalatorul ? Dar cei 2 baieti pentru interior? Cam cat te-a ajuns cu totul?

Cred ca totusi voi face si un imprumut ca sa am de rezerva, ca nu se stie niciodata ce va aparea.

Deci, din ce mi-ai scris tu, avand in vedere ca eu voi avea apartamentul deja pregatit, adica gresie scoasa, parchet scos, ras pereti, termopan montat, va ramane doar de pus si reparat tot ce trebuie fara a mai face "demolari".

Mersi mult, m-ai mai incurajat! :)

#30
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Pai instalatorului i-am dat in total cam 4-5 milioane, era un prieten de-al socrului deci nu-i prea relevant , ii dadeam cam 2 mil pe interventie :) se misca foarte repede. i-am dat si 150 lei, si 200 , depindea de cat de multe facea .
Mi-a schimbat toata instalatia si caloriferele, mi-a pus instalatie pe cupru . Mi-a schimbat cada, wc, chiuveta, baterii . Mi-a montat pana si plita , mi-a dat gauri pentru sarmele de rufe, diverse :)
Ideea este sa ii spui tot ce are de facut si IL INTREBI cat dureaza. In functie de cate zile are nevoie te  gandesti la un pret . Doar nu ii dai 3 mil/ zi , cam mult pentru meseria lui.
Un 2 mil/zi eu cred ca este arhi suficient , foarte putini castiga atat :) tinand cont ca e provincie cred ca ar fi multumit si cu 1,5 mil/zi. Stai si tu pe langa el sa nu traga matza de coada, ii dai la mana, ii tii wc-ul, alea alea. Ofera-i tu o suma, negociaza .
Mai mult de 2-3 zile nu are ce face intr-un apartament cu 2 camere.

Electricianul , alt prieten , mi-a cerut 3 mil, i-am mai cinstit eu pe baietii care au venit de au tras firele ( el doar a desenat traseul, mi-a facut lista cu ce sa cumpar, a venit la sfarsit sa monteze prizele, lustrele, intrerupatoarele, a mers cu mine sa iau sigurante si tablou  ) .  Nu prea mi-a placut, ulterior am chemat pe altul mai chitibusar care mi-a pus totul la punct, asa cum vroiam eu , mi-a luat si mai putin .

Cei 2 baieti erau la fel, prieteni, mi-au luat foarte putin, gen 30-35 mil, mi-au curatat tot, au demontat, au pus gresie, faianta, parchet, usi , gletuit , varuit, diverse finisari . Normal ca ii cinsteam mereu, mancare + bautura, mai un pachet de tigari, diverse. Ziceau ca la o astfel de lucrare luau cam 45-50 mil la cineva necunoscut. Au facut o treaba foarte buna .
Manopere :
La parchet click pretul pe mp este intre 7-12 ron/mp.
La gresie si faianta intre 10-25 lei / mp.
La finisari interioare cam 10-25 lei / mp, include razuit, gletuit, varuit.
Astea sunt preturi pe care eu le-am mai auzit prin bucuresti .

Sfatul meu este sa ai timp sa ii urmaresti, daca stai cu ei vezi ce ritm au, cat timp necesita fiecare operatiune, iti faci o idee de efortul lor depus , de cat timp va dura totul , astfel calculand un pret corect.
Nu le poti da 50 mil pe 2 saptamani, totusi  2500 ron/om / 2 saptamani e cam mult + hrana .
Eu am apreciat foarte mult ca desi munceau intr-un ritm alert de la 8 dimineata la 8 seara nu au dat "buleala" cu nimic, asta constat si acum dupa 9 luni de locuit acolo .
Ai grija ca probabil o sa-ti ceara diverse scule sa le faca munca mai usoara ,mai un disc, mai o perie pentru sapa, un trafalet . Este obligatia lor sa le aiba, daca le cumperi tu ori le opresti ori ii taxezi la bani .

Spor !

#31
zambaret

zambaret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.10.2005
Momenta pot spune ca am platit ruloul  din dormitor. Total 505 RON.

Acum se lucreaza la izolatia exterioara cu polistiren  de 10. Pret pt etaj 4, 63 RON /m2. Apartamentul dupa calculele interioare ar avea cam 12 m2. Dupa calculele cu tot cu exterior rezulta 24 m2.

Urmeaza sa va spun cat ma va costa partea mai grea, adica amenajarea interiorului.

Am primit si oferta de pret pt termopan sufragerie: 1700 RON

#32
iulia_10001

iulia_10001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.05.2007
Buna ziua,


as avea si eu o intrebare, trebuie sa mentionez de la inceput ca nu sunt foarte in tema cu termenii de specialitate.

Avem un apartament de 4 camere, cam 90 mp, care trebuie tot renovat: efectiv trebuie ras si desfintat tot si facut din nou, adica:

- spart gresie in hol, bucatarie si bai
- instalatia electrica refacuta - tot, unele prize erau periculoase si acum le-am scos din functiune
- instalatii sanitare
- cumparat + montat centrala
- cumparat + schimbat calorifere
- zugravit - acum nu e lavabil pe perete..
- cumparat + pus parchet peste tot
- unit balconul cu bucataria si spart un perede de la bucatarie si marit usa care da din hol in bucatarie
- cumparat + montat usi noi....


Nu stiu daca am uitat ceva, efectiv, trebuie spart tot si facut de la 0 - inafara de termopane, astea erau in apartament...

Sunt curioasa cam cat ar costa tot - materiale (nu lux, ci practic si sigur) + manopera pentru toata munca asta... :)


Mentionez ca apartamentul e in cluj, ma gandesc ca in Ardeal este mai ieftin :) sau sper cel putin :)

#33
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Nu mai spargeti asa aiurea peretii dupa cum visati noaptea, s-ar putea ca urmatorul cutremur sa va prind chiar in casa...

#34
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
@ iulia_10001

Orice modificare a apartamentului se face numai cu proiect.

Edited by Clovis, 15 April 2013 - 22:48.


#35
George12

George12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2012
Clujul este un oras maricel si nu cred ca difera foarte mult la preturi fata de bucuresti, ca idee in bucuresti ai face toate acele lucrari cu sume intre12000 - 16000 depinde de pretentiile tale si ale executantilor!
Cat despre spart peretii atata timp cat sunt din BCA nu ar trebui sa ai nici un fel de jena! Daca sunt din beton se pot face mici modificari in sensul ca maresti o usa spargi o bucata din peretele  aflat sub geamul din bucatarie care da in balcon! Teoretic trebuie aprobare pentru orice modificare menita sa dchimbe planul casei, practic nu te controleaza nimeni cu exceptia pensionarilor din bloc pe care nu ii ia nimeni in seama!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate