Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Poti sa traiesti fara griji din cresterea animalelor si agricultura?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postsilesax, on 6th February 2012, 14:14, said:

kos _funny ai ajuns la bunica??

Din pacate nu. De joi DN 2 C Buzau - Slobozia e inchis ! Acum a luat si vantul o parte din tabla de pe casa si a umplut podul de zapada .

De ieri este si pana de curent .

#74
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salut,

Eu iti recomand sa te duci in agricultura DAR trebuie sa o faci cu cap!
Abia acum am citit topicul tau si pot sa-ti spun din experienta mea (mica) ca se poate face ceva sustenabil in agricultura dar ca e foarte greu in Romania.

Eu personal iti spun sa incepi totul incet incet cu ajutorul familiei tale si abia dupa o perioada sa zic de 5-6 luni sa iti dai demisia. Ca sa faci ceva care sa iti aduca si banuti nu numai mancare ta zilnica iti recomand o ferma mixta (animale si fructe si/sau legume) in functie de ce posibilitati ai sa le ingrijesti.

Totodata iti recomand sa accesezi o masura de sprijin si cel mai usoar este sa depui proiect pe 141 (1500euro spijin timp de 5 ani). Iti trebuie un minim de 2UDE pe care il poti realiza usoar avand in vedere ca ai 5 ha si 2 iazuri mai mici. As fi mers si pe 112 dar avand in vedere ca ai spus ca ai deja un baiat de 17 ani nu cred ca ai sub 40 ani. POTI accesa aceasta masura declarand totul la APIA in luna aprilie si apoi sa depui undeva in iunie. ATENTIE fondurile se dau pana la sfarsiul anului 2013 dupa care nu se stie daca se va mai continua cu sprijinirea fermierilor.

Pentru a face banuti din 5ha in MM (zona mai rece) as merge pe ceva culturi mai greu de gasit (gen porumb dulce, fructe de padure, lucerna )

Avand in vedere ceea ai scris tu eu as incepe asa: as cumpara vreo 30 de pomi frunctiferi (diverse soiuri cate 5-8 din fiecare), gaini, o vaca + 2-3 vitei de crescut + furaje (daca nu le ai deja de pe cele 5 ha), in cele 2 lacuri as baga ceva peste care creste repede (crap) si pe 1 ha as pune legume si apoi as face un pfa si as depunde proiect pe 141 (sau 112) cu tot ce detin.

#75
yo_buru

yo_buru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.11.2011

View PostPatrick007, on 6th February 2012, 15:28, said:

Totodata iti recomand sa accesezi o masura de sprijin si cel mai usoar este sa depui proiect pe 141 (1500euro spijin timp de 5 ani). Iti trebuie un minim de 2UDE pe care il poti realiza usoar avand in vedere ca ai 5 ha si 2 iazuri mai mici. As fi mers si pe 112 dar avand in vedere ca ai spus ca ai deja un baiat de 17 ani nu cred ca ai sub 40 ani. POTI accesa aceasta masura declarand totul la APIA in luna aprilie si apoi sa depui undeva in iunie. ATENTIE fondurile se dau pana la sfarsiul anului 2013 dupa care nu se stie daca se va mai continua cu sprijinirea fermierilor.
se pare ca nu ai inteles bine,eu am 22 de ani,baiatul ala nu e al meu :) baiatul sta acolo in casuta impreuna cu mama si tatal lui asta de vreo 8 ani fara nicio chirie sau altceva,oamenii aceia sunt de incredere,harnici..faptul ca nu au unde sa mearga daca ii dau afara de acolo ma face sa fiu un pic mai sigur cand zic ca pot sa am incredere in ei!

#76
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
vezi ca sfatul de mai sus e bun. numai PFA fa-l dupa ce ti-e aprobat proiectul 141. in orice caz, mergi la Camera de Consultanta Agricola a judetului tau. Ei ar trebui sa fie la curent cu ceea ce se intampla.
Ar mai fi un sfat: incearca sa vezi ce se cauta/cumpara si ce poti tu vinde.
inca o intrebare: ce iti place sa faci? ca degeaba iti spunem noi sa te apuci de oi daca ... nu ti-e drag de ele. sau albine. sau ...x y z.
In agricultura... vine greu profitul. Si cu munca multa. :peacefingers:

#77
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
OK atunci daca poti ajunge la minim 6UDE iti recomand si masura 112. Atentie daca te bagi pe 141 prima oara nu vei mai putea accesa alta masura. Oricum nu cred ca ar fi timp pana in 2013. Deci ai la indemana 2 masuri cu bani nerambursabili care sigur te vor ajuta. PFA-ul il faci doar daca esti eligibil de finantare la proiect. Apropo, la 22 de ani ai toata viata inainte. Nu trebuie sa te descurajezi ca lucrezi la patron si iti raman putini bani. Asa sunt toate inceputurile in viata de angajat - grele. Cu timpul in functie de sansa ta poti sa ajungi mult mai sus.

#78
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

View Postyo_buru, on 5th February 2012, 00:01, said:

si dupa ce beau toti banii ce fac? :D
ziceam fara investitii mari,as avea vreo 5 mii de euro  :thumbup:


deci sa inteleg ca la sfarsit de an nu pot sa am un profit de 15 000 lei(in primi ani)?
faza e ca dupa o lunga perioada de 7 luni de cand lucrez :) (fiind primul meu job)nu mai suport ideea de a avea un sef! decat sa lucrez pentru altii pentru 800 lei pe luna de ce nu as fii propriul meu sef?
la cat pamant ai,nu o sa te lafai in bani dar oricum o sa castigi mai mult decat 800 de lei.exemple sunt.pune lucerna pe 2 ha si tot scoti bani.pune pepeni pe un ha si scoti bani.bineinteles .....multa munca.totusi cred ca scoti mai mult de 800 pe luna.

#79
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postviocom, on 5th March 2012, 18:55, said:

la cat pamant ai,nu o sa te lafai in bani dar oricum o sa castigi mai mult decat 800 de lei.exemple sunt.pune lucerna pe 2 ha si tot scoti bani.pune pepeni pe un ha si scoti bani.bineinteles .....multa munca.totusi cred ca scoti mai mult de 800 pe luna.
Ca sa traiesti de pe urma agriculturii trebuie minim 15-20 ha plus ceva utilaje tractor in primul rind si foarte multa munca ,griji etc cum spun batrinii agricultura e loterie;eu de exemplu am pierdut griul din cauza vremii din start incep anul cu o paguba de 1500-2000 ron si pina la toamna mai este Mult noroc.

#80
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

View Postmateimateimatei, on 5th February 2012, 15:19, said:

Vrei un raspuns hai ca iti dau eu raspuns

Ce sa faca mataluta cu ideea ?


Eu de doi ani de zile cresc /serie  cate :

25  de Curcani rasa big 6 , 25 d e curcani rasa big 12 . Din fiecare categorie 12 sunt crescuti "crescuti natural" 12 Sunt crescuti  cu furajare din magazine de specialitate , O parte in sistem liber , o parte cu circuit inchis

400 de pui de carne ( Difersi Hibrizi pt a observa diferentele dintre ei , viteza de crestere , cum se comporta in sistem free range , cum suporta furajarea traditionala etccc )

200 De gaini ouatoare difersi hibrizi , incerc sa observ factorii necesari care influenteaza productia .De ce asa si nu asa

Intre timp am construit un adapost pretabil pt lunile de primavara vara (toamna cel tarziu) inconjurat de verdeata si pomi .In vara il voi popula insa nu stiu nici acum cu ce . Ca vor fi Gaini outoare ,  pui de  carne ,pui de  curca ; asta o sa vad in viitoru apropiat.

Eu incerc sa inteleg pasarile , le analizez , le studiez , ma documentez de 2 ani de zile continuu , si de 2 ani de zile tot "Experimentez" pe ele . Si tot nu am ajuns la faza in care sa zic . Da o sa incep cu pui de carne , sau gaini outoare , sau pui de curca .. de ce hibridu ala si asta etc..

Deci ca sa incepi un biznis in asa ceva eu vad astfel:

1.Infrastructura
2.Tehnologie de cresterie
3.Experienta
4.Rabdare multa
5.Sa nu o faci legal(sau daca o faci legal atunci vorbim de capacitate industriala)
6.Piata de desfacere "limitata"

PS: ca o sa ies cu bine din experienta asta de 3 ani de zile , naiba stie . Dar un lucru este sigur deja mi-a intrat in sange .

Asa, un sfat umil, du-te intai la scoala, recomand cu caldura facultatea de zootehnie si apoi mai povestim, ce faci tu cu experientele alea ai putea invata din primele 3 cursuri, n-o sa inventezi nici apa calda si nici mersul pe jos cu ce debitezi aiurea pe aici... Succes

#81
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostIocan, on 05 februarie 2012 - 10:59, said:

Întotdeauna vor exista o grămadă de oameni preocupaţi să-ţi explice cu lux de amănunte de ce nu se poate face ceva. Este o eroare fatală să-i bagi în seamă.

    Bah ! Ai macar o vaga idee despre ce inseamna sa cultivi 5 Ha de teren ? Ai cultivat tu, vreodata macar o jumatate de hectar ? Taci din gura ...

#82
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006
N-am ce să discut cu cei care mi se adresează cu "băh".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate