Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#15067
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postandreilesan, on 20 ianuarie 2017 - 09:18, said:

..Si Igor Kuznetsov lauda scoala de sobari din spatiul romanesc..

.. De multe ori s-ar putea ca cele dorite sa fie prezentate ca fiind existente..
Posted Image


       Am tot cautat si am gasit numai  Asociatia  hornarilor si cosarilor din Romania care au participat anul trecut la itnrunire in Italia  cu mapamondul..Despre asociatia sobarilor si  teracotistilor  pe net nimic sau este secreta.

#15068
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

View PostFrom 21 ianuarie 2017 - 12:44:

Dupa ce am citit Ghidul de finantare m-am descurajat, multe acte......
Fara nici o suparare dar cu o astfel de atitudine e usor de inteles de ce se misca lucrurile asa de incet. Vorbaria e punctul nostru forte.
Posted Image Posted Image

#15069
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postluvio, on 20 ianuarie 2017 - 08:42, said:

Pai inteleg de la Burac ca exista deja in Romania aceasta asociatie!


Ai vorbit cu el?

#15070
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@ uforom89,eu nu sunt "vorbaret", mai mult citesc pe forum.
Parerea mea este  ca daca "socotesti" cat te costa certificatul energetic,...., ptr o casa de 70 mp-100 mp, timpul acordat rezolvarii dosarului, la care se adauga "in limita fondurilor existente", deja cred ca aceasta "hotarare" este cu dedicatie.
Daca se mentiona ca dosarul este rezolvat de o anumita firma, care intocmea dosarul, poate era cu totul altceva.

#15071
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postandreilesan, on 20 ianuarie 2017 - 09:18, said:

..Si Igor Kuznetsov lauda scoala de sobari din spatiul romanesc..

.. De multe ori s-ar putea ca cele dorite sa fie prezentate ca fiind existente..
Posted Image

La fel si Marcus Flynn, urmareste intens aceasta scoala si are numai vorbe de lauda, este doar usor dezamagit ca sunt mai multe sobe cu clopot decat contraflow, i-am spus ca nu este asa...multi dintre cei care-si construiesc, adopta si variante in contracurent, adica si clopot si contracurent.

#15072
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Va prezint o lucrare care merita atentie macar pentru urmatoarele aspecte:
- arata ca si in cazul asamblarii sobelor de teracota se poate apela la sibere;
- valoarea artistica atat la capitolul pictura, cat si la capitolul ceramica, poate fi influentata considerabil (uite aici vopsele, emailuri. glazuri, etc termorezistente).. Posted Image

Cu toate acestea, refuz sa cred ca soba prezentata nu are prevazute dopuri pentru verificare curatare.Posted Image

Cineva imi povestea ca in ultimul timp mult mai mult se vand sobele de teracota mobile, si prin urmare fabricile si-au marit volumul de productie al acestor modele..
Ma intreb, oare ce m-ar determina sa aleg un model de soba mobila?
Posted Image

Attached Files



#15073
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postandreilesan, on 21 ianuarie 2017 - 16:10, said:


Ma intreb, oare ce m-ar determina sa aleg un model de soba mobila?
Posted Image

Mobila doar cu numele,daca nu faci focul la ea,de frig ,poti sa o muti prin incapere sa te incalzesti.
Odata ce are montat burlan s-a terminat cu "mobilitatea".
Se cauta ,probabil pentru incaperi mici,asa-i moda acum..."na ce sa-i faci... Posted Image

#15074
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 ianuarie 2017 - 16:10, said:

Cu toate acestea, refuz sa cred ca soba prezentata nu are prevazute dopuri pentru verificare curatare.Posted Image


Posted Image
Probabil se curata pe desupra si din camerele invecinate, unde cu siguranta se gasesc si aceste doape, si cosul de fum tot din alta incapere se poate curata, dupa cum se vede din poza

Edited by valipopescu, 21 January 2017 - 19:40.


#15075
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

View Postuforom89, on 21 ianuarie 2017 - 13:48, said:

Vorbaria e punctul nostru forte.

View Postvasilemet, on 21 ianuarie 2017 - 15:53, said:

@ uforom89,eu nu sunt "vorbaret", mai mult citesc pe forum....
Nu m-am referit la d-voastra, asa cum vedeti am facut o remarca generala, dupa cum se poate observa si pe forumuri. Ne place sa vorbim, suntem foarte buni sa aruncam contre, sa punem intrebari (adesea rautacioase), sa ne exprimam dezacordul, dar toate aceastea doar...oral, din gura. Cd e vorba sa facem efectiv ceva, gasim diferite si numeroase motivatii. Dar toate astea sunt doar o parere strict personala.
Mai bine sa revenim la topicul nostru si sa va prezint o soba cu bancuta incalzita si cuptor. Doua detalii mi-au atras atentia la acest proiect: modul in care e realizat gratarul si varianta relativ simpla de realizat a unui cuptor negru.

Attached Files



#15076
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008

View Postbobon, on 21 ianuarie 2017 - 12:58, said:




       Am tot cautat si am gasit numai  Asociatia  hornarilor si cosarilor din Romania care au participat anul trecut la itnrunire in Italia  cu mapamondul..Despre asociatia sobarilor si  teracotistilor  pe net nimic sau este secreta.
Despre Asfoch este vorba și am văzut că este și a constructorilor de șeminee deci nu au ca obiect de activitate doar coșuri de fum. Nu ar fi rău să fim membri intr-o astfel de asociație care să ne reprezinte,  să avem întruniri, seminarii, etc... Să fim mai uniți mai bine zis. Toate bune

#15077
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Atasez cateva imagini al sobei de la Poarta Alba vazuta altfel..Posted Image
Interesanta e geometria distributiei temperaturii la substante cu conductibilitate termica mai mica (caramida din peretii sobelor in clopote si gazele arse) in comparatie cu metalele si apa (distributia in calorifere).. imi pare rau ca nu am facut poze si cu distributia temperaturii in calorifere... Dar, data viitoare le voi face si le voi prezenta aici..
Am vrut sa transmit ca la calorifere distributia temperaturilor pe verticala (stratificarea) este mult mai pronuntata si reprezenta niste dreptunghiuri clare in comparatie cu distributia pe peretii sobei care reprezinta forme cu colturi rotunjite..
Posted Image

Attached Files



#15078
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 ianuarie 2017 - 22:23, said:

Atasez cateva imagini al sobei de la Poarta Alba vazuta altfel..Posted Image
Interesanta e geometria distributiei temperaturii la substante cu conductibilitate termica mai mica (caramida din peretii sobelor in clopote si gazele arse) in comparatie cu metalele si apa (distributia in calorifere).. imi pare rau ca nu am facut poze si cu distributia temperaturii in calorifere... Dar, data viitoare le voi face si le voi prezenta aici..
Am vrut sa transmit ca la calorifere distributia temperaturilor pe verticala (stratificarea) este mult mai pronuntata si reprezenta niste dreptunghiuri clare in comparatie cu distributia pe peretii sobei care reprezinta forme cu colturi rotunjite..
Posted Image
La mine apar niste dreptunghiuri negre in loc de imagini
Attached File  pagina.JPG   58.67K   9 downloads

#15079
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Pozele au un format care nu e recunoscut fara anumite decodec-uri. Le-am salvat ca si jpeg-uri:
Attached File  Vedere din stanga 1.jpg   22.59K   12 downloadsAttached File  Vedere din stanga 2.jpg   23.07K   13 downloadsAttached File  Vedere din dreapta.jpg   22.57K   13 downloadsAttached File  Vedere din spate.jpg   21.17K   13 downloads

#15080
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@ uforom89, deoarece am o versiune mai noua Sketchup, nu pot vizualiza soba -cuptor cu lejanca.
Daca aveti timp postati cateva capturi cu traseul gazelor.
Cu respect, Vasile.

#15081
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postvasilemet, on 22 ianuarie 2017 - 18:58, said:

@ uforom89, deoarece am o versiune mai noua Sketchup, nu pot vizualiza soba -cuptor cu lejanca.
Daca aveti timp postati cateva capturi cu traseul gazelor.
Cu respect, Vasile.


Attached File  Soba-cuptor-lejanca_01.jpg   405.13K   41 downloadsAttached File  Soba-cuptor-lejanca_02.jpg   369.47K   40 downloadsAttached File  Soba-cuptor-lejanca_03.jpg   401.85K   34 downloads
Attached File  Soba-cuptor-lejanca_04.jpg   335.09K   34 downloadsAttached File  Soba-cuptor-lejanca_05.jpg   357.98K   34 downloadsAttached File  Soba-cuptor-lejanca_06.jpg   366.72K   32 downloads
Attached File  Soba-cuptor-lejanca_07.jpg   372.28K   30 downloadsAttached File  Soba-cuptor-lejanca_08.jpg   307.15K   28 downloadsAttached File  Soba-cuptor-lejanca_09.jpg   337.51K   28 downloads

Edited by Kendo, 22 January 2017 - 19:55.


#15082
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Bancuta asta asa cum este proiectata, era mai eficace daca fumul o lua spre stanga, ,,jongland,, printre acei stalpi, asa o ia prea repede pe scurtatura si partea din stanga ramane mai rece

Attached Files

  • Attached File  soba.JPG   104.23K   49 downloads


#15083
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgiorgio2one, on 23 ianuarie 2017 - 08:43, said:

Bancuta asta asa cum este proiectata, era mai eficace daca fumul o lua spre stanga, ,,jongland,, printre acei stalpi, asa o ia prea repede pe scurtatura si partea din stanga ramane mai rece

Da'chiar, de ce o fi facut spatiile alea? Gazul, ca si curentul, o ia prioritar pe unde e mai usor! (pe unde e rezistenta mai mica)

#15084
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Sigur portiunea aia este sa poti aseza o patura,un pled ceva ,sa te intinzi la caldura,sa-ti dezmortesti oasele.Daca trecea fumul/gazele prin tot labirintul ala, sigur nu te mai incalzea la spate,era ceva "pui la rotisor".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate