Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#13357
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sandy76, on 21 octombrie 2016 - 16:02, said:

Nu este un avantaj in sensul ca scade coeficientul ca izolatie dar da o stabilitate la punerea in opera a stratului urmator de caramida sau samota!
Pentru izolatie cat mai buna practic se varsa in interiorul cadrului  format din caramizi, asta daca poti sa pui urmatorul strat de caramida (samota) pe ceva ce se poate dovedi un fel de "nisip miscator".
Posted Image Tocmai de aceea as prefera sa reazem ""nucleul cald'" direct pe perlit, nu pe bordura din materiale dense..
Scuze pentru o oarecare abatere de la tema, dar eu unul nu sunt adeptul amestecului de beton sau pamant galben cu perlit sau zgura.. Ori e material cu rezistenta la compresiune, ori e material eficient termic.. Posted Image

Attached Files



#13358
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012
ElcapoMafia Publicat: Ieri, 20:09

csomi, on 19 octombrie 2016 - 23:49, said:
Cum am mai spus eu nu activez pe alte forumuri.


Ai fost dat afara.


Elcapomafia este o abordare gresita , activitatea desfasurata de Csomi nu trebuie sa o minimalizam , si raspunsul care ti la dat arata o forma de educatie care trebuie  sa o apreciem .
Eu mi am permis sa abordez anumite ipostaze , care ma determina sa ajung la concluzia ca nu este cea mai reusita modalitate de exprimare .
Multumesc si sa dam Cezarului ce este al Cezarului .
( Nu am dat Like )

Edited by tonyst, 21 October 2016 - 17:52.


#13359
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 dragancenusa, on 20 octombrie 2016 - 21:45, said:

intreb si eu ca prostul, sunt total nestiutor in materialede genul:  pelitu-ul de costructii e identic cu cel agricol? perlit pentru constructii nu prea am gasit in stare pura, doar in sape usoare.

si inca o intrebare: considerand ca va fi suficient un focar de 100-120 litri( 10 -14 kw, inca nu sunt lamurit cu datele diferite de densitate a lemnului, dar pe acolo e),unde gasesc o metoda de calcul pentru sectiunile aerului secundar si sectiunea evacuarii gazelor din focar? am ajuns pe la pagina 230 din topic, unele date am reusit sa le asimilez dar este o tona de informaite..
Ai mai intrebat asta si eu ti-am raspuns ,se pare ca nu ai incredere si astepti de la altcineva ..

Zici ca ai citit deja 230 de pagini ..acum vazandu-te tot citind dupa 12 noptea...vezi ca eu cand incepeam pe aici sa am curaj sa ganguresc si sa ma port respectos cu mai marii de pe acest topic...punand intrebari banale (datorita acestor intrebari, au inteles multi aceste sobe )si doream sa contribui si eu cu ceva,,,

Pe la pagina 106 ultima postare de jos e un link gasit de mine si pus aici pe forum pentru prima data ...nu stiam pe atunci ce e cu el...dar acolo e o carte online cu tot ce vrei despre sobe...a 6 a carte Organizare incalzirii, Организация отопления (1) , dai clik pe ea ... cu google translante ,ca nu cred sa cunosti limba rusa ...  si succes ,e biblia sobarilor rusi  ..dupa asta a facut si Flavius calculatorul ....

Edited by ciobimar, 21 October 2016 - 23:35.


#13360
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Salutare tuturor! In vara/toamna lui 2017 vom incepe constructia unei case p+1 (amprenta la sol~160 mp, voi incerca incadrarea in clasa energetica A cu un consum~70kw/m2/an) langa Sibiu. Proiectul nu e inca facut. Desi pe teren am toate utilitatile(gaz, elecrricitate,apa canal) imi doresc sa fac o soba cu clopot(e) cu registru, cu bancuta, alimentata din camera tehnica.

Care sunt(in mare) costueile unei sobe (sa zicem de 7-10kw) cu sistemul aferent complet?

As fi bucuros saca s-ar putea imparti costurile( suplimentare fundatie, materiale,manopera,cos fum, puffer, automatizare, orice altceva e nevoie pt cuplarea ei in paralel cu incalzirea IPAT,si eventual cu panouri/Pdc ).  
Va multumesc.

LE: informatii deapre proiect puteti vedea pe jurnalul meu http://forum.softped...b#entry19972031
Multumesc.

Edited by bogdan185, 22 October 2016 - 04:33.


#13361
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013


 bogdan185, on 22 octombrie 2016 - 04:28, said:

...amprenta la sol~160 mp,

Am gandit ceva si am scris altceva... Amprenta la sol va fi ±80 m2.

#13362
dragancenusa

dragancenusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.03.2012

 ciobimar, on 21 octombrie 2016 - 23:15, said:

Ai mai intrebat asta si eu ti-am raspuns ,se pare ca nu ai incredere si astepti de la altcineva ..

Zici ca ai citit deja 230 de pagini ..acum vazandu-te tot citind dupa 12 noptea...vezi ca eu cand incepeam pe aici sa am curaj sa ganguresc si sa ma port respectos cu mai marii de pe acest topic...punand intrebari banale (datorita acestor intrebari, au inteles multi aceste sobe )si doream sa contribui si eu cu ceva,,,

Pe la pagina 106 ultima postare de jos e un link gasit de mine si pus aici pe forum pentru prima data ...nu stiam pe atunci ce e cu el...dar acolo e o carte online cu tot ce vrei despre sobe...a 6 a carte Organizare incalzirii, Организация отопления (1) , dai clik pe ea ... cu google translante ,ca nu cred sa cunosti limba rusa ...  si succes ,e biblia sobarilor rusi  ..dupa asta a facut si Flavius calculatorul ....
multumesc de info.

nu e vorba de incredere sau nu, am vazut ca aveti  postari de valoare pe acest topic, si apreciez implicarea Dumneavoasra si a altor participanti la discutii, am aflat lucruri pe care nu aveam cum sa le aflu fara ani de informare. Doar erram interesat de o metoda de calcul pentru sectiunile active din interiorul sobei.

in legatura cu ajutorul pe care pot sa il ofer... deocamdata nu pot sa ma ajut pe mine prea mult in domeniul sobelor, asa ca nu cred ca pot oferii informatii din sursa proprie sau alte surse, care sa ajute pe cineva. dupa finalizare poate voi fi in stare sa zic "asa da, asa nu"

si in legatura cu respectul ,nu cred ca am fost deplasat in postarile mele. daca am fost, imi cere scuze.

in alta ordine de idei, daca am samota din 2 surse si nu am cum sa stiu daca sunt din acelasi material, sursa de fabricatie, etc. ,  pot risca folosirea ambelor tipuri in focar?

multumesc.

Edited by dragancenusa, 22 October 2016 - 07:11.


#13363
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 dragancenusa, on 22 octombrie 2016 - 07:08, said:

multumesc de info.

nu e vorba de incredere sau nu, am vazut ca aveti  postari de valoare pe acest topic, si apreciez implicarea Dumneavoasra si a altor participanti la discutii, am aflat lucruri pe care nu aveam cum sa le aflu fara ani de informare. Doar erram interesat de o metoda de calcul pentru sectiunile active din interiorul sobei.

in legatura cu ajutorul pe care pot sa il ofer... deocamdata nu pot sa ma ajut pe mine prea mult in domeniul sobelor, asa ca nu cred ca pot oferii informatii din sursa proprie sau alte surse, care sa ajute pe cineva. dupa finalizare poate voi fi in stare sa zic "asa da, asa nu"

si in legatura cu respectul ,nu cred ca am fost deplasat in postarile mele. daca am fost, imi cere scuze.

in alta ordine de idei, daca am samota din 2 surse si nu am cum sa stiu daca sunt din acelasi material, sursa de fabricatie, etc. ,  pot risca folosirea ambelor tipuri in focar?

multumesc.
Nu stiu cum dracu ma exprim eu ca raman socat de ce se intelege...tiam cerut eu asa ceva sau ti-am dat eu de inteles ca nu ai fost respectos..sau ca vreau eu respect ...ce aveti fratilor...

#13364
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 dragancenusa, on 22 octombrie 2016 - 07:08, said:

.. eram interesat de o metoda de calcul pentru sectiunile active din interiorul sobei...
Voi incerca sa dau eu o directie..Posted Image
Functionarea sobei este data de cosul de fum sau mai bine spus de presiunea disponibila pe care acesta o ofera. In functie de organizarea sistemului convectiv si in functie de debitul necesar care trebuie sa tranziteze agregatul termic va rezulta valoarea pierderilor de presiune aferente tractului de gaze. Doar daca presiunea disponibila reuseste sa depaseasca valoric pierderile de presiune - sistemul va functiona ireprosabil, daca nu - atunci trebuie umblat la valoarea pierderilor de presiune incat sa se reduca rezultanta lor, iar asta inseamna marit aria sectiunii transversale a canalelor si orificiilor, de rotunjit colturile rezistentelor locale, etc, etc.. Si toate astea se intreprind in faza de proiect al agregatului, nu dupa ce acesta este gata si nu '"trage'".. In cazuri frecvente in care soba deja e gata si nu ""trage'", sobarii incearca sa mareasca presiunea disponibila a cosului, respectand cele boldate mai sus - aceasta dependenta este vitala.
Poate nu este multumitor raspunsul meu, caci majoritatea s-ar astepta sa li se zica ca sectiunea care intereseaza trebuie sa fie AxB - insa, avand in vedere multitudinea de variabile care sunt implicate intr-o ecuatie de functionare pentru o soba - eu unul nu am competenta sa ofer un astfel de raspuns.
Posted Image

P.S.
Presiunea disponibila a cosului depinde in cea mai mare masura de inaltimea utila a lui. Deaceea eu atrag atentia celor care vor sa se apuce de casa ca pozitia cosului este indicat a fi cat mai aproape de coama casei, incat inaltimea utila sa capete valori maxime de la bun inceput.
Pierderile de presiune ale agregatului depind in mare masura si de debitul de gaze, iar acestea sunt in functie de pierderile de caldura al imobilului. Deaceea eu atrag atentia celor care vor sa se apuce de o casa ca anveloparea elementelor de constructie trebuie tratata cu importanta cuvenita, iar rezultatul va fi - debit necesar de gaze la valoare redusa, care se va traduce in valori mai mici a pierderilor de presiune la aceleasi dimensiuni tehnologice echivalente.

Edited by andreilesan, 22 October 2016 - 08:09.


#13365
dragancenusa

dragancenusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.03.2012
o purtare fara respect nu necesita neaparat cuvinte deplasate. e suficient si insistente fara rost,intrebari prostesti fara putina documentare inainte, care ar putea deranja pe unii. eu acum sunt la nivelul in care nu imi dau seama care este o intrebare prosteasca pentru cei cu mai multa experienta Posted Image)))

Edited by dragancenusa, 22 October 2016 - 07:53.


#13366
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 dragancenusa, on 22 octombrie 2016 - 07:51, said:

o purtare fara respect nu necesita neaparat cuvinte deplasate. e suficient si insistente fara rost,intrebari prostesti fara putina documentare inainte, care ar putea deranja pe unii. eu acum sunt la nivelul in care nu imi dau seama care este o intrebare prosteasca pentru cei cu mai multa experienta Posted Image)))
Ce ai d-le cu mine , de ai inceput sa o faci pe filozoful..daca eu la inceputul topicului am pus intrebari banale .prostesti cum spui tu  si am insistat sa inteleg aceste sobe ..inseamna dupa filozofia ta ,ca eu am fost acela fara respect ...ma duc dracului de aici , asa ceva nu se poate.

Edited by ciobimar, 22 October 2016 - 08:30.


#13367
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 andreilesan, on 21 octombrie 2016 - 17:44, said:

Posted Image Tocmai de aceea as prefera sa reazem ""nucleul cald'" direct pe perlit, nu pe bordura din materiale dense..
Scuze pentru o oarecare abatere de la tema, dar eu unul nu sunt adeptul amestecului de beton sau pamant galben cu perlit sau zgura.. Ori e material cu rezistenta la compresiune, ori e material eficient termic.. Posted Image
Este de preferat asa precum spui, numai ca nenea ala nu are de gand sa puna 3 tpmp (3 tone pe metru patrat) el izoleaza pardoseala!
Eu am specificat ca se poate si fara pamant sau ciment in amestec dar fara perimetru din caramida nu se poate pentru ca nu ne lasa gravitatia si perlele alea de perlit vor fugii care incotro!
De altfel in foto prezentat vad ca are perlitul pius intre grinzi, altfel era o mare de nisip miscator, oricum ai face fara perimetru din caramida nu ai sa convingi niciodata perlitul sa stea cum vrem noi decat daca i adaugam un liant, ca este argila, ciment sau galbenus de ou...

#13368
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Voi incerca sa dau eu o directie..Posted Image
Functionarea sobei este data de cosul de fum sau mai bine spus de presiunea disponibila pe care acesta o ofera. In functie de organizarea sistemului convectiv si in functie de debitul necesar care trebuie sa tranziteze agregatul termic va rezulta valoarea pierderilor de presiune aferente tractului de gaze. Doar daca presiunea disponibila reuseste sa depaseasca valoric pierderile de presiune - sistemul va functiona ireprosabil,

Asta nu este ajutor, raman perplex cand vad ce mod de abordare aveti, dupa ce omul a citit atatea pagini...se mai vine cu teorie deja citita discutata si paradiscutata, vine iarna si el vrea o soba sa se incalzeasca el si familia lui, cu alte cuvinte il trimiteti la manuale de fizica cum facea Bagera pe vremuri, calculele sunt bune ptr ca nu poti face la intamplare dar se exagereaza prea mult, asta nu este ajutor concret, exact asta m-a deranjat la atitudinea ,,profilor,, multa teorie, omul vrea cateva dimensiuni ale sobei, puteti sa-i sugerati cateva exemple, este calc. lui Flavius care este foarte bun dar stufos, eu unul pe acel template cu calculul as pune chiar o imagine cu o soba in sectiunei si sageti cu explicarea detaliului...nu toata lumea intelege cu ce se mananca o soba, poate omul nu stie scketchup, este careva care il poate ajuta cu asta pe fomul asta? inca suntem tributari limbajului de lemn din era comunista.

#13369
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
sters

Edited by sandy76, 22 October 2016 - 08:37.


#13370
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 ciobimar, on 22 octombrie 2016 - 08:28, said:

Ce ai d-le cu mine , de ai inceput sa o faci pe filozoful..daca eu la inceputul topicului am pus intrebari banale .prostesti cum spui tu  si am insistat sa inteleg aceste sobe ..inseamna dupa filozofia ta ,ca eu am fost acela fara respect ...ma duc dracului de aici , asa ceva nu se poate.

Poate ai intentii bune dar este vorba de ,,ton,, esti prea sensibil Marine, omul vrea ajutor concret, uite cat s-a discutat cu fundatia asta...cate sobe s-au facut si omul este bagat in ceata, se fac trimiteri la ingineri construcoti sa vada daca poate soba sa fie pusa pe placa sau separat, ai dreptate in legatura cu fundatia sobei sa fie independenta de cea a casei dar poate nu o poate face din diverse motive, chiar finaciare etc.

#13371
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 giorgio2one, on 22 octombrie 2016 - 08:38, said:


Poate ai intentii bune dar este vorba de ,,ton,, esti prea sensibil Marine, omul vrea ajutor concret, uite cat s-a discutat cu fundatia asta...cate sobe s-au facut si omul este bagat in ceata, se fac trimiteri la ingineri construcoti sa vada daca poate soba sa fie pusa pe placa sau separat, ai dreptate in legatura cu fundatia sobei sa fie independenta de cea a casei dar poate nu o poate face din diverse motive, chiar finaciare etc.
Nu inteleg. poti sa explici partea bolduita. MultumescPosted Image

#13372
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Eu am facut fara izolatie la baza si nu a murit nimeni !
2 randuri de caramida plus samota si aia e ...

#13373
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 sandy76, on 22 octombrie 2016 - 08:30, said:

Este de preferat asa precum spui, numai ca nenea ala nu are de gand sa puna 3 tpmp (3 tone pe metru patrat) el izoleaza pardoseala!
Eu am specificat ca se poate si fara pamant sau ciment in amestec dar fara perimetru din caramida nu se poate pentru ca nu ne lasa gravitatia si perlele alea de perlit vor fugii care incotro!
De altfel in foto prezentat vad ca are perlitul pius intre grinzi, altfel era o mare de nisip miscator, oricum ai face fara perimetru din caramida nu ai sa convingi niciodata perlitul sa stea cum vrem noi decat daca i adaugam un liant, ca este argila, ciment sau galbenus de ou...

Corect ce spui, eu am folosit perlit in amestec cu ciment si nisp acum 20 de ani, poate fi bun izolator dar nu direct pe el, cel mai bine cred ca este cu zidarie pe margini..si la interior ori placa de bca ori polistiren extrudat, daca se vrea perlit in amestec.....in teriorul incadrarii se plaseaza caramizi iar printre ele turnat materialul, ,,podeaua,, sobei va fi asezata pe acele caramizi.

 Kendo, on 22 octombrie 2016 - 08:41, said:

Nu inteleg. poti sa explici partea bolduita. MultumescPosted Image

S-a vorbit despre rezistenta placii, daca poate prelua greutatea unei sobe, era vb de ingineri constructori, structuristi..etc

#13374
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Dar, dupa cum ai pus tu problema, faptul ca cineva este trimis la cineva de specialitate are conotatie negativa.

Edited by Kendo, 22 October 2016 - 09:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate