Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Hp LaserJet P1005 se blocheaza hartia

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Salutare. Azi am incercat sa trag ceva la imprimanta si m-am lovit de o problema. Orice coala pe care o tragea se bloca in imprimanta. Exact inainte sa intre in cartus. Se aude ca si cum ceva trage foaia dar patineaza pe ea.

Am atasat si cateva poze...sper sa intelegeti.

Vreo solutie, idee, sfat?

Multumesc.

Attached Files



#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Parerea mea e ca s-a distrus folia de la cuptorul termic. Cuptorul termic e in principiu o rezistenta electrica , invelita intr-o folie de plastic termorezistenta, folie care se invarte odata cu foaia de hartie. Ei bine, daca ai pus in imprimanta coli de hartie sifonate, cu bolduri, agrafe, capse, acestea au reusit sa rupa folia aceea termorezistenta. Ca sa fii mai sigur, deschide capacul din spate(e capac cu click-click) si poti vedea daca hartia se opreste in cuptorul termic sau nu. Se poate vedea si folia.
    Folia aceea se schimba, daca vreo firma de service este dispusa sa caute si sa gaseasca doar folie. Daca nu HP vinde doar cuptorul complet si costa ceva mai mult decat o imprimanta second-hand.

#3
pasarelx

pasarelx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 04.11.2007
Salutari.

Din poze nu imi pot da seama in ce punct se blocheaza, dar am vazut rotita aceea cauciucata. Ea este cea care trage hartia. Daca este tocita, ai gasit motivul pentru care se blocheaza hartia. Rotita cauciucata patineaza pe hartie, nu mai are aderenta. Acea rotita trebuie sa aiba riduri. Totusi, problema nu apare din senin... astazi se blocheaza 2-3 hartii, maine 3-4 si tot asa...

#4
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
M-am uitat ceva mai atent la ea si din cate imi pot da seama ca hartia s-a oprit exact pe rola care am facut-o cu rosu.

Attached Files


Edited by CiureaDaniel, 01 February 2012 - 11:39.


#5
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

View PostCiureaDaniel, on 1st February 2012, 12:32, said:

M-am uitat ceva mai atent la ea si din cate imi pot da seama ca hartia s-a oprit exact pe rola care am facut-o cu rosu.


    Chiar intre pickup roller si rola de transfer ( cea facuta de tine cu rosu) ai un senzor. Ar trebui sa ai o parghie mica de un cm maixim in lungime si groasa cam de 1 mm. Acea parghie trebuie sa culiseze cand trece hartia peste ea. Verifica sa nu fie rupta sau blocata. In cazul in care vezi ca se misca ok ar trebui sa desfaci carcasa din spatele imprimantei sa identifici senzorul si sal aspiri. Are forma de U si este negru, deci ar trebui sal recunosti usor. Fa o poza cu interiorl imprimantei la o rezolutie mai mare si iti arat care e parghia.

#6
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Am vazut parghia si vad ca nu este rupta. Mai bine duc imprimanta la service sa nu stric si altceva pe acolo....mai bn dau 50-100lei decat sa nu mai am imprimanta deloc:D

Multumesc pt raspunsuri. Raman dator

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Nu ai un alt cartus sa incerci cu el ?

Eu am patit asa ceva si era de la clapa cartusului, incearca sa lipesti cu un scoci clapa cartusului in pozitia deschis (culiseaza clapa cartusului maxim si lipesteo cu ceva in pozitia aceea).
(banuiesc ca iti dai seama de ce clapa vorbesc :) )

#8
Serj24

Serj24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.12.2006
Cine ma poate ajuta si pe mine ?
Am o imprimanta la reparat , a unei nepotele , nu fac ciubucuri sau genul de asta , vreau daca pot so ajut
Imprimanta e Canon pixma Mp140 , problema era ca tragea hartie intro parte si se bloca .
Am desfacuto toata pe bucatele si am curatat toate rolele si am montato inapoi .
Problema e ca acum merge f bine numai agata deloc trage hartia drept , dar problema la ea cand i dau print , trage hartie in jos umpic si se aude ca incepe so printeze dar hartia sta pe loc , daca o ajut umpic si o imping in jos merge perfect.
Problema este ca are plasticul ala albcu niste arcuri  care culca pe rola care se invarte in momentul cand printeaza  , si o avut 5 arcuri si doar 2 am reusit sa le pun la loc , restu nu stiu deloc cum vin , si cred ca daca le-as pune arcurile la loc , ar merge,
Nu ma ajuta-ti , daca aveti ceva poze cu imprimanta asta desfacuta pe bucati sa vedem cum a fost montata ?

Edited by Serj24, 04 August 2014 - 21:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate