Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

scara interioara din lemn de brad

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
selutzu

selutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.12.2009
am o casa din lemn si intetionez sa fac o scara interioara din lemn de brad.intrebarea mea este, cu ce pot da pe ea pentru protectie.daca aveti o idee va rog sa imi spuneti.va multumesc anticipat. :thumbup:

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Sunt lacuri speciale, ar trebui sa alegi ceva ignifug precum si protectie impotriva insectelor, ciupercilor etc.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ii dai cu vopsea. Daca apar ciuperci sau insecte le omori cu picioru', desi sunt slabe sanse...

  P.s: nu te obosi sa o faci ignifuga. In caz de incendiu nu te ajuta in nici un fel.

Edited by cspot, 29 January 2012 - 09:11.


#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Palux-- cred ca e cel mai bun dintre toate.Da stralucire, protejeaza.Trebuie dat 3 maini sa fie OK.

#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
si eu cred ca paluxul e bun, ca tine si la tavaleala.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu as face scara de brad.
E esenta moale, se usuca si raman spatii urate etc.

Orice lemn ai folosi, la Sadolin au un produs primer (un lichid) cu fct antifungica cu care dai pe lemn inainte cu zi de a de cu lac.
Aceasta impregnare ajuta f. mult cand dai cu lac, pt ca va absorbi mult mai putin.

#7
antoniosrl

antoniosrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.02.2010
cel mai bine este sa faci scara din stejar , nu lucreaza si are culoare frumoasa . poti sa folosesti palux ,dyo sau unul ecologic pe baza de apa - bona, kober daca vrei meseriasi iti dau eu un nr de tel

Edited by antoniosrl, 29 January 2012 - 10:47.


#8
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Foloseste Palux.

#9
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Daca nu ai facut scara, incearca sa o faci dintr-un lemn de esenta tare (stejar, nuc, etc) altfel in maxim un an o sa-ti para rau. Se imprima orice mica lovitura, un toc de pantof mai ascutit si va arata rau.

#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Un lac bicomponet cu un grund adecvat va marii mult rezistenta suprafetelor.
Eu am trepte de palcaj de plop, da plop, e mai moale in comparatie cu bradul, le-am dat cu vreo 3 maini de grund Base de la Sadolin si l-am vopsit cu sadolin( tot 3 maini), asta pentru ca nu am vrut sa fie suprafata foarte lucioasa.
Am doar cateva zgarieturi fine, dupa 7 ani, zgarieturi aparute pe prima treapta, pentru ca acolo se jucau pisicile...
In rest s-a pastrat foarte bine.
Sigur ca a fost folosita in regim domestic , nu industrial...

Edited by septimiu80, 29 January 2012 - 19:07.


#11
selutzu

selutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.12.2009

 septimiu80, on 29th January 2012, 19:06, said:

Un lac bicomponet cu un grund adecvat va marii mult rezistenta suprafetelor.
Eu am trepte de palcaj de plop, da plop, e mai moale in comparatie cu bradul, le-am dat cu vreo 3 maini de grund Base de la Sadolin si l-am vopsit cu sadolin( tot 3 maini), asta pentru ca nu am vrut sa fie suprafata foarte lucioasa.
Am doar cateva zgarieturi fine, dupa 7 ani, zgarieturi aparute pe prima treapta, pentru ca acolo se jucau pisicile...
In rest s-a pastrat foarte bine.
Sigur ca a fost folosita in regim domestic , nu industrial...
este o idee interesanta,mai ales ca nici eu nu o folosesc intens fiind o casa de vacanta,dar de care sadolin ai folosit.

#12
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
eu as folosi palux, dar pregatit lemnul cu un grund pe baza de apa, inainte.

#13
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 selutzu, on 30th January 2012, 07:12, said:

este o idee interesanta,mai ales ca nici eu nu o folosesc intens fiind o casa de vacanta,dar de care sadolin ai folosit.
sadolin base pentru grund si lazur ros culoare palisandru pentru suprafete.
dupa slefuire am chituit cu chit de cutit, apoi  slefuit si apoi tratamentul de mai sus
cu lac de tip palux sunt convins ca se face mai bine si cu un consum mai mic de material

Edited by septimiu80, 01 February 2012 - 02:39.


#14
mustuiuc

mustuiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.11.2011
recomand un palux fara ignifugare sau altceva daca lemnul este sanatos nu apar probleme(insecte)daca vrei si culuare foloseste un bait pe baza de solvent cele pe baza de apa vor umfla fibra lemnului si nu arata bine deloc rezultatul; paluxul la pensula se aplica in 3  sau 4 straturi,primul fiind superficial dupa care se slefuieste cu hartie de slefuit fina granulatie 240  dupa care se sterge si se aplica alt strat.dupa fiecare strat se slefuieste(fara ultimul)se usca in 20-30 minute intre straturi(dar nu la minus grade)deasemenea intareste lemnul.de lucrat orice lemn lucreaza dar daca este uscat bine nu ai probleme. vorba aia lemnul e tot lemn...
:thumbup:

la o scara la pensula ai nevoie de  vreo 6 kg recomand 2 cutii de 4 kg(total 8kg)pt ca iesi in general m ieftin decat4kg+2kg...pe 8kg dai aproximativ 150 ron cu to cu intaritor

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Oarecum in afara subiectului dar, conex daca-mi dati voie. Pe lemn de brad, anterior tratat cu ulei de transformator, cu se mai poate da ? In afara de vopsea pe baza de ulei. Ma gandesc la ceva care sa coloreze lemnul si sa-l protejeze. Bait merge ? :peacefingers:

#16
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Normal ca nu merge, daca tratamentul anterior a fost serios aplicat.

Daca porii lemnului sunt plini de ulei si acesta a si polimerizat, e o masa in care slabe sperante sa intre baitul. Doar sa gasesti vreun bait uleios, nu apos cum sunt de obicei...

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deci zici ca nu merge. Cu un lac colorat poate ?

#18
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

 antoniosrl, on 29th January 2012, 10:18, said:

cel mai bine este sa faci scara din stejar , nu lucreaza si are culoare frumoasa . poti sa folosesti palux ,dyo sau unul ecologic pe baza de apa - bona, kober daca vrei meseriasi iti dau eu un nr de tel
Lemnul de brad este mult mai frumos, daca doresti sa scoti in evidenta ideea de lemn :

Attached Files

  • Attached File  balu.JPG   225.72K   158 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate