Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

nu pot instala windows laptop sony vaio

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vasile1966

vasile1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.02.2009
Buna,la toata lumea,
Un prieten de al meu a cumparat un sony vaio,fara cd de recuperare,fara nimic, cu windows 7 instalat.
De vreo 2 zile nu i-a mai mers, ecran albastru.
A incercat sa puna alt windows si nu a putut.
Atunci m-am dus eu si i-am formatat partia si am facut doua, una primara  C si una D logica.
Nu vrea sa booteze nici un fel de windows,in schimb orice disc bootabil il ia, numai sa nu fie windows.
Am uitat sa mai spun un lucru, in bios hardul e de 500 gb, iar ce am vazut eu si formata e 476 gb.
Restul poate sa fie partitia ascunsa ?
Nu sint un as in domeniu si vreau un raspuns la intrebarea ........ce pot face sa instalez un windows, xp am inteles ca nu se poate fara drivere SATA , dar ma rog un windows 7.
Va rog sa ma ajutati , daca se poate !

#2
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
ce model de Vaio e ? eu am pus Win7 si Ubuntu fara probleme pe un Vaio ce venise original cu o mizerie de Vista
476x1.024 fac aproape 500, da restul de 12 Gb e partitia ascunsa, apropos asta cu recovery trebuie sa mearga sa-ti aduca PC-ul la starea initiala ! Nu-mi dau seama ce ai facut in Bios de nu mai buteaza win....

#3
vasile1966

vasile1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.02.2009
Nu am facut nimic,biosul e simplist , nu ai cum sa te incurci in el.
Modelul e un VPCEB4L1E, am facut si un stick botabil , poate nu recunoaste unitatea optica , tot nimic. Windowsul care am incercat sa-l pun este probat pe alt pc.
Cum am mai spus, orice disc bootabil il ia,doar sa nu fie windows pe el. Si stikul tot la fel,ala cu windowsul, imi apare litera j si pulseaza in continuu liniuta.

#4
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
1. Ce mesaj da/dadea pe acel BSOD?
2. In mod sigur ai partitie de recovery (daca nu cumva ai sters-o). Foloseste-o. Tasta F10 la boot sau, daca ajungi la fereastra de erpair ii dai sa-ti aduca "jucaria" la starea initiala (din fabrica) - aceasta optiune va accesa partitia de recovery si va reinstala sistemul de operare.

Edited by c14h3r, 27 January 2012 - 19:50.


#5
vasile1966

vasile1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.02.2009
Nu stiu daca e stearsa partitia,dar am dat recovery pe tasta 10, inainte de a formata hardul si nu s-a intimplat nimic,dadea o eroare.
Poate sa fie din cauza partitiei ascunse ,problema cu bootarea ?
Am citi tot felul de pareri pe internet,dar nu am gasit nimic care sa poata rezolva problema.

#6
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
E tasta F10 (posibil si F12) nu 10. Daca tot ai formatat ceea ce era de formatat (ai facut 2 partitii), formateaza din nou si lasa o singura partitie. Verifica si existenta unei partitii in jur de 12 - 15 GB. Daca ai asa ceva, n-o stergi - e partitia de recovery. Lasi partitia mare neformatata iar la restart dai cu F10. Apropos, imi place felul tau de a exemplifica si simplifica lucrurile: "Nu stiu daca e stearsa partitia,dar am dat recovery pe tasta 10, inainte de a formata hardul si nu s-a intimplat nimic,dadea o eroare.".
Ce eroare?

Edited by c14h3r, 27 January 2012 - 20:16.


#7
alin3x

alin3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 24.08.2010
Partitia ce si-o face win7 este de 100MB si nu este ascunsa.
Hardul in sine nu este de 500 GB, este  de 500.000MB.
Hardul meu este de 320 GB, dar daca fac calculul, am doar 300 :-)
El ce windows a incercat sa instaleze? Daca este win xp, in bios, nu stiu exact in ce sectiune (de obicei "boot") trebuie sa schimbi din AHCI mode in IDE mode, deoarece windows xp nu are drivere de AHCI.
LE: am calculat acum si 500.000 de MB inseamna 488 GB. tie iti lipsesc mai multi, deci retrag ce am spus.

Edited by alin3x, 27 January 2012 - 20:23.


#8
vasile1966

vasile1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.02.2009
ceva de genul ooooonn si mai era ceva !
Nu am dat importanta, m-am apucat de formatat


nu incerc cu xp, ca ma complic singur cu drivere,pentru ca in bios nu am de unde seta


Dar de ce nu imi vede nici dvd-ul nici stickul cu windows ?
Orice cd bootabil il ia, orice pun pe stick bootabil il ia, de aici am pus si acronis de am formatat

#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
La boot, ai vreo secventa de taste ce trebuie apasate? Ceva de genul F2 to enter setup, Fx to select boot menu? Daca da, foloseste tasta indicata pentru selectarea meniului de boot. Aici alegi unitatea optica si dai enter. Unele jucarii de genul asta au prostul obicei de a trece foarte repede peste "Press any key to boot from CD". Uneori trebuie procedat si asa chiar daca unitatea de boot (selectata in BIOS) este unitatea optica. Daca merge asa si ai dvd cu win in unitate (sper sa fie aceeasi versiune cu ceea ce era instalat din fabrica), fie partitionezi si instalezi fie alegi optiunea Reapir my computer de unde alegi recover my computer to its initial state (from factory).

Edited by c14h3r, 27 January 2012 - 20:38.


#10
vasile1966

vasile1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.02.2009
Am Alt+f12 , dar degeaba, se opreste de la un timp , dvd-ul si gata.
Cum spuneam mai sus, daca era ceva din unitatea optica ,sau din secventa de bootare , nu imi lua nici un dvd , dar le ia pe toate , in afara de tot ce apartine de windows bootabil.
Nici stickul cu windows nu il ia

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate