Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

CUPTOR USCARE FRUCTE

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Horinceanul

Horinceanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.08.2010
Deschid  acest  subtopic in ideea  de  a dezbate  o afacere  in domeniul agricol !

Ma gandesc la o afacere  cap-coada   sa  fiu atat  detinator de livada   mai apoi sa  valorific  fructele  prin 3  metode : stare proaspata  ( pana in 15%-pentru a  asigura cheltuielile  zilnice) ,  FRUCTE  USCATE ( 50-60%)  
si restul  ce nu  au aspect comercial  la  transformarea in alcool .

Ce  anume  vreau sa aflu este  ce presupune  acest cuptor  uscare  fructe   de  la  constructie, preturi  si eventual firme  specializate  in acest domeniu (  caut de ceva timp  dar  fara succes) .

Orice alte informatii  sunt bine  venite ! :thumbup:

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cauta pe www.google.de Industrie obsttrockner

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
stiind cate fructe vrei sa usuci intr-o sarja sau cate pe zi...
cu putina investigatie (sa afli ce temperaturi si debite de aer sunt necesare) cred ca se si poate proiecta/realiza nu numai achizitiona...

pentru economie de energie probabil e necesar un recuperator de caldura, a.i. aerul umed si cald care iese sa preincalzeasca aerul relativ rece si uscat care intra.

Edited by blimpyway, 24 January 2012 - 15:52.


#4
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
La ferma Topa de langa Sighisoara, fructele si legumele se usuca foarte bine cu sisteme facute artizanal...sunt multe schite pe net, daca o sa cauti, sigur le gasesti...eu n-am timp acu' sa sap, poate saptamana viitoare ( daca nu te descurci pana atunci )

#5
Horinceanul

Horinceanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.08.2010

 happyhippie, on 24th January 2012, 19:41, said:

La ferma Topa de langa Sighisoara, fructele si legumele se usuca foarte bine cu sisteme facute artizanal...sunt multe schite pe net, daca o sa cauti, sigur le gasesti...eu n-am timp acu' sa sap, poate saptamana viitoare ( daca nu te descurci pana atunci )

Caut  evident  , dar  inca nu am gasit  se pare  ca  nu  am  noroc   cand  ai timp  poate   faci un bine  si  imi pui  niste  link-uri......multumesc

#6
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Mi-am adus aminte...cei de la Fundatia Adept au schitele ( si chiar executa pe baza de comanda ) uscatoare solare de fructe. Ei le-au facut pe cele de la Topa.

#7
jencik

jencik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2008

 Horinceanul, on 24th January 2012, 14:38, said:

Deschid  acest  subtopic in ideea  de  a dezbate  o afacere  in domeniul agricol !

Ma gandesc la o afacere  cap-coada   sa  fiu atat  detinator de livada   mai apoi sa  valorific  fructele  prin 3  metode : stare proaspata  ( pana in 15%-pentru a  asigura cheltuielile  zilnice) ,  FRUCTE  USCATE ( 50-60%)  
si restul  ce nu  au aspect comercial  la  transformarea in alcool .

Ce  anume  vreau sa aflu este  ce presupune  acest cuptor  uscare  fructe   de  la  constructie, preturi  si eventual firme  specializate  in acest domeniu (  caut de ceva timp  dar  fara succes) .

Orice alte informatii  sunt bine  venite ! :thumbup:
Uite aici este ceva interesant...daca iei legatura cu ei sa ne spui si noua daca chiar au cu ce se lauda

http://www.uscatoare...ci-1000-kgsarja

#8
salix_viminalis_energo

salix_viminalis_energo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.11.2012
exista persoane in Ro care nu realizeaza ca s-au terminat vremurile preturilor de zeci si sute de mii de euro,obtinute cu facilitate.astazi daca nu ai un produs competitiv si performant ,cu un pret AGRESIV de vanzare,raportat la puterea de cumpare a romanului,nu mai poti exista pe piata ca firma de utilaje si echipamente.

In tari precum Franta,Canada ,fermierii nu folosesc utilaje de genul acesta.

In functie de productia obtinuta cu cateva sute de € iti aranjezi o uscatorie total naturala,fara consum de curent electric si mai ales fara sa hranesti firmulite de 2 bani ce-si inchipuie ca romanii sunt prosti de impung si se lasa jefuiti de bunavoie.

ca sa parasim zona S.F.-ului ,iti poti confectiona singura o baterie de uscatoare solare(folosibile in principal vara ) fara sa platesti 45.000 €  TVA exclus !
cu acesti bani poti pune pe picioare o ferma frumusica,teren inclus.

Edited by salix_viminalis_energo, 24 November 2012 - 01:25.


#9
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Un video foarte util, ca sa iti faci o idee cum poti construi foarte simplu un astefel de uscator cu destul de putini bani. Sau poti construi mai multe....
Eu unul o sa incerc in vara o astfel de constructie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tl01au5pXm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate