Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#12997
FOLETTE

FOLETTE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.05.2007
Cred ca eu sunt singura care a stiut despre ce vorbeste cand va ziceam sa nu faceti gargara aiurea.
EU locuiesc de mult in zona si am locuit si in blocuri de pe acest camp unde se platea intretinerea REALA. Adica 2 milioane vara!
V-am zis ca aici NU sunt aceleasi conditii ca peste tot pentru ca suntem pe camp, avem pompe la apa si vidanje de kk. Pompele se strica des! Vidanja costa 5 milioane tura.
Mie personal imi vine sa vomit cand vad tiganeala pentru 20-30 de lei. Bai frate....daca chiar asa sarac esti de nu-ti permiti un standard de viata ...du-te frate in alt oras mai mic...cu alte cheltuieli si alte pretentii...muta-te cu parintii sau bunicii, du-te la socri.....dar du-te! Numai ca vorba aia...saracul si al dracu! Eu  pot sa zic ca am venituri medii spre mici pentru Bucuresti dar mi-ar fi rusine de mine sa ma tiganesc pentru 3 lei. Asa ca .....sper ca alora care l-au mancat de fund pe capatana pentru 3 lei.....sa le vina 4  milioane intretinerea!

Si da...parerea mea este ca ar trebui fiecare bloc cu p-a ma-sii. Ca asa e asociatia mai peste tot, pe blocuri. Ai bloc mai mare....la strada...cand vinzi apartamentul iei mai multi bani decat astia de la blocul 8 din fund.

p.s. anumite persoane stiu doar de frica. deci daca nici acum nu se plateste intretinerea ca nu se vrea...atunci eu in locul lui capatana i-as da o capatana in gura aluia care nu plateste

Edited by FOLETTE, 25 February 2012 - 23:58.


#12998
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View PostMrV, on 25th February 2012, 23:36, said:

aici e buba. ca platim dar nu stim pe ce platim. cel putin am platit pana in decembrie.
acum aflam ca s-au platit nu stiu ce servicii in avans si de acum incolo ni se umfla noua factura in luna urmatoare. ti se pare corect? mie nu. tipic romanesc. mai sunt si alte servicii platite in avans???

Pai e ilogic. Am platit intretinerea pe luna DECEMBRIE. dar banii aia de fapt au fost si pe Ianuarie.
Sunt de acord ca 0.69 nu e suma corecta pentru curent dar incepem sa platim intretinerea LEGAL cu manareli??? mai departe ce famem? Manareala pe fata.

De data asta ii dau dreptate lui serpantes. luni seara sunt la biroul de vanzari.
Pana acum acei 100 de lei ii plateai ca sa se platea. Unii plateau altii nu plateau ca oricum nu exista o baza legala la mijloc.
Cu asociatia ar trebui sa stim ce platim, ca facturile sunt pe asociatie.
Ce ai platit in Decembrie oricum au mers in buzunarul lui Capatana si nu o sa se justifice ce a facut cu acei bani, de acum in colo trebuie sa existe justificare pentru fiecare banut.

#12999
mihaigagiu

mihaigagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 18.04.2007

View Postdarklordsith, on 25th February 2012, 23:23, said:

Mihai, pare corect, dar pare si complicat in acelasi timp. Ia uita-te in CVC, acolo ai 2 feluri de parti comune: parti comune din cladire si parti comune din teren. Acuma, administrarea unui mp de cladire si a unui mp de teren sa fie egale sau nu?
pretul la administrare? pai intervine si firma de adminsitrare aici la defalcare, o sa ia pe administrare mp/teren 0.3 lei si administrare mp/cladire 0.7 lei (paliere de spalat, munca mai multa, se adauga costurile cu contabilul, casierul, instalator, electrician). ceva pe-acolo. se vor stabili de la bun inceput.

vasileo, stiu, dar trebuie vazut exact cit spatiu aveti si daca merita luata in calcul varianta asta.
si tocmai in sprijinul situatiei tale ar veni propunerea de calcul de mai sus, tinind cont ca se administreaza mai usor spatii comune teren decit spatii comune cladiri. pt ca aveti in parcela parcari multe, parculet, statia ratb, si se scade de acolo pretul/mp exact dupa cum a sesizat si darklorsith ca ar trebui sa se intimple.
munca mai multa e la interior.
fie ca vorbim de instalatori, femei de serviciu, contabil (are legatura doar cu mp cladire) etc.

Quote

avem pompe la apa si vidanje de kk. Pompele se strica des! Vidanja costa 5 milioane tura.
hai mai... ai vazut tu vreodata aici vidanja?

Edited by mihaigagiu, 25 February 2012 - 23:53.


#13000
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008

View Postmihaigagiu, on 25th February 2012, 23:48, said:

pretul la administrare? pai intervine si firma de adminsitrare aici la defalcare, o sa ia pe administrare mp/teren 0.3 lei si administrare mp/cladire 0.7 lei (paliere de spalat, munca mai multa, se adauga costurile cu contabilul, casierul, instalator, electrician). ceva pe-acolo. se vor stabili de la bun inceput.

vasileo, stiu, dar trebuie vazut exact cit spatiu aveti si daca merita luata in calcul varianta asta.
si tocmai in sprijinul situatiei tale ar veni propunerea de calcul de mai sus, tinind cont ca se administreaza mai usor spatii comune teren decit spatii comune cladiri. pt ca aveti in parcela parcari multe, parculet, statia ratb, si se scade de acolo pretul/mp exact dupa cum a sesizat si darklorsith ca ar trebui sa se intimple.
munca mai multa e la interior.
fie ca vorbim de instalatori, femei de serviciu, contabil (are legatura doar cu mp cladire) etc.
stai ca nu ne intelegem, eu sunt muncitor, nu contabil, dar pot calcula babeste ca eu nu dispun de mai mult spatiu la mine in bloc decat tu la tine. chiar daca blocul e mare totusi sunt 138 apartamente, dac impart palierul la noi toti sigur nu ma aleg cu mai mult spatiu decat tine
sper ca m-am facut inteles, deci este un bloc mare dar si noi suntem multiiii

Edited by vasileo, 25 February 2012 - 23:54.


#13001
MrV

MrV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 26.04.2010

View Postdyamond, on 25th February 2012, 23:40, said:

Am uitat ca si tu esti Gica Contra. Greseala lui Cretu, trebuia sa-i zica lui Capata: Belfere, nu avem bah nevoie de banii tai care nu ma intereseaza dc i-ai platit in avans, mie sa-mi zici cat tre sa-ti dea Asociatia pentru energie pe ianuarie da? ca vine MrV si el vrea 10 lei din ianuarie nu 0.69m ca altfel zice ca-i manareala. Mda, a gresit Cretu. Dar parca iti placeau greselile in favoarea locatarilor "favorizati"? Ce faci acum te schimbi dupa cum bate vantul?

buna asta. mi-a placut. dar schimbi subiectul.
hai sa zic altfel. noi am platit pe decembrie. corect? corect.
Capatana a platit in avans pe Ianuarie. Sunt contoare. deci consumul comun putea fi repartizat ... pe partile comune per apartament conform legii...TOATE contractele necesare sunt semnate daca ne-a venit intretinerea in mod oficial pe luna IANUARIE. De ce nu s-a pus?!

Nu conteaza DELOC ca s-a platit in avans. Ala e consumul pe Ianuarie...il platim.  nu conteaza ca banii se duc la enel sau Capatana. am consumat in ianuarie deci platim. Din nou ...De ce nu s-a pus?!

La atatia oameni care nu platesc acei 100RON el a platit in AVANS curentul pentru NOI? Sa fim seriosi.

#13002
dyamond

dyamond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 21.10.2010

View Postvasileo, on 25th February 2012, 23:53, said:

stai ca nu ne intelegem, eu sunt muncitor, nu contabil, dar pot calcula babeste ca eu nu dispun de mai mult spatiu la mine in bloc decat tu la tine. chiar daca blocul e mare totusi sunt 138 apartamente, dac impart palierul la noi toti sigur nu ma aleg cu mai mult spatiu decat tine
sper ca m-am facut inteles, deci este un bloc mare dar si noi suntem multiiii
Pai da, aici intra cota ta care e mica pentru ca sunteti multi. Aveti un spatiu interior de 2500 mp pe care il impartiti (ca administrare) 138 de ap. Deci nu vad unde e problema?

#13003
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
mai pot explica si altfel, noi suntem 138, daca platim cate 1 leu sunt 138 lei
daca voi sunteti 60, platiti 60 lei
deci noi fiind un bloc mare platim din start mai mult, de ce sa platim si mai mult?

#13004
MrV

MrV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 26.04.2010

View Postbogdan4ice, on 25th February 2012, 23:44, said:

Pana acum acei 100 de lei ii plateai ca sa se platea. Unii plateau altii nu plateau ca oricum nu exista o baza legala la mijloc.
Cu asociatia ar trebui sa stim ce platim, ca facturile sunt pe asociatie.
Ce ai platit in Decembrie oricum au mers in buzunarul lui Capatana si nu o sa se justifice ce a facut cu acei bani, de acum in colo trebuie sa existe justificare pentru fiecare banut.

ai dreptate. dar aparent nu stim ce platim deoarece unele servici au fost "platite' in avans.

#13005
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008

View Postdyamond, on 25th February 2012, 23:58, said:

Pai da, aici intra cota ta care e mica pentru ca sunteti multi. Aveti un spatiu interior de 2500 mp pe care il impartiti (ca administrare) 138 de ap. Deci nu vad unde e problema?
pai problema asta e, ca voi vreti sa platim si mai mult, ca avem holul mare, nu stiu frate poate nu ma duce pe mine capul, dar cred ca e mai avantajos sa-ti iei o cola la 2 litri decat una la jumate

#13006
mihaigagiu

mihaigagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 18.04.2007
pai si mie imi vine tot 40 de lei, vasile.
am bloc mai mic, deci sintem automat si mai putini.
ideea e ca ar trebui sa platim cu totii cam la fel. nu unii 15 lei si altii 250 lei.

si da, din pacate asta inseamna, ca daca Capatina nu lasa la pret, sa platim cu totii aproximativ egal. din ce calcule v-am aratat eu, iesea pe la 40 lei media.

iar atunci vom cauta alte oferte si-i vom lua pe aia care ne ofera ceva la jumatate. dar cu rezervele despre care vorbeam (50miiE de lasat pe mina cuiva nou nu e tocmai indicat, iti trebuie ceva garantii + unde platim efectiv intretinerea etc.).
altfel nu cred ca merita osteneala, pt 10 lei mai putin ditamai balamucu'.

Quote

mai pot explica si altfel, noi suntem 138, daca platim cate 1 leu sunt 138 lei
daca voi sunteti 60, platiti 60 lei
nu e asa.

un bloc cu 60 apt are 3300mp.
la tine iti revin 5000mp (da, am pus ca aveti 10.000mp, dar 2 blocuri!) + 2500mp interiori din blocul tau. si sinteti 138 apt!

adica 60 apt platesc la 3300 lei. 138 platesc la 7.500 lei.

deci e cam tot pe acolo ca si bani. adica proportional si oarecum echilibrat.

Edited by mihaigagiu, 26 February 2012 - 00:11.


#13007
dyamond

dyamond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 21.10.2010

View PostMrV, on 25th February 2012, 23:57, said:

buna asta. mi-a placut. dar schimbi subiectul.
hai sa zic altfel. noi am platit pe decembrie. corect? corect.
Capatana a platit in avans pe Ianuarie. Sunt contoare. deci consumul comun putea fi repartizat ... pe partile comune per apartament conform legii...TOATE contractele necesare sunt semnate daca ne-a venit intretinerea in mod oficial pe luna IANUARIE. De ce nu s-a pus?!

Nu conteaza DELOC ca s-a platit in avans. Ala e consumul pe Ianuarie...il platim.  nu conteaza ca banii se duc la enel sau Capatana. am consumat in ianuarie deci platim. Din nou ...De ce nu s-a pus?!

La atatia oameni care nu platesc acei 100RON el a platit in AVANS curentul pentru NOI? Sa fim seriosi.
Nu ma mai obosesc sa-ti explic. Am impresia ca din toti cati sunt acum online pe forum, doar tu te faci ca nu pricepi ce am vrut sa zic. Iar cand nu-ti ies cuvintele sau nu stii ce replica sa mai dai o bagi pe asta cu "shimbi subiectul". te-am citit vecine. Ti-am pus label ;)

Edited by dyamond, 26 February 2012 - 00:02.


#13008
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Folette, e vorba de statie de pompare apa uzata, nu de vidanja, avem canalizare.
Cat despre fraza urmatoare, jos palaria in fata unei doamne, ai zis-o bine:
"Mie personal imi vine sa vomit cand vad tiganeala pentru 20-30 de lei. Bai frate....daca chiar asa sarac esti de nu-ti permiti un standard de viata ...du-te frate in alt oras mai mic...cu alte cheltuieli si alte pretentii...muta-te cu parintii sau bunicii, du-te la socri.....dar du-te! Numai ca vorba aia...saracul si al dracu! Eu nu pot sa zic ca am venituri medii spre mici pentru Bucuresti dar mi-ar fi rusine de mine sa ma tiganesc pentru 3 lei. Asa ca .....sper ca alora care l-au mancat de fund pe capatana pentru 3 lei.....sa le vina 4 milioane intretinerea!"

Edited by darklordsith, 26 February 2012 - 00:06.


#13009
dyamond

dyamond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 21.10.2010

View Postdarklordsith, on 26th February 2012, 00:04, said:

Cat despre fraza urmatoare, jos palaria in fata unei doamne, ai zis-o bine:
"Mie personal imi vine sa vomit cand vad tiganeala pentru 20-30 de lei. Bai frate....daca chiar asa sarac esti de nu-ti permiti un standard de viata ...du-te frate in alt oras mai mic...cu alte cheltuieli si alte pretentii...muta-te cu parintii sau bunicii, du-te la socri.....dar du-te! Numai ca vorba aia...saracul si al dracu! Eu nu pot sa zic ca am venituri medii spre mici pentru Bucuresti dar mi-ar fi rusine de mine sa ma tiganesc pentru 3 lei. Asa ca .....sper ca alora care l-au mancat de fund pe capatana pentru 3 lei.....sa le vina 4 milioane intretinerea!"

De acord. Pana la urma cam spre tiganeala se duce discutia. Sunt satul de oameni incompetenti dar cu pretentii de Steve Jobs. Foarte bine punctat Follete,

#13010
MrV

MrV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 26.04.2010

View Postdyamond, on 26th February 2012, 00:01, said:

Nu ma mai obosesc sa-ti explic. Am impresia ca din toti cati sunt acum online pe forum, doar tu te faci ca nu pricepi ce am vrut sa zic. Iar cand nu-ti ies cuvintele sau nu stii ce replica sa mai dai o bagi pe asta cu "shimbi subiectul". te-am citit vecine. Ti-am pus label ;)

bravo tie. m-ai lamurit. label si tie ;)

#13011
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Dyamond, pana sa ajung azi acasa citeam forumul pe mobil si eram plin de nervi de tiganeala care a fost azi aici, eram pregatit sa ma iau un pic de "tigani'' (no ofense pt. etnie, dar cred ca asa se numesc cei care se tiganesc). Intre timp m-am calmat, dar ma bucur ca le-a zis-o o doamna ;)

#13012
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Problema este, ca eu muncesc din greu pentru banii pe care-i castig si consider ca pot trai in Bucuresti (apropo nu mai suntem in Bucuresti) si nu-mi poate spune cineva care castiga mult mai mult sa ma mut in alt oras (din nou apropo, suntem la tara)
Nu ma tiganesc pentru doi lei ci pentru cateva sute de mii. Daca tu castigi asa mult, Folette, de ce nu te muti tu la fantani la Unirii, nu mai sta aici pe camp, intr-un bloc care nu este nici macar la strada.
"Doamna" am inteles ca are firma, ei uite nu toti avem firma, poate unii chiar nu ne permitem, daca la voi banu nu conteaza, de ce nu lasati asa, sa plateasca mai mult cei din blocurile defavorizate de calcul, ce ne mai tiganim.

Edited by vasileo, 26 February 2012 - 00:26.


#13013
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Vasileo, daca nu ai mai sta atat pe forum pt. a fi gica contra si ai munci in timpul asta poate ai avea mai multi bani. Vad ca timp sa intri pe forum si sa spui numai lucruri negative ai, te-ai gandit sa iti iei un al doilea job, ceva, sa iti maresti veniturile?

#13014
dyamond

dyamond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 21.10.2010
Stiti ce numesc eu tiganeala? Sunt unii pe forum care probabil se cred prin piata pe la Voluntari. Inainte cand vroiam sa platim conform parcelelor si a partilor indivize, au inceput unii cu "domle nu e corect ca doua apartamente cu aceeasi suprafata situate in blocuri diferite sa plateasca diferit, ca suntem totusi in acelasi cartier/asociatie, ar trebui sa plateasca la fel". Acum ca incercam sa reparam prostia care s-a facut prin uniformizarea cat de cat a costurilor, apar iar unii cu "ce ma intereseaza domle pe mine, ghinionul lor, nu au papat kk cand erau mici si acum nu au noroc". Vai cat de romani pot fi unii, si ce se mai bucura ei stiind ca altii sunt dezavantajati si ei favorizati. Tare as vrea sa se duca toti "rromanii" astia sa stea la cuca macai si sa ne lase.

Va rog sa nu-mi raspundeti la postul asta ca nu vreau sa va bagati singuri in traista cu "rromani".

Edited by dyamond, 26 February 2012 - 00:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate