Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

i5 sau i7

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 priderzaur, on 21st January 2012, 23:56, said:

In cat timp n-o sa iti zica nimeni acum, concret, dar oricum, cu destul de mult mai repede decat AMD 64 4200-le tau actual :).
Si da, i7 e mai bun decat i5, mai ales in editarile de care zici tu. Iar cand e nevoie de putere mai mare pe mai putine core-uri, are turbo boost oricum, sa ii creasca frecventa.

Avind in vedere ca nu fac convertiri video frecvent, m-am gandit sa iau asta [ http://www.emag.ro/l...--pDL-271919925 ] ca inlocuitor de desktop.
La vechiul PC am HDD pe 7200 rotatii si 2 GB RAM (limitat de placa de baza), Windows XPX64 SP2. Cred ca alegerea mea sa fie un pas bun inainte.

#20
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Cam scump pentru ce oferă, dar calitatea se plătește. Recomand:

http://www.emag.ro/l...--pDL-271962401

NU lua full hd la monitoare sub 20"!!!

L.E. Wait.. modelul pus de mine are GT 540M 2 GB (în titlu) și GT 525M în descriere!  :ph34r: Ce naiba?

Edited by orologium, 22 January 2012 - 16:17.


#21
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 orologium, on 22nd January 2012, 16:06, said:

Cam scump pentru ce oferă, dar calitatea se plătește. Recomand:

http://www.emag.ro/l...--pDL-271962401

NU lua full hd la monitoare sub 20"!!!

L.E. Wait.. modelul pus de mine are GT 540M 2 GB (în titlu) și GT 525M în descriere!  :ph34r: Ce naiba?

i7 cu 5400 rotatii? Nici gand. 15'' never ( nu-l port cu mine). Referitor la full HD se poate seta mai mic daca este cazul. De jocuri nu-s pasionat. Iau fara windows,
e mai ieftin. Deci ramin la varianta aleasa de mine.

#22
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
De http://www.pcgarage....7-home-premium/ ce zici?

- QUAD core
- HDD de 7200 RPM, cum ai dorit
- e ASUS

#23
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 orologium, on 22nd January 2012, 19:07, said:

De http://www.pcgarage....7-home-premium/ ce zici?

- QUAD core
- HDD de 7200 RPM, cum ai dorit
- e ASUS

Din pacate HDD de 5400 RPM, daca te uiti mai atent.
Imi baga pe gat windows-ul, ca sa fie mai scump.
Imi place cum arata. Am studiat niste review-uri straine, nu prea demult.
Tastatura nu prea buna. Unghiul de vizionare la display cam lasa de dorit.
Cred ca mai era ceva, nu-mi amintesc. Asa ca l-am eliminat.
Mi-a captat atentia din moment ce am facut cercetari in diferite Rewie-uri de specialitate.

#24
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Da.. m-am uitat la alt laptop cu 7200 RPM. Oricum: dacă iei ceva, ia quad. Dacă zici că îl vei înlocui cu desktop-ul, ce sumă vrei să aloci în total?

#25
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 orologium, on 22nd January 2012, 19:47, said:

Da.. m-am uitat la alt laptop cu 7200 RPM. Oricum: dacă iei ceva, ia quad. Dacă zici că îl vei înlocui cu desktop-ul, ce sumă vrei să aloci în total?

Maxim 1000 euro. Ce m-ar satisface cu un procesor i7, cu USB 3.0, restul ti-ai dat seama, trec bine de suma pe care o detin. Asa ca am coborit stafeta la i5.
Mai pot astepta cam vreo luna, nu cred ca se vor face ieftiniri substantiale.
Laptopurile la noi, aceleasi produse pe care le gasesti dincolo, sunt mult mai scumpe. Este chiar si peste 1000 lei diferenta, nu reflecta pretul transportului care ar fi
pe undeva la 50 euro la un laptop premium.

Edited by nesupus, 22 January 2012 - 20:20.


#26
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Uf... http://www.pcgarage....525m-2gb-black/ + http://www.pcgarage....-scorpio-black/

Pam pam.

#27
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 orologium, on 22nd January 2012, 20:29, said:


Da, mi-ai dat o idee. Dar nu se pierde garantia facand acel schimb?
Ori cum nu cu aceasta varianta cu inspiron, le-am pipait, sunt naspa rau. Doar XPS.
Pretentii mari si bani mai putini  :D.
.

#28
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Daca ai 1000 de euro pentru laptop, presupun ca se mai gasesc 100 si pentru un SSD. Unul de 60GB e suficient pentru partitia de windows, iar pentru stocat date folosesti hardul cu care vine.
Si vezi ca monitoarele lcd se tin la rezolutia nativa, nu seta un fullHD la rezolutie inferioara ca se vede aiurea. Poti in schimb sa maresti fontul caracterelor direct din windows si rezolvi in mare parte problema scrisului prea mic.

Edited by rick23ro, 22 January 2012 - 21:17.


#29
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 rick23ro, on 22nd January 2012, 21:16, said:

Daca ai 1000 de euro pentru laptop, presupun ca se mai gasesc 100 si pentru un SSD. Unul de 60GB e suficient pentru partitia de windows, iar pentru stocat date folosesti hardul cu care vine.
Si vezi ca monitoarele lcd se tin la rezolutia nativa, nu seta un fullHD la rezolutie inferioara ca se vede aiurea. Poti in schimb sa maresti fontul caracterelor direct din windows si rezolvi in mare parte problema scrisului prea mic.

Din partea mea nu este problema cu full HD, stiu sa maresc iconitele, fonturile, caracterele in meniu.
Dupa parerea mea un laptop multimedia e bun si cu i5.
Jocuri nema, converitiri seriale HD in SD mai rarut. Stii, pentru stocare pe discuri (la colectie) jucate pe DVD player.
Idea cu SSD-ul e buna. Sa vedem, poate in februarie mai vin ceva ieftiniri.
Am nevoie si de un router bun, asa ca se cam aduna sutele  ;)
Un router cu USB shar, la care cuplez un HDD exterior la el, wirlessul pentru Smart TV Samy cu web browser.
Deci mai complicat, cam de la 350 lei in sus. Poate iau unul cu banda dubla.
Ma opresc aici ca am dat in off topic.

Edited by nesupus, 22 January 2012 - 22:06.


#30
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 nesupus, on 22 ianuarie 2012 - 15:33, said:

Avind in vedere ca nu fac convertiri video frecvent, m-am gandit sa iau asta [ http://www.emag.ro/l...--pDL-271919925 ] ca inlocuitor de desktop.
Da, dupa o juma de an de cand am luat ce ziceam mai sus, pot sa spun ca a fost alegerea ideala pentru mine. Nu am nimic contra. Nu-mi pare rau ca am dat pe ea 3750 lei (la promotie, nu la resigilate).  ;)  Acum exact asta nu mai este deloc, mai ales ca are display anti-glare.
Urmeaza sa-i pun si un Corsair Force GT 90GB SATA3 2.5inch  :)

#31
robertogl

robertogl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.09.2013
Parerea mea.
1 Pentru jocuri foloseste PC.
2 Daca iei leptop cu i7 trebuie sa ai un minim ram ddr3 8g dual si neaparat hdd SSD
Daca ai hdd cu discuri clasic si duar 4g ddr paf.... degeaba ai procesor i7 ca nu isi are rostul acolo fiind limitat de viteza hdd si de rami.
Pentru jocuri placa video dedicata Posted Image) cu 2g ddr5 .
Acuma depinde si ce jocuri joci sau la ce te referi prin jocuri . Uni zic joc la ala cu baluane de le spargi Posted Image))))))0I
ar da ca ai intrebat ce sa iei intre un i5 si un i7 IATI I5 CA ESTE SUFICENT PENTRU CE FACI TU ;)

Edited by robertogl, 25 May 2018 - 16:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate