Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Astra Asigurari - o situatie care nu ar trebui sa existe!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#109
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 30.01.2006
Nu cred ca ramai fara acoperire, am impresia ca sunt obligati ca firmele de asigurar sa fie asigurate la alte firme. Poate Astra e asigrat la o firma mai serioasa.

#110
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Si totusi nu platesc la timp. Asta ar treb sa ne zica ceva....

#111
heavenguard

heavenguard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2006
Salut

Chiar nu inteleg de ce ar fi acesta primul pas. Si spun asta pentru ca in cazul meu mi-au dat un raspuns de tot rasul si apoi mai jos scrie ca : hartia lor nu este opozabila celor doua parti, adica a mea si a societatii de asigurare , ASTRA. Acum ce pot face eu?
trebuie sa ajung la avocat, zile pierdute , drumuri la tribunal si iar asa. dar se pare ca nici cei de la CSA nu cunosc bine legea si nici macar nu citesc legislatia in vigoare: ii doare-n pix de noi.
O sa prezint mai pe larg cazul meu maine.

Va multumesc


View PostCourage, on 24th February 2012, 21:28, said:

Sunt sicane clasice: "lipseste o hartie/ e ceva dubios etc"
Nu se stie cand va aparea, daca va aparea cea hartie/e la semnat etc.

Intre timp nu va platim, poate va platit singur, apoi poate ne intelegem.

Primul PAS este aici.
Problema este ca raspund intr-o luna.

Pasul 2 este sa contactezii preventiv un avocat si sa ii inviti la reconciliere (primul pas spre proces).
Macar grabesti lucrurile...

P.S. INTOTDEAUNA la un accident sa faci poze (macar cu mobilul) din care sa reiasa cum s-a lovit masinile si sa se vada nr de inmatriculare + daunele.


#112
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Posttest_driver, on 22nd May 2012, 23:04, said:

...Poate Astra e asigrat la o firma mai serioasa...
UIte aici hal de reasigurare la Astra :thumbdown:

Attached File  Reasigurari.JPG   1.85MB   218 downloads

#113
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Astra a sistat platile catre unitatile reparatoare.
  In acest moment e greu de gasit un service care mai primeste la reparat o masina cu asigurare Astra.
  Cred ca urmeaza falimentul.

#114
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Au sistat din 22 martie 2012. Daca nu cumva si mai dinainte...

As vrea sa stiu cum imi recuperez banii...

#115
lastarica112

lastarica112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.06.2012
Va salut.Am intrat sa imi spun si eu doleanta,pe scurt in legatura cu ASTRA ASIGURARI.
Pe data de 25 martie, am fost lovit cu spatele de un cetatean in aripa dreapta fata, care nu s'a obosit sa se asigure in ambele oglinzi cand a dat cu spatele, ba mai mult, a dat si cu "scartz", acesta a invocat ca vorbea la telefon.. si s'a uitat doar in oglinda din stanga.. in fine, tipul si'a recunoscut vina, si am decis sa mergem la ASTRA sa facem amiabila pt a nu pierde prea mult timp cu politia, sa nu fie sanctionat etc .. AM FACUT CEA MAI MARE GRESEALA !!
Am mers la cel mai apropiat centru de daune(sea production), care s'au miscat fff greu, si in 3h nu au avut timp sa ne deschida si noua dosarul.Pana marti, lucrurile au ramas in pom, deorece si eu si celalalt conducator auto,eram la munca.Marti, am fost la alt centru de daune(autozone, pe fabrica de chibrituri 24-26) unde am mers la ora 7:30 pt a fi siguri ca ne ia si pe noi cineva in seama, am dat de un inspector (Grozea Razvan) cred eu pus pe "mici atentii", deoarece acesta a deschis dosarul insa, dupa ce am pus masinile in aceiasi pozitie in care s'au lovit, i'am explicat atat eu cat si celalalt conducator auto cum s'a intamplat,si'a recunoscut si vina,iar inspectorul a spus ca el nu intelege cum ne'am lovit asa rau, si ca e ceva la mijloc, si va da dosarul mai departe pt " Investigatii suplimentare ".Am lasat'o asa, deorece la centru de daune din armeneasca, trebuia sa facem o programare, si tocmai peste 4 zile aveau timp sa ne investigheze si noua cazul.
Am zis ok, cat dureaza? inspectorul a zis maxim 3 luni ..OOK! am  asteptat aprox 45 zile apoi am mers la centrul de daune de pe ion campineanu, acolo unde se afla dosarul meu la "investigatii suplimentare".
O doamne foarte draguta m'a intampinat acolo, si mi'a spus ca inspectorul( Dl Gheorghiu) la care este dosarul, este la o gura de aer ..L'am asteptat, a venit, mi'a spus ca nu a apucat sa se uite pe dosar, dar il consulta de fata cu mine si imi ia o declaratie despre ce s'a intamplat ..si asa au decurs lucrurile.Am dat o declaratie de 2 pagini a4 unde am povestit tot ce s'a intamplat cu lux de amanunte...(poveste lunga, alt inspector care vroia "atentii", am fost intrebat de 2 ori daca sunt cu masina acolo, am spus ca DA, iar a 3 a oara cand m`a intrebat, am raspuns la fel DA, si m`a intrebat daca sunt cu cineva in masina, iar intamplator chiar eram, si deci i'a fost jena probabil sa ceara bani (cred) ..si a zis ok, da'mi un nr de tel si te sun eu cand e dosarul gata)
Am asteptat 15 zile, apoi am mers din nou, sa vad ce se intampla cu dosarul, de ce nu ma suna nimeni! Acolo am vb cu acelasi inspector, care a spus ca dosarul este la semnat la conducere si ca in maxim 1zi sau 2 e gata.Dupa alte 7 zile am fost din nou,respectivul inspector ii era prea lene si nu a coborat jos, asa ca am dat buzna peste el si am intrebat de dosar, cu putini nervi intinsi la maxim am aflat ca dosarul e trimis mai departe la alt centru (la nerva traian), la semnat, dar aceasta era doar un pretext, sa plec de acolo, ca mai tarziu sa merg la nerva traian si sa aflu ca dosarul este tot la Dl Gheorgiu, in biroul dansului.Mi s'a parut o nerusinare din partea dansului sa faca asta ..
Si in fine, ca sa termin povestea, dupa 4-5 zile sunt sunat de cineva de la service`ul unde am fost sa refac constatarea, sa imi spuna ca dosarul meu a fost RESPINS si ca pot sa mi'o repar pe banii mei.
Nici macar nu am fost sunat de inspectorul la care am deschis dosarul, ci de cei de la service ..
In momentul acesta astept sa imi vina acasa raspunsul oficial(asa am inteles ca se procedeaza), apoi am de gand sa merg mai departe si sa fac o plangere la CSA, si la judecata, daca este cazul ..

Din experienta asta am invatat ca pe viitor trebuie sa merg la politie pt cea mai mica tamponare, politia e sfanta, daca spune el e vinovat si el e pagubit, firma de asigurari nu mai poate sa spuna ca defapt nu s'a intamplat asa cum am declarat, si presupun ca repara masina pabubitului. Si nu o sa mai imi fac asigurare la ASTRA clar, sunt cei mai mari TZEPARI, platesti asigurarea ca e obligatorie si nu isi fac treaba ..bani aruncati DEGEABA!

Sper ca e o invatatura de minte si pt cei ce citesc, si nu vor face greseala care am facut'o eu.. Nu ii doresc nimanui sa pateasca ce am patit eu. Daca aveti ceva sfaturi, indicatii, sunt deschis .
                                                                Va urez "succesuri" si sa aveti cat mai putine accidente !

#116
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cu riscul de a sughita toata ziua... vreau sa anunt ca au platit. :) [reclamatii la ei si la CSA incluse]

Pam pam. Tot. :D Masina e in service.

Edited by Andrei, 22 June 2012 - 15:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate