Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Tastatură pentru Android

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
N-am putut suferi niciodată tastaturile (la telefoane) fără cratimă (liniuță de unire) disponibilă pe un buton dedicat sau măcar primul caracter oferit la dublă apăsare.
La Nokia 6303c al meu cratima era undeva pe la final, de trebuia să butonez de îmi venea rău pentru a scrie corect, nu ca un agramat asa cum vor ajunge mulți din generațiile tinere datorită lipsei de carte și de cratime pe tastaturi.
Că cel puțin au o scuză: "nare frate tstura kestia aia cu kr sa despart cemi trb, sau are dar nu stau so caut k mam plctst".

1. Există tastaturi cu cratimă pe o tastă dedicată ?
2. Există tastaturi cu diacritice pe taste dedicate ?
3. Tastaturi (free) cu dicționar în limba română?

Am făcut următoarea stastistică:
bază de date formată din 115000 cuvinte unice din limba română, inclusiv neologisme, termeni tehnici actuali împrumutați din limba engleză și nume proprii des folosite în conversațiile actuale, indiferent de țară.

Caracter	Frecvența

	Q	=	50
	W	=	274
	Y	=	302
	K	=	483
	X	=	1740
	ă	=	32106
	â	=	6938
	î	=	5772
	ș	=	8357
	ț	=	12677
	-	=	5008

Așadar la ce îmi trebuiesc mie taste precum Q pe care o folosesc o dată la 2300 de caractere (dacă folosesc neologisme)? Că dacă te întrebi dacă știi vreun cuvânt românesc care să conțină Q, e posbil să ieși la pensie.
Așadar 5 butoane care stau aproape nefolosite în timp ce noi n-avem măcar cratima, sau de ce nu diacritice în locul acelor caractere și cine are nevoie de acele rarități să țină apăsat mai mult tasta de diacritice.

PS: Nu obișnuiesc să scriu cu diacritice, dar acum am făcut un efort dacă tot mă plâng tocmai din acest motiv și măcar primul post să aibă.

Edited by XrainX, 15 January 2012 - 13:32.


#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Iphone are tastatura cu caractere speciale si sunt foarte usor de folosit:

Apesi pe tasta de caractere speciale, se schimba tastatura, tinand in continuare degetul apasat te duci la caracterul dorit si iei degetul de pe ecran.

It is as simple as that.

#3
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Tastatura Swype ;)
www.swype.com

#4
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Arkouda, mie nu mi se pare deloc simplu sa alerg cu degetul dupa un caracter pe un ecran. Eu vreau sa apas pe el doar. O tastatura cu diacritice e asta, dar n-are cratima si nici dictionar si e facuta fara cap cu tastele alea inghesuite.

edy, am auzit si eu de swipe, ai vreun screenshot cu tastatura in romana?

Edited by XrainX, 15 January 2012 - 13:54.


#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu ti se pare simplu? O apasare de tasta si o harjaire de deget unde trebuie?

Avantajul de a avea toate caracterele speciale la fix aceeasi distanta in timp nu conteaza pentru tine? Tu folosesti numai cratima?


Si te mai iei de bietii copii agramati...

Edited by Arkouda, 15 January 2012 - 14:01.


#6
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 Arkouda, on 15th January 2012, 13:35, said:

Iphone are tastatura cu caractere speciale si sunt foarte usor de folosit:
Cred ca se referea la terminalele android ...Dar vis-a-vis de tastatura,e cam acelasi lucru.

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Stiu la ce se referea. I-am dat o alternativa.

Aparent am stricat orzul pe gaste.

#8
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

 Arkouda, on 15th January 2012, 13:55, said:

O apasare de tasta si o harjaire de deget unde trebuie?
Pai de ce sa "harjai" dupa un caracter foarte des folosit in loc sa glisez dupa unul folosit rar, asa cum apare in statistica de mai sus.
Nu ma intereseaza discutia iPhone vs Android si imi este indiferenta.

 Arkouda, on 15th January 2012, 13:57, said:

Aparent am stricat orzul pe gaste.

Uite o poza de la o gasca (gașcă sau gâscă?): ;)
Attached File  aserta.jpg   48.31K   194 downloads

#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Mac-mac. Sau Ga-ga.

Nu stiam ca pluralul de la

gașcă este gaște

Aaaaaa? Oi fi si eu un pui de smecher ca stiu cu diacritice?

Edited by Arkouda, 15 January 2012 - 14:08.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 XrainX, on 15th January 2012, 13:51, said:

Arkouda, mie nu mi se pare deloc simplu sa alerg cu degetul dupa un caracter pe un ecran. Eu vreau sa apas pe el doar. O tastatura cu diacritice e asta, dar n-are cratima si nici dictionar si e facuta fara cap cu tastele alea inghesuite.

edy, am auzit si eu de swipe, ai vreun screenshot cu tastatura in romana?
Ai mai jos 2 screenshoturi cu swype in mod portrait si landscape. Din pacate, cratima nu are tasta dedicata, ci e impreuna cu tasta u virgula (mersi edy_3dz pentru corectura).
Attached File  screenshot_1326628913698.png   146.34K   128 downloads
Attached File  screenshot_1326628926835.png   169.31K   95 downloads
Iar mai jos e tastatura Smart Keyboard Pro:
Attached File  screenshot_1326629301244.png   162.62K   91 downloads
Attached File  screenshot_1326629318001.png   146.18K   65 downloads

 Arkouda, on 15th January 2012, 13:57, said:

Stiu la ce se referea. I-am dat o alternativa.

Aparent am stricat orzul pe gaste.
Pai ce tastatura de iPhone vrei sa foloseasca pe Android? Trebuie sa caute pe market asa ceva, iar ceva ce seamana un pic cu tastatura de iPhone e Smart Keyboard Pro. Iar initiatorul topicului spunea clar ca doreste o tastatura la care cratima are tasta dedicata.

Edited by Hider141, 15 January 2012 - 14:13.


#11
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Cea de la tastat u este _ (underscore), nu cratima. Cratima este impreuna cu tasta virgula, dar faza e ca are dictionarul foarte tare, si iti pune singur cratima. Si screenshotul ala e un pic outdated, pentru ca la noua versiune in dreapta avea si diacriticele. Imi pare rau ca nu pot face screenshot, nu mai am swype pe telefon.

#12
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Hider, merci de screenshoturi. Si in cazul tau trebuie sa "harjai" dupa diacrititice sau cratima.
In exemplul meu de mai sus cratima e langa enter, inaintea punctului. Si cele 5 diacritice sunt in locul celor 5 caractere folosite rar.
Cratima e mai importanta decat punctul in cazul tastaturii android gingerbread deoarece punctul se poate obtine si prin dubla apasare a tastei de spatiu (pauza).

Edited by XrainX, 15 January 2012 - 14:13.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Din ce tastaturi am instalate pe telefon doar Hacker's keyboard are in modul landscape tasta dedicata pentru cratima, in rest la celelalte e "tasta secundara" (sau cum se numeste):
Attached File  screenshot_1326629897002.png   152.19K   104 downloads

Edited by Hider141, 15 January 2012 - 14:22.


#14
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Ah, 14 caractere pe un rand. E clar ca se poate folosi numai in landscape dar cred ca sunt tastele foarte mici si ceva mai greu de nimerit.
Mai repede le nimeresc eu pe cele din poza mea de mai sus, forma fiind standard chiar daca difera pozitia a 5 caractere care oricum erau rar folosite.

Curba de invatare a pozitiilor unor caractere noi cred ca este mai simpla daca acestea sunt dispuse in locul caracterelor rar folosite.
Practic caractele uzuale sunt in acelasi loc, daca vrei diacritice va trebui sa te obisnuiesti iar daca vrei caractere rare, glisezi deoarece se afla in acelasi loc, dar sub diacritice.
Daca nu vrei diacritice nu trebuie sa faci nimic. E aproape ca si cum nu ar exista, deoarece qwykx erau tastate rar.
Glisarea dupa un caracter rar cum ar fi Q, W, X este mult mai rara decat dupa o diacritica. Ce sa mai zici cand diacritica ( ă și â) este pe aceasi tasta cum e in cazul literei A sau chiar este undeva la coada caracterelor.

Asadar, de ce sa "alerg" dupa o litera cand as putea sa nu alerg?

To swipe or not to swype? This is the question.

Edited by XrainX, 15 January 2012 - 14:38.


#15
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 edy_3dz, on 15th January 2012, 13:46, said:

Tastatura Swype ;)
www.swype.com
Este cea mai rapidă tastatură dar trebuie să fii atent la numărul de i pe care îl adaugă anumitor cuvinte (probabil că persoanele care au făcut algoritmul aveau mai multe cunoștințe inginerești decât de de limba română).
Standardul de tastatură este qwerty; îl știm de la laptop, desktop, îl folosim cu ochii închiși deci nu ar avea rost să reinventăm roata.

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ Initiator, am avut cam aceeasi problema ca si tine, am incercat si Swype, dar cea mai buna tastatura mi se pare Smart Keyboard Pro; cratima o pui c-o apasare mai lunga si, in plus fata de ce se vede in poza atasata mai sus, ii poti activa din setari sagetile directionale, foarte utile in editarea de text.


P.S.  Q-METRU.   :)

#17
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Uite, pe tastatura asta (care este una inteligenta :D ) cratima este pe litera H fiind prima oferta la apasare lunga, adica nu mai trebuie si glisare. Macar optiunea asta sa fie standardizata pe un caracter care nu are diacritice in nicio limba. Tot asa ar trebui standardizat si apostroful pentru tastatura englezeasca deoarece este folosit in multe cuvinte.
Se poate asocia litera H cu faptul ca aceasta e formata din |-| si acea - ar fi tocmai cratima noastra.

 lmk, on 15th January 2012, 16:08, said:

Standardul de tastatură este qwerty; îl știm de la laptop, desktop, îl folosim cu ochii închiși deci nu ar avea rost să reinventăm roata.
Nu mai este chiar atat de standardizata fata de o tastatura fizica deoarece diagonalele displayurilor difera rezultand si o alta distributie a tastelor in spatiu. Daca schmbi des gadgeturile va trebui sa te obisnuiesti cu fiecare. Nu mai zic ca daca fiecare fabricant foloseste softul lui de tastatura pot aparea mici diferente.

Eu imi pot face tastatura cum vreau pentru ca pot, ba chiar si cu dictionar, dar ma intereseaza si cam ce standardizare exista in domeniul tastaturilor romanesti. Inca nu am vazut niciun screenshot cu tastatura romaneasca de la Swype desi am cautat tot netul. Macar la ei pe site trebuia sa existe asa ceva.

Asta e facuta de mine
Attached File  shot_000004.png   36.79K   91 downloads
- am cratima langa enter pentru ca este mai importanta decat punctul; iar punctul se poate obtine prin apasare dubla pe pauza. Practic nici nu prea il folosesc.
- ă e lângă a deoarece este cea mai folosita diacritica, seamana cu a, si cuvintele de genul feminin se articuleaza cu a, forma nearticulata fiind cu ă. Tastatura > Tastatură
- dispunerea in partea dreapta a â î ș ț am folosit-o pentru ca in zona aia sunt diacriticele in windows. Dar m-am tot gandit ca pentru fi cat mai apropiat de layoutul qwerty ar fi trebuit sa pun o diactitica in stanga tastei a pentru ca asdfghjkl sa fie practic in aceeasi pozitie ca tastatura originala. Dar mi-am zis ca daca vezi o tastatura care are altceva inainte de A te cam sperie. Logic ar fi fost ca inainte de a sa pun â sau ă, cel mai potrivit fiind ă dupa ce m-am tot gândit la chestii logice. Diacritica ă, dupa cum se vede si in tabelul pus de mine in primul post este cea mai folosita, de departe, diacritica romaneasca si de aceea este cea mai prioritara dintre toate.
- nu stiu daca se oberva, dar tastele Q, Y si W le-am facut intentionat putin mai mici pentru a avea celealte taste de pe rand mai mari. daca voi pune diacritice pe randul 2 la extremitati, urmand o alta logica, as putea face caracterele extremitatilor si k putin mai mici. Cel mai simplu de nimerit mi se par extremitatile unei taste si de aceea acelea pot fi mai mici cu cativa pixeli.
- desi nu se vede, pe fiecare tasta de pe randurile 2 si 3 am cate un caracter care apare la apasare lunga intr-o fereastra de pop-up. De exemplu pe ă și ț am ? și !. Tot asa am vazut si la alta tastarura, ! si ? fiind cele mai extreme caractere de pe randul 3.

Asadar cu tastatura mea nu trebuie sa glisez practic niciodata. In cel mai rau caz trebuie sa apas lung pe vreun caracter.
Asa ca ce motiv as avea sa nu pot tasta mai rapid decat pe orice alta tastatura?

--------------------------------
PS: Arkouda, orzul te face mai destept. Se vede?  :console:

Edited by XrainX, 17 January 2012 - 00:42.


#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu ai inteles foarte bine principiul de functionare al tastaturii swype. Cuvintele se scriu doar plimband degetul de la o litera la alta, fara a-l ridica de pe ecran. Dictionarul auto-corector insereaza automat diacritice si cratime. Ca sa tastezi acasă vei plimba degetul pe a-c-a-s-a si... bum! pe ecran apare cuvantul corect. Poti sa tastezi si litera cu litera, la fel ca la alte tastaturi, dar atunci se pierde tot farmecul swype. In acest al doilea caz, diacriticele sunt prin apăsare lungă pe litera fără accent corespunzătoare, dar sunt opțiunea 3.

Oricum, chiar si la tastarea litera-cu-litera, mie tastatura swype mi s-a parut una dintre cele mai precise, cu o rata de eroare provenita din apasarea simultana pe mai multe litere foarte mica.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate