Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

VW 1.6 16V AZD benzina de 95 sau de 98 ? Tip Ulei?

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#163
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai exact vreo 5000. Dupa ce se amesteca cu resturile de dinainte si nu mai arata chiar ca in bidon, ramane asa vreo 5000 la mine.

Legat de toamna tarziu-iarna devreme, am luat masina in iulie si am furat (vorba vine furat ca pot sa aman si un an schimbul dupa Citroen) cate o luna, o luna si ceva la fiecare schimb. Cred ca raman la noiembrie.

Edited by undercoverbrother, 30 January 2012 - 23:34.


#164
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
E bine sa-l pui cat mai aproape de inceputul gerului, deoarece uleiul pierde foarte mult din rezerva de bazicitate in primele mii de km. Cel putin asa reiese din studiile unor laboratoare americane de profil, care au fost postate pe topicul alalalt.

Edited by cristi.r, 31 January 2012 - 00:57.


#165
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010

View Postcristi.r, on 30th January 2012, 21:15, said:

Sony, uleiul se ingrosa prin evaporare ;).

Corect, pentru că fracțiile mai ușoare se evaporă.

View Postcristi.r, on 30th January 2012, 21:15, said:

Contaminarea cu cenusa este valabila mai mult la diesel. La benzinare, poti merge cateva mii de km bune cu uleiul ca nou.

Da, pentru că benzinarele au circuit de purjare a gazelor de carter.

Motoarele diesel au doar supapă de refulare suprapresiune carter în admisie.

[ http://img40.imageshack.us/img40/3794/supaparecirc.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img580.imageshack.us/img580/1613/img0186p.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gazele de carter nu sunt purjate, doar eliberată presiunea când depășește o anumită valoare.

Motorul diesel în sine nu e neapărat mult mai murdar decât cel pe benzină. Sau nu pe cât ai crede după cât de repede se negrește uleiul.

Altă chestie, eu nu am văzut diesel încălzit, în mințile lui, să scoată aburi iarna. Toate pe care le-am văzut au eșapament uscat.

Am înțeles că apa e necesară pentru formarea de acizi în carter. Sau cel puțin de acid sulfuric (pe lângă sulf, bineînțeles).

#166
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Un mic update legat de consumul de combustibil. Asta a fost prima alimentare la care am incercat sa urmaresc consumul, am alimentat in jur de 41 de litri si am facut vreo ~535 km ceea ce cred ca e multumitor, majoritatea km in oras, vreo 20% pe autostrada la 110 km/h. Nu e trafic de Bucuresti aici dar oricum au fost zile cand am facut 12-13 km in jumatate de ora.

Asta a fost benzina de 98, sincer n-am stat sa pun si un plin de 95 sa vad care e diferenta, o sa raman la 98.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate