Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

#361
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 nicuzv, on 11 decembrie 2012 - 23:29, said:

Domnul unrealgeb 1978....nu va suparati pe mine, da dupa cum vad traiti ca Basescu intro alta lume ....de cind nu ati mai iesit din bucuresti????...
Hai sa facem un pariu: mergeti cu mine in Iasi siii punem un apartament cu 3 camere ...dam un ex, la ziar , si il punem la pretul de 30000 de euro ...dar el face 50000 de euro ....bineinteles punem unul de vreo 70 de metri patrati ....si ai sa vezi ca nu il cumpara nimeni ...bineinteles telefooane o sa vina de la bisnitarii, dar il vinzi cu 25 de mii ca ei sa puna capac de 5000mii...ati inteles domnu...
Dar atentie apartamenele vechi de pe timpul lui ceasca ..nu astea noi...
AAAAAAA uitasem sa spun apartamentele astea cu 3 camere care am dat un ex sint in ziar la 50000 de euro .----pina la 60000 de eyuro ..dar stau  asa de vreo 2 ani...
eeeeeeeeeeee ce zici ai curaj-----[ http://1.1.1.2/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/hypocrite.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai probabil ca ceea ce spui nu face decat sa confirme analiza mea. Preturile nu pot scadea cu 50% pentru ca atunci nu o sa mai existe nimic la vanzare...or sa fie foarte multi cumparatori. Oferta este foarte mare si din motivul ca piata este in scadere. Cand si daca trendul se inverseaza atunci foarte multi o sa scoata apartamentele de la vanzare pentru ca o sa spere la un pret mai bun.

#362
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Pai nici eu nu am spus ca acuma o sa scada ...chiar asa de mult dar la anul sau peste 2 ani fiii sigur ca o sa scada ...si preturile stim cu totii cine le tine inca....
Dar eu daca vreau acum , si am banii cash pot sa cumpar de la o persoana fizica chiar si cu 40%....mai ieftin...

.....aaaaaaaaaa apropo vacantamijlocie,....uitete pi site de la evenimentul de iasi .....nu pi ala care lai pus acolo ...ala eee de bisnitariii acolo ..cunosc site ala ....pi ziaru de evenimentul de iasi , cit de cit sint preturile adevarate acolo...

#363
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Programul prima casa se pare ca o sa continue pentru ca este rentabil si pentru stat din mai multe puncte de vedere.

De ce o sa scada....da-mi motive te rog.

#364
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 13.08.2008

 nicuzv, on 12 decembrie 2012 - 00:30, said:

Pai nici eu nu am spus ca acuma o sa scada ...chiar asa de mult dar la anul sau peste 2 ani fiii sigur ca o sa scada ...si preturile stim cu totii cine le tine inca....
Dar eu daca vreau acum , si am banii cash pot sa cumpar de la o persoana fizica chiar si cu 40%....mai ieftin...

.....aaaaaaaaaa apropo vacantamijlocie,....uitete pi site de la evenimentul de iasi .....nu pi ala care lai pus acolo ...ala eee de bisnitariii acolo ..cunosc site ala ....pi ziaru de evenimentul de iasi , cit de cit sint preturile adevarate acolo...
In Iasi, proprietarii au scos la vanzare circa 700 de apartamente de 3 camere in 2012.
Media la 3 camere confort 1 este 40- 50 K Euro.
Se gasesc si la 119 K Euro:
http://imobile-iasi....e-iasi-pacurari  Posted Image

Acesta e ziarul ?  http://www.ziaruleve...3-camere/89&n=1
Sunt multe anunturi de vanzare 3 camere, dar multe sunt dublate/ ale agentiilor.
Media este si aici de circa 40- 50 K Euro . Pentru cele confort 2/ zone proaste/ sobe de teracota se cere  circa 30 K Euro.

Pot sa-ti spun si tranzactiile efective, dar...ajunge atat...Posted Image

#365
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,133
  • Înscris: 02.12.2007

 unrealgeb1978, on 12 decembrie 2012 - 00:39, said:

Programul prima casa se pare ca o sa continue pentru ca este rentabil si pentru stat din mai multe puncte de vedere.
De ce o sa scada....da-mi motive te rog.
Programul prima casa nu este rentabil pentru stat, din contra este o pierdere foarte mare. Singurii castigati sunt bancile (statul le garanteaza suma imprumutata de client), politicienii si apropiatii lor care au banii blocati in locuinte goale care nu se mai vand de ani buni. De fapt pentru ei s-a si inventat PC. Programul e cel care a domolit caderea spectaculoasa a preturilor din 2008 pana in iulie 2009. O sa continuie pana statul va ramane fara bani de tot si asta e doar o chestiune de luni. Oricum e un esec, nu si-a atins scopul, acela de a revigora preturile, doar a domolit caderea, dar tot cadere e. Scamatoria va continua ca doar nu din abnii lor functioneaza ci din banii contribuabililor.
Nicuzv are dreptate. Preturile cerute nu sunt si cele tranzactionate. Acestea din urma sunt mai mici de regula cu 20%. Foarte multe apartamente sunt la vanzare de cel putin un an si interesul pentru ele e foarte redus.
In plus foarte putini fazani mai dau pretul care se cere fara sa negocieze. E ca la loto, toti asteapta fazanul cu cas in cioc dar foarte putini il prind, majoritatea covarsitoare pierd si vor pierde mai mult cu cat timpul trece. Fazanii s-au terminat, casul la fel.
Cine are de vandut ar trebui sa accepte pretul la care se poate tranzactiona. Oricum ei nu pierd nimic nici daca vand la jumatate fata de preturile cerute acum tot fac o super afacere. Ei au cumparat in anii '90 de la stat pe aproape nimic sau le-au primit mostenire de la cei care le-au luat atunci.
Singurii carora nu le convine sa vanda acum sunt cei care au cumparat pe bula cu credit pe 20-30 de ani. Aia sunt legati de apartamentul respectiv.

Somajul este din ce in ce mai mare (numai anul asta a fost prapad), capsunarii nu o mai duc bine, etc.
Oricum in curand o sa vina vremuri crunte in care nici nu o sa ne mai gandim la pretul caselor.

 unrealgeb1978, on 10 decembrie 2012 - 20:50, said:

Te inseli. Preturile la case o sa creasca. Este o chestiune de timp doar. Motivul este cel putin inflatia.
Tocmai inflatia este unul din motivele pentru care preturile o sa scada. Inflatie mare inseamna putere de cumparare mica.
Inflatie mare inseamna putere mica de a plati rate, deci tot mai multi care s-au imprumutat nu sa isi mai poata plati ratele si o sa ramana fara case, bancile o sa le scoata la vanzare la un pret mai mic decat media pietei (mai ales daca sunt luate prin PC) ca sa recupereze rapid cat se mai poate recupera. Asta inseamna si mai multe case pe piata, deci preturile o sa scada.

Edited by Tipiric, 12 December 2012 - 08:54.


#366
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Doar BCR si BRD au dat prin PC credite de aproape 2 md euro.

http://www.zf.ro/ban...n-2013-10385704

Nu am incercat sa negociez niciun pret cu nimeni dar o scadere de 20% fata de pretul afisat mi se pare foarte mare si improbabila. Inflatie mare insemna si bani mai multi in piata pentru noi achizitii. Probabil ca este greu de spus ce directe ar urma piata daca avem inflatie...directie in sus ca sunt mai multi bani sau in jos pentru ca cei cu credite, unii dintre ei cel putin, nu mai pot achita si pierd apartamentul.

Scaderea de anul asta este 3.8%...de anul viitor sau peste 2 ani ar fii una de 20% ?

#367
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
M-am uitat la preturile de la banci pentru apartamente executate silit...acestea mi se par mai mari ca media pietei. Nu cred ca bancile vand in pierdere.

#368
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Se pare ca nu mai e previziune, ci certitudine:

Guvernul a decis cresterea impozitelor si taxelor locale de la 1 ianuarie​ 2013 (alta sursa).

#369
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 unrealgeb1978, on 12 decembrie 2012 - 12:24, said:


Scaderea de anul asta este 3.8%...de anul viitor sau peste 2 ani ar fii una de 20% ?
3.8% ?
INS zicea ca 15% pe Bucuresti.

Da, preturile vor scadea, din foarte multe motive, intre care:
- cererea solvabila (adica bazinul cu prosti) s-a cam terminat.
- BCR si ING nu mai dau credite in EUR, ci doar in RON. E o chestiune de timp pana cand se vor alinia si celelalte banci la credigtarea imobiliara in RON. Evident, dobanzile la RON sunt duble fata de cele la EUR, ceea ce face ca nivelul maxim al creditului acordabil unui creditac sa fie semnificativ mai mic decat nivelul maxim de creditare pe EUR. (cam 20-30% mai putini bani se pot lua in RON fata de EUR). Cum creditacii nu vor putea lua la fel de multi bani de la banca, cererea solvabila, si asa mica, va deveni... si mai mica.
- 2013-2014 va fi super-varf de plata la datorie externa. In 2012 s-au platit 1.6 mld eur. In 2013 vor fi de plata 6 mld eur. Concomitent, bancile mari isi retrag liniile de credit de pe aici, pt ca nu prea se mai renteaza sa dai credite intr-o tara in care rata neperformantelor a sarit de 17%. Plus ca au probleme la ei acasa, si mai bine sa aiba banii acolo... decat aici.
Evident, aceste iesiri mari de EUR din tara vor determina o crestere fabuloasa a cursului. Asta, evident, daca nu apare ceva care sa contrabalanseze (adica sa intre lafel de multi EUR in tara). Insa, dupa cum stim investitii straine sunt putine, romanii de afara trimit tot mai putini bani, iar fonduri europene... nu stim sa absorbim. Deci... probabilitatea e mai mare sa creasca EUR destul de mult....
- Salariile si somajul vor stagna (asta in cel mai bun caz), in vreme ce preturile la utilitati si impozitele vor creste (deja s-au anuntat cresteri ale impozitelor locale cu 16% si scumpiri la gaze si electricitate). In consecinta, venitul disponibil va scadea, la fel si rata maxima platibila, la fel si suma maxima imprumutabila.

Mai sunt multe, multe alte aspecte de mentionat. Dar cred ca sunt de ajuns acestea...

Oricum, o sa vedem in martie-aprilie 2013.

#370
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,133
  • Înscris: 02.12.2007

 unrealgeb1978, on 12 decembrie 2012 - 12:24, said:

Inflatie mare insemna si bani mai multi in piata pentru noi achizitii.
Scaderea de anul asta este 3.8%...de anul viitor sau peste 2 ani ar fii una de 20% ?
Daca ar fi fost asa cum zici tu nici nu ar mai fi existat termenul de criza. Bani tipariti in prostie de guvern inseamna bani cu valoare mica.
Scaderea reala de anul asta a fost de peste 15%. Pe anul 2011 pe site-uri de imobiliare s-a anuntat scadere de 5-6% iar INS a anuntat la sfarsit scadere de 20% si INS nu are nici un interes sa spuna ca se prabusesc preturile avand in vedere ca e controlat de politicieni care au banii blocati in imobiliare.

#371
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Deci ati auzit ineseara ...se scumpesc de la anul impozitele pe case , terenuri si masini ...deci unde il doare pi sarmanul om mai tareeee......deci in concluzie o sa fie de bine la anul ...nu stiu , intreb si eu ...oare vor scadea preturile la apartamente??''Posted Image

#372
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
da, cu aproape aproximativ in jur de cam saispe la suta. Adica de la 160 lei la 195 lei. Groaznic...

#373
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 13.08.2008

 nicuzv, on 12 decembrie 2012 - 19:40, said:

Deci ati auzit ineseara ...se scumpesc de la anul impozitele pe case , terenuri si masini ...deci unde il doare pi sarmanul om mai tareeee......deci in concluzie o sa fie de bine la anul ...nu stiu , intreb si eu ...oare vor scadea preturile la apartamente??''Posted Image
Cresterea de 16 % la o baza de impozitare foarte mica de 0,1 % din valoarea de piata-  pentru persoane fizice-  nu se simte.
La firme, impozitul pe proprietati e 1-2% ( de 10-20 de ori mai mare ). Si sunt obligate sa faca reevaluarea ! Singurul avantaj pentru firme: este deductibil din impozit.
In Occident impozitul e mare si pentru persoane fizice ( cam 1-2 % ), de aceea nu isi permit sa le tina goale, ca la noi !
Dealtfel, in Germania stiam ca pentru locuintele goale se percepe un impozit suplimentar, egal cu impozitul pe chirie ( ca si cum ar fi inchiriat ).
Se determina/ forteaza in acest fel introducerea in circuitul civil/ comercial a proprietatilor. Dar acolo e si o legislatie clara si care se respecta, inclusiv in privinta chiriasilor, in unele state se acorda subventii pentru chirii etc...

PS Nicule, semeni cu lender/ gicafranaru/ hellen...esti mai moderat si... in editie de Iasi...Ei au cam disparut...Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 12 December 2012 - 20:39.


#374
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,133
  • Înscris: 02.12.2007

 nicuzv, on 12 decembrie 2012 - 19:40, said:

Deci ati auzit ineseara ...se scumpesc de la anul impozitele pe case , terenuri si masini ...deci unde il doare pi sarmanul om mai tareeee......deci in concluzie o sa fie de bine la anul ...nu stiu , intreb si eu ...oare vor scadea preturile la apartamente??''
Nu cred ca o crestere cu 16% la impozit va cantari ceva la preturi, in schimb costurile cu intretinerea (gaz, curent, termoficare) da.
Oricum piata terenurilor e moarta complet. In orasele mari sunt o groaza de terenuri care stau la vanzare de peste 1.5 ani, unele chiar de 4-5.

 vacantamijlocie, on 12 decembrie 2012 - 20:37, said:

Nicule, semeni cu lender/ gicafranaru/ hellen...esti mai moderat si... in editie de Iasi...Ei au cam disparut...Posted Image
Sunt speriati de cresterile de preturi.

Edited by Tipiric, 12 December 2012 - 20:47.


#375
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Scuze nu am inteles TIPIRIC....nu am inteles faza , cine sint speriati de cresteri de preturi ????

#376
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,133
  • Înscris: 02.12.2007
Lender, gicafranaru, helen si compania. Era o gluma.

Edited by Tipiric, 12 December 2012 - 21:40.


#377
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
AAAAAAAAAAAAAaha am inteles.........oricum ceeea ce ne asteapta la anul , nu stiu daca ne asteapta de bineee...dar un lucru sigur este apartamentele..casele ..si terenurile ..vor scadea drastic.....ceeeea ce ma bucura f.mult...Posted Image

#378
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,133
  • Înscris: 02.12.2007
S-ar putea sa fie atat de rau incat sa nu avem placerea de a ne bucura de preturile caselor. O sa avem alte probleme pe cap mult mai mari: foamete, anarhie, etc.
Din pacate!
Normal ar fi fost sa ne bucuram deja de preturi inca din 2010 maxim 2011, dar a aparut scamatoria cu Prima Casa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate