Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
395 răspunsuri în acest subiect

#343
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 533
  • Înscris: 01.11.2011
In 2002 salariul mediu brut a fost  169 de dolari, adica un frumos 590 de lei brut in banii de azi, adica 450 de lei in mana. Minimul era pe la 180 de lei brut, 150 de lei net in banii de azi. Deabia astept sa revenim la valorile alea.

Editat de _Minime_, 10 decembrie 2012 - 18:45.


#344
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.871
  • Înscris: 13.08.2008

 _Minime_, on 10 decembrie 2012 - 18:41, said:

In 2002 salariul mediu brut a fost  169 de dolari, adica un frumos 590 de lei brut in banii de azi, adica 450 de lei in mana. Minimul era pe la 180 de lei in banii de azi. Deabia astept sa revenim la valorile alea.
Corect. Bine punctat.
Plus ca in acel an Romania nu era in UE/ NATO, romanii aflati la munca in strainatate inca nu erau asa de multi.
Cei mai multi dintre ei isi investesc economiile tot in Romania, pentru ca in Occident e greu sa cumperi locuinta/ teren langa orase ( IN orase nici nu prea intra in discutie ). Nici macar multi cetateni autohtoni din Occident nu isi permit. In multe tari de acolo, dealtfel, majoritatea sunt chiriasi.Posted Image

#345
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 17.08.2007
Vad ca apartamentele au scazut cu 3.7% in acest an.

http://www.wall-stre...rile-orase.html

La un apartament de aproximativ 80mp asta inseamna 3000 euro. La o chirie de 300 euro / luna ai avea un total de 3600 euro pe care ii dai in fiecare an.

Cine a cumparat prin credit mai adauga si ceva dobanzi dar cei care au cumparat cash si stateau cu chirie se pare ca nu au gresit.

Preturile in 2000 cred ca erau cam cu 50% mai mici decat sunt acum.

http://basmeimobilia...-lei-2000-2012/

Intrebarea care se pune este urmatoarea: In ce conditii de piata preturile la apartamente ar urma sa mai scada cu inca 50%. Trebuie sa tinem cont si de o devalorizare a euro in acesti 10-12 ani. Trebuie sa tinem cont si de preturile materialelor si a fortei de munca.

Astept o explicatie pertinenta de la cei care considera ca piata in urmatorii ani o sa scada asa de mult...

#346
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 23.10.2012

 vacantamijlocie, on 10 decembrie 2012 - 18:28, said:

Cand ai cumparat- o ?

Pai am luat  pamintul in 2008, am dat 15000 de euro 1200metri patrati, dupa un an , adica in 2009 am ridicat casa la rosu cu o echipa de meseriasi si am dat 33000 de euro...si in 2010 am facut interioarele inca 20000 dee euro....plus 3500 euro usi geamuri...si 2500 de euro tabla...si alte maruntisuri cum ar fi curentul , apa ..etc..etc..

#347
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.871
  • Înscris: 13.08.2008

 nicuzv, on 10 decembrie 2012 - 20:15, said:

Pai am luat  pamintul in 2008, am dat 15000 de euro 1200metri patrati, dupa un an , adica in 2009 am ridicat casa la rosu cu o echipa de meseriasi si am dat 33000 de euro...si in 2010 am facut interioarele inca 20000 dee euro....plus 3500 euro usi geamuri...si 2500 de euro tabla...si alte maruntisuri cum ar fi curentul , apa ..etc..etc..
Nu ai cumparat un apartament supraevaluat ( dublu ) ! Ce te-ar fi costat acum mult mai putin !? Terenul am vazut ca a costat 12 Euro/ mp ! Materialele s-au mai scumpit, manopera s-a mai ieftinit ceva... Ce suprafata are casa ? E de caramida ?
Ai facut astea cu credit ?
Ce sa mai spuna cei care au cumparat prin credit apartament 2 camere vechi 50 mp la periferia Bucurestiului cu 100.000 Euro, au mai cheltuit 10.000 Euro pe renovari, iar acum face 50.000 Euro !?
Sau cei al caror teren a scazut cu 70 % !?

Editat de vacantamijlocie, 10 decembrie 2012 - 20:31.


#348
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Pai ce explicatie vreti, nu se vede cu ochiul liber....daca in caz ca la anul guvernul creeeaza locuri de munca siii numai plecam din tara ..si bancile incep sa functioneze ...daaaaa atunci ma inclin. Dar nu cred chestia asta , si daca se continua cu plecarea din tara ...atunci automat preturile vor scadea , sint agentiii imobiliare cu apartamente , cu sute de apartamente cumparate de ei si nu leau vindut nici acum , stau cu ele blocate. Ei asteapta sa mai creasca preturile dar asta nu se va mai intimpla niciodata .

 vacantamijlocie, on 10 decembrie 2012 - 20:26, said:

Nu ai cumparat un apartament supraevaluat ( dublu ) ! Ce te-ar fi costat acum mult mai putin !? Terenul am vazut ca a costat 12 Euro/ mp ! Materialele s-au mai scumpit, manopera s-a mai ieftinit ceva... Ce suprafata are casa ? E de caramida ?
Ai facut astea cu credit ?
Ce sa mai spuna cei care au cumparat prin credit apartament 2 camere vechi 50 mp la periferia Bucurestiului cu 100.000 Euro, iar acum face 50.000 Euro !?
Sau cei al caror teren a scazut cu 70 % !?

Pai da, ca de ex  eu daca asteptam pina acum luam pamintul cu 5000 de euro ...ca atit s-a facut......casa o scoteam cu totul la 40000 de euro ....deci faceam ceva economie ...
Casa e facuta in sistem amvic ...

#349
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.871
  • Înscris: 13.08.2008

 nicuzv, on 10 decembrie 2012 - 20:33, said:

Pai ce explicatie vreti, nu se vede cu ochiul liber....daca in caz ca la anul guvernul creeeaza locuri de munca siii numai plecam din tara ..si bancile incep sa functioneze ...daaaaa atunci ma inclin. Dar nu cred chestia asta , si daca se continua cu plecarea din tara ...atunci automat preturile vor scadea , sint agentiii imobiliare cu apartamente , cu sute de apartamente cumparate de ei si nu leau vindut nici acum , stau cu ele blocate. Ei asteapta sa mai creasca preturile dar asta nu se va mai intimpla niciodata .

Niciodata sa nu spui "niciodata"...Posted Image

Editat de vacantamijlocie, 10 decembrie 2012 - 20:35.


#350
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Daaaaa ai dreptate ....dar eu subliniez inca o data ..NICIODATA.....NICIODATA ...Posted Image.......
Casa are 170 de metri patrati...si nu am facut.o cu credit..din bani strinsi pi perioade...

Editat de nicuzv, 10 decembrie 2012 - 20:43.


#351
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 17.08.2007

 nicuzv, on 10 decembrie 2012 - 20:42, said:

Daaaaa ai dreptate ....dar eu subliniez inca o data ..NICIODATA.....NICIODATA ...[ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/notangel.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].......
Casa are 170 de metri patrati...si nu am facut.o cu credit..din bani strinsi pi perioade...

Te inseli. Preturile la case o sa creasca. Este o chestiune de timp doar. Motivul este cel putin inflatia. Chiar si o stabilizare a preturilor inseamna de fapt tot scadere datorita inflatiei. Apoi cresteri modeste cat inflatia nu sunt cresteri...si tot asa.

Editat de unrealgeb1978, 10 decembrie 2012 - 20:51.


#352
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.871
  • Înscris: 13.08.2008

 nicuzv, on 10 decembrie 2012 - 20:42, said:

Daaaaa ai dreptate ....dar eu subliniez inca o data ..NICIODATA.....NICIODATA ...Posted Image.......
Nu se stie ca pamantu'
Din ce parte bate vantu'...Posted Image

Piata imobiliara, ca si alte piete, are o anumita ciclicitate: creste, scade...Posted Image

#353
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Numai bate nici un vint vacantamijlocie , multe meserii au disparut , viata este robotizata , si pe deasupra sintem si 7 miliarde pe pamint. ,saracia eee mareee , banul se face din ce in ce mai greu...bogatii au deja vile ,piscine ...iar saracii au ramas la apartamentele de pe timpul lui ceasca....
Ai sa vezi peste citiva ani ca o sa ne inghesuim cite 2 ..3 familii intr-o garsoniera , ca no sa avem cu ce plati intretinerea ...

#354
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.871
  • Înscris: 13.08.2008

 nicuzv, on 10 decembrie 2012 - 23:03, said:

Numai bate nici un vint vacantamijlocie , multe meserii au disparut , viata este robotizata , si pe deasupra sintem si 7 miliarde pe pamint. ,saracia eee mareee , banul se face din ce in ce mai greu...bogatii au deja vile ,piscine ...iar saracii au ramas la apartamentele de pe timpul lui ceasca....
Ai sa vezi peste citiva ani ca o sa ne inghesuim cite 2 ..3 familii intr-o garsoniera , ca no sa avem cu ce plati intretinerea ...
Decat asa, probabil ca multi vor pleca din tara, dupa liberalizarea completa a pietei muncii in UE, ( pana ) la 01.01.2014.
Suntem racordati la o lume globala. Lumea evolueaza, iar noi, vrand- nevrand, evoluam odata cu ea, chiar daca mai incet, uneori, chiar daca trebuie sa suferim transformari majore, de multe ori dureroase, chiar daca adesea nu constientizam ( schimbarile sunt graduale ).Posted Image
Ne trebuie mai mult optimism, incredere in noi insine !

#355
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 17.08.2007

 unrealgeb1978, on 10 decembrie 2012 - 20:03, said:

Vad ca apartamentele au scazut cu 3.7% in acest an.

http://www.wall-stre...rile-orase.html

La un apartament de aproximativ 80mp asta inseamna 3000 euro. La o chirie de 300 euro / luna ai avea un total de 3600 euro pe care ii dai in fiecare an.

Cine a cumparat prin credit mai adauga si ceva dobanzi dar cei care au cumparat cash si stateau cu chirie se pare ca nu au gresit.

Preturile in 2000 cred ca erau cam cu 50% mai mici decat sunt acum.

http://basmeimobilia...-lei-2000-2012/

Intrebarea care se pune este urmatoarea: In ce conditii de piata preturile la apartamente ar urma sa mai scada cu inca 50%. Trebuie sa tinem cont si de o devalorizare a euro in acesti 10-12 ani. Trebuie sa tinem cont si de preturile materialelor si a fortei de munca.

Astept o explicatie pertinenta de la cei care considera ca piata in urmatorii ani o sa scada asa de mult...

Nimic, nimic ? :)

#356
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.060
  • Înscris: 08.09.2011

 unrealgeb1978, on 11 decembrie 2012 - 17:34, said:


Nimic, nimic ? Posted Image

Disparitia Primei Case,
Devalorizare euro cu inca 10-15%.
Ar fi suficient...

#357
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 17.08.2007

 alex_133, on 11 decembrie 2012 - 21:56, said:

Disparitia Primei Case,
Devalorizare euro cu inca 10-15%e
Ar fi suficient...

Vad ca prima casa o sa continue. Cum o sa duca devalorizarea euro la scaderea preturilor si mai mult ?

Editat de unrealgeb1978, 11 decembrie 2012 - 23:08.


#358
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Domnul unrealgeb 1978....nu va suparati pe mine, da dupa cum vad traiti ca Basescu intro alta lume ....de cind nu ati mai iesit din bucuresti????...
Hai sa facem un pariu: mergeti cu mine in Iasi siii punem un apartament cu 3 camere ...dam un ex, la ziar , si il punem la pretul de 30000 de euro ...dar el face 50000 de euro ....bineinteles punem unul de vreo 70 de metri patrati ....si ai sa vezi ca nu il cumpara nimeni ...bineinteles telefooane o sa vina de la bisnitarii, dar il vinzi cu 25 de mii ca ei sa puna capac de 5000mii...ati inteles domnu...
Dar atentie apartamenele vechi de pe timpul lui ceasca ..nu astea noi...
AAAAAAA uitasem sa spun apartamentele astea cu 3 camere care am dat un ex sint in ziar la 50000 de euro .----pina la 60000 de eyuro ..dar stau  asa de vreo 2 ani...
eeeeeeeeeeee ce zici ai curaj-----Posted Image

#359
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.871
  • Înscris: 13.08.2008

 nicuzv, on 11 decembrie 2012 - 23:29, said:

Domnul unrealgeb 1978....nu va suparati pe mine, da dupa cum vad traiti ca Basescu intro alta lume ....de cind nu ati mai iesit din bucuresti????...
Hai sa facem un pariu: mergeti cu mine in Iasi siii punem un apartament cu 3 camere ...dam un ex, la ziar , si il punem la pretul de 30000 de euro ...dar el face 50000 de euro ....bineinteles punem unul de vreo 70 de metri patrati ....si ai sa vezi ca nu il cumpara nimeni ...bineinteles telefooane o sa vina de la bisnitarii, dar il vinzi cu 25 de mii ca ei sa puna capac de 5000mii...ati inteles domnu...
Dar atentie apartamenele vechi de pe timpul lui ceasca ..nu astea noi...
AAAAAAA uitasem sa spun apartamentele astea cu 3 camere care am dat un ex sint in ziar la 50000 de euro .----pina la 60000 de eyuro ..dar stau  asa de vreo 2 ani...
eeeeeeeeeeee ce zici ai curaj-----Posted Image
http://www.tocmai.ro...jd=25&tz=1&cm=3

Vad ca sunt multe ap 3 camere de vanzare, in medie la 40- 50 K Euro.

#360
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 23.10.2012
........daaaaaaa intradevar sint sute de apartamente ..dar eu am zis unul asa mai de doamne ajuta ....ceva bun ..nu un stift ....ca acelea care sint si degradate ...salut nu le mai vinzi , alea doar daca le dai cu 10000 de euro....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate