Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Economizorul de energie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Foloseste cineva economizorul de energie din reclamele de pe net>? Cica cu ajutorul lui se economiseste cu pana la 30 % la facturile de curent, dar mie mi se pare un produs in genul celor care apar la teleshopping care promit marea cu sarea, nu stiu ce sa zic... Daca chiar ar ajuta la economisire n-ar fi interese la nivele mai mari sa se opreasca comercializarea si vanzarea acestui produs? Voi ce credeti?   ;)

http://itirecomand.com/libart/

http://www.economizorul.com/

Attached File  economizorul.JPG   58.25K   84 downloads

Edited by simonisq, 19 December 2011 - 03:52.


#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Teapa! Nu exista asa ceva.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Tipiric, on 19th December 2011, 04:18, said:

Teapa! Nu exista asa ceva.



Nu este țeapã, existã la vânzare câteva modele !

Aaaaa, cã se poate sã nu facã ce se zice...

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
HAHAHA, ce idiotenie, priviti schema: http://www.economizo...structiuni.html
Se baga in priza si in final este un consumator in plus :-)
Dar punctul cel mai interesant este cum au photoshopat o imagine proasta in engleza sa puna peste ea citeva cuvinte in romana.

#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Culmea este ca unii chiar cred,m-au intrebat daca pot sa ,,implementeze,, asa ceva in instalatia lor electrica.
Jucarii...

#6
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
lumina de veghe cu leduri am si eu.

#7
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

 simonisq, on 19th December 2011, 03:39, said:

Foloseste cineva economizorul de energie din reclamele de pe net>? Cica cu ajutorul lui se economiseste cu pana la 30 % la facturile de curent, dar mie mi se pare un produs in genul celor care apar la teleshopping care promit marea cu sarea, nu stiu ce sa zic... Daca chiar ar ajuta la economisire n-ar fi interese la nivele mai mari sa se opreasca comercializarea si vanzarea acestui produs? Voi ce credeti? ;)

http://itirecomand.com/libart/

http://www.economizorul.com/

economizorul.JPG

Eu am luat asa ceva prin primavara de la cineva din Arad. L-am testat pe frigidere(principalii consumatori) si adevarul e ca aparatul de masura imi arata un consum mai mic20-25%!Bine ca mi-ai amintit de el ca tot vroiam sa-l desfac sa vad ce minune-i prin el, ca desi vizual aparatul imi arata mai putini mA...nu prea mi-a scazut factura. Crede-ma ca nu stiu ce sfat sa-ti dau,doar poate dupa ce-l desfac.

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 De-LuX, on 19th December 2011, 23:11, said:

Eu am luat asa ceva prin primavara de la cineva din Arad. L-am testat pe frigidere(principalii consumatori) si adevarul e ca aparatul de masura imi arata un consum mai mic20-25%!Bine ca mi-ai amintit de el ca tot vroiam sa-l desfac sa vad ce minune-i prin el, ca desi vizual aparatul imi arata mai putini mA...nu prea mi-a scazut factura. Crede-ma ca nu stiu ce sfat sa-ti dau,doar poate dupa ce-l desfac.
Consumul se masoara in wh,acea scadere a amperajului nu are nici o relevanta,deci clar aparatul este ineficient.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Curentul instantaneu este direct corelat cu consumul (energia consumata este egala cu tensiunea efectiva inmultita cu curentul integrat pe perioada respectiva de timp). Pentru o comparatie simplu de inteles viteza masinii nu este acelasi lucru cu distanta parcursa (si se masoara in cunoscutele unitati de masura km/h respectiv km) dar daca stii in fiecare moment viteza poti afla distanta totala.
DACA metodologia de masurare este corecta (ampermetrul pus intre retea si restul consumatorilor pusi in paralel cu economizorul), daca aparatul e ok (true-RMS, etc) si DACA se pune in evidenta o economie atunci aceasta ar trebui sa fie reflectata si de contor (care in fapt nu face decit sa integreze respectivul consum). Pe de alta parte la consumatori mai ciudati precum motorul de frigider chiar daca il faci sa consume instantaneu mai putin nu poti sa compari imediat daca intr-adevar nu consuma mai putin pentru ca face mai putin si in final trebuie sa mearga mai mult ca sa iti mearga frigiderul la fel, ajungind in acelasi punct.
Oricum masuratori concrete precizind modul de masurare (schema, consumatori, aparat de masura, rezultate) sint ultra-mega-binevenite, niciodata informatia nu strica.
In mod sigur e la fel de teapa ca un perpetuum mobile sau orice chestie similara dar chiar si din experimentele esuate putem invata ceva.

#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Asa zisul economizor poate face intrun mod sau altul o imbunatatire a tensiunii cu 2,3 volti,de aici si diferenta de mA,fiinca este un lucru stiut,tensiunea creste ,scade amperajul.
Ca la noi la nimenea,de reclama mincinoasa nu se sinchiseste nimeni,cumpara oamenii amarati care spera sa faca economie,si cand colo..
Dar ce mai ma mir, avem masini de spalat A cu nu stiu cat de plus,si cand o monitorizezi ...

Edited by anaki, 20 December 2011 - 17:46.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tocmai de aia zic ca detaliile sint esentiale: in mod normal ampermetrul trebuie sa stea intre retea si orice alte improvizatii+consumatori (asa cum de altfel sta si contorul), cum tensiunea retelei nu se modifica nu mai conteaza ce face "economizorul".
Cu clasa A (sau A plus sau alte aberatii) la masini de spalat nu m-as stresa daca nu am o familie cu 17 copii. Clasa F (cea mai proasta) la ciclul de 90 de grade (cel mai mult) ia sub 1.98kWh. Cum nu ai chiar masina de clasa F si nu speli mereu la 90 de grade (si nu iti ia zero nici daca ai avea clasa A++++) ce poti sa economisesti, o fractiune dintr-un kWh, care la rindul lui costa o fractiune de leu. Daca nu speli de 3 ori pe zi nici nu o sa se vada (si daca speli de 3 ori pe zi o sa dai faliment din cauza detergentului consumat nu din cauza curentului).

#12
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
ca tot veni vorba de el mai acum cateva zile l-am auzit pe unul care spunea el avea o scula care intorcea discul contorului in sens invers :huh:...vreti sa economisiti folositi becuri economice led,aparate cu un consum redus de energie.ar trebui facut un experiment cu un radiator cu o putere de 2kw(fara termostat) si cu un contor si cu acest aceasta scula utopica pe o perioada de o ora....

Edited by anaki, 21 December 2011 - 08:39.


#13
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Si iata inca niste tepari, de data asta ledurile se aprind de la bricheta auto si economisesc carburant:

http://www.fuelsharksaver.com/

#14
nimeni123

nimeni123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2014
stie cineva cum se leaga un separator de faze pe o instalatie automata de generator cu stabilizatoare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate