Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

(florineEE) CASA P+M 93mp

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#37
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Azi dupa-amiaza, sau luni, vine constructorul sa traseze amprenta casei ptr a incepe sapaturile. In afara de unghiuri drepte,  diagonale, transpunerea exacta a dimensiunilor din plan fundatii, ar mai trebui sa urmaresc ceva?

#38
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu

#39
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Ieri a venit o firma autorizata Enel ptr efectuarea instalatiei electrice ptr organizare de santier.Ramane doar sa vina Enel-ul acum sa instaleze contorul electric si sa ma conecteze la LEA, sa vad cat timp va dura pana cand voi avea curent pe teren. Am vorbit cu electricianul despre impamantare si mi-a zis ca daca vreau sa fac impamantarea odata cu fundatia, nu mai e nevoie sa bat si tarusi in pamant, ci doar sa sa fac un inel cu platbanda sudata de armatura fundatiei, plus 2-3 serpuiri prin zidurile interioare ale fundatiei, si astfel voi avea o foarte buna impamantare. Mi-a zis sa-l sun dupa ce efectuez aceasta operatie si sa faca o masuratoare, si doar daca va mai fi nevoie, sa adaug si tarusi, dar el considera ca doar banda va fi indeajuns. Costul masuratorii e 100 lei (nu l-am intrebat ce metoda va folosi ptr verificarea impamantarii). Credeti ca aceasta solutie ar putea fi mai buna(sau la fel de buna) decat combinatia platbanda+tarusi (recomandata de "casuta-papusilor, caruia ii multumesc ptr sfat)? Dpdv financiar nu e mare diferenta, doar vreau sa stiu care metoda e mai buna.
      Paratraznet nu cred ca voi face, vila de langa mine e un P+1, mai inalta decat casa mea - stiu ca traznetul loveste unde vrea el, nu unde vreau eu  ;)

#40
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Azi, in cele din urma, am inceput sapaturile, si...prima surpriza: datorita inclinatiei terenului pe 2 coordonate, va trebui sa ma inalt cu inca 60 cm cu elevatia fata de planul initial. In cel mai adanc loc, pana la cota 0 sunt 2.2 m fata de 1.60 cat era dat initial in sectiune fundatii. Acum trebuie sa recalculez cantitatile de materiale necesare aditional (fier, beton, cherestea). Si e de abia prima zi pe santier :(

#41
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostflorinEE, on 29th July 2012, 10:42, said:

Am vorbit cu electricianul despre impamantare si mi-a zis ca daca vreau sa fac impamantarea odata cu fundatia, nu mai e nevoie sa bat si tarusi in pamant, ci doar sa sa fac un inel cu platbanda sudata de armatura fundatiei, plus 2-3 serpuiri prin zidurile interioare ale fundatiei, si astfel voi avea o foarte buna impamantare. Mi-a zis sa-l sun dupa ce efectuez aceasta operatie si sa faca o masuratoare, si doar daca va mai fi nevoie, sa adaug si tarusi, dar el considera ca doar banda va fi indeajuns. Costul masuratorii e 100 lei (nu l-am intrebat ce metoda va folosi ptr verificarea impamantarii). Credeti ca aceasta solutie ar putea fi mai buna(sau la fel de buna) decat combinatia platbanda+tarusi (recomandata de "casuta-papusilor, caruia ii multumesc ptr sfat)? Dpdv financiar nu e mare diferenta, doar vreau sa stiu care metoda e mai buna.
aiureala la plezneala.
ce dracu, ca si cu 3-4 tarusi nu iese bine uneori, daramite daca nu te "legi" cu pamantul intr-un fel direct prin tarusi/teava zincata.
fa-o clasic.
lui lucky, cu 5 tarusi si platbanda sudata [si] de stalpi, i-a iesit 1,28-1,29 ohmi. eu la 4 tarusi, am 1,67.
masurarea i-am facut-o cu aparat special pentru impamantari, cu 3 cabluri si 2 mini tarusi de masurare, nu cu multimetrul ordinar.

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2012 - 20:48.


#42
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Casuta, pana la urma o sa fac cum mi-ai recomandat, cu tarusi, dar cat de adanc ii bat, adica cat de ridicati vor fi deasupra betonului de egalizare?Platbanda,cand o sudez, o trec prin armatura sau intre armatura si cofrag?
Mi-e cam mila de baietii care sapa manual: de la 80 cm incepe piatra si calcar, si in unele locuri tre sa se duca pana la 1.3m, si au zis ca maine da gata sapatura.

#43
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
tarusii ii bati in santul de fundare inainte de a turna betonul de egalizare.
cand intinzi betonul de egalizare o sa-i cam acopere.
ii bati pana raman cu urechea afara, adica sa mai ramana cam 10-15 cm, ca sa poti lucra cu platbanda.
mai uita-te la hdi, la blocu lu petre, chiar si la maine si la altii care au facut impamantare in santul de fundare.
ca o poza face cat o mie de cuvinte, dar mult mai putin decat o fraza de-a lu petre.

daca poti sa treci cu platbanda pe langa ceva armatura, ca sa te poti suda cu platbanda direct de armatura, e bine.
daca nu, cu niste bucati de platbanda, faci legatura dintre platbanda tarusilor si armatura, prin sudare, ca sa imbunatatesti impamantarea.
o bucata de platbanda (o limba) o sudezi tapan de platbanda si o scoti vertical, in sus, prin beton, astfel incat sa ajunga sa iasa pe exteriorul casei, pe langa elevatie.
ea o sa ramana afara mereu (n-o acoperi cu polistiren sau tencuiala pe soclu) si de ea te vei lega printr-un conductor de 16 mm cu tabloul general al casei.

Edited by casuta_papusilor, 04 August 2012 - 06:24.


#44
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
A doua zi de sapaturi: terenul e un chin ptr cei care sapa. Sunt 80 cm de pamant negru,apoi incepe numai piatra si calcar, doar cu tarnacopul merge. Speram ca luni sa se termine cu sapatul.

Attached File  1.JPG   155.71K   283 downloads
Attached File  2.JPG   183.05K   288 downloads
Attached File  3.JPG   174.66K   287 downloads

#45
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nasol cu impamantarea , cum o sa bati electrozii nu stiu....

#46
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Datorita diferentei de nivel intre teren si strada, trebuie sa ridic cu nivelul curtii. Per total, inaltimea fundatiei nu va fi de 1.5 m ca in "sectiune fundatii", ci va fi de 2 m. Ptr cei 50 cm aditionali, constructorul mi-a recomandat sa maresc inaltimea talpii cu inca 20 cm (de la 30 la 50 cm). Luni o sa vb si cu proiectantul/structuristul sa vad ce trebuie modificat. Voi ce solutie imi dati? Bineinteles ca va trebui recalculat si necesarul de fier (stalpi mai inalti, etrieri mai multi)
Attached File  sectiune_fundatii.JPG   153.55K   86 downloads

#47
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Am vb azi cu structuristul in legatura cu cei 50 cm aditionali la fundatie. Mi-a zis ca nu e nevoie sa inalt si talpa, doar elevatia. Am recalculat fierul ptr fundatie, am dat comanda, livrarea vineri dupa-amiaza sau sambata. Pana atunci o sa cumpar lemnul ptr cofrat,  tarusii si platbanda ptr impamantare - sper sa reusesc sa bat tarusii in piatra aia pana la adancimea necesara.
    Sper ca am inteles bine cu impamantarea: bat tarusii si sudez platbanda, dau cu smoala (la tub) acolo unde s-a sudat, scot 2-3 limbi in exterior deasupra  cotei 0.
    Platbanda va fi inclusa in talpa (si sudata de armatura talpii) sau deasupra talpii si sudata de armatura superioara?

#48
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Am cumparat electrozii, 6 buc x 40 = 240 lei, plus o rola de 4x40mm la 200 ron (asta fara factura  ;) ). Nu am gasit "smoala" la tub, o sa mai caut. O sa bat tarusii azi sau maine, sa vad cat de adanc intra in pamantul ala care e numai piatra de fapt

#49
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
http://www.ceresit.r...a-reparatii.htm

nu se poate sa nu-l gasesti la orice dedeman, hornbach, brico, baumax, leroy ...

#50
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Credeti ca e bine sa trag scurgerile de la bucatarie si bai ca in poza atasata? Are ceva daca trag scurgerea de la bucatarie pe sub fundatie si nu pe afara?Sau sa mai fac si un camin ptr pluviale pe partea stanga si sa intru acolo cu scurgerea de la bucatarie?Camera de langa bucatarie va fi un dresing in care probabil voi pune si centrala pe gaz(sa nu ocup spatiu in bucatarie). Intreb ptr ca vreau sa stiu ce tevi sa trag inainte de a turna elevatia, ptr a nu fi nevoit sa sparg dupa aceea.
Attached File  plan_parter_modificat.JPG   186.13K   176 downloads

Tabloul electric o sa il pun pe podestul scarii, si cred ca voi veni subteran de la gard pana acolo cu cablul electric. Cat de gros sa fie tubul prin care voi trage acest cablu? Vreau sa trag trifazat pe viitor, deci imi trebuie un cablu destul de gros.
  Ce alte treceri prin fundatie as mai avea?

#51
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
pentru trecerea prin fundatie a cablului de alimentare electrica iti trebuie teava de 70mm, asta ca sa nu pui tub corugat de protectie a cablurilor electrice, care e treaba "pe meserie".
cablul subteran trebuie sa fie obligatoriu cu manta metalica.
toate cablurile subterane pentru alimentare electrica sunt cu manta metalica din constructie, conform google.   :lol:
toate coturile de 90 de grade le faci din 2 coturi de 45, ca sa fie curba mai blanda.

alte treceri, apa  la minim -90 cm, WC 110 de la -60 cm, treceri de alimentare, comanda si iluminat poarta.

Edited by casuta_papusilor, 09 August 2012 - 19:45.


#52
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
In extras de armatura fundatii, am cele 4 bare ptr centura perimetrala la total, adica 4x68 ml. Am comandat bare de 6m, luand in calcul ca barele se vor suprapune pe 30 cm. E prea putin, sa mai comand vreo 3-4 bare in plus, ptr o suprapunere mai lunga? Aceeasi chestie si ptr barele orizontale din armarea talpii (5x79m).

#53
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
orice suprapunere de bare de otel beton trebuie sa aibe minim 60 de diametre de bara, ca lungime.
daca bara e de 12, lungimea de jontare e de minim 72 cm.
daca bara e de 16, jontarea e de minim 96 cm, ca exemple.

ciocurile grinzilor la fundatie si elevatie se fac la 35 de diametre si se dau in lateral, nu capac.
asta, in teorie...

Edited by casuta_papusilor, 09 August 2012 - 20:11.


#54
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
va trebui sa recalculez si fierul ptr stalpi. Daca fac cu 10 randuri de Porotherm = 250cm, 11 randuri = 275 cm. Se adauga 12 cm (centura -placa), - 5cm sapa = 283 cm, fata de 270 cat am in proiect. Stiu ca nu sunt primul care ma lovesc de asta, am vazut ca unii au preferat sa toarne inca 12 cm aditional de centura pe langa 10 randuri, dar se creeaza o punte termica destul de mare. Datorita faptului ca am grinda in living, cred ca o sa las cu 11 randuri, oricum o sa fac probabil tavanele cu rigips, pot sa cobor cu ele cat va fi nevoie. am vb cu structuristul, mi-a zis ca nu e nici o problema cu 10 -13 cm in plus, dar sa lungesc armatura stalpilor, sa evit o lungime prea scurta de jontare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate