Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

(florineEE) CASA P+M 93mp

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#271
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,827
  • Înscris: 11.03.2006
Felicitari, a iesit foarte frumos. Sa va bucurati de ea!

Spune-mi te rog, lacul pentru lambriu e din ala pe baza de apa? L-au diluat ca sa il poata da cu pistolul?

#272
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Imi place cum au iesit capetele de la acoperis. Referitor la automatizare (cum vorbeam si aseara cu Picmouse) ..la cat de chitros sunt cand vine vorba de bani :) ..nu m.as vedea sa arunc 400 de euro pe o astfel de automatizare pentru deschiderea portii. Prefer sa.mi misc popoul din masina ..atat la plecare cat si la venire(eventual pun un "dorel" :) ) ..decat sa tin ceva in mana si sa apas pe un buton.


#273
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Balconul/logia/terasa este termoizolat pe interior cu vata 15cm + polistiren extrudat de 5 cm aplicat in timpul turnarii placii. Hidroizolatia este facuta cu Sika igasol, am dat cateva straturi peste placa, apoi alte straturi peste shapa. Am placate cu gresie portelanata cu chit de rosturi hidroizolant flexibil, iar ptr a evita scurgerile pe perete am pus pe margine dale de beton. Tocmai ptr a masca acele dale am pus pe margine acele profile/ancadramente din polistiren. Scurgerea e facuta dintr-o teava pvc ce iese din colt in afara peretelui.Uite cum arata balconulla interior:

Segasesc si mai ieftine, depinde de greutatea portilor, se gasesc si la 800 lei (vazusem anul trecut in Bricodepot ceva similar), dar tot ce e pana in 1500 lei aremotoare de 24V, nu de 220.

Lacul e kober 2in 1, iar ultimul strat l-am dat cu kober yacht (mai aveam eu ramas de anultrecut o cutie de 2.5kg). Produsul a fost diluat cu diluant kober 551. am prefrat sa dau mai multe straturi (le-am dat personal cu pistolul), deoarece nu am scara lunga ptr a da cu lac peste cativa ani.

Attached Files

  • Attached File  13.JPG   115.26K   56 downloads

Edited by florinEE, 10 August 2016 - 08:35.


#274
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 florinEE, on 10 august 2016 - 06:36, said:

Uitasem de automatizarea portii de acces auto: am cumparat sistemul de pe net,1700 lei, cu motoare de 220VAC, nu de 24V, si l-am instalat singur. Sotia e foarte multumita de el, nemaifiind nevoita sa lase masina pe trotuar in afara curtii Posted Image

In locația ta unde nu te aștepți la un m de zăpada soluția batanta este foarte in regula. Singurul lucru diferit la instalare pe care l-as face ar fi sa montez lampa de avertizare undeva mai sus sa fie vizibila si din strada si din interior. Fiind la 220 Vca sper ca ai legat la Ă®mpământare ca sa nu "Zâmbești " in caz de străpungere a izolației. �� Dacă nu ai împământare roagă-l pe 'un om ' sa o ajute la deschidere ! 😈

Edited by picomouse, 13 August 2016 - 11:10.


#275
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Vin doar cand fulgera mai frumos afara ..
Legat de poarta auto ..am un vecin care isi lasa mai tot timpul poarta deschisa ..si pe poarta pietonala (care e langa cea auto) a.pus un banner mare cu "atentie caine rau" (desi omul nu are decat un pechinez) ..si pot sa va spun (dupa ce l.am intrebat pe om asa la un pahar de vorba..ca nu a avut.probleme cu furturile) ..pe cand la cateva case mai incolo ..alt om cu camera si porti-garduri smechere ..se vaita cu ceva vreme in urma ca il cam viziteaza hotii.
Asa ca solutia pe care o sa o aleg si eu va fi cu ceva lipit pe poarta cu "caine rau" :)
Iar de o fi sa ploua(sau cand mi.e.lene sa deschid poarta)...pot lasa masina si in fata portii ca nu o fura nimeni. Telecomanda si poarta automatizata o sa.mi pun cand o sa ma mut la vre.un castel ..si o sa ma plimb cu tancul ..
adica niciodata .



#276
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

Legat de poarta auto ..am un vecin care isi lasa mai tot timpul poarta deschisa ..si pe poarta pietonala (care e langa cea auto) a.pus un banner mare cu "atentie caine rau" (desi omul nu are decat un pechinez)

Pe ăla micu il arată la prieteni rotveilerul si dobermanul ii tine in rezerva ��

#277
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu are ...doar daca ii tine ascunsi sub pat sau in pod ..sau poate are din aia gonflabili si ii umfla cand pleaca de acasa :)






#278
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Baietii....lasati caterinca sau glumiti intre voi pe privat. Vedeti ca au la Vodafone sms si minute gratuite!!!! Posted Image

#279
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

 florinEE, on 22 august 2016 - 14:25, said:

Baietii....lasati caterinca sau glumiti intre voi pe privat. Vedeti ca au la Vodafone sms si minute gratuite!!!! Posted Image
...si la digi nelimitat in orice... sa fim seriosi, ce mama naibi: fara poezie, viata e pustiu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate