Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#4609
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Eu nu vad o diferenta intre firma promovata de tine mai sus si celelalte pe care le blamezi .
Uite pe ce ma bazez cand spun asta :  am intrat la ei pe site si m-am uitat la una din cele mai scumpe saltele anume : Fitness-m-memo-cool
Care la 160x200 costa aproape 1000 euro, deci un pret destul de consistent
Pe site acolo unde erau pictogramele cu " certificarile "  am identificat 10 pictograme , din care realist 3 erau certificari , restul simbolurilor cred ca erau de umplutura  , gen : tehnologia - "husa cu fermoar, detasabila" , apoi "husa lavabila" sau "confort mediu spre tare"  , pictogramele fiind amestecate , probabil sa para multe "certificari"

La cele 3  certificari realiste , una era ISO 9001 , iar celelalte doua erau certificari uzuale . In opinia mea , nimic iesit din comun

La o analiza mai atenta pare o slatea destul de normala , cu un strat de 1 cm de fibra de cocos si alti 2 cm de poliuretan reciclat (tocat si presat) si restul starturilor de spuma ( OC 30 ) par a fi de 30kg .
In opinia mea pretul este supra evaluat , cred ca poti gasi in Romania ceva asemanator la jumatate de pret .
Fiecare crede ce doreste . Eu cred ca foarte multe saltele au un pret supra evaluat .

Edited by proagro, 12 January 2024 - 00:22.


#4610
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 17.10.2003
Drept urmare, m-am apucat sa-mi repar singur salteaua :)
Am cumpărat un izopren, am identificat părțile mai lăsate și am compensat cu bucăți din izopren băgate sub saltea. Și am făcut și economie de 1000 euro :).

#4611
adryan1976

adryan1976

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2022
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in alegerea unei saltele
Saltea superortopedica, SalteRo, reversibila, 160x200x24 cm, alb/albastru, cu plasa de arcuri, fermitate tare

#4612
M1rc34Ont

M1rc34Ont

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2016
Am cumparat si eu recent 2 saltele 80x200 de pe vai.ro pentru un divan de la Ikea.

Am o camera de oaspeti si acolo am pus divanul dar nu am avut incredere in saltelele de la Ikea fara sa le pot testa. Eu locuiesc in Iasi.
Saltelele pentru acest divan trebuie sa aiba 12 cm inaltime, altfel se inalta foarte mult cand este strans (se pun saltelele una peste alta). Mie si cu 12 cm /saltea mi se pare destul de inalt.

Am fost la JYSK, si evident nu au toate saltelele expuse ca sa le poti testa. Aveau o varianta la 12 cm inaltime. Cand m-am pus pe ea foarte incomoda, inutilizabila. Daca stateam pe lateral incepeam sa simt somiera.
Inainte sa cumpar divanul aveam un pat normal de 160x200 cu saltea de la Jysk. (Saltea 160x200 GOLD F30 WELLPUR 1000 de lei am dat in noiembrie 2018) a fost okish la inceput ca aveam 70-80 kg, dupa care am ajuns pe la 90 si ma afundam un pic peste noapte.

Cand m-am mutat la casa, ne-a trebuit un alt pat de 160x200 si imi intrase in cap ca vreau ceva de latex dar nu eram dispus sa dau 1000 de euro sau cat au mai ajuns saltelele respective.

Si asa am ajuns la EKON.
Am cumparat o saltea 160x200x20 Saltea Aloe Vera 2250 ron in octombrie 2021. Transportul a fost ok, a venit in husa de transport, nevidata sau rulata si extrem de extrem de grea. Adica 2 oameni abia am tras de ea, ne-am chinuit mult sa o urcam la etaj (aveam si covid atunci). A fost ok salteaua la inceput, Se simtea o diferenta mare la sustinere fata de cea de la Jysk si era ok la inceput. Dupa un an cam asa, a inceput sa nu mai sustina asa de bine spatele iar unde sta sotia mea se face o scobitura mare, Sotia mea este mai usoara ca mine, dar eu dorm mai mult pe spate si ea mai mult pe lateral. Eu ma mai misc noaptea ea doarme doar pe lateral. Din cauza asta se afunda in saltea si evident daca vrea sa se intoarca pe spate o doare spatele. Per total, mi se pare o saltea inutl de grea avand in vedere ca nu isi pastreaza fermitatea.
Aveti grija ca 100% latex nu inseamna 100% latex natural. Nicaieri pe site nu se gasesc informatii cum ar fi procent de latex natural, procent de sintetic. Nici macar cuvantul sintetic nu exista. In final m-am lamurit cu EKON, este garantie mare, trebuie sa vad daca mai am factura si garantia, altfel nu mi-o poate returna. Si cum sa o returnez. Fiind extrem de grea, cat ma costa sa o trimit inapoi? Iar sa cobor pe scari cu ea, iar sa ma lupt cu alta noua pe scari. E jale. Mai intai sa gasesc Factura si Garantia. Dar nu am asteptari mari pentru ca e imposibil sa nu o patezi cumva si o sa zica ca curs apa sau ceva pe ea si se anuleaza garantia.
Alta chestie. Patul are pistoane ca se ridice somiera cu tot cu saltea si sa poti depozita in cadrul patului ceva. Fiind asa de grea salteaua, abia pot ridica salteaua cu somierele, pistoanele nu mai au nicio treaba.

Deci la EKON in gama pe care am ales-o eu, pentru pretul pe care l-am platit, am primit o saltea utilizabila in parametrii 1 an si ceva sa zicem. Extrem de grea pentru transportat daca trebuie sa urci scari, extrem de grea de dat inapoi la garantie. Cu siguranta nu mai comand niciodata. Nu vreau sa ma mai gandesc din ce fel de chimicale este facuta de este in halul asta de grea, pentru un burete. Ca latexul daca nu este natural ... nu este latex.. este burete dens, greu din chimicale.

Cineva din familie are acelasi divan de la Ikea (de acolo m-am inspirat) si ei au mers pe saltele la 300 de lei 80x200x12 de pe emag. Deci am putut sa le testez, dar doar cateva minute sa vad cum sunt. Erau cumva la feeling ca varianta de la Jysk pe care o cumparasem. Daca as fi stat o noapte acolo sigur s-ar fi lasat. La stat asa cateva minute pe spate, pareau sa sustina cat de cat.

Deci aveam de ales:
- saltea de 12 cm de la Ikea fara test: 300 - 400 ron
- saltea de 12 cm de la Jysk inutilizabila
- saltea de 12 cm eMAG .. 300 - 400 ron

Pana la urma mi-am luat inima in dinti cu vai.ro, ce mai citisem pe aici review-uri, nu stiam nici la ce suma sa ma astept asa ca am luat legatura.
Mi s-au propus 2 variante, la inaltimea de 12 cm a fost propus doar un singur burete, deci fara strat de confort pentru ca trebuie sa sustina o persoana intre 90 - 110 kg. Deci am primit o varianta premium de care nu m-am atins pentru ca era prea mult pentru un divan pentru oaspeti, folosit ocazional.
Am mers pe varianta cu burete de 45kg/m3, celula deschisa, husa detasabila. Cost 800 ron / saltea (nu include costul transportului). Dupa cum stiti, preturile nu raman la fel ci merg numai in sus incepanad cu 2022 tot cresc. Eu las preturile aici ca sa va faceti o idee, evident nu ma impiedica nimic sa le postez.

Eram cam indecis psihologic pentru ca aveam de ales intre ceva la 300 de ron si acum faceam un salt la 800 de ron si transportul nu era inclus (140 ron) doar pe baza unor review-uri pe ici pe colo.
Un alt punct la care eram indecis era transportul. Deci vai.ro sunt in Bucuresti, eu in Iasi. Mi s-a zis din start ca transportul il platesc curierului, si se trimite cu asigurarea curierului. Adica daca salteaua patea ceva la transport singura varianta sa obtin alta, era sa fac raport de constatare la fata locului cu curierul, si firma de curierat sa imi dea banii pe garantie si cu banii aia sa cumpar practic alta saltea. E ca si cum mi-ar trimite mama ceva prin curier ceea ce nu mi se pare ok, n-am mai auzit asta la nici-un alt magazin / producatoru de ceva.
Chestia asta a adancit si mai mult temerea mea, pentru ca ma puteam alege cu un burete sfarsiat sau plin de mocirla si firma de curierat sa zica ca nu a fost ambalat corespunzator si gata, pierdeam banii.
Pentru mine asta mi se pare deal breaker. Tomai ce cu cateva luni in urma am cumparat un aer conditionat, a venit lovita unitatea externa in mai multe locuri. Magazinul nici nu a stat pe ganduri, au trimis alta unitate. Pai daca se aplica acelasi lucru ca la saltea, va dati seama ce bataie ar fi fost. Si cutia la aparatul conditionat era perfect intacta (deci ce constatare sa fac cu curierul?), dar totusi carcasa era lovita. Adica mie mi se pare normal ca producatorul, vanzatorul sa trimita bunul si sa-si asume transportul si sa rezolve cu firma de curierat in spate neintelegerile, sa nu imi fac eu griji extra. Sper ca vai.ro sa rezolve asta si sa-si asume transportul sau sa incheie contracte mai bune cu firmele de curierat.

In fine, am zis sa incerc, m-am gandit mai mult la parintii mei care vin rar la mine, le mai rupt si spatele cu saltele slabe. Am zis sa iau ceva mai ok.
Bun, au venit saltelele, asa cum am discutat, nevidate, nerulate, infoliate (un fel de sac inchis ermetic). Erau zone unde evident s-a ciupit folia respectiva (mici zone rotunde) si buretele a fost expus . murdarit putin Evident in masina curierului, satelele erau ultimele in dubita (la baza), si cutii cu diverse chestii de la ikea peste ele. Sa zicem ca nu pareau sa fie foarte grele cutiile respective, dar nu poti stii cum le pune curierul in masina. Poate transporta un pian si pune saltelele tale sub el sau ca paravan sa nu se loveasca pianul cand ia o curba mai stransa. Deci e la ghici.
Le-am acceptat cu micile imperfectiuni oricum nu cred ca primeam nimic daca faceam constatare. Le-am luat in casa le-am desfacut. Sotia a zis direct ca m-au fraierit.. Va dati seama, un burete, cand il strangi in mana tot burete e,  ciupit un pic intr-un loc, murdarit un pic pe unde s-a rupt folia (nimic de speriat dar na, asa a fost)
Husele au fost trimise ca un culet separat (tocmai ca sa nu se rupa / sfasie) la transport. Logica e ca micile imperfectiuni / murdarii o data ce pui buretele in husa, nu il mai vezi si nu mai simti nimic neinregula.
Si asa a fost, am pus husele si nu s-a mai vazut nimic evident, nu am simtit ciupitura respectiva si nici nu se vede. Am pus satelele pe divan, dimensiunile sunt corecte, m-am cantarit cu saltelele sa vad daca m-au fraierit la cantar, si daca se potriveste cu 45kg/m3. Si totul a fost ok.

M-am pus pe saltea, foarte tare salteaua, sustinere super, cand am pus saltelele una langa alta cu divanul desfacut, nu se simtea deloc zona unde se imbina saltelele (ma asteptam sa se lase mai mult acolo, dar nu s-a intamplat). M-am rasucit pe toate partile, foarte foarte comode. Peste ce aveam de la Jysk, peste ce am testat de la eMag peste Ekon. Nu ai senzatia ca cazi din pat cum mai citeam unele review-uri despre alte saltele cand dormi spre margine.
De acum vedem cum se comporta in timp, fiind o camera de oaspeti, nu prea o sa stam pe acel divan, ci doar ocazional, sau poate la vara sa dormim acolo fiind mai racoare decat la etaj. Poate scriu un review peste cativa ani de folosinta.

Deci cam asta este experienta mea cu saltelele.
Ce stiu sigur:
- EKON nu mai cumpara niciodata (adica nu vad sensul la atata greutate a saltelei care in final tot nu ma sustine cum trebuie
- Jysk sunt singurii in Iasi unde pot testa cateva din saltelele lor. Dar nu cred ca mai cumpar, doar daca am probleme cu banii, si sa iau cea mai super ferma varianta pe care o au, in ideea ca poate rezista mai bine in timp.
- Ikea poate doar daca le pot testa cumva sa vad cum sunt, altfel (dupa review-uri, la Romani erau toate bune, super ferma salteaua la care ma uitam, cand caut in UK, numai review-uri proaste...deci review-urile devin irelevante cand sunt discrepante asa de mari)
- vai.ro ma gandeam sa apelez tot la ei pentru cand ma decid sa arunc salteaua de la EKON (cand devine de nesuportat), dar pentru o saltea intreaga de 160x200, daca nu rezolva chestia cu transportul si anume sa-si asume transportul si la mine ajunga un produs conform fara sa-mi bat eu capul cu curierul, nu cred ca ma bag. Eu cred ca o saltea la asa o dimensiune va ajunge cu mult mai multe daune si pe urma care este punctul in care poti face constatare la curier sa-ti dea banii? Adica cat de rau trebuie sa arate ca sa imi dea curierul banii pe garantia de transport? Cat timp se rupe folia, poate intra si apa acolo, poate intra orice in burete. Daca nu se rezolva asta, ma orientez pe alte variante pentru ca nu vreau pur si simplu sa-mi asum acest risc sa dau destul de multi bani pe un lucru si sa mi se zica garantie 1 an sau 2 ani si daca ti-o strica curierul te descurci. Costul transportului la fel, mi se pare mult. La Ekon a venit gratis, si 2 oameni abia ridicau salteaua.
Deci pentru ce am avut eu nevoie sunt multumit de ce am primit de la vai.ro, vedem cum rezista in timp.

Sper sa va ajute experienta mea.

#4613
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Salutari.
Am ajuns la capitolul saltele.
Un capitol dificil....am mai trecut acum 15 ani prin asta si atunci catigatorul a fost o saltea de la IKEA cu arcuri individulale si strat de memorie...perfecta si in acest moment.

Complicat cand stai intr-un oras mic si nu ai unde le vedea, testa...
Am doi prieteni care recomanda cu toata increderea acesta saltea:
https://saltconfort....siune-060_x_120

Pretul este atractiv.....poate ma invita pe la ei sa dorm o noaptePosted image
Eu 78, sotia 70 kg...poate conteaza.
Poate imi mai dati ceva variante...
Multumesc mult.

#4614
rapzap

rapzap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2007

View Postcatalin_barna, on 21 martie 2024 - 12:45, said:

Salutari.
Am ajuns la capitolul saltele.
Un capitol dificil....am mai trecut acum 15 ani prin asta si atunci catigatorul a fost o saltea de la IKEA cu arcuri individulale si strat de memorie...perfecta si in acest moment.

Complicat cand stai intr-un oras mic si nu ai unde le vedea, testa...
Am doi prieteni care recomanda cu toata increderea acesta saltea:
https://saltconfort....siune-060_x_120

Pretul este atractiv.....poate ma invita pe la ei sa dorm o noaptePosted Image
Eu 78, sotia 70 kg...poate conteaza.
Poate imi mai dati ceva variante...
Multumesc mult.
Pai ce ai dat tu in link e saltea cu arcuri Bonnel, deci nu cu arcuri impachetate individual si memory cum ai acum.Deci nu ai ce compara intre ele.
Eu acum 1 luna am cumparat de la Geladi - Premium Pocket, care cam regret ca am facut asa, stratul de confort este cam mic si am avut dureri de umar si disconfort.
In zona sezutului deja se simte putin mai moale la apasare....
Mai bine cumperi ceva ce ai testat inainte.

#4615
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am cumparat in 2018 o saltea de la Ikea, nu mai au modelul acum la vanzare, a costat vreo 1400 lei, nu s-a lasat deloc pana acum, nu am dureri de spate de la ea, in conditiile in care am scolioza si scifoza din copilarie.

Acesta este modelul: https://en.ikea-club...m/20425941.html

Poti cauta ceva asemanator, eu sunt foarte multumit.

Edited by puiutu73, 21 March 2024 - 15:59.


#4616
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008
Si eu in 2010 de la Mobexpert, la vremea aia am dat cam 1000 lei. Se prezinta excelent si acum.
Eu nu am probleme, ci nefasta, la confort pentru cine nu este obisnuit este ca o scandura, la mine a durat mai bine de un an sa ma acomodez.

#4617
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Am descoperit aceste saltele in oras la mine....saptamama viitoare mers sa le testez.
https://conforta.net/

Ce parere aveti asa la prima vedere dupa specificatii???

#4618
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
https://jysk.ro/dorm...-s120-dreamzone

Merita asta 1900 lei?

#4619
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022
Eu am cumparat salteaua din Bulgaria ,(era cel mai ieftin : www.yatas.bg)

https://dreamlandstu...ensiune-160x200

160x200 (anul 2018 am platit 1000 euro)
Foarte buna salteaua inca o folosesc dupa atatia ani (2024-2018 : 6 ani deja)
Nu simt nici un arc. Cine spune gandeste aiurea. Depinde, intradevar de unde cumperi insa trebuie sa iei toate informatile inainte sa iei decizia de a cumpara

Edited by AzADumitru, 24 April 2024 - 08:39.


#4620
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022

View PostAzADumitru, on 24 aprilie 2024 - 08:36, said:

Eu am cumparat salteaua din Bulgaria ,(era cel mai ieftin : www.yatas.bg)

https://dreamlandstu...ensiune-160x200

160x200 (anul 2018 am platit 1000 euro)
Foarte buna salteaua inca o folosesc dupa atatia ani (2024-2018 : 6 ani deja)
Nu simt nici un arc. Cine spune gandeste aiurea. Depinde, intradevar de unde cumperi insa trebuie sa iei toate informatile inainte sa iei decizia de a cumpara
PS: nu recomand nimani sa cumpere somiere. Sunt ..... Eu am cumparat scandura de la Dedeman la 2m si am taiat la dimensiunea care o are latimea cadrului patului care ii am (160x2000) montate cu distanta intre scanduri, si nu am absolut nici o problema, nici nu am riscuri sa se rupa someria sau alte lucruri.
Doar ca si sfat!

Edited by AzADumitru, 24 April 2024 - 09:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate