Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#4447
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Azi am primit confirmarea ca mi au fost expediate saltelele 90+200 EMMA ONE H3! Desi speram ca voi gasi EMMA ORIGINAL sau THOMAS ,nu am putut rezista la oferta primita,  80E cu transport inclus per bucata! Am cochetat cu EMMA si cand am cumparat THOMAS deci nu cred ca ma va dezamagi!

#4448
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View Postproagro, on 18 februarie 2022 - 23:18, said:

Nu cred ca exista vreo saltea calitativa cu adevarat care sa vina rulata si vidata asa cum sunt cele pe care le-ai identificat mai sus .
Cu cat ti se pare descrierea mai pompoasa si mai plina de termeni pe care nu-i intelegi sau de care nu ai auzit cu atat e sansa mai mare sa-ti iei teapa .
O sa iti explic ca si exemplu de ce salteaua : Saltea reversibila, ACTISOM, model Actilatex confort, 180cm x 200cm x 26cm, cu latex, hipoalergenica , antibacterian, Ferma
este dupa parerea mea o mare VRAJA , ILUZIE ,
intrand pe site-ul emag si citind descrierea si  specificatiile  gasim :
"
Husa: Actifresh ultra-ventilare
Suprafata de dormit: Reversibila
Densitate: 55 kg/m3  "

Deci la densitatea aia teoretic  produsul  este super , n-ai ce sa-i reprosezi , merita sa-l iei fara sa te mai gandesti , dar tot in specificatii mai scrie :
"Dimensiune (cm) 180 x 200
Inaltime 26 cm
Greutate 25 Kg "

Acum lucrurile nu se mai leaga deoarece greutatea teoretica a saltelei trebuia sa fie vreo 54 de kg cu tot cu husa , salteaua avand un volum de 200cm X 180cm X 26cm = 0.936m3
0.936 x 55 Kg = 51 Kg la care mai punem 3 kg si husa , ar trebui sa fie la vreo 54 Kg

Deci uite ca salteaua miraculoasa  are cam densitatea de 25Kg/m3 .

Evita produsele fantastice  ; de cele mai multe ori te pacalesc  .

Eu iti recomand saltea 180x200  sau ceva asemanator

Si la ce altceva mai trebuie sa te uiti? ce iti zic saltele ca https://www.giuliaco...us/saltea-feel/ ?

#4449
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.A cumparat cineva salteaua pocket spring diamant de la Saltex?Am avut 11 ani o saltea Pocket Spring de la ei si am fost multumit,as vrea sa incerc si modelul asta nou,dar nu gasesc nimic despre el.

#4450
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Bună seara.

As avea si eu o intrebare. As dori sa cumpar o saltea noua pentru tatal meu si m-am oprit la doua modele clasice, cu arcuri: salteaua superortopedica Relax pocket de la Elvila, cu arcuri ambalate individual si spuma poliuretanica, si salteaua Memory Pocket Comfort de la Saltsib, care pe langa arcuri impachetate si spuma poliuretanica mai are si 4 cm de spuma de memorie. Cea de la Elvila este de duritate medie (si cred ca as prefera medie), cealalta este ferma (duritate 4 din 5). As dori insa neaparat sa fie racoroasa salteaua, aerisita, sa nu se transpire pe ea. Tatal meu se tot plange ca transpira in timpul somnului  (are vreo 85 kg, dar nu e supraponderal). Ce imi recomandati? Nu sunt convinsa ca spuma de memorie e racoroasa sau nu te face sa transpiri, eu am o saltea din latex (si a costat destul), care este foarte calduroasa, pana la urma i-am pus un topper, ca era foarte cald pe ea. Oare spuma de memorie nu este calduroas?

Cea de la Elvila are si fata de iarna si fata de vara. Pretul e exact acelasi, adica 2000 de lei si un pic ambele (la dimensiunea 120 x 190). Ambele firme livreaza acasa, dar la Elvila termenul de livrare este de 30 de zile, la Saltsib de 5-7 zile. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Caracteristicile saltelelor sunt următoarele:

Saltsib - Saltea Memory Pocket Comfort

Salteaua Memory Pocket Confort, aduce beneficii importante datorita stratului de spuma memory cu grosime de 4 cm. Creeaza un confort ridicat, aduce un plus de relaxare si odihna datorita pozitiei corecta si naturala pe timpul somnului, astfel reducand durerile de spate si gat. Ajuta la reglarea temperaturii si favorizeaza circulatia sangelui.
- Nucleu complex alcatuit din arcuri impachetate individual Pocket7 zones (aprox.500 mini-arcuri impachetate/mp.) cu miscare independenta si sustinere diferentiata.
- Arcurile impachetate sunt incadrate lateral, sus si jos de spuma standard de inalta dens. 30 kg/mc.
- In completare nucleu, strat de spuma poliuretanica HD-K (High Density-K)densitate 30kg/mc, debitata pe contur /zone de sustinere a corpului, Spuma Memory (densitate 50 kg/mc) cu grosime de 4 cm, este aplicata pentru maximizarea gradului de confort.
- Material textil de acoperire tip “Tricot“ soft-touch, tratat antiacarieni , cu Aloe Vera material cu densitate mare, matlasat cu vata siliconica dens.100 gr./mp pe suport TNT de 40gr./mp.
- Husa detasabilasi lavabila la masina 30-40°.

- Tip - Cu spuma memory, cu arcuri impachetate individual
- Nivel Fermitate - Grad 4 (Ferma)
- Greutate Maxima / Persoana- 110 Kg
- Inaltime - 30 cm
- Material Husa - Tricot
- Garantie- 6 ani

Elvila - Saltea SUPERORTOPEDICA RELAX POCKET H 26 cm

- Arcuri  360 arcuri/mp, fabricate din sârma otel carbon de 2 mm, individual împachetate în material netesut de 40 gr/mp
- Spuma poliuretanica de inalta densitate (HRR 35/36)
- Rama din spuma poliuretanica, metalica pe ambele fete
- Husa matlasata complet, pe ambele fete
- Material netesut 13 gr/mp
- Vatex 200 gr/mp
- Înaltime 26 cm (+/-1cm)
- Fata de iarna, de vara
- Greutate maxima recomandata 100 kg/persoana
- Nivel fermitate Medie
- Garantie 5 ani
- Greutate 13 kg/mp.

#4451
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006
Are cineva salteaua? Cum se comporta?
https://saltele.ro/p...ra-memory-aloe/

#4452
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 20.12.2010
Caut o saltea de 180x200 pentru ai mei (ambii cu dureri de spate), preferabil cu arcuri impachetate. Cred ca e cea mai ok varianta, avand in vedere ca nu sunt nici chiar cei mai usori.
Inaltime maxima :24cm (atat incape in cadru), preferabil 22maxim dar nu prea gasesc.
Buget: 1500-1800lei. Maxim.

Stie cineva vreo varianta demna de luat in calcul?
Ce au gasit pana acum:
1. https://www.somprodu...ni=200 x 180 cm
2. https://jysk.ro/dorm...s-s50-dreamzone (e 1400 in magazin)
3. https://www.ikea.com...244519/#content

Edited by kvlq, 19 April 2022 - 18:56.


#4453
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012

 kvlq, on 19 aprilie 2022 - 18:54, said:

Caut o saltea de 180x200 pentru ai mei (ambii cu dureri de spate), preferabil cu arcuri impachetate. Cred ca e cea mai ok varianta, avand in vedere ca nu sunt nici chiar cei mai usori.
Inaltime maxima :24cm (atat incape in cadru), preferabil 22maxim dar nu prea gasesc.
Buget: 1500-1800lei. Maxim.

Stie cineva vreo varianta demna de luat in calcul?
Ce au gasit pana acum:
1. https://www.somprodu...ni=200 x 180 cm
2. https://jysk.ro/dorm...s-s50-dreamzone (e 1400 in magazin)
3. https://www.ikea.com...244519/#content
Eu am luat acum 2 luni salteaua cu arcuri îmachetate de la Saltex prin siteul https://www.esaltea.ro/
Și eu am probleme cu spatele, însă n-am vrut nici o saltea moale și nici una tare.
Am citit toate paginile acestui topic și-am mai schimbat câteva mesaje cu câțiva membri care și-au luat acest tip de saltea, și tot ce pot spune este că sunt mulțumit și dorm foarte bine.

#4454
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 20.12.2010
Ma gandesc ca te referi la modelul acesta: https://www.esaltea....ing-180x200-cm/
Nu suna rau, la pretul de 940ron(dubios de mic). Dar nu zice nimic de numarul de arcuri, densitatea spumei ... oare chiar sa fie mai ok decat cele enumerate de mine mai sus?
Intreb, nu ma pricep.Posted Image

#4455
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Nici eu nu mă pricep. N-aș fi crezut că și saltelele sunt de o mie de feluri.
Am luat-o pe aia cu pocket springs și-atât. N-am căutat-o de detalii...

#4456
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Ia-o pe cea de la firma la care stii ca nu ai probleme cu garantia .
Am vazut ca fie ca iei de la ikea sau de jysk ,cam acelasi burete slab calitativ (25kg) il ai in saltea .
Dupa parintii tai sunt si oameni cu greutate , asteapta-te sa-si piarda din fermitate , elasticitate  destul de repede salteaua .

Edited by proagro, 20 April 2022 - 22:26.


#4457
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Va salut. Ce saltea recomandati pentru un suferind de hernie de disc L5-S1?. Dimensiunea saltelei ar trebui sa fie de 200 x 160, momentan am o saltea pe arcuri de vreo cativa ani achizitionata de la o firma locala, dar care e cam moale si s-a cam deformat. Ma gandeam la un topper in prima faza. Oricum, mi s-a recomandat o saltea ortopedica tare.
Multumesc anticipat!

#4458
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Topper sigur nu, doar reclama ii de ele.

#4459
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 andreyi, on 04 mai 2022 - 07:36, said:

Va salut. Ce saltea recomandati pentru un suferind de hernie de disc L5-S1?. Dimensiunea saltelei ar trebui sa fie de 200 x 160, momentan am o saltea pe arcuri de vreo cativa ani achizitionata de la o firma locala, dar care e cam moale si s-a cam deformat. Ma gandeam la un topper in prima faza. Oricum, mi s-a recomandat o saltea ortopedica tare.
Multumesc anticipat!

Din ce oraș ești?
Intra pe site-ul celor de la Salt confort, sa vezi dacă găsești o saltea potrivita. Eu am varianta superlux ortopedica forte, tot 160/200, e tare, dar și confortabila în același timp și, cel mai important, nu simți mișcările  persoanei lângă care dormi.
Ar fi bine sa poți vedea/încerca de proba salteaua înainte s-o cumperi.
https://saltconfort....siune-160_x_200

Partea proasta, dacă vrei, este ca nu mi se mai potrivesc cearșafurile de la lenjeriile de pat și husa de protecție suplimentara, din cauza grosimii saltelei (dubla fata de dea veche).
Asa ca a trebuit sa cumpăr unele noi. Nu-i bai.

#4460
gabiturcu2018

gabiturcu2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.09.2019

 ironR, on 24 iulie 2009 - 15:47, said:

salut,
sunteti mortali, care mai de care spune care e cea mai scumpa si pe care o are el e cea mai buna, in special cei cu germania - de fapt toti romanii dupa revolutie au si vor numai lucruri nemtesti, cele romanesti le lasa pt altii sa le aprecieze, si chiar asa e, ceilalti le apreciaza mai mult decat noi. Pt cei care vor ceva de calitate sa incerce sa arunce o privire in magazinele Domus Flex, preturile sunt ok, iar oferta e destul de maricica, fac si la comanda, iar totul e facut in Romania, aviz cei cu saltele din germania sa nu citeasca acest post. Am si eu 2 bucati de vreo 3 ani si sunt la fel ca in prima zi. Durata de viata a uneia ajunge la 10 ani, nu transpiri pe ea, e inalta, si numa buna de dormit.
Toate bune.

Am cumpărat o saltea Domusflex în 2003, cu vreo 8 milioane și ceva. E și acum la fel ca atunci când era nouă! Am respectat strict rotirea vară - iarnă plus 180 de grade la alte trei luni. Știe cineva de unde s-ar mai putea comanda o astfel de saltea? Se pare că au dat faliment în România...

#4461
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 20.12.2010
Nu sunt astia? http://www.domusflex.com/ro/

#4462
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Aia erau, dar nu mai sunt , au dat faliment ;  exact cum a spus si colegul mai devreme .

#4463
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Salut. Inca nu am achizitionat o saltea ortopedica potrivita pentru problemele mele cu spatele(hernie de disc) si m-am orientat la urmatoarele:
- https://jysk.ro/dorm...old-f95-wellpur
- https://www.emag.ro/.../pd/DY48MNBBM/?

Jysk am la doi pasi langa mine, la fel si magazin care vinde saltele Gin-Gin Flex(sunt la a doua saltea cu arcuri de la ei, dara fara spuma cu memorie) dar au la vanzare si saltele ortopedice doar cu spuma.
As prefera sa ma duc sa iau personal salteaua, sau sa o primesc nerulata, si cel mai important, sa nu aiba un miros chimic deranjant, am inteles ca cele de la Jysk cam au.
Multumesc.

#4464
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Ia-o pe cea mai scumpa sau pe cea care are si o descriere cat mai cuprinzatoare  si mai interesanta .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate