Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Yahoo Messenger e prea vulnerabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

View Postbogdy2008, on 13th December 2011, 18:47, said:

Aha, deci poate si prietenul meu sa faca la fel pentru a-l recupare. Si cum a zis cineva mai sus: si eu pot sa fur asa parolele tuturor din lista.
Si n-am vreo 12.
De recuperat nu prea mai poate ... si nu stiu care mai este azi "prostul" sa aibe doar un id fara unul de rezerva pentru  situatii de genu

#20
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postbogdy2008, on 13th December 2011, 20:59, said:

Da :notangel:.
Si nu am inteles faza cu lipitul altui ID de ID-ul prietenului.


Dar programele astea sunt virusi de obicei. Asa poate si asta sa descarce programul ala de care am zis eu, dar cred ca ii mai lipseste doar sa mai ia si un keylogger
E altceva. E vorba de EXPLOITS. Si cu exploitul asta nici nu trebuia sa ii dea ceva victimei ci doar sa bage idul si printr-o vulnerabilitate in erver afla parola. Facuse si cateva teste de proba si i-a mers.

#21
BlueStrut

BlueStrut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 27.11.2010
Deci pe scurt: SE POATE SAU NU?

#22
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Si daca DA, CUM?  :naughty: :bouncey:

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View PostKrisler12, on 13th December 2011, 21:21, said:

E altceva. E vorba de EXPLOITS. Si cu exploitul asta nici nu trebuia sa ii dea ceva victimei ci doar sa bage idul si printr-o vulnerabilitate in erver afla parola. Facuse si cateva teste de proba si i-a mers.
tu vrei sa spui ca yahoo are 'SQLi vulnerability' ?
cine facuse proba, cui i-a mers
vrem detalii

---
btw -- nu s-a specificat cand i-a fost furat contul, doar ca a fost vazut online / offline (invisible) -
deci brute-force la nimereala cu parole simple pare o metoda rezonabila
---
iar pan la urma parola pentru metin difera de parola pentru yahoo?

#24
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Cuntul de metin nu i-a fost furat, si nu cred ca a avut aceasi parola (ca mai juca cu inca unul pe cont).

Si deci se poate. Pai, daca nu se poate recupera id-ul lui, atunci o sa fac si eu cateva teste. II blochez id-ul, raspund aiurea la intrebarile alea pana il blocheaza. Apoi? Trebuie sa ii dau un ID pe care sa imi genereze o alta parola? Ceva de genul asta e?

#25
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostBlueStrut, on 13th December 2011, 22:16, said:

Deci pe scurt: SE POATE SAU NU?
DA !

#26
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Cine imi gaseste un tutorial ep youtube cu "cum sa spargi un id de mes"?

#27
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostMarianG, on 14th December 2011, 07:25, said:

tu vrei sa spui ca yahoo are 'SQLi vulnerability' ?
cine facuse proba, cui i-a mers
vrem detalii

---
btw -- nu s-a specificat cand i-a fost furat contul, doar ca a fost vazut online / offline (invisible) -
deci brute-force la nimereala cu parole simple pare o metoda rezonabila
---
iar pan la urma parola pentru metin difera de parola pentru yahoo?
Nu e vorba de SQLi dupa cum SQLi nu poate fi singura vulnerabilitate la un server.
Chestia e in acel cookie de login.
Sa luam exemplul mai simplu:
Te loghezi pe Yahoo Messenger si bifezi acolo sa ti se salveze parola si idul ca sa te poti loga fara sa le mai scrii si data viitoare.
El nu iti salveaza parola in sine nicaeri in calculator si nici in registri.
Dar, daca vei cauta in registri vei descoperi ca de fapt iti salveaza un cookie pe care partial a reusit cineva de pe rstcenter.com sa il descripteze.
Acel cookie contine date precum varsta, orasul, sexul, idul, chestii pe care le-ai ales cand ti-ai creat contul si care acum se afla stocate in acel cookie.
Vulenrabilitatea ar fi ca acel cookie NU contine nicidecum parola criptata ca tu sa te chinuiesti sa o decriptezi sau sa o afli prin bruteforcing ci sunt cu totul alte date care le poti afla oarecum prin ingineria sociala si/sau de pe facebook/hi5/tweeter etc.
Romanii nostri nu au reusit sa drecripteze complet acel cookie dar se pare ca acel strain a reusit si cum yahoo nu a vrut sa-i dea nici un ban pe aceasta vulnerabilitate a ramas ca ori sa il vanda pe piata neagra cu bani buni ori sa faca altceva cu el.
Chestia e asa:
Acel cookie se afla in registri. Ok !
Acel cookie contine datele pe care le-ai bagat cand ti-ai facut contul. Ok !
Acel cookie nu contine parola. Ok !
prin urmare, cand te conectezi programul in sine numit yahoo messenger nu verifica decat daca se conecteaza de pe unul cu datele de cont introduse de tine atunci cand ti l-ai creat si nicidecum daca parola e corecta sau ba.
Prin urmare, acel programel facut de acel strain nu feacea decat sa bage in registri acel cookie pe calculatorul lui personal si el devenea implicit persoana autentica a contului de yahoo.

Chestia e ca am vazut in acel filmulet demonstrativ cum ca ala putea sa intre in emailul tau tot in acest fel dar fara sa mai bage date precum varsta, locatie, sex etc. ci doar idul pe care putea sa-l ia si intamplator de pe google si mergea.
Dupa cum am zis, ai nostri nu au reusit sa descifreze in totalitate acel cookie dar poate ca exista si o metoda de a sari peste datele precum varsta, locatie, sex si ce alte date mai trebuie si sa folosesti doar idul. Cel putin pentru email poate o fi posibil, nu stiu daca si pentru messenger dar pana la urma e acelasi lucru (partial).

Intrebati pe rstcenter pentru mai multe detalii si veti vedea care ce a facut, poate vi se da si link cu filmuletul respectiv ca eu nu il mai gasesc, plus ca nici milw0rm nu mai exista.

#28
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbogdy2008, on 14th December 2011, 16:25, said:

Cine imi gaseste un tutorial ep youtube cu "cum sa spargi un id de mes"?
nu exista....
doar daca ai acces la calculatoru persoanei - fizic (sa lucrezi pe el ) sau software (virusi etc )... tu crezi daca era asa simplu nu se apucau toti de "f*t*t" parole de yahoo... si nici chestia cu virusi nu e valabila mereu - poate tipu lucreaza in linux si poti sa iti ei adio...
eu cred ca prietenu tau ia dat ceva cat a vorbit pe mess - si asa ia aflat parola ( ce antivirus foloseste!? a scanat cu ceva dupa ce a vazut ca nu mai are contu de yahoo!? )
ps. poate ca prietenu tau a luat vreun hack de metin si a vrut sa joace cu el - marea majoritate a hackurilor de mettin sant ori trojeni ori sality si ce e frumos la ei ca sa ii instalezi trebuie sa opresti protectia antivirusului :)

Edited by STARTREK1, 14 December 2011 - 16:57.


#29
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Foloseste Norton, cica avea licenta platita si nu avea virusi.
Deci se pare ca cel mai usor ar fi cu  keylogger.

#30
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Si totusi, ce ai zis in primul post e imposibil sa fie toata povestea ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate