Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Card de debit avantajos pt. plati in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Care sunt cele mai avantajoase carduri pentru efectuarea de plati la comercianti staini din puct de vedere al cursului de schimb ?
Eu folosesc in prezent Visa Electron de la ING si ma cam rupe. De ex. am facut azi o plata in euro si mi-a facut schimbul la un curs de 4.4008  , in timp ce la majoritatea caselor de schimb sau CEC cursul de astazi la vanzare a fost de 4.3600.

#2
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
E cu dus si intors problema asta.
Nu te poate sfătui nimeni, nici măcar bancherii. Depinde de politica de moment a băncii, are interes să acumuleze o anumită valută -plătește bine. etc
S-ar putea să găsești azi o bancă cu un curs foarte bun acum și apoi un an de zile cursul să fie de rahat.

ING: EUR -4.4008 -4.2792
BCR:  -4.39 -4.28
CEC: -4.3800 -4.3100

PayPal Conversion Rate as of Dec 9, 2011: 1 Romanian Leu = 0.221575 Euros   => 4,51 deci și mai rău

Yahoo Currencies Center:
0.2302 => 4,344 e mai bine
http://finance.yahoo...UR;to=RON;amt=1
Pe unele site-uri mie mi s-a tras după cursul afișat pe Yahoo, dar la momentul respectiv țin minte că era un curs mai rău decât la bancă. Deci depinde.

Edited by eddingro, 09 December 2011 - 22:11.


#3
ramonaflavia

ramonaflavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.08.2004
Vezi ca cei de la BT si ING au carduri in euro si poate ti-ar fi mai avantajos din punct de vedere al cursului sa iti alimentezi tu cardul, acum depinde de sume...

#4
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
Și eu m-am tot gândit la asta dar pentru retrageri de valută. Nu există nicio soluție bună. Oricine va încerca să ia cât mai mulți bani de la tine.

#5
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Eu folosesc tot un card Visa.Comision de plata la comercianti nu am in afara tarii, cum cel mai probabil nici tu nu ai (altfel trebuie sa schimbi urgent banca..).Cursul de schimb practicat la platile in alta moneda, este cel afisat pe site-ul Visa.Au fost situatii cand a fost foarte apropiat de cursul BNR Leu/Euro, caz in care nici n-as fi putut cumpara Euro la un curs mai bun, presupunand ca as fi avut un card in Euro pe care sa mi-l alimentez.Eu am fost destul de multumit in general de cursul de schimb...Apoi, de regula, cardurile in Euro au comisioane mai mari (administrare/retragere/etc), ca atare prefer sa-l utilizez pe cel in lei.
Esti sigur ca ala a fost cursul de schimb practicat?Eu pe site-ul Visa am gasit altceva : 4.3704 (vezi print screen).Cursul BNR a fost 4,3397 atunci.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate