Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vodafone Passport - oferta noua

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
eram pe defileul dunarii asta vara si aveam o cartela pre paid
cand a intrat in roaming la sarbi
niste tarife enorme scria in sms ul de notificare
ce mi place acum la vodafone si cosmote e faptul ca pot suna in serbia gratis pe fix ;)

#20
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Posthororius_prigonitus, on 27th December 2011, 21:03, said:

Pana la urma se poate activa vodafone passport la cartela sau numai la bonament? Am vorbit cu mai multi prieteni si chiar si cu operatori de la vodafone si au reusit sa ma zapaceasca complet , unii zicand ca se poate ...altii ca nu se poate.


Buna,

Serviciul Vodafone Passport este valabil atat pentru cartele cat si pentru abonamente.

#21
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Dovada de nesimtire maxima, dupa cifrele de mai sus Vodafone indrazneste sa va spuna urmatoarele:

Attached File  1.GIF   28.69K   64 downloads Attached File  2.GIF   19.08K   56 downloads

https://www.vodafone...umer11-12012012

Ca si cum nu era suficient, imi mai trimit si mail cu aceast newsletter.
Am apreciat ca yahoo l-a bagat direct in spam ;)

Edited by danutz1, 16 January 2012 - 15:10.


#22
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008
tropa = beat

#23
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postcristi_6303, on 27th December 2011, 23:02, said:

am niste prieteni plecati in budapesta
cat le ia daca primesc apeluri sau dau apel?
le am activat roaming si passport


Salut Cristi,

Optiunea passport ii va ajuta pe prietenii tai daca au apeluri mai lungi in roaming. In cadrul unui apel initiat catre un numar de Vodafone, vor plati 75 de centi taxa de conectare doar la inceputul apelului + 11 centi pe minut. In mod normal este 35 de centi tariful, deci daca faci un calcul la un apel mai mare de trei minute, passport-ul devine mai avantajos.
Cel mai mare avantaj insa, il vor avea la apelurile primite pentru ca vor fi taxati cu 75 de centi la fiecare 10 minute vorbite, deci dispare taxarea la minut.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostVodafone, on 27th January 2012, 11:39, said:

Cel mai mare avantaj insa, il vor avea la apelurile primite pentru ca vor fi taxati cu 75 de centi la fiecare 10 minute vorbite, deci dispare taxarea la minut.
Nu are cum sa dispara taxarea la minut pentru ca nici nu exista, este la secunda (din prima secunda). Si nu inteleg cum ar putea sa fie super-avantaj faptul ca esti taxat la 10 minute fata de minut (care de fapt e secunda, dar ma rog)? Avantaj poate doar pentru cine iti ia banii.
Pe scurt, trebuie sa vorbesti 6.81 minute ca sa (inceapa sa) renteze pasaportul la primit DAR trebuie sa ai grija ca daca ai depasit 10 minute cu putin iarasi iesi in paguba! Ca sa nu mai spun ca una e sa vorbesti chiar si de un cent cu taxare la secunda si alta e sa dai 75 eurocenti + TVA de fiecare data cind raspunzi la telefon chiar daca vorbesti cinci secunde ("nu-s in tara, e ceva urgent? Bine, te sun cind ma intorc").

Iar la sunat e similar, daca nu ma insel "tariful national" poate sa fie si 24 centi pe minut, corect? Culmea, la tariful asta iti trebuie exact tot 6.81 minute ca sa incepi sa iesi in cistig cu passport fata de normal fara nici o optiune! Nu ca ar fi o idee buna sa vorbesti la greu pe 35 centi minutul cind poti sa dai beep sa te sune cine are minute si sa platesti doar 11 centi...

#25
D_Mihalache

D_Mihalache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2012
Eu m-am trezit cu Vodafone Passport activat fara a cere/activa acest lucru.

#26
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In roaming nu cred ca se intinde nimeni la vorba pe metodele clasice, e absurd cand ai skype si multe alte variante de VoIP.
Si sa nu uitam ca taxare standard in roaming este dupa cum urmeaza :
- la apelurile efectuate 35 centi / minut + TVA cu primele 30 secunde taxabile dupa care la secunda
- la apelurile primite 11 centi / minut + TVA cu taxare la secunda din prima secunda (deci daca te suna cineva, raspunzi, ii zici sa intre pe skype ca esti in roaming, vorbesti 5 secunde esti taxat 5 secunde)

#27
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Passport-ul poate totusi sa ramâna interesant în anumite situatii.

De exemplu iata constatarea pe care am facut-o acumcâteva zile : am sunat de pe numarul meu francez (abonament Orange F) catre un numar Vodafone RO, am vorbit 40 de minute si m-a costat fix 21€. Daca m-ar fi sunat persoana din România (VDF RO) pe mobilul meu Vodafone RO în roaming, atunci ea ar fi consumat 40 de minute din miile de minute pe care le are în retea (incluse într-o extraoptiune), iar eu as fi platit doar 4 x 0.75€ = 3€


Nu zic ca sunt si alte metode mai ieftine, dar nu sunt la fel de "usoare" (Skype, VoIP & co...)

Edited by Cosconor, 05 February 2012 - 13:23.


#28
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Pai si de ce nu ati procedat asa ?

Ce rost avea sa o suni tu cand putea sa te sune ea si ieseai mult mai ieftin.

#29
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Simplu : pentru ca nu aveam telefonul Vodafone RO la mine :D

#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mda, de fiecare data patesc si eu ceva de genul si ajung pana la urma sa folosesc roamingul  :D   ... ca sa nu mai vorbim de situatiile de confort si lene  :P

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca nu ai inteles, e invers: NU a folosit roaming-ul.

Oricum cistigul aici cu Vodafone Passport este nesemnificativ, e 3 eur versus 4.4 cu roaming normal - fata de 21 cit s-a platit efectiv este practic tot acelasi drac. Si asta e super-coincidenta cind vorbesti multiplu de 10 minute, daca ai depasit inca o secunda deja sint 75 centi in plus. Diferenta aia "economisita" cu passport daca vorbesti 40 minute o pierzi lejer cind te suna careva cu care nu vrei sa vorbesti si platesti 75 centi pentru 5 secunde.

#32
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011

View Postf300, on 5th February 2012, 17:04, said:

Cred ca nu ai inteles, e invers: NU a folosit roaming-ul.

Oricum cistigul aici cu Vodafone Passport este nesemnificativ, e 3 eur versus 4.4 cu roaming normal - fata de 21 cit s-a platit efectiv este practic tot acelasi drac. Si asta e super-coincidenta cind vorbesti multiplu de 10 minute, daca ai depasit inca o secunda deja sint 75 centi in plus. Diferenta aia "economisita" cu passport daca vorbesti 40 minute o pierzi lejer cind te suna careva cu care nu vrei sa vorbesti si platesti 75 centi pentru 5 secunde.

da, dar o chestie interesanta e ca daca ai acces la Selfcare *100#, poti sa activezi/dezactivezi passport-ul cand vrei.
de regula daca stii ca te va suna o persoana apropiata, il activezi si asteptii sa fii sunat, dupa care il scoti.
bine, tine si de comoditate/
*142#

#33
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostD_Mihalache, on 5th February 2012, 12:18, said:

Eu m-am trezit cu Vodafone Passport activat fara a cere/activa acest lucru.


Salut Mihalache,

Trimite-mi un mesaj privat cu numarul tau de telefon pentru a verifica modalitatea de activare a optiunii passport si daca aceasta te-a afectat in vreun fel.

#34
Cosminutzx

Cosminutzx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.10.2007

View PostVodafone, on 8th February 2012, 11:25, said:

Salut Mihalache,

Trimite-mi un mesaj privat cu numarul tau de telefon pentru a verifica modalitatea de activare a optiunii passport si daca aceasta te-a afectat in vreun fel.
  Salut,ab mega 6 se poate activa pt 12 luni ? Si daca da,optiunea 1nr nel in retea se mentine la 1an ?

#35
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostCosminutzx, on 8th February 2012, 23:00, said:

Salut,ab mega 6 se poate activa pt 12 luni ? Si daca da,optiunea 1nr nel in retea se mentine la 1an ?


Salut,

Atat abonamentul cat si optiunea se pot activa pe o prelungire de minim 12 luni.

#36
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Urmeaza o noua reducere de tarife pentru convorbirile in roaming.

UE reduce tarifele roaming. Care vor fi noile prețuri

Comisia Europeană, parlamentarii europeni și guvernele țărilor UE au ajuns la un acord pentru reducerea tarifelor de roaming pentru serviciile de voce, text și Internet mobil, relatează Reuters.

Acordul anunțat miercuri urmează să fie aprobat definitiv de Parlamentul European în luna mai și să intre în vigoare în iulie.

Tarifele pentru apelurile efectuate într-o altă țară membră a Uniunii decât cea de origine nu pot depăși 29 de cenți pe minut, iar cele pentru apelurile primite nu trebuie să fie mai mari de 8 cenți pe minut.

În cazul mesajelor text din străinătate a fost stabilit un plafon de 9 cenți pe minut, iar accesarea Internetului la 70 de cenți pe megabyte.

Până în 2014 aceste plafoane trebuie să mai scadă cu o treime, cu excepția tarifului pentru internet, care urmează să fie redus la 20 de cenți pe megabyte.

Acordul este un compromis între tarifele propuse inițial de Comisia Europeană și cele ale Parlamentului European, mai stricte, din februarie.

Discuțiile din Parlamentul European privind amploarea reducerilor au durat nouă luni. Tarifele finale sunt totodată mult mai scăzute față de propunerea inițială a Comisiei, din iulie 2011.

Reforma, care va eroda probabil veniturile marilor grupuri europene de telecomunicații, are și rolul de a crește concurența, utilizatorii având dreptul să aleagă operatorul de telefonie mobilă, atunci când sunt în străinătate. De fapt, noile reglementări creează o nouă piață pentru serviciile de roamning, în loc să impună folosirea de către clienți a operatorilor din țările de origine.

http://www.zf.ro/bus...preturi-9448189




Asadar noile tarife vor fi de 29 centi/minut apel efectuat si de 8 centi/minut apel primit
Tarifele actuale la Vodafone sunt de 35 centi/minut apel efectuat si de 11 centi/minut apel primit.
Urmeaza deci o scadere cu 20,6% pentru apelurile efectuate si de 37,5% pentru apelurile primite.

Trebuie sa ne asteptam in perioada urmatoare la un comunicat de presa prin care atat Vodafone, Orange cat si Cosmote se vor lauda ca scad tarifele pentru apeluri in roaming. Avand cele mai mari tarife in prezent, si reducerile vor fi cele mai mari. Alti operatori care au tarife sub aceste limite maxime impuse, nu vor anunta nimic. Avantaj Orange, Vodafone si Cosmote. Ciudata situatie. Dar este normal, avand cele mai mari tarife, te vei lauda cu cele mai mari reduceri si astfel omul aude informatia si pare incantat cand de fapt nu stie ca va plati in continuare mai mult decat la altii care nu anunta reduceri.

Avand in vedere ca in viitor vor urma si alte reduceri, trebuie sa ne asteptam ori la promovarea optiunilor Passport ori la idei noi de a scoate bani din buzunarul clientilor. Vodafone trebuie sa compenseze intr-un fel scaderea veniturilor generata de aceasta reducere. Prin urmare va face din nou apel la naivitatea clientilor scotand in fata tot felul de optiuni ce par avantajoase sau optiuni cu dubla taxare gen "Ungaria" "Italia" sau Vodafone Europa prin care clientii platesc atat o taxa cat si un tarif/minut. Sunt curios ce vor mai inventa mintile luminate din Vodafone care sa la ia ochii dar si banii la clientii neinformati.

Edited by danutz1, 29 March 2012 - 10:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate