Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Celule Stem din Sange Placentar vs Sange Ombilical

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
lisandrualexandru

lisandrualexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2011
Sotia mea se apropie de nastere, si fiind interesat de un contract de stocare , am studiat oarecum piata. Nu inteleg , poate ca nici nu am fost bine informat , insa de aceea si deschid acest subiect : Ce categorie de celule stem sa fie mai importanta ? Sau trebuie extrase celule din ambele variante ?

    Studiind piata am observat ca unii stocheaza doar "Sange Placentar" fara separare celulara, altii stocheaza doar " Cordon Ombilical " , Unii fac separare celulara doar din " Sangele Placentar" , altii din "Sangele Ombilical " precum si Separare din "Sange Placentar + Cordon Ombilical" si am vazut o companie care face separare celulara din "Sange placentar ,din Sange Ombilical + Separare Celulara din Cordon Ombilical.

     Nu stiu ce sa aleg. Pot spune ca sunt chiar derutat. Nu pun numele firmelor ca nu as vrea sa fac reclama si nici nu stiu daca am voie sa fac asta pe site. Exista cineva care are cunostinte aprofundate sa ma lumineze?

* Concluzie - De ce anume ar trebui sa tin seama atunci cand voi face o alegere in ceea ce priveste banca de stocare ?
  M-ar interesa sa stiu (si aici apelez la parintii care deja au optat pentru un contract de stocare ) de ce anume au tinut cont cand au ales o anumita companie ?

                                                                                           Multumesc si astept raspunsurile voastre!

                                                                                             un viitor tatic, Alexandru S.

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
nu ne spui si preturile pentru fiecare categorie in parte?

eu unul as alege ultima varianta adica din toate trei...sa fiu sigur nu de alta. :))

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Alaturi de criogenie celulele astea sunt teapa secolului.

#4
Godefroy

Godefroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 11.07.2010
Nu vreau sa-ti doresc ca, copilul tau sa faca leucemie si tu sa n-ai asa ceva pus deoparte. In acest moment intr-adevar nu se pot vindeca decat putine boli dar poti tu garanta ca in 30-40 de ani nu se vor mai putea vindeca si alte boli ? Banii aia mergeau oricum pe mancare tigari iesit la privit vitrine in mall, poate in viitor copilul tau iti va multumi ca ai facut un pic de efort si ai renuntat pentru o vreme la niste distractii efemere si i-ai oferit o sansa. Eu am renuntat la cumparat plasma si oricum peste 6 luni am cumparat-o si pe asta. :)

#5
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
In Ro nu vei gasi decat banca de celule din sange. Noi am optat luna trecuta pentru stocare celule din sange + cordon.
Diferenta: celulele din sange ajuta in cazul bolilor de sange, iar cele din cordon ajuta la regenerare organe, tesut...etc.
Godefroy a rezumat exact cum am gandit si noi si orice parinte constient. Ai optiuni de a plati si in rate. Va doresc multa sanatate si sa nu ajungeti sa folositi niciodata aceste celule.

#6
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Celulele astea au o valabilitate de vreo 20 ani, iar sansa sa faci cancer in primii 20 de ani de viata e foarte redusa, iar daca totusi se intampla inseamna ca, virgula, codul genetic e fucked up rau de tot si nu se prea poate face mare lucru ca sa-l repari, in alte cuvinte cancerul va reveni la loc... In concluzie, dupa cum a mai spus cineva mai sus, celulele astea sunt bani aruncati...

#7
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Celulele nu au valabilitate 20 de ani, in prima faza le platesti pentru 18 ani. Conditiile de criogenie pastreaza celulele pentru o perioada mult mai mare de timp.

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Sa vezi frustrare cand doamne fereste face al tau copil leucemie si iti dai seama ca celulele alea sunt la fel de inutile ca si rugaciunile.

#9
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
din nefericire sansele sa faci cancer in primii 20 de ani de viata nu sunt chiar asa de mici. Asta va spun din expeienta stand aproape 8 luni internat cu copilul la hematolgie la spitalul Luis Turcanu din Timisoara
Sunt copii care deja se nasc cu cancer ( o celula din viata intrauterina nu s-a divizat cum trebuie).
pe langa leucemie care e cea mai raspandita  sunt si alte tipuri de cancer mai rar intalnite la adulti: cancer la ochi, rinichi, coloana, limfoame etc.
Cat am stat la spital doar din Caransebes si Resita am cunoscut  vreo 8 copii cu cancer si vreo 4 copii din Timisoara si asta doar la etajul trei sectia asta avand 3 etaje.
Intr-adevar nu la toate aceste tipuri de cancer se recomanda transplantul la unele tipuri se poate face transplant autolog cu celule de la bolnav cred ca se recolteaza celule din periferie si se introduc in maduva dar nu sunt sigura.
Transplantul insa e doar ultima solutie  poate sa fie riscant daca donatorule strain , majoritatea se vindeca cu tratament ( chimioterapie eventual radioterapie).
La Timisoara deocamdata nu sef transplanturi de celule stem (poate ca ne este cerere ) doar transplant de celule adulte din maduva.

#10
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008

 anieni, on 14th November 2011, 17:51, said:

din nefericire sansele sa faci cancer in primii 20 de ani de viata nu sunt chiar asa de mici. Asta va spun din experienta, stand aproape 8 luni internat cu copilul la hematolgie la spitalul Luis Turcanu din Timisoara
Sunt copii care deja se nasc cu cancer ( o celula din viata intrauterina nu s-a divizat cum trebuie).
pe langa leucemie care e cea mai raspandita  sunt si alte tipuri de cancer mai rar intalnite la adulti: cancer la ochi, rinichi, coloana, limfoame etc.
Cat am stat la spital doar din Caransebes si Resita am cunoscut  vreo 8 copii cu cancer si vreo 4 copii din Timisoara si asta doar la etajul trei sectia asta avand 3 etaje.
Intr-adevar nu la toate aceste tipuri de cancer se recomanda transplantul la unele tipuri se poate face transplant autolog cu celule de la bolnav cred ca se recolteaza celule din periferie si se introduc in maduva dar nu sunt sigura.
Transplantul e doar ultima solutie  poate sa fie riscant daca donatorul e strain , majoritatea copiilor mici se vindeca cu tratament ( chimioterapie eventual radioterapie).
La Timisoara deocamdata nu se fac transplanturi de celule stem (poate ca nu este cerere ) doar transplant de celule adulte din maduva.
La copii bolnavi de leucemie transplantul e recomandat cand boala recidiveaza, cel mai sigur ar fi transplantul cu celule recoltate la nastere ( leucemie e o boala dobandita mai tarziu deci la nastere copilul e sanatos).
Daca copilul nu are celule stem recoltate la nastere cum e in majoritatea cazurilor se cauta o compatibilitate intre frati daca sunt, dar la un singur frate sansele ca celulele adulte sa fie compatibile sunt mici, daca fratele are celule stem de la nastere compatibiltatea  mai mare intre 25-50%.
Ultima solutie e cautarea unui donor strain din strainatete cum noi nu avem o banca publica de celule stem in tara. Acesta costa 20 000 de mii de euro daca e din Europa, daca e de pe alt continent e mult mai scump si sunt sanse ca organismul sa respinga celulele straine. Deci din nefericire si dupa transplant se poate muri.
In cazul bolilor de sange din nastere (talasemii, diferite tipuri de anemii etc.) celulele proprii nu mai pot ajuta ca nu erau sanatoase nici la nastere. Dace exista un frate sanatos si compatibil atunci se poate face transplantul de la acesta.
Iata inca un avantaj : daca recoltati celule stem la nastere  sangele copilului este analizat munitios si bolile de sange congenitatale se pot depista la timp.


Referitor la intrebarea de mai sus eu stiu doar de prelevare de sange placentar sau din cordonul ombilical care inseamna acelasi lucru  si de prelevare de tesut din pacenta.

Firma daneza care are autorizatie si pentru Romania spune ca ei nu recolteaza tesut pentru ca deocamdata nu sunt dovezi ca acesta se poate folosi la recrearea de organe sau altceva .

Si eu studiez piata bancilor de celule stem ( avand deja un copil cu leucemie) si parca am mai multa incredere in firmele straine care au autorizatie de import
-export si in Romania


Un doctor oncolog (hematolog) poate v-ar lamuri mai bine , eu personal consider ca cine are mii de euro pentru o masina cu care va circula pe drumurile noastre de cacat ar putea sa investeasca 1000-2000 euro si pentru aceasta asigurare medicala a copilului (familiei).

Edited by anieni, 14 November 2011 - 20:35.


#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cati copii au fost salvati cu propriile lor celule stem pana acum? Cazuri concrete?

#12
lisandrualexandru

lisandrualexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2011
Stimati Cititori ai acestui FORUM ,
      
      Va multumesc tuturor pentru raspunsurile oferite  si bine argumentate. Pe mine ma intereseaza foarte mult acest subiect si nimeni nu mi-ar putea insufla ideea cum ca nu sunt de folos ... sau sa nu le stocam.
Nu pot spune ca sunt chiar o asigurare medicala a viitorului copilului ( chiar si a noastra, ca cele mezenchimale din tesutul ombilical sunt 100 % compatibile cu toti membrii familiei - pentru ca n-ar avea grupa sanguina) insa cu siguranta in viitor daca nu si acum, sunt o alternativa serioasa in a oferi o sansa in plus la VIATA.

      Rog persoanele care au o parere pesimista , chiar descurajatoare despre celulele stem sa incerce sa nu divagheze tema subiectului, pentru ca dupa cum am rugat de la inceput, convingerea mea referitoare la Celulele STEM este una pozitiva. Adica , sunt deja convins ca sunt o idee buna. Pana la urma aceste celule, pe 20 ani,  costa mai putin decat 4 roti de Q7.
      
      Acum fiecare persoana care e interesata de stocarea acestor celule a studiat domeniul lor de aplicatie, care ce i drept, este restrans momentan insa dupa cum a spus cineva mai sus, in viitor stiinta va avea capacitata cu mult extinsa decat in prezent ( cel putin sper ). Si e  un moment unic in viata pentru a decide sa le stochezi : doar la nasterea copilului.

Multumesc persoanei care m-a luminat in legatura cu "Sangele ombilical <> Sange placentar care e acelasi lucru defapt.
In principiu studiez oferta companiilor Care stocheaza ambele categorii : "Sange Placentar + Cordon Ombilical " si le separa, bineinteles.
Nu am idee ,incalcam regulile SITE-ului daca am pune  Companii , Oferte si Preturi???

Inca o data va rog, dragi parinti, care ati optat deja pentru un contract de stocare, VOI ,de ce anume ati tinut cont cand ati ales respectiva companie ?

                                                                                Va multumesc mult pentru timpul pe care-l acordati acestui subiect
                                                                                               si va doresc Sanatate !
                                                                                                                                          Alexandru S.

#13
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
Eu am intrat pe mai multe site-uri cu acest subiect, pana acum 2 ani majoritatea au ales firma de la Cluj pentru ca erau primii si accesibili ca si pret.
Acum se vehiculeaza ca stocarea singelui integral cum fac ei nu e asa de eficient.
Mai sunt vreo doua, trei firme care stocheaza celule in Bucuresti nu stiu ce sa zic de ei .
Dintre cele care stocheaza celule in strainatate Stem Sure si Cryo-Save mi s-a parut mai de incredere insa sunt mai scumpe, mai ales depozitarea.
Personal n-as stoca celule  in Grecia, Cipru ( cu toate ca litoralul grecesc mi-a ramas in suflet).
Eu avand deja un copil bolnav (dar speram ca nu vom avea nevoie de transplant) sper ca reusesc sa prelevez celule pe gratis cu Cryo-Save, (prezentand bineinteles actele medicale ale copilui, se face si testul de compatibilitate cu fratele ), daca cumva ma refuza incerc la  Cord Blood Center, (si ei au aceasta oferta),  fara ca transplantul sa fie deja programat (doamne fereste!)

Edited by anieni, 15 November 2011 - 07:58.


#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Totusi exista cazuri concrete de copii salvati cu propriile lor celule stem?

Pentru ca si la balciurile de pe vremuri erau vandute talismane facatoare de minuni vindecatoare de boli ...etc.
Nu zic ca erau mai bune ca celulele astea dar ... tot pe acolo.

#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
In Romania la ora actuala sint aproximativ 1.500 de copii bolnavi de leucemie, 3.500 de copii cu boala Hodgkin, ~ 400 cu betatalasemie majorã la toti aceastia s-ar putea interveni cu celule stem. Exista un utilizator al bancii Biogenis care a solicitat celulele pentru fetita bolnava de leucemie (2 ani) in 2010, in acest caz daca bine imi aduc aminte celulele s-au prelevat de la fratele fetei. Mai exista un caz de baiat cu talasemie dar nu mai stiu daca a reusit sau nu procedura.

#16
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008

 onlyone, on 15th November 2011, 14:47, said:

Totusi exista cazuri concrete de copii salvati cu propriile lor celule stem?

Pentru ca si la balciurile de pe vremuri erau vandute talismane facatoare de minuni vindecatoare de boli ...etc.
Nu zic ca erau mai bune ca celulele astea dar ... tot pe acolo.

Sincer nu am auzit pana acum de un caz concret. Doar de transplant fraternal.
Ma gandesc ca in strainatate s-au efectuat astfel de transplanturi.  Cred ca de obicei se imbolnavesc cei care n-au celule recoltate, plus ca din cate am vazut majoritatea copiilor cu cancer care ajung la transplant au peste 15 ani. Unde s-au recoltat celule stem acum 15 ani ? Poate cateva cazuri in America.
Iar la bolile de sange congenitale cum e si talasemia nu ajuta celulele proprii.
Adevarul e ca cea mai buna asigurare pentru toata populatia tarii ar fi daca registrul donatorilor de celule stem ar fi functional si atunci  am putea si noi sa apelam la registre din alte tari fara sa platim nimic.
Dar totusi la nevoie celulele proprii sunt cele mai bune.....
Si e de preferat sa nu se ajunga la transplant. Acest lucru presupune o izolare completa  a bolnavului, mancarea trebuie sterilizata,  pot intervenii complicatii, infectii, ciuperca foarta urata in gura/esofag etc.

Edited by anieni, 15 November 2011 - 15:57.


#17
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Eu inclin sa cred ca celulele astea stem sunt noua gogorita a deceniului asta.
Nu exista nici un studiu independet care sa arate ca s-au tratat atatea cazuri din cu X,Y boli din care au avut rezultate atatea procente pe fiecare boala in parte. tot ce exista sunt statistici date de firmele implicate si nu stiu cate de obiective ar fi.
Din ce am studia eu am gasit urmatoarele dezavantaje:
1) pretul, cei mai ieftini ~3200RON
2) contractele sunt total in defavoare clientului, noi avem penalizari peste penalizari si obligatii peste obligatii, in schimb firmele daca se intampla ceva din vina lor se spala pe maini si iti returneaza valoarea initiala, iar daca se intampla ceva din vina unui tert declara forta majora si nu iti mai dau nimic.
3) tratamentul cu celule stem nu se efectueaxa inca in RO, iar in afara un astefel de tratament depaseste si 100.000 €. Asa ca s-ar putea sa ajungi sa ai celule stem si sa nu poti sa le folosesti
4) Numarul de celule stem extrase nu este foarte mare, iar in functie de cate celule stem sunt poti sa tratezi un anumit nr. de kilograme. Din cate am inteles , o medie ar fi undeva la 50KG cea ce corespunde cu un copil intre 12-16 ani.
5) daca celule stem nu sunt viabile dupa prelevrare (contaminate, mama/copilu are reo boala, nu exista un numar suficient de celule) tu trebuie sa platesti toate analizele + kitul initial ~ 2000RON
6) desi in Vest moda cu recoltatul de celule a apus, in RO este o adevarata frenezie, numarul de firme a crescut exponential, toate se declara ca sunt cele mai bune se jura ca la ei celulele tale vor fi cele mai fericite, si stai si te intrebi daca nu cumva astia iti iau bani, le arunca la gunoi si cand iti trebuie iti spun ca au fost contaminate si iti returneaza valoarea initiala

#18
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
Pai vesticii au incredere in bancile publice.

Eu nu cred ca cei din Timisoara nu pot sa faca transplant de celule din cordonul ombilical daca transplanturi  cu celule din maduva se fac pe banda rulanta.
Daca n-au avut la cine sa faca pana acum? N-am intalnit nici o mamica in cele 8 luni sa zica : noi stam linistiti avem celule recoltate de la nasterea copilului.
Tigancile nici macar nu stau cu copilul la spital, dar sa le pese ca din cei 8 copii unul ar fi compatibil ( ma rog daca e sanatos cat de cat) pentru un transplant de maduva osoasa. Si doctorii te ajuta daca au cu cine sa stea de vorba.

Edited by anieni, 15 November 2011 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate