Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Despre dezumidificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
2049 replies to this topic

#1621
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai am un fral 400, sistemul de tevi e asemanator cu woods. Usor de curatat.
In general ma uit la debitul de aer sa fie cat mai mare, fanta de aer cat mai mare.
Zgomotul sa nu depaseasca 50dB.

347 m³/h e suficient.

Mai am ajutor o hota cu un debit de 750 m³/h care ajuta la scoaterea umiditatii rapid.


Am avut  Trotec TTK110 HEPA, 40 litri/24h, Debit 260 m³/h, Pentru 120 mp, dar nu se oprea ventilatorul.

Mai folosesc si acest model Trotec TTK122E, 40l/zi, Debit 350mc/h, Pentru spatii de 120mp.
Avion. Functioneaza pana la 5grade. Daca temperatua e mica se activeaza dezghetarea cu gas.

Edited by adiatric, 04 November 2018 - 09:45.


#1622
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Well, a venit dezumidificatorul iar impresiile sunt mixte.
Fata de alte modele nu are orientarea aerului de iesire.
Capacitatea de dezumidificare si nivelul sonor mi-e greu sa le compar, ca nu am avut alte dezumidificatoare. Cu siguranta nu se poate dormi cu el nici pe nivelul minim; zgomotul e in principal (practic exclusiv) produs de ventilator, nu de compresor.
Strict comparand cu aerul conditionat Hitachi, ambele pe treapta minima:
-dezumidificator 38db(A), volum aer 135. Capacitate maxima 23L/Zi
-AC unitate interna 25db(A), volum aer 353, capacitate max 1,6l/ora adica 38,4l/zi
AC unitate externa 49db(A).

Zau daca nu subiectiv AC cu unitate interna+externa au sunetul de 2 ori mai redus decat dezumidificatorul. La fel, frigiderul Bosch cu 42dbA e mai silentios decat dezumidificatorul pe nivel minim.
Vara e nobrainer, dezumidificarea si racirea se fac cu AC.

Compresorul la dezumidificator practic nu-l aud de zgomotul ventilatorului, la inceput am crezut ca e ceva defect de baga aer rece, am vazut apoi ca are o temporizare. Am simulat pe temperatura minima atingerea umiditatii dorite si nu s-a auzit nici o diferenta in zgomot, doar nu mai era aerul incalzit (ventilatorul nu se opreste!).
Am scos filtrul (HEPA+carbune) si zgomotul s-a mai atenuat, in special aspectul turbionar (,,joaca" carbunii in filtru).
Evident, suprafata plana/parchet.

In vreo 2 ore a scazut umiditatea de la 75 la 55%.
La condensator exista ceva vizibilitate prin grila spate de sub filtru, nu stiu cat de usor va fi de curatit cand va fi nevoie, accesul nu e la fel de facil ca la un AC si bag mana in foc ca nu are dublu-tratament antimold ca Mitsubishi.

All in all, cred ca fata de Trotec sau Meaco nu e mai slab (ramane sa verific si consumul dupa ce cumpar wattmetru).
Vanzatorul nu a fost foarte receptiv la intrebari si n-a vrut sa-mi trimita manualul pe mail, acesta fiind livrat dupa vanzare. O prostie, manualul e util in alegere si comparatie cu alte aparate atat la specificatii (mai complete decat pe site) cat si la partea practica de intretinere (o nota buna ca rezervorul e transparent si vezi apa care se aduna).
Partea de zgomot e destul de relativa cred, probabil se respecta ce am vazut la AC (exista japoneze veritabile si restul).

Attached Files


Edited by Hansolo, 05 November 2018 - 15:15.


#1623
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
E bine de tot sa reduca in 2 ore pana la 55%.

#1624
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Nu neaparat , depinde de cantitate de molecule de apa pe mc de aer , uneori și la mine dezumidifica destul de rapid când nu sunt rufe pe portprosop dar atunci când sunt durează mult mai mult sa se oprească . Setarea nu se schimba , e ținut NON stop la 60 .

#1625
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La uscat rufe folosesc setarea 45%

#1626
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Cu cat scazi mai mult sub 50-55 cu atat creezi camp static , nu e recomandar acolo sunt sunt electrocasnice, chiar daca sunt la distanta.

#1627
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 4di, on 06 noiembrie 2018 - 09:50, said:

Cu cat scazi mai mult sub 50-55 cu atat creezi camp static , nu e recomandar acolo sunt sunt electrocasnice, chiar daca sunt la distanta.
Ai vreun link oficial pentru afirmatia asta?
Uite aici
https://www.epa.gov/...moldguide12.pdf
https://www.epa.gov/...know-about-mold
If possible, keep indoor humidity below 60 percent (ideally between 30 and 50 percent) relative humidity.

https://www.research...up_of_the_study
The study provides answers to the questions: Will reducing the humidity in data centers significantly increase the risk of ESD related damage or upset errors?
Charging levels beyond the immunity testing levels required for IT equipmentwere exceeded in only one data point out of thousandscollected, and that was at the most extreme condition

Una peste alta, recomandarea e 45-50% umiditate interioara.

#1628
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Citeste te rog,
https://www.condair....dity-humidifier

Quote

By keeping the humidity at 55%RH the moisture content of the air is a natural conductor and earths any potential static charge.

Quote

In order for friction to produce a static charge the air must be below 45%RH. Between 45-55%RH static will still build-up but at a reduced level as it leaks to ground through the moisture content of the air. Keeping the air at above 55%RH ensures static never builds-up.

Nu voi tine niciodata 45-50 umiditate in casa , prefer 55-60, inclusiv cand usuc rufe pe portprosop.

Edited by 4di, 06 November 2018 - 11:56.


#1629
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Deci tu aduci ca informatie oficiala o declaratie a unui vanzator de umidificatoare... eu caut recomandari oficiale nu reclame. Am pus anterior EPA si un studiu, mai pun

https://www.centralh...maximum-comfort
ASHRAE* suggests a range of 45% - 55% humidity to manage health effects and illnesses.

https://www.skolnik-...ve humidity.pdf
There are no hard and fast rules or specifications regarding humidity for control of static electricity in the current ESD Program Management Standards

Fiecare acum e liber sa creada ce vrea, personal cred ca nu exista nici un motiv de teama pentru a scadea umiditatea la 45-50.

Edited by Hansolo, 06 November 2018 - 12:59.


#1630
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
L-am tinut si la 40% ani de zile si nu a picat nimic.

#1631
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 Argent, on 05 noiembrie 2018 - 21:07, said:

E bine de tot sa reduca in 2 ore pana la 55%.
Mult mai greu e sa reduca sub 55% mai ales daca las usile deschise.
Cam asta a adunat de la ora 10, umiditate 75% (aproximativ 2l).
https://imgur.com/a/rX5DrnN
Camera are 11mp, l-am lasat cu usa deschisa sa faca si in alte camere. Cu usa inchisa umiditatea scade extrem de repede.

Edited by Hansolo, 06 November 2018 - 15:10.


#1632
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 adiatric, on 06 noiembrie 2018 - 07:54, said:

La uscat rufe folosesc setarea 45%
noi il lasam pe continuu si ventilarea la minim... si ajunge undeva sub 30%

#1633
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Am dat si eu comanda azi. Pana la urma merg pe Stadler Form Albert (cel mare, nu Little). Sper sa fi facut o alegere potrivita. Posted Image
Am tot vrut Meaco UK20L, dar vad ca e mai galagios.

Edited by rovi, 16 November 2018 - 14:57.


#1634
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Nu mai pot edita postarea anterioara. Se pare ca nu il mai au in stoc (deh..).
Credeti ca imi va ajunge un Stadler Form Albert Little sau sa merg pe Meaco UK20L? Umiditatea in apartament e undeva la 70% noaptea si 60% in timpul zilei.
Pretul e tot cam pe acolo, diferenta de 50 lei.

#1635
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Well, ceva update la dezumidificator.
Am facut masuratori cu un wattmetru Voltcraft SEM6000.
Consum pe dezumidificare: urca de la 200W (rece) la 260W. Interesanta urcarea, nu am idee daca incalzirea aerului la iesire se face si printr-o rezistenta sau doar prin functia de pompa de caldura a compresorului. Consumul maxim e mai mare cu 20W decat cel specificat si nu e modulat de apropierea de umiditatea tinta (ramane constant odata atins).
Consumul ventilatorului e 26,5/28/30,5W pe cele 3 trepte.
Functia de ionizare nu are un consum remarcabil, probabil pe la 0,5W.
Am comparat si precizia higrometrului cu un Voltcraft MS-10 (care are 3%) si sunt similare.
Comentam anterior de recomandarea privind higrometrul Duux cu precizie 1%. Well, aia e precizia afisata inclusiv pe site-ul producatorului dar precizia trecuta in manual e 3%...

All in all, consider ca am facut o alegere buna cu dezumidificatorul, vad ca n-a avut reducere nici de BF asa ca pretul a fost foarte corect iar zgomotul/consumul in clasa lui e foarte redus.

#1636
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este eficient. In 2018 a mai avansat tehnologia.
Eu ma uit pentru casa la varianta https://woods.se/ro/.../woods-tdr36fs/
Ma gandesc pentru viitor sa iau vreo 2-3 pentru ca le pot controla de la o singura telecomanda si pot folosi functia de filtrare.
Diferenta dintre un dezumidificator cu filtru de carbon si cel fara filtrul de carbon e sesizabila in calitatea aerului.

#1637
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Hello,

Ce parere aveti de unul din urmatoarele: Sau daca aveti o recomandare mai buna dar cam in acelasi price range sau poate chiar mai mic. Nu prea pot sa dau 1000 lei pe aparat. Ma intereseaza in special performanta si daca e sa fie cat de cat silentios.
Doresc in mare sa il folosesc cand usuc rufele in balcon. Balconul e inchis dar da in bucatarie, astfel se formeaza umezeala, condens care da in probleme de mucegai in casa si tot asa.
Bucataria are aproximativ 9mp

#1638
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai comandat vreunul, ceva impresii ?>

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate