Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Linux Mint 12 (Lisa)

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#109
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Mie in Firefox (8) imi dispere cursorul cateva secunde, apoi apare singur sau trebuie sa misc mouse-ul ca sa apara....a mai patit cineva ?

#110
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si eu patesc lucrul asta.....dar nu este o problema,
eu am instalat si DE xfce4 si merge excelent.

#111
asvtbevtfr

asvtbevtfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.11.2011
Ceea ce ma amuza la Mint e ca:
1. creatorul distributiei a zis ca cine nu e de acord cu parerile lui despre politica, sa nu foloseasca Mint (postarea originala);
2. au modificat codul sursa al Banshee pentru ca toate castigurile sa fie incasate de ei, nu de Gnome Foundation. Mai mult, nu au suflat un cuvant despre asta (detalii).
3. nu au spus nimic despre ce vor face cu interfata Mint 12 pana pe 4 noiembrie (postarea aici).
4. unii utilizatori au senzatia ca problemele de pe Ubuntu dispar in mod magic cu folosirea lui Mint, desi sunt 99% identice.

Probabil mai sunt si altele, dar pe moment sunt de ajuns.  :)

Edited by asvtbevtfr, 12 December 2011 - 09:10.


#112
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
apropo de disparitia cursorului. vad ca si la windows face la fel. cred ca e o componenta mozilla.

#113
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Asa ma gandeam si eu

#114
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu am dezinstalat banshee, folosesc audacious, mi se pare mai simplu !

Referitor la disparitia cursorului, nu cumva o fi flash-ul de vina?
Nu m-am intalnit cu problema respectiva, dar nici nu mai folosesc firefox-ul, folosesc opera si uneori chromium-ul !

#115
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am dezinstalat si ae banshee dar nu pt vca nu ar fi bun, ci pt ca folsesc VLC. am un playlist cu posturi de radio si in deschid cu vlc.
mie nu mi-a mers audacious niciodata, l-am instalat mai pe primavara si nu a mers...l-am abandonat.

#116
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postasvtbevtfr, on 12th December 2011, 09:07, said:

...
1. si nu e corect?
2. da, stiu, smechera treaba; personal nu agreez Banshee, prefer Clementine sau Rhythmbox.
3. tot un fel de marketing e si asta
4. aparentele inseala nu-i asa? dar sa stii ca legat de unity poate chiar scapa de ele mai putin magic :naughty:

Normal ca mai sunt, ce exista vreun copac fara crengi uscate :) ?

#117
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Chromium-ul si-a facut la cineva update la versiunea 16?
Vad ca a aparut 16 de citeva zile da' in mint nici pomeneala de update !

#118
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Se pune?  :rolleyes:

Attached Files



#119
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Chromium poti sa il instalezi versiunea daily build care e versiune 17. https://launchpad.ne...ly/ archive/ppa

#120
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
shogunule, nu se pune, ca tu esti pe arch  :D !

opo, eu vroiam 16, care-i ultima versiune stabila !
Sincer vorbind, eu n-am avut probleme cu chrome-ul nici cind am folosit versiuni beta sau unstable, da' vroiam sa-si faca update la 16 !

Edited by kodiak, 17 December 2011 - 19:03.


#121
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Vezi ca le amesteci ( not a big deal) , exista si Chrome si Chromium.

#122
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Ai dreptate, m-am exprimat un pic confuz  :D !

Acum vreau sa fac update la chromium, dar inainte am folosit chrome beta si unstable (parca) si n-am avut probleme !

Mi se pare ca diferentele dintre chromium si chrome tin de niste chestii de licentiere si niste rapoarte care le trimite chrome-ul la google, in rest nu-i nici o diferenta, vorba ta "not a big deal" !

Edited by kodiak, 17 December 2011 - 20:12.


#123
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postopo, on 17th December 2011, 19:49, said:

Vezi ca le amesteci ( not a big deal) , exista si Chrome si Chromium.

Si eu am crezut la inceput ca sunt doua lucruri distincte dar multumita wikipedia am aflat ca in esenta sunt cam acelasi lucru. :)

In September 2008, Google released a large portion of Chrome's source code, including its V8 Javascript engine, as an open source project entitled Chromium.[4][5] This move enabled third-party developers to study the underlying source code and to help port the browser to the Mac OS X and Linux operating systems.

Chromium is the name given to the open source project and the browser source code released and maintained by the Chromium Project.[7] It is possible to download the source code and build it manually on many platforms. Google takes this source code and adds:

Deci si Google Chrome si Chromium au acelasi cod sursa de baza iar Google mai adauga cateva chestii in plus dar pare ca nimic esential. :)

#124
illegal_operations1989

illegal_operations1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.07.2011
Mi se pare o distributie reusita Linux Mint lisa , pana acuma nota 10 :D

#125
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Intram pe siteul distrowatch.com (de exemplu - sau stim ce hram poarta distributia preferata) si gasim acolo:
- Based on: Independent
sau
- Based on: alta distributie

Cele independente sunt clare. Dar cele care stau la mila altora (ca asta fac) le putem numi distributii ? Au ele ceva (orice) de la care sa am asteptari (de orice natura) ?
Asta-i parerea mea despre Mint.

#126
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Domnu' neagu_laurentiu, eu vad ca Mint e bazat pe Debian si Ubuntu si-n ultima vreme s-a cam indepartat de Ubuntu.
Ce nu va place la Mint :huh: ?! faptul ca este o distributie pentru incepatori si fara batai de cap ?
Eu cred ca inteleg ptdv, Debian este cu adevarat o distributie Linux (avand kernlelul Linux si o interfata propie) pe cand Linux Mint ar cam fi o.....predistributie (ca ia de la  alte distributii, Debian si Ubuntu) dar rezultatul este un (fel de) S.O. foarte usor si facil pentru incepatori.


stima.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate