Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Problema cu mouse-ul ! HELP

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Am intampinat o problema, calculatorul nu mai gaseste mouse-ul, nu imi apare in Device Manager, am un mouse optic, l-am scos si l-am pus iar la fel, am incercat si cu alt mouse (cu bila) ... la fel, nu se misca ...  :deadtongue:  ce sa ii fac ? Imi sta mai mult la incarcare Windows-ul (XP), si mouse-ul nu se misca ... senzorul merge ... e aprins deci e conectat.
Ajutor !!!

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
mergi in control panel -> add new hardware (sau cum se numeste la tine, ca la mine e „Adăugare hardware”). teoretic ar trebui sa ti-l detecteze si sa reinstaleze driverele.

#3
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Am incercat si asa nu detecteaza nimic, si ma pune sa-l caut manual si nimik ... am bagat si driverii mouse-ului si tot nu merge.

#4
Tropy

Tropy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.04.2005
mouse-ul e pe usb ?
daca da, uita-te in bios, la "usb mouse" / on / off

#5
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Poate ai vreo problema la vreun pin al mufei PS/2 (daca zici ca ai incercat si cu alt mouse). Faptul ca e aprins led-ul nu inseamna ca toate firele sint OK.

PS: N-ai specificat daca mouse-ul e pe USB/PS2/COM.. poate ai probleme cu driverele pentru respectivele porturi.. USB-ul e cel mai susceptibil. Tre sa-i reinstalezi driverele..

#6
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Mouse-ul este PS/2, nu este USB in bios am dezactivat USB-urile, am probat 2 mouse-uri diferite pe PS/2 tot nu se misca pe ecran, poate fi de la mufa pl. de baza ?

Ieri am scapat un pic mouse-ul si a atarnat cateva momente de cablu, a mers in continuare dar dupa un timp ... se stingea ledul si se bloca cursorul, mergea doar tineam de cablu langa mouse , apoi l-am desfacut, am fixat mai bine cablul in interior si azi se aprinde ledul, dar ... nu merge  <_< ... ciudat, nici celalalt mouse nu merge ...
si nu e defect.

E rau fara mouse ...  :deadtongue:

#7
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Trebuia sa incepi cu post-ul asta! 99% e de la portul PS/2.. posibil sa se fi desprins de pe placa vreun pin.. incerca sa misti de el, cu mouse-ul conectat.. ar trebui sa ti-l detecteze windows-ul, daca se restabileste legatura.
Daca nu, desfa carcasa and take a look..

#8
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Am vrut sa postez aseara dar mousul nu ma lasat :D, am miscat si mufa, am aruncat (iar) o privire in carcasa dar totul pare bine fixat, apoi am avut sclipirea de moment sa pun tastatura in locul mouse-ului sa vad daca merge dar sistemul nu a vrut sa boot-eze ... buon ... idee proasta ... inchid ... incerc iar mouse-ul vechi (A4Tech "cu bila") si ... merge da prost, adica aseara ba nu se misca ba o lua razna cursorul de nu stiu cum de m-am trezit cu start menu-ul dublu si cu antivirusu' care ma anunta ca a terminat scanarea, si cu feresatra browserului inchisa cand tocmai vream sa postez ...  :cursing: Bun il inchid.

Apoi pun iar mausu optic (RPC) si nu merge ... o las balta azi am pus iar celelalt maus si merge mai bine deci nu e de la portu PS/2 ...

Mai incerc ... ce nu inteleg .. la ambele mausuri am avut probleme cu virgula, cursorul adik, o lua razna... imi inchidea ferestrela se misca uneori cum dorea el, sau statea pe loc ... de ce oare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate