Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Analogic sau Digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Stiu ca s-a discutat destul de aprig pe forum despre aceasta comparatie dar am gasit mai multe date tehnice (la care nu ma pricep) decat raspunsuri concrete.Sunt sigur ca exista si ele dar nu am timp asa de mare sa citesc ditai topicurile (cateva zeci de pagini).

Mi-am inchiriat un apartament in Bucuresti si nu stiu ce fel de cablu sa-mi trag.Ma intereseaza sa nu fie costurile prea mari la inceput si sa se vada bine in general.

Am vazut la cineva DigiTv si am ramas foarte uimit de calitatea imaginii.Nu am inteles ce trebuie cumparat/inchiriat pt DigiTv si care sunt costurile aproximative de instalare.(Nu vreau sa fac investitii prea mari pt un apartament in care nu stiu cat voi sta).

Este adevarat ce se zice despre timpul mare de schimbare a canalelor la DigiTv?
Aaah..si sa nu uit..am un TV care are doar mufa "banana"..

Mersi anticipat! :peacefingers:

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cea mai ieftina solutie e Digi TV... te duci la sediul RCS/RDS si inchiriezi un kit Digi TV (1$/luna)
Prin instalatorii agreati de ei, te costa instalarea aproximativ 5-600.000 lei
Nu mai conteaza cat de repede se schimba canalul... important e sa nimeresti un receiver (conserva) bun, care sa nu-ti faca probleme
Cand ploua torential, poti sa faci si altceva... semnal de la satelit nu va mai fi :)

#3
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

rz, on Oct 3 2005, 11:20, said:

Cea mai ieftina solutie e Digi TV... te duci la sediul RCS/RDS si inchiriezi un kit Digi TV (1$/luna)
Prin instalatorii agreati de ei, te costa instalarea aproximativ 5-600.000 lei
Nu mai conteaza cat de repede se schimba canalul... important e sa nimeresti un receiver (conserva) bun, care sa nu-ti faca probleme
Cand ploua torential, poti sa faci si altceva... semnal de la satelit nu va mai fi :)

<{POST_SNAPBACK}>


Mersi.
Oricum la ploi torentiale stiu ca pica si cel analogic.Adevarul ca faza cu schimbatul e deranjanta (daca e adevarat) ... la toate televizoarele Samsung se intampla de exemplu.
Pana la urma daca am un TV cu o singura intrare (tip banana) merge?

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Merge... iar chestia cu schimbatul canalelor foarte lent se intampla la majoritatea receiverelor ieftine

#5
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu zic sa te complici cu digitalul doar daca vrei neaparat sa vezi niste canale care nu sunt pe analogic. Am avut Astral digital 3 luni si mi-a ajuns, se schimbau canalele in 5 secunde, erau zile in care mergeau unele canale, iar in alte zile mergeau altele dar niciodata mai mult de 25% din grila, iar cele care mergeau se vedeau cu intreruperi si linii. Cred ca e de la semnal, dar stiu ca problemele au persistat si cand ne-a pus de test un amplificator de semnal : pe analogic se vedeau cristal si pe digital intrau mai multe canale dar nu pentru mult timp  :cursing:
Deci daca vrei digital trebuie sa fie semnalul impecabil, sa aiba cabluri ingropate si nu atarnate de bloc ca la mine !

#6
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

rvic77, on Oct 4 2005, 10:07, said:

Eu zic sa te complici cu digitalul doar daca vrei neaparat sa vezi niste canale care nu sunt pe analogic. Am avut Astral digital 3 luni si mi-a ajuns, se schimbau canalele in 5 secunde, erau zile in care mergeau unele canale, iar in alte zile mergeau altele dar niciodata mai mult de 25% din grila, iar cele care mergeau se vedeau cu intreruperi si linii. Cred ca e de la semnal, dar stiu ca problemele au persistat si cand ne-a pus de test un amplificator de semnal : pe analogic se vedeau cristal si pe digital intrau mai multe canale dar nu pentru mult timp  :cursing:
Deci daca vrei digital trebuie sa fie semnalul impecabil, sa aiba cabluri ingropate si nu atarnate de bloc ca la mine !

<{POST_SNAPBACK}>


Ok, mersi..cred ca raman pe analogic ca faza cu schimbatul canalelor e un lucru f deranjant pt mine..Chiar daca am cu 10 canale in plus, cand vreau sa schimb canalul vreau sa se faca instantaneu..

Stiti vreun link cu preturile la CaTV? am cautat si la RDS si Astral si nu scrie nicaieri preturile :(

Edited by tau_xxx, 04 October 2005 - 10:47.


#7
Ami

Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2005
nu tb sa astepti mult, ai inteles gresit, timpul de asteptare este de max2 secunde.
Pe analogic, nu mai sunt canale multe, uita-te si tu pe net si o sa vezi ca merita sa astepti 2 secunde sa vezi un canal bun (si alte cateva sute bune), decat sa vezi zece si care nu sunt deloc interesante/
Oricum decizia iti apartine

#8
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

Ami, on Oct 4 2005, 12:41, said:

nu tb sa astepti mult, ai inteles gresit, timpul de asteptare este de max2 secunde.
Pe analogic, nu mai sunt canale multe, uita-te si tu pe net si o sa vezi ca merita sa astepti 2 secunde sa vezi un canal bun (si alte cateva sute bune), decat sa vezi zece si care nu sunt deloc interesante/
Oricum decizia iti apartine

<{POST_SNAPBACK}>


Am inteles..problema este ca nu prea sunt fan TV si voiam sa fie acolo "in casa"..ce se mai uita prietena mea si poate eu la discovery si national geografic (ca restul sunt prostii).

#9
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

tau_xxx, on Oct 4 2005, 12:49, said:

Am inteles..problema este ca nu prea sunt fan TV si voiam sa fie acolo "in casa"..ce se mai uita prietena mea si poate eu la discovery si national geografic (ca restul sunt prostii).

<{POST_SNAPBACK}>

Ar mai fi faine si Travel, Discovery Civilisation si Science, Cinemax pentru care am pus digitalul. Le-am vazut din parti si de aceea am renuntat, ma rog de ei sa le puna din nou pe analogic cu suprataxa sa le pot vedea dar nu vor : cica o sa treaca toate pe digital treptat, dar daca nu fac investitii sa se si vada o sa renunte cat mai multi la acest serviciu. :death:

#10
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

rvic77, on Oct 6 2005, 08:17, said:

Ar mai fi faine si Travel, Discovery Civilisation si Science, Cinemax pentru care am pus digitalul. Le-am vazut din parti si de aceea am renuntat, ma rog de ei sa le puna din nou pe analogic cu suprataxa sa le pot vedea dar nu vor : cica o sa treaca toate pe digital treptat, dar daca nu fac investitii sa se si vada o sa renunte cat mai multi la acest serviciu. :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Pai am vazut la RCS pe analogic ca sunt..Totul la vreo 280.000 (fara HBO)

#11
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Atunci vizionare placuta, din pacate eu n-am decat Astral in zona, la care nici la 520.000 luna nu poate oferi asa ceva :death: , mai bine ma limitez sa platesc ce vad : vro 41 de canale au ramas pe analogic!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate