Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 

Vreau sa invat

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Imi place ca tu spui ca vrei sa inveti si nu dai sfaturi direct ca si cum ai sti despre toate,ca altcineva de pe acest forum caruia abia i sa uscat poza pe buletin!

#20
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011

View Postreddevilnb1, on 31st October 2011, 15:33, said:

Imi place ca tu spui ca vrei sa inveti si nu dai sfaturi direct ca si cum ai sti despre toate,ca altcineva de pe acest forum caruia abia i sa uscat poza pe buletin!
Cine? :lol:

#21
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View Postreddevilnb1, on 31st October 2011, 15:33, said:

Imi place ca tu spui ca vrei sa inveti si nu dai sfaturi direct ca si cum ai sti despre toate,ca altcineva de pe acest forum caruia abia i sa uscat poza pe buletin!
Eu cumva??
De ce??
PS "s-a"

#22
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
ma refeream la al3x80!

#23
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010

View Postorologium, on 30th October 2011, 17:51, said:

Hey, as vrea sa invat si eu sa recomand sisteme pentru toata lumea, sa reprezint si eu un ajutor in aceasta sectie. V-am urmarit activitatea fara cont. Mi-am luat inima in dinti, si am zis: de ce sa nu va intreb?

Sa incepem cu procesorul: Care e mai bun in jocuri? Care se comporta mai bine in "office"? Am auzit ca un pentium dual core SB s-ar lua la tranta cu un Athlon ii X3, desi acesta are trei nuclee. Voi unde comparati procesoare pentru a sti care sunt mai bune? Conteaza foarte mult numarul cache-urilor, cat si memoria acestora? Vad ca nimeni nu prea recomanda socket-urile 1366. Sunt pe duca sau prea scumpe?

Placa de baza: care ar fi mai fiabila? merita un socket AM3+ pentru sistemele AMD?

Hard Disk: se simt diferentie majore intre 5400 si 7200 RPM? Ce serii din "Caviar" de la WD nu sunt prea bune? Care sunt mai bune si mai fiabile?

Placa video: sunt praf. Hai ca de la nVidia stiu faptul ca seria GTX e mai buna in jocuri, sau GTS, iar GT sau celelalte sunt pentru joculete mai vechi sau filme. Faza e ca nu stiu deloc seriile celor de la ATI. Care sunt mai bune? Pe ce se axeaza fiecare? Am vazut ca multi ocolesc placile video MSI. De ce?

Sursa: marea intrebare a secolului :). Cum imi pot da seama cam cati W sunt potriviti pentru fiecare sistem? Ce marci sunt mai bune?

Cam astea ar fi intrebarile mele pentru voi. Am facut si eu un sistem de gaming in 3500 lei: http://www.pcgarage....ishlist/428172/ . E bun sistemul? Astept critica!
Citeste ample articole de pe internet, reviste, carti....
Uitate pe youtube la diverse piese.
Parca la TVR 2 simbata e ArealIT, uitate la emisiune.
Cred ca prin 1994 am inceput sa lucrez cu un calculator, de atunci sunt multi ani.
Si in timp vei primi oarecum o anumita experienta.
Eventual fa un curs de operare pc.

Edited by Kortana, 03 November 2011 - 00:19.


#24
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Am și eu o întrebare: Dacă, de exemplu, am 4 sloturi RAM, și: pe primul slot am 2 GB DDR3 1333 MHz, și aș vrea să pun pe al doilea slot 4 GB 1600 MHz. Vor funcționa cele două, sau trebuie umblat la ceva prin BIOS?

Edited by orologium, 07 November 2011 - 17:40.


#25
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postorologium, on 7th November 2011, 17:39, said:

Am și eu o întrebare: Dacă, de exemplu, am 4 sloturi RAM, și: pe primul slot am 2 GB DDR3 1333 MHz, și aș vrea să pun pe al doilea slot 4 GB 1600 MHz. Vor funcționa cele două, sau trebuie umblat la ceva prin BIOS?

intrebarea este la modul general iar raspunsul il afli in particular in functie de placa de baza .
In mod normal citesti mai intai specificatiile (suporta/nu suporta) abia apoi diseci=daca suporta , de regula coboara frecventa cea mai mare la cea mica si mareste latenta cea mai mica la cea mare , de cele mai multe ori nu trebuie sa faci alte setari (mai ales ca vorbim de placi de baza cu DDR3).
Iar daca nu suporta atunci nu mai are sens...!

#26
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,834
  • Înscris: 31.10.2010
In legatura cu sursa:

Puterea de la sursa o aflii adunand wații (W) de la toate componentele. Deobicei o sursa poate fi de 500-600 hai 700(dar nu am prea vazut). Niciodata sa nu iei o sursa exact pe puterea de curent pe care o cer componentele in total, pentru ca la un moment dat o anumita compnenta(procesor, placa video, HDD etc) o sa ceara mai multa putere(atunci cand lucreaza ceva "mai greu") si o sa se opreasca/restarteze PC-ul. Sa iei mai mare... Daca componentele cer o putere de 350 W, iei una de 500 W (nu lua de 400, intr-un an se ard... am experiență...). Sper ca ai inteles ce vreau sa zic :).


Baftă! Sunt bucuros ca sunt oameni dornici sa invete despre IT(nu ca unii care sunt la liceu la mate-info si habarnuau ce sunt ramii...dar ce conteaza...ei sunt la mate-info...)

Edited by dorurad, 07 November 2011 - 18:37.


#27
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011

View Postdorurad, on 7th November 2011, 18:36, said:

In legatura cu sursa:

Puterea de la sursa o aflii adunand wații (W) de la toate componentele. Deobicei o sursa poate fi de 500-600 hai 700(dar nu am prea vazut).
Există surse și de 1000 W, dar pentru "ăia" cu i7, 6-7 plăci video că deh, au nevoie!

Edited by orologium, 07 November 2011 - 18:39.


#28
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007

View Postorologium, on 7th November 2011, 18:38, said:

Există surse și de 1000 W, dar pentru "ăia" cu i7, 6-7 plăci video că deh, au nevoie!
eu nu am vazut nicaieri 6-7 placi video!
maxim am vazut 5
quad crossfire sau quad sli  + PhysX dedicated!

#29
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011

View Postreddevilnb1, on 7th November 2011, 19:10, said:

eu nu am vazut nicaieri 6-7 placi video!
maxim am vazut 5
quad crossfire sau quad sli  + PhysX dedicated!

Există plăci de bază cu suport pentru 8 plăci video :).

#30
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
http://www.guru3d.co...tx-590-review/7
Citez
"Measured power consumption one card

    System in IDLE = 213W
    System Wattage with GPU in FULL Stress = 503W
    Difference (GPU load) = 290W
    Add average IDLE wattage ~ 50W
    Subjective obtained GPU power consumption = ~ 340W"


Te cam apusa fiorii cand calculezi ce pot consuma 2 placi din astea in SLI + un Amd bulldozer 8 core overclockat in blana =))

#31
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,834
  • Înscris: 31.10.2010

View Postorologium, on 7th November 2011, 18:38, said:

Există surse și de 1000 W, dar pentru "ăia" cu i7, 6-7 plăci video că deh, au nevoie!

scuze de off:
oare ce fac "aia" cu 7 placi videoo??? pe cei care creeaza jocuri (EA games, rokstar games etc) dar ceilalti? si mai ziceti ca romanii nu au bani.





@on topic:
initiator(cel care a facut topicul, scuze dar sunt pe mobil si am uitat numele tau) iti dau un mic test + cateva ponturi:

doresc sa achizitionez un pc pentru gaming. nu doresc monitor si dvd-writter. buget maxim: 10/11 si 15 milioane(faci configuratii pentru amandoua bugetele, ok?). comanda vreau sa fie facuta la emag sau pcgarage.(aici... le dai si tu unde vezi ca sunt reduceri.. acele 2 site-uri sunt de incredere).

1. nu voi face O.C( O.C=overclock. sper ca sti ce inseamna)
2. il voi folosi numai pentru gaming
3. vreau procesor intel/amd si placa video nvida/ati (aici... faci 1 configuratie cu procesor intel si video nvidia si una cu amd si ati. te pun sa faci asa casa iti fie mai usor. dar tine minte: la placile video nvidia, gasesti mai repede drivere pentru orice! si se impaca foarte bine cu orice joc/program deoarece mai toti prefera nvidia).

astept cele 2 configuratii :)

#32
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Uite varianta AMD:  http://www.pcgarage....ishlist/432230/


Și Intel: http://www.pcgarage....ishlist/432232/

#33
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,834
  • Înscris: 31.10.2010
Varianta AMD: Totul este perfect! Puteai sa pui o sursa de 500 W.. chiar daca depasea umpic bugetul..


Varianta INTEL: Foarte bine! Cu o singura exceptie: Sursa neaparat 500 W sau macar 550. Si puteai sa lasi placa video mai in jos (una mai slabuta si pe viitor isi putea cumpara alta) si sa pui un procesor Core 2 duo sau un i3! Pentru ca procesoarele sunt greu de inlocuit... Uneori, poti sa nu pui DVD, dar poti intreba cumparatorul daca vrea...


P.S: Pentru amandoua configuratiile: Pune carcase mai ieftine, iesi mai bine cu alte componente..

#34
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
1200 lei AMD: http://www.pcgarage....ishlist/433430/

Obiecții: Am ales o carcasă cu sursă "integrată", dacă i se poate spune așa, dar recomand una nouă când se va face rost de bani. SAU: renunțat la placa video dedicată, rămânând la placa video integrată, achiziționat o sursă Sisrtec, 400W (150 lei). Se adună restul banilor cu încă câteva economii, și se achiziționează o placă video dedicată :)

#35
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,834
  • Înscris: 31.10.2010

View Postorologium, on 12th November 2011, 21:42, said:

1200 lei AMD: http://www.pcgarage....ishlist/433430/

Obiecții: Am ales o carcasă cu sursă "integrată", dacă i se poate spune așa, dar recomand una nouă când se va face rost de bani. SAU: renunțat la placa video dedicată, rămânând la placa video integrată, achiziționat o sursă Sisrtec, 400W (150 lei). Se adună restul banilor cu încă câteva economii, și se achiziționează o placă video dedicată :)

Este bine, dar de acum in colo, pentru gaming pun 3,50 GB RAM, sau mai bine 4 GB. Nu iti mai merge nici un joc cu 2 GB ram.. (din cele noi)

Si pune memoriile RAM de la firma KINGSTON! Sunt foarte buni, si daca vrei sa nu schimbi ramii din luna in luna, pune KINGSTON :).

Edited by dorurad, 13 November 2011 - 10:17.


#36
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postdorurad, on 13th November 2011, 10:16, said:

.....Nu iti mai merge nici un joc cu 2 GB ram.. (din cele noi)

FALS !

BATTLEFIELD 3 - 25 .10. 2011
I3 2100 /  HD6850
test cu 4 si cu 2 gb ram....no difference =setari full +1920/1080

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate