Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Recuperator caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Salut! Am deschis acest subiect pentru ca nu am gasit in alta parte aceeasi tema.
  Vreau sa imi fac o centrala termica pe lemne, sau poate o sa cumpar una, inca nu stiu sigur, iar la iesirea fumului din centrala vreau sa fac un recuperator de caldura prin care sa treaca fumul. Mare parte din caldura care pleaca pe cos vreau sa o recuperez si sa o bag inapoi pe tur. Acest recuperator consta in mai multe lamele de cupru cu grosime de 1-2 mm si suprafata de 30cm/50cm, pozitionate la o distanta de 2cm intre ele, si incorporate intr-o carcasa de tabla de 5mm. Prin aceste lamele de cupru vor trece 6-8 tevi de cupru de 22mm, tevi care vor forma o serpentina. Caldura care pleaca din centrala va fi absorbita de aceste lamele iar apoi transferata la tevile de cupru (tevile vor fi cositorite de tabla). Turul care pleaca din centrala va intra in recuperator iar apoi va pleca mai departe la instalatie. Am uitat sa specific ca, carcasa in care vor fi incorporate lamelele, o latura va fi prinsa in suruburi pentru a avea acces pentru curatare. Problema este ca saptamanal trebuie caratat, iar pe lamele se depune gudron (cred ca asa se numeste, sper sa nu gresesc) care se dezlipeste greu,

  Ce parere aveti de acest recuperator?

Astept pareri, sugestii, imbunatatiri...

Edited by scheleton, 30 October 2011 - 17:43.


#2
costy_zao

costy_zao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2011
salut , parerea mea e ca ca-ti trebuie tevea mai larga ,prima la mana , a doua , cositorul ala se va topi si se va desface (radiadorul ). iti trebuie un radiator special care are in compozitie siliciu care nu se arde deloc cum sant acelea la centralele de ap[artament pe gaz. centrala vrei sa fie clasica sau cu gazeificare ?


si nu o sa ai randament deoarece apa oricum pleaca calda pe tur , nu vad la ce ajuta recuperatorul .mai bine l-ai pune pe retur sa-ti intre apa mai calda inapoi in centrala

Edited by scheleton, 30 October 2011 - 18:33.


#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,470
  • Înscris: 13.02.2006
Jucaria pe care vrei sa o faci inseamna depuneri de gudron(care iese al naibii de greu), ingustare sectiune cos, posibil condens pe cos(fumul va iesi mai rece)
Eu zic ca nu se merita, mai mult pierzi decat castigi.

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Zic si eu, nu mai bine iei direct o centrala mai eficienta? In plus recuperatorul pus si pe retur cred ca de fapt va functiona invers: va lua caldura si o va disipa in aerul care iese pe cos. Ca sa aduca un aport trebuie ca temeratura apei pe retur sa fie mai mica decat temperatura pe care o recupereaza recuperatorul.

L.E.: Mai e si cazul si mai dezavantajos cand centrala nu arde, "recuperatorul" raceste tevile si disipa caldura in exterior.

Edited by dan84, 30 October 2011 - 18:57.


#5
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011

 rinaldoparaipan, on 30th October 2011, 18:13, said:

Jucaria pe care vrei sa o faci inseamna depuneri de gudron(care iese al naibii de greu), ingustare sectiune cos, posibil condens pe cos(fumul va iesi mai rece)
Eu zic ca nu se merita, mai mult pierzi decat castigi.

Este adevarat ca se depune gudron, nu am cautat pana acum dar ma gandesc ca poate exista vreo solutie cu care sa curat gudronul.

"Inventia" este testata 100% de un vecin si da un randament, nu mare, foarte mare.Problema este ca el a folosit lamele ca aluminiu, iar contactul dintre aluminiu si cupru nu a fost realiat bine, cu toate acestea avea un randament foarte bun. Acum vrem facem cu lemele de cupru pentru a le putea lipi de teava. El a folosit aproximativ 1m teava, eu o sa am 2m teava. Temperatura care o absoarbe lamelele este cedata tevi, nicidecum afara pe cos. Temperatura dupa "scatula" este de aproximativ 80 de grade pe cos, imaginativa ca toata aceasta caldura recuperata este bagata pe tur (nu pe retur :nonobad: ). Intrebarea este: cu ce curat gudronul?

#6
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
vezi si aici Attached File  recuperator.pdf   160.96K   505 downloads
Attached File  turbodym.jpg   37K   352 downloads Attached File  turbodym_wnetrze.JPG   54.83K   323 downloads

Edited by scheleton, 30 October 2011 - 19:36.


#7
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Temperatura care intra in acest boiler nu este cu mult mai mare decat cea care iese, deci nu vad ce recupereaza.

Edited by scheleton, 30 October 2011 - 19:46.


#8
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

 dacianu11, on 30th October 2011, 20:09, said:

Este adevarat ca se depune gudron, Intrebarea este: cu ce curat gudronul?

Cu benzina :naughty: Dai cu benzina si dai foc :OK:

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu-i da idei, ca dupa aia scrie din spital ca i-a bubuit soba/centrala.

#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,470
  • Înscris: 13.02.2006
Mai draga:mai bine apuca-te de eoliana aia adevarata!!
Treaba sta asa:in momentul cand aprinzi focul, apa in schimbator e rece, deci fum in contact cu ceva rece inseamna gudron.
Eu am un termosemineu care initial avea pompa reglata sa plece la 40 grade, fara by-pass intre tur si retur.Si aveam depuneri la greu.Basca ca gudronul inrauteste transferul termic.
Ma chinuiam sa il curat de pe un perete drept, daramite de printre tevi.Se face ca o smoala :cursing:
In desenul ala, vezi ca fumul nu intra in contact direct cu teava, deci..

#11
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
La eoliana inca mai lucrez, cat despre recuperator o sa incerc pentru ca am vazut rezultatele cu aluminiu, altfel ma lasam pagubas demult.

Inca mai astept o solutie in lupta cu gudronul.

Edited by scheleton, 30 October 2011 - 22:54.


#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu ma bag mai intai cu peria de sarma, sa dau jos jegul, dupa care bag lampa aia de lipit tevi de cupru. Chiar sunt curios daca o sa mearga. La mine e si din cauza ca mi-a cam curs apa in focar, dar asta e.

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,470
  • Înscris: 13.02.2006
Solutia 1.Cand e jar in soba, arunci o punga de pastile de naftalina.Merge dar nu cine-stie-ce.
Solutia 2:Coji de cartofi in jar-neverificata.
Cu lampa nu stiu ce rezolvi, decat daca golesti tevile de apa.

Edited by rinaldoparaipan, 30 October 2011 - 22:25.


#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Solutia 2 chiar merge.

#15
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011

 rinaldoparaipan, on 30th October 2011, 22:21, said:

Solutia 1.Cand e jar in soba, arunci o punga de pastile de naftalina.Merge dar nu cine-stie-ce.
Solutia 2:Coji de cartofi in jar-neverificata.
Cu lampa nu stiu ce rezolvi, decat daca golesti tevile de apa.

De solutia 2 am auzit si eu dar nu am incercat.
Solutia 1 ai testat-o, merge?

Din pacate de abia poate la anul viitor pe vremea asta o sa reusesc sa il fac, pentru ca acum lucrez inca la partea de finisaje la casa, iar bugetul, e cum e.....

#16
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Pana la cate grade urca temperatura pe cos?

#17
dandy2000

dandy2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3ifAolzVYFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  Vedeti aici

Edited by dandy2000, 17 November 2011 - 09:05.


#18
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Chiar nu stie nimeni temperatura medie de pe cos (la ierirea din centrala)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate