Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

TRI Band

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu shtiu cine mi'ar putea raspunde la intrebarea mea, poate Masterboy.

Eu pe telefonul meu nu am nici un SImm card la care sa pot avea access la el, sa'l scot, sa'l schimb cu un altul, probabil este undeva in interiorul telefonului shi sub alta forma decat cea pe care o cunosc eu.

Problema mea este urmatoarea. Calatorind foarte mult am nevoie sa nu tot schimb telefonul, ci sa am un singur terminal pe care sa'l pot folosii peste tot .. USA, Europa shi Romania

Masterboy mi'a spus ca retzeaua Cingular este un GSM 1900 (eu habar n'aveam ce este). Shtiu ca exista telefoane cu GSM 1900 pe langa 1800 shi 900. De exemplu un Motorola TimePort. Are shi chargerul care merge 110-240 deci asta e perfect.

Problema e daca eu pot folosii acest model de telefon pe retzeaua Cingular sau nu... shi daca da, cum ?

am intrebat la Cingular dar nu au shtiut ce sa'mi raspunda... pt ca n'au auzit in viatza lor la Motorola TimePort TRIBAND !

chestia cu mai multe telefoane e nasoala pt ca:

a) tot timpul trebuie sa am grija de 2 telefoane in loc de unu...

B) daca nu e folosit 3-4 luni cat stau in usa sau whatever, un telefon, beteria se oboseshte...deci trebuie mereu sa le tzin incarcate.. shi sa am grija incarcarii lor, permanent (de pilda, folosesc nokiaul acum poe Cingular, dar am grija ca Erricsonul 2618 sa fie in cicluri normale de incarcare/descarcare... deshi are baterie LiIon, am observat ca daca il folosesc 2-3 luni shi apoi il las sa zaca fara sa'l reincarc de pilda 6 luni, cand il reiau la folosit, bateria este...varza

c) tre' sa car 2 chargere dupa mine mereu... peste tot

so, ar fi vre'o varianta ?

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Iata cateva telefoane triband:

Ericsson T39
Motorola V.60 (carcasa aluminiu dar baterie de capacitate mica)
Siemens S40 (defapt BOSCH)
Sony Ericsson T68i ("subtire" rau)
Sony Ericsson T200 (nou aparut)
Motorola Timeport P7389i (nu se cunoaste nimic de el)
Motorola V.66 (plastic, varianta palida a V60)
Sony Ericsson T600 (nou)
Motorola V.60i (V60 improved)
Nokia 6310i (sugestia mea)
Nokia 3650 (nou, nu se stie despre el)
Sony Ericsson P800 (nou, nu s-a testat)
Nokia 6610 (nou, netestat)
Sony Ericsson T300 (nou, netestat)


Terminalele triband sunt facute pentru Europeni special pentru cazul in care acestia ar ajunge in USA si ar avea nevoie de comunicare fara sa schimbe terminalul si SIM-ul.
Toate retelele GSM din RO ofera roaming in USA, asta pentru exemplu.

Tu va trebui sa faci rost de un SIM de la Cingular, pentru ca fara el telefoanele nu functioneaza.

O simpla cautare pe Google mi-a aratat ca si reteaua ta are SIM-uri la 12$ bucate.  :P  
Cautarea AICI  si un exemplu Freecellularsphoneaccessory

Greets,
Speedo

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ok, shi atunci o sa pun Simm'ul in telefonul triband shi va merge shi pe Cingular crezi ?

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sigur, de asta e mai destept GSM-ul, cel putin acum, fata de CDMA, la orice ora poti sa-ti schimbi telefonul fara probleme datorita SIM-ului.

Bafta,
Speedo

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ok, thanx for the info's

#6
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Arty,  Cingular foloseste in USA in unele state TDMA, iar in altele
  GSM 1900 mhz. Aici in NY, se foloseste exclusiv GSM 1900 MHZ.
Daca-mi spui in ce stat esti o sa ma informez la Verizon sa-ti dau mai multe informatii(avem o baza de date plina cu informatii despre "our competitors" ;)

Din lista lui Speedo cu telefoane triband eu iti recomand fie un Ericsson T39, fie un Siemens S 40. Sint excelente, si in plus
majoritatea dealer-ilor, cel putin in NY, ti le ofera free cu orice contract 20$ and up :yeah baby

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
TDMA cu GSM nu este aceasi tehnologie...amandoua sunt 2G...si eu stiam ca sunt una si aceasi

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu sunt momentan in Georgia, dar din 2003 ma relocheza in California.

#9
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
Mai, arty  -- dupa cate inteleg eu tu esti pe TDMA,
orientativ, cre' ca-n California Cingular foloseste GSM-ul (pe 1900, bine-nteles, ca in restul N/A) insa tre' sa-ti confirme MBoy daca-i asa sau nu. (sau da tu un telefon la incompetentii de la customer service si-ii intreaba, macar atata ar trebui sa stie). :ciocan:

Daca continui sa ai subscriptionu pe TDMA atuncea sa nu-ti mai stea gandu la triband - sau roamning in Europa. Daca dai o fuga in Europa iti cumperi si tu un telefon dual (900 & 1800) si folosesti aicea (sau mai bine zis acolo) cu un prea-paid, sau ceva.

Dintre telefoanele triband mentionate mai sus de Speedo, tin sa precizez ca T200 este o mare porcarie la capitolul performantelor RF. Tot slaban este si T68-ul. Ce sugerez ca un telefon GSM tri-band tot-absolut  ... deci intr-un cuvant spus : adevarat este 6310i-ul ... Chiar is incantat de cum se descurca, ca poti sa tii o convorbire prin pivnitze si catacombe, unde T200-ele era pierdut in spatiu.  :P

A, si mai era de precizat T28-ul, pe care eu l-am folosit pt cateva luni shi am faut doua drumuri in Europa cu el - ce n-are este bandul de 1800 - care mi-ar fi lipsit daca as fi fost in Frantza sau - stiu eu- Grecia , cred - unde mai sunt provideri avantajoshi ca pretzuri care opereaza pe 1800. A, si la Cosmorom nu mi-a fii mers, in rest toate bune ...

Acuma eu folosesc ca telefon de baza (tel adevarat, cum e si 6310) un R520m (Ericsson) tri-band si cu receptie si alte features care chiar imi convin ... iara tel de weekend T68 - care -cum ziceam- are receptia cam proasta (asta mai ales pe 1900, ca in Europa nu prea stiu cum e vazut - poate ma lamureste Speedo) :D

Hai bafta, si sa ai parte de GSM !

Trancanu

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Arty, in Georgia ai numai retea GSM 1900 mhz. Mai ales ca
in Atlanta se afla sediul central al Cingular.
      Asa cum bine zis si Gioro_t, in LA ai de asemenea GSM 1900 mhz. Oricum TDMA e pe cale de disparitie si Cingular nu-l mai ofera decit in statele mai mici din centru US, urmind ca ulterior intraga retea sa devina exclusiv GSM 1900.
   PS Ca fapt divers Cingular este a doua companie de telefonie
        mobila din US ca nr de abonati dupa Verizon Wireless, un
       lucru remarcabil tinind seama de faptul ca US este tara
   lui CDMA si nu a GSM.

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cool, deci nu va trebuii sa'mi azvarl telefonul actual din Jan. asta e un punct bun. doi, de unde iau eu un triband aici ? il order pe net sau cum ? shi apoi ce fac? iau un simm shi ma prezint la Cingular sa ma bage in sistem ?

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
shi inca ceva, care e treaba cu T*Online ? merita / nu merita ? ... astia parca i'au inghitzit pe VoiceStream shi aia aveau parca 3000 de minutes anytime shi restu de longdistance free shi free nights and weekends ... la 39 parca... sau nu mai retzin... anyways... e ceva de capu' lor sau pauza? sa stau la cingular sau nu ? sau care ar mai fi alternativa?

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Gioro: am retzineri sa sun la Customer service :)))) poate intr'in weekend cand chiar am timp sa vorbesc cu cioara aia care o sa'mi raspunda dupa ce ma plimb o ora prin toate meniurile shi apoi stau inca o ora in hold :)

#14
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
Hehe ...
customer service intr-adevar ma enerveaza si pe mine (cel putin pe FIDO aka Microcell) ca daca suni odata si-ti dau un raspuns mai tre' sa mai suni inca de doua ori si sa vorbesti cu alti CSR ca sa fii sigur de raspunsu ala ..
arty, ce fel de telefon folosesti tu acuma, mai exact ?
Vad ca esti cam confuzat cu SIM-urile ... deci daca esti pe GSM tu ar trebui sa-ti vezi SIM-ul cum dai jos bateria telefonului ... faza cu "bagatul in system" cand schimbi telefoanele se gaseste numa la TDMA/CDMA --> hehehe !! :drac:

Trancanu

PS : A, si da si tu o fuga la www.howardforums.com si mai vezi despre ce-i vorba ... + ca eu de-acolo - la B / S / T- poti sa-ti gasesti o gramada de dealuri bune (eu de-acolo cumpar si vand)
A, uitasem sa-ti zic si de Motorola P280 ! e un tel GSM tri-band foarte bine cotat ca performante RF (adica se tine de semnal prin tot felu de "vizuini" unde restu dau gresh) A, si nu uita daca iti iei un GSM tri-band sa fie unlocked ! Se da acuma foarte bine fata de cat era cand a fost lansat pe piata - adica iti iei un P280 cu $ US 100 nou sau in f buna conditie ...

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nokia 8260

l

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nici urma de simm, aparent.. nici sub baterie. cred ca ar trebuii sa ma apuc sa'l desfac odata

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
se pare ca e totushi TDMA shi nu GSM

#18
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
nu-l desfa, omule !
hehe ... 8260 este TDMA, deci nu-ti fa griji momentan de GSM
Cum ziceam, daca te muti in California atuncea o sa intri pe GSM si o sa ai SIM card pe care-l schimbi cum vrei intre telefoane, tot-absolut.

Pan' atuncea stai linistit
:)

Trancanu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate