Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

ce sursa recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
Mi s-a ars si mie sursa care era de 250W.
Calcu meu are un Duron la 750 mhz, 256 Ram, un HDD de 80 giga, un cd-rw  si o placa video de 32 mb.
Ce sursa imi recomandati, pt. ca cea mai slaba care se afla acum pe piata este de 350W. Merita sa iau una de la second mai slaba sau sa imi iau una de de 350W noua?
Si la montare trebuie sa am grija la ceva, adica stiti voi sa nu fac o tampenie.
Cand mi s-a ars era posibilitatea sa se arda si placa de baza? am verificat hdd-ul dar nu are nimic, si in rest nu mi se pare sa miroasa a ars nimic din afara de sursa.

#2
mariusmaxx

mariusmaxx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.07.2005
daca nu a trasnit,fulgerat sau sa fi intrat peste 220V in ea ai mari sanse sa mai mearga restul.
Cel mai bine iti iei o sursa noua, pe langa faptul ca ai garantie stii ca te va tine fara probleme....350W
Allied este cea mai recomandata,dar sa stii ca isi merita toti banii.
bafta

#3
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
De fapt sa zicem ca a picurat un pic afara si atunci se intampla sa-l mut. Cand am ajuns am uitat ca trebuie lasat sa stea la temp. camerei, asa ca a facut scurt si imediat "bum". Big bum. :w00t:
Dar totusi as vrea sa o montez eu, sa nu mai car calcu, pe nu stiu unde. Ceva de care sa am grija?

#4
Tropy

Tropy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.04.2005
Daca vrei sa nu mai ai probleme, ia-ti ceva de firma, un HiperPower, Chieftec, Antec ...
La montare ai grija cum impingi mufa in placa de baza.

#5
steghe

steghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2005
Cele mai apreciate sunt Antec. Alege una cu incredere si nu o sa fii dezamagit. ;)

http://www.bestcompu...p4//produse.htm

#6
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
nu cred ca la ce calculator are el sa-si ia o sursa de super firma... nu are de ce...
e suficienta o sursa pana intr-un milion
ia-te dupa pret :D
totusi, mie mi-e ca nu s-a ars numai sursa...

#7
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ca sa nu mai deschid alt thread, vreau sa va intreb aici daca merita sursa asta de 400W si daca tine bine computerul meu care se prezinta in felul urmator:
Celeron 1.7, Memorie DD-RAM 256, HDD 40@7200, HDD 80@7200, DVD-ROM, CD-RW, TV-Tunner, Placa sunet 4.1, Placa retea, placa videl GeForce 2 MX 400@32.

Sursa cu pricina are 400W reali? Are PFC Activ (ce o mai fi inseamnand si PFC asta). A fost folosita trei luni iar acum este de vanzare, merita 40-50 lei pe ea?

Daca imi spuneti ca da, maine o cumpar!
Multumesc anticipat!
[ http://www.mercury-pc.com/images/pr_ps/pr_ps_kobP4300_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

StGermain, on Oct 3 2005, 21:54, said:

Ca sa nu mai deschid alt thread, vreau sa va intreb aici daca merita sursa asta de 400W si daca tine bine computerul meu care se prezinta in felul urmator:
Celeron 1.7, Memorie DD-RAM 256, HDD 40@7200, HDD 80@7200, DVD-ROM, CD-RW, TV-Tunner, Placa sunet 4.1, Placa retea, placa videl GeForce 2 MX 400@32.

Sursa cu pricina are 400W reali? Are PFC Activ (ce o mai fi inseamnand si PFC asta). A fost folosita trei luni iar acum este de vanzare, merita 40-50 lei pe ea?

Daca imi spuneti ca da, maine o cumpar!
Multumesc anticipat!
[ http://www.mercury-pc.com/images/pr_ps/pr_ps_kobP4300_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

<{POST_SNAPBACK}>


Stai linistit ca iti suporta sistemul pe care il ai.
Da, are 400 W reali.
Merita, dar Incearca sa scoti cat mai putin pe ea.

Edit: PFC activ este o protectie impotriva fluctuatilor de curent si ofera o mai buna protectie a sistemului decat cele fara PFC activ.

Edited by BNG, 03 October 2005 - 21:25.


#9
LordRayden

LordRayden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.09.2005
Salut
Sunt foarte de acord cu "shumilica" atat in privinta sursei cat shi asupra faptului ca ai avea mare noroc daca a puscat doar sursa, dar binenteles depinde unde a fost scurtul, sursa unui pc este de tip "in comutatie" are unele protectii, dar un scurt intre pinii unui circuit integrat stabilizator.........chestie de noroc, la fel de bine daca scurtul a fost undeva intre doua circuite aflate sub tensiunea retelei de 220Vca (la intrarea acestuia in sursa) shi inainte de circuitele de joasa tens. ai sanse sa se fi ars doar siguranta care dupa inlocuire sa funtioneze (o sansa mica dar posibil). Masurile de precautie cele mai importante sunt cele de ordin mecanic, atentie la montarea fizica al sursei sa nu lovesti procul (sau coolerul lui), sa nu fortezi mufele care alim. Mb-ul pana cand acesta din urma crapa. Binenteles sursa se alimenteaza doar dupa ce toate celelalte mufe shi componente sunt la locul lor in pc.
Aa nu vreau sa te sperii dar f. multe componente din pc se ard fara sa scoata fum gros sau vreun miros de ars. Ar fi bine sa testezi totusi pc-ul cu o alta sursa, nu de alta dar daca te axezi pe o sursa mai veche (second) ieftina  shi totusi faci  un "upgrade fortat" (constati ca ai shi altceva defect) la Mb sau proc atunci poate ai nevoie de o sursa mai de calitate/putere. Succes.

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 23.05.2003

BNG, on Oct 3 2005, 22:17, said:

Edit: PFC activ este o protectie impotriva fluctuatilor de curent si ofera o mai buna protectie a sistemului decat cele fara PFC activ.

<{POST_SNAPBACK}>

Aha  :confuzzled: Citeste aici si spune-mi si mie ce treaba are PFC-ul cu fluctuatiile de curent si cum protejeaza sistemul mai bine PFC-ul activ decit cel pasiv  :cursing:

#11
LordRayden

LordRayden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.09.2005
@burebista

Quote

Aha confusedsmiley.png Citeste aici si spune-mi si mie ce treaba are PFC-ul cu fluctuatiile de curent si cum protejeaza sistemul mai bine PFC-ul activ decit cel pasiv cursing.gif

O protectie care se gaseste in sursele vechi shi care a fost eliminata din sursele de fabricatie mai noua probabil shi datorita avansarii tehnologiei sau doar al economiei la piese (la sursele ieftine), este filtrarea direct pe cele doua cai ale tens. de 220Vca (chiar dupa mufa de intrare in sursa al acestei tens) shi anume o bobina (gen transformator, dar montata in serie cu circuitul). Nu stiu daca ai cunostinte de electronica, dar am sa incerc sa-ti explic. Intr-un tranf. cu doua infasurari 1:1 (acelasi nr. de spire) curentul care trece printr-o infasurare va genera un curent de sens opus (inductanta), in acest fel se optine o nivelare al varfurilor periculoase de tens. Binenteles ca sunt shi alte legi ale fizicii care intervin aici dar nu am de gand sa scriu un manual. Se mai potate pune shi un cond. in paralel cu intrarea (chiar dupa acesta bobina) pt. o filtrare shi mai buna. FET-urile (tranzistoarele cu efect de camp) sunt foarte bune in circuitele de protectie deorece acestea pot fi considerate niste rezistente (cu valoare reglabila in curent continu) shi pot avea viteze destul de mari de raspuns. Un mare neajuns (ma refer la protectia cu bobina de filtrare) este faptul ca fiind legat direct la reteaua de220V acestea prezinta un consum chiar cu pc-ul oprit dar legat la priza. Sursele mai ieftine nu contin "superprotectii" altfel care ar fi dif. intre o sursa de 50 RON fata de una de 150 Ron ?Eu am montat astfel de protectii in sursa mea nu prea de calitate. Prin urmare Un PFC pasiv are componente pasive( R.L.C.) iar unul activ comp. active (IC. tranz. etc) shi pasive, acestea din urma shi ma refer la IC-uri inglobeaza mai multe componente shi sunt mai "destepte", dar binenteles depinde shi de schema/solutia aleasa. Oricum solutia ideala ramane UPS-ul.  :D

#12
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 23.05.2003
Cunostintele mele de electronica au ramas la nivelul cursurilor de DCE din AC :) dar ce vroiam eu sa spun e ca PFC-ul foloseste la eficienta maxima alimentarea si mai reduce din armonici. In plus in UE e obligatoriu sa fie folosit de prin 2001, prin alte parti nu prea-i intereseaza...
PFC-ul nu are nici o legatura cu eficienta tensiunilor generate de sursa, la modul absolut o sursa de calitate are aceleasi performante cu PFC cit si fara PFC.

#13
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

burebista, on Oct 4 2005, 07:27, said:

Aha  :confuzzled: Citeste aici si spune-mi si mie ce treaba are PFC-ul cu fluctuatiile de curent si cum protejeaza sistemul mai bine PFC-ul activ decit cel pasiv  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


Sincer nici eu nu am stiut ce este PFC-ul, dar dupa un search am gasit asta: "Another thing to consider when purchasing a power supply is it's PFC, (or Power Factor Correction). PFC protects against things like voltage fluctuations and electrical irregularities that can affect the efficiency of your power supply. There are three types of PFC: active, passive, and non-PFC. Active PFC provides the best protection, while non-PFC provides the worst."
So...

#14
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
OK, s-o luam tiptil.
Pina la PFC, putere maxima etc, o sursa de tensiune furnizeaza curent pe trei paliere de tensiune:
-linia de 3,3 V (in general FDD)
-linia de 5 V (memorii, placi PCI)
-linia de 12 V (procesor, HDD, DVD etc)

Cea mai importanta caracteristica la o sursa este curentul maxim oferit pe linia de 12 V, pentru ca acolo este consumul cel mai mare, liniile de 5V si 3,3 V sunt mult mai putin solicitate intr-un PC in ziua de azi. O sursa de calitate trebuie sa ofere minim 30A la 12V, in special daca o folosesti pentru sisteme AMD64.
Acea putere maxima nu inseamna mare lucru fiind putere totala. Ce conteaza de fapt este puterea maxima ce poate fi furnizata pe fiecare din cele trei tensiuni de baza.Poti avea o sursa de 650 W putere totala, daca curentul max la 12V este 18A nu vei avea decit 12x18 = 216 W pe linia de 12V. Exista tabele de calcul al puterii consumate de fiecare componenta standard intr-un PC, cauta pe net fa un calcul si vezi ce sursa iti trebuie in cazul tau.

A doua chestie de luat in calcul est ATX 1.0 vs. ATX 2.0.
Daca folosesti componente cu alimentare prin mufa ATX 2.0 (ex. placile video ATI X850) ai nevoie fie de o sursa cu mufe ATX 2.0 fie de adaptoare.
Acele adaptoare daca nu vin cu componenta respectiva poti sa cauti mult si bine in comert si n-ai sa gasesti.

Edited by dtancu, 04 October 2005 - 16:17.


#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Sursa mea de 350W noname scoate 12V la mai putin de 18A...Asta sa fie cauza pt. care nu poate duce un P4 la 3GHz, 1G RAM la 400MHz, 3 unitati optice, 2 hdd-uri( SATA +UATA ) si un ATI Radeon 9550( sau 6550 ?!? )?
   Si care sunt avantajele surselor cu 2 linii de 12V?

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 23.05.2003
Citeste aici cite ceva despre linii dual 12V.
Sursa ta e la limita (daca nu chiar mai jos :(). Ar trebui sa cauti ceva de firma (Enermax, Antec, Fortron, Hiper, Chieftec, Akasa, Vantec, Silverstone) de 350W.

Edited by burebista, 05 October 2005 - 09:37.


#17
cecilozaur

cecilozaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2005
tensiunea de 3.3 v este folosita de procesor la conexiunea cu placa de baza
(external I\O) sa fie compatibil cu celelalte componente

#18
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
Oricum am rezolvat

Edited by The_recruit, 30 January 2007 - 07:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate