Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Portaltoaie

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Paduret gasesti daca vei colinda coclaurile.

#20
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
domnule mircea , va intreb pe dv [ dar si pe altii care ar putea sti] daca pot face urmatoarele operatii de altoire , intr-un mod nou care m-ar face sa castig un an. este vorba despre altoirea parului pe gutui cu intermediar . cunosc toate metodele recomandate , am carti , dar eu vreau sa incerc altceva . sunt doua variante si anume , vreau sa altoiesc primavara in copulatie , par pe gutui , parul compatibil bineanteles, iar in toamna , pe altoiul de par care s-a prins pe gutui sa altoiesc in ochi dormind un soi de par , ex. favorita lui klapp care este incompatibila cu gutuiul . deci in acelasi an sa altoiesc si intermediarul si altoiul final , castigand astfel un an . portaltoiul de gutui si cel intermediar vor avea grosimea de cca 1 cm . a doua varianta cuprinde aceleasi elemente  cu diferenta ca pe indermediar , care sa zicem ca are 1 cm grosime si 10 cm lungime, altoiesc in ochi dormind soiul final, dupa care tot ansamblul al altoiesc imediat ,copulativ cu portaltoiul de gutui . nu stiu daca a incercat cineva , dar a-si vrea sa aud cateva pareri de cunoscatori . excludem varianta cu intermediar a lui Lupescu . numai bine ! :peacefingers:

#21
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postmarinflorin, on 13th November 2011, 20:37, said:

domnule mircea , va intreb pe dv [ dar si pe altii care ar putea sti]
Nu cunosc nici un domn Mircea pe aici. Intreaba fara sa ceri parerea doar unui singur utilizator,este nepoliticos fata de ceilalti care ar putea stii sa-ti raspunda.

Nu am incercat altoirea cu intermediar.Soiurile compatibile cu gutuiul le-am altoit direct pe gutui,iar cele incompatibile pe franc.
Eu as merge pe prima varianta.Altoire in copulatie perfectionata a intermediarului pe gutui si apoi in august altoire in ochi dormind a soiului pe intermediar.

#22
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
mersi mult mircea , abia astept sa incerc la primavara ! nu reusesc sa gasesc portaltoi de par franc sau salbatec si de asta vreau sa recurg la variantele astea . cred ca e mai buna varianta indicata de tine dar pt experienta mea o sa incerc si 2-3 altoiri si din a doua varianta . te salut ! :peacefingers:

#23
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postmarinflorin, on 14th November 2011, 11:12, said:

nu reusesc sa gasesc portaltoi de par franc sau salbatec si de asta vreau sa recurg la variantele astea .
Ai sunat la toate pepinierele din zona ta ?Si nu au putut sa-ti dea 30 de puieti de franc ?

View Postmarinflorin, on 14th November 2011, 11:12, said:

cred ca e mai buna varianta indicata de tine dar pt experienta mea o sa incerc si 2-3 altoiri si din a doua varianta
Daca vrei sa risti o altoire deja reusita ,nu ai decat sa incerci si varianta 2.Dar in nici un caz nu merge asa cum ai prezentat-o tu.

Am uitat sa precizez in varianta 1 ca lungimea intermediarului sa fie de vreo 10 cm ,pentru a avea loc unde sa faci oculatia .Dupa ce ai facut copulatia perfectionata legi cu un material care sa nu stranguleze,dai cu mastic peste legatura si datorita lungimii mari a intermediarului si pe toata lungimea intermediarului.Tot datorita lungimii mari va trebui sa consolidezi cu 2-3 bucati de sarma mai groasa sau electrozi altoirea.In august faci altoirea pe "lemn vechi" (adica portiunea de intermediar libera, fara lastari).In acest fel pomul va avea o singura "cotitura" .Altfel daca bucata de intermediar este scurta (3 ochi ) si faci oculatia pe lastarul apical al intermediarului vei avea o "cotitura" dubla.Aspectul estetic este mai putin important ,dar este posibil ca lastarul apical sa nu se ingroase suficient ca sa-l poti ocula.

#24
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
eu sunt in zona pepinierei istrita si pur si simplu ei nu au sau cel putin asa mi-au spus , ca nu au portaltoi de par si ca il aduc din alta parte . abia m-am lipit de 20 bucati de m 106 . la alte pepiniere nu am incercat . inca o chestie , tot pt experienta mea : am taiat cateva ramuri anuale de cca 1cm grosime si 50cm lungime din trei soiuri diferite de par si le-am ingropat orizontal intr-un sant de 20 cm adancime iar varfurile , cam 10-15 cm le-am scos afara in pozitie verticala dupa care am udat si am facut un mic musuroi . am sanse sa se formeze radacini pana la toamna viitoare si sa devina plante independente ? numai bine ! :peacefingers:

#25
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
"Celebra" pentru amplasarea ei ,fara sa fie adapostita natural in fata vanturilor.
http://www.usamv.ro/.../Istrita_lr.pdf
http://revistaflacar...-de-la-istrita/

Poti incerca si la cei din lista.
http://date.incs.ro/...p...ent&Star1=0

Ce metoda de butasire ciudata ai ales ! Incearca variantele clasice de butasire (in verde sau in uscat) .Daca nu vei avea rezultate cu butasirea ,poti incerca la anul marcotajul aerian.

#26
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
am incercat si anul asta un marcotaj aerian si nu s-u format radacini si a-si vrea sa-mi spuneti daca stiti cumva ce substanta se gaseste pe piata si pe care o pot folosi la marcotajul aerian pt a grabi emiterea de radacini ! am inteles ca sunt astfel de substante si a-si vrea sa cumpar sa incerc ! numai bine !  :peacefingers:

#27
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Prin marcotaj aerian, la pomi fructiferi, dureaza si 12 luni!
Daca ai incercat anul asta....si inca suntem in anul asta.....mai asteapta!
Poate formeaza radacini.
Alte substante rizogeme:
-radistim pentru butasi lemnificati;
-balega proaspata de vaca;
-frunze de salcie tocata "maruntel" .
Bafta!

#28
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
@marinflorin deci ai auzit de substanta aia si nu ai auzit cumva si de numele ei ? Imi este greu sa cred. Radistim ,asa se numeste.Poti folosi fie forma lichida, fie cea pudra pentru lastari lemnificati.Radistimul doar ajuta, nu face singur inradacinarea.Daca nu respecti tehnologia rezultatele tot zero vor fi.Producatorul este Bios Cluj Napoca.Daca tot suni acolo poti comanda si banda de altoit (cea lata de 1 cm) daca cumva nu ai alta sursa.Mai vand o gramada de produse ,dar utile tie ti-ar putea fi (poate) doar turba si perlitul.

View Postdanutz_2009, on 30th November 2011, 20:29, said:

Prin marcotaj aerian, la pomi fructiferi, dureaza si 12 luni!
Tu vrei bataie ?

@ amandoi lectura !
Pepiniera pomicola - Parnia P.,Stanciu N.,Dutu I.,Mladin Gh.,Onea I.

#29
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
:D , nu vreau bataie!
Nu am intilnit inca ardelean mai dur.....

Totusi....stiu (si) de frica!
Deja sunt sub masa (de frica) si citesc! :OK:
La pag 105: marcotajul aerian, nu scrie de nici o perioada de timp.....

Intra si tu in randul ardelenilor ..... zi-ne cum e treaba.... :worthy: .....te rog!

Edited by danutz_2009, 02 December 2011 - 17:55.


#30
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdanutz_2009, on 2nd December 2011, 17:54, said:

La pag 105: marcotajul aerian, nu scrie de nici o perioada de timp.....
Si atunci de unde ai venit cu 12 luni ? Daca spuneai ca dureaza "un an" era cat de cat in regula.Prin "un an " as fi putut intelege o perioada de vegetatie.Dar ai spus 12 luni,ceea ce inseamna o perioada de vegetatie + o perioada de repaus vegetativ.Ori in perioada de repaus ...cam "dorm" pomii. Si in perioada de vegetatie nu sunt intrunite permanent conditiile de temperatura si umiditate necesare pentru inradacinare.Pentru inradacinare trebuiesc concomitent asigurate conditiile de temperatura si umiditate.Daca astea doua sunt defazate ...poti astepta si 120 de luni.
Parca la butasirea in uscat sau in verde sunt date temperatura optima si durata de timp pana cand apar primele semne ale inradacinarii.
Vei vedea cum decurg lucrurile cand vei face marcotajul cu M9 sau chiar in campul 1 daca vei tine bilonul reavan.

Edited by mircea11s, 04 December 2011 - 20:26.


#31
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
La pomi fructiferi nu am folosit personal marcotajul aerian.
Am folosit la magnolia, liliac si glicina.
Am incizat, am mansonat (primavara) si am desprins de "mama" in toamna viitoare.
Rezultate: ok.

Numai bine!

#32
marinflorin

marinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.08.2011
danut , cum anume ai facut incizia la marcotajul aerian ?

#33
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu am facut trei incizii paralele, de 3-4 cm lungime.
Poti decupa coaja, ca pe inel.
Eu am folosit turba. Trebuie tratata cu ceva.....face mucegai....cresc alge
consumatoare de oxigen.
Trebuie folie neagra.

Nu recomand metoda pentru pomi fructiferi! E greoaie....

#34
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Marcotajul aerian in cazul pomilor fructiferi este o metoda "disperata" de inmultire.Nu se practica in mod obisnuit, ci doar atunci cand metodele uzuale nu se pot folosi.

#35
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010

View Postmarinflorin, on 13th November 2011, 19:37, said:

domnule mircea , va intreb pe dv [ dar si pe altii care ar putea sti] daca pot face urmatoarele operatii de altoire , intr-un mod nou care m-ar face sa castig un an. este vorba despre altoirea parului pe gutui cu intermediar . cunosc toate metodele recomandate , am carti , dar eu vreau sa incerc altceva . sunt doua variante si anume , vreau sa altoiesc primavara in copulatie , par pe gutui , parul compatibil bineanteles, iar in toamna , pe altoiul de par care s-a prins pe gutui sa altoiesc in ochi dormind un soi de par , ex. favorita lui klapp care este incompatibila cu gutuiul . deci in acelasi an sa altoiesc si intermediarul si altoiul final , castigand astfel un an . portaltoiul de gutui si cel intermediar vor avea grosimea de cca 1 cm . a doua varianta cuprinde aceleasi elemente  cu diferenta ca pe indermediar , care sa zicem ca are 1 cm grosime si 10 cm lungime, altoiesc in ochi dormind soiul final, dupa care tot ansamblul al altoiesc imediat ,copulativ cu portaltoiul de gutui . nu stiu daca a incercat cineva , dar a-si vrea sa aud cateva pareri de cunoscatori . excludem varianta cu intermediar a lui Lupescu . numai bine ! :peacefingers:

sal,de ce nu incerci, (asa de proba),sa altoiesti direct in copulatie perfectionata si intermediarul si altoiul (altoire dubla).eu am sa incerc in primavara! :clapping:

#36
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012

View Postadiboju, on 19th December 2011, 21:50, said:

sal,de ce nu incerci, (asa de proba),sa altoiesti direct in copulatie perfectionata si intermediarul si altoiul (altoire dubla).eu am sa incerc in primavara! :clapping:
a reusit chestia asta de care spui tu aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate