Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7701 replies to this topic

#73
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Cand te vei conecta cu player-ul la router, iti va cere parola (security key), parola pe care tu o vei pune pe wireless cand configurezi routerul..

Userul si parola iti trebuie cand te conectezi la router pentru configurarea acestuia.

Configurarea este foarte simpla, poti folosi cd-ul care vine cu el.
Este pe principiul, next, next, save si gata. :)

Vor merge si cele doua laptopuri.

Asa ca poti sa stai ca sultanul sa asculti muzica. :)

Despre Connectify, am incercat la variante de am inebunit pana am gasit pe cea pusa aici.
Si eu am dat update dupa care pa si pusi nu mai mergea si iar uninstal si instal. :)

LE. Nu deranjezi pe nimeni.  :peacefingers:
Din ce am citit pe net Connectify cica are unele probleme cu anumite placi de retea wireless de la intel.

Edited by xymzar, 23 September 2011 - 11:21.


#74
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
OK, multumesc pt ajutor :) Diseara incerc sa refac laptop-ul hotspot, apoi cumpar router. Si va mai deranjez daca e nevoie.

#75
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Intentionez sa cumpar un router wireless cu viteza maxima, la care sa conectez doua laptop-uri Dell si o imprimanta Canon Ip1600 (pentru a imprima wireless de pe alt PC), intr-un apartament cu doua camere, internetul fiind de la RDS.

Ce spuneti de urmatorul: http://www.emag.ro/r...100--pF7D2301nv, se potriveste cerintelor mele?

#76
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
E conform cerintelor.

Eu insa ti-as recomanda unul din astea:
http://www.emag.ro/r...d--pTL-WR1043ND - eu asa ceva folosesc, dar il gasesti mai ieftin la importator - http://www.mondoplas...43ND-pg_ft-3969
sau:
http://www.emag.ro/r...40n--pTL-WR940N
http://www.emag.ro/r...e1000--pE1000EE

Edited by eiffel, 23 September 2011 - 16:21.


#77
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Din routerele prezentate de tine, doar primul se potriveste cerintelor mele, in sensul ca are si slot USB pentru a conecta imprimanta. Mai vedem.

#78
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@Gabysh  ar trebui sa specifici bugetul disponibil si doleantele din punct de vedere al vitezei.

#79
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Bugetul este pana in 200 RON, iar viteza cea mai buna posibila.

#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Din routerele prezentate de tine, doar primul se potriveste cerintelor mele, in sensul ca are si slot USB pentru a conecta imprimanta. Mai vedem.

Pai stai putin... Tu ai zis ca vrei sa conectezi imprimanta WIRELESS:

Quote

si o imprimanta Canon Ip1600 (pentru a imprima wireless de pe alt PC)

Niciunul nu se incadreaza in cazul asta. Nu exista routere cu port USB ptr conectare imprimanta. Portul e pentru conectarea unui HDD Extern sau Stick USB, routerul functionand ca un fel de mic server - poti accesa fisierele de pe orice calculator din retea.

TP-Linkul TL-WR1043 tot asta face. E adevarat insa ca cel putin in cazul sau folosind un firmware bazat pe linux s-ar putea - cu ceva noroc - sa-i schimbi modul de utilizare si sa poata fi folosit ca print-server - ceva detalii gasesti aici - http://forum.softped...howtopic=673479
Oricum insa pierzi garantia in cazul asta. Si exista riscul sa te alegi cu un router nefunctional.

La capitolul viteza, la pretul asta e cel mai rapid - e gigabit.

O alta solutie este sa-ti iei un router + un print-server USB - LAN sau Wireless - cum vrei tu. Dar e cam problematic cu banii...

Imprimanta nu are retea sau wireless incorporat ?

#81
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Din pacate, imprimanta este una simpla, necontinand functia wireless. Deci daca imprimanta nu are functia wireless incorporata, nu pot prin intermediul router-ului sa imprim wireless de pe alt PC?

#82
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pana in 200 de ron nu cred ca vei gasi un router cu port usb, decent. daca mai pui inca 70-150 de Ron ai mai multe variante gen TP-link WR1043ND, Asus RT-N13U, Linksys WRT-160NL, Netgear WNDR3500

#83
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Bun, din cate am inteles degeaba am port USB ca nu pot conecta imprimanta din anii '80 la router.

Router-ul tp-link se incadreaza in bugetul meu, insa ma intereseaza in principal sa conectez si imprimanta la router, dar daca nu functioneste nu are rost sa-l cumpar.

Router-ul urmator este potrivit cerintelor mele?:

http://www.emag.ro/r...rver--pDI-524UP

Din cate remarc, din parerile utilizatorilor produsul nu este unul destul de bun. Voi ce spuneti?

#84
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
de functionat functioneaza dar nu cu firmwareul original. cred ca singurul la care merge din start e la Asus RT-N13U.
eu personal nu recomand acel dlink. scump, tehnologie invechita si stabilitate precara.

#85
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Totusi, la Asus-ul mentionat de tine se potriveste si imprimata mea, Canon Ip1600? Sa nu cumpar produsul, si apoi sa remarc ca imprimanta mea nu pot conecta la router.

#86
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
-> nu iti pot garanta deoarece nu am avut posibilitatea sa testez personal aceasta combinatie si nici nu le detin sa zic ca as putea.
-> oricum ai dreptul conform legii sa returnezi fara nici un comentariu produsul in termen de 10 zile de la data cumparari.
-> poti sa incerci sa iei legatura cu asus romania si/sau canon si sa ii intrebi pe ei



LE:  aici gasesti lista oficiala cu imprimantele suportate  http://event.asus.co...printersupport/

#87
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Totusi, nu gasesc un router care sa suporte toata gama de imprimante?

#88
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu vei gasi pentru ca sunt sute dacca nu chiar mii de imprimante si pentru fiecare ai nevoie de drivere si un set standard de instructiuni. nu prea ai cum sa le inglobezi intr-un asemenea device.
eu totusi cred ca va functiona cu acel asus avand in vedere ca ip1200 si ip1600 sunt din aceas linie/serie de produse.
ai mereu alternativa sa cumperi un router fara usb si un print-server wired sau wireless.

#89
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Ma refeream ca poate in viitor poate voi schimba imprimanta din anii '80 cu o multifunctionala si poate nu va functiona sa o conectez la router. Cu un driver/soft nu voi putea face in asa fel incat sa conectez o imprimanta la router, daca aceasta nu este suportata de router?

Edited by Gabysh, 24 September 2011 - 23:11.


#90
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
dacqa iti cumperi o multifunctionala actuala ele deobicei au deja mai toate wireless sau placa de retea si nu mai trebuie sa te chinui cu usb pe router.  

ramane dupa cum a zis varianta cu printserver

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate