Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Modificare firmware Huawei 655b

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#73
laurentiuvaduva

laurentiuvaduva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.06.2005

 AirBoy, on 11th April 2012, 14:29, said:

Zi si cum :)
http://192.168.1.1/h...nuplinkmode.asp

#74
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

 laurentiuvaduva, on 11th April 2012, 17:45, said:



Thx, utila smecheria

#75
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 laurentiuvaduva, on 11th April 2012, 17:45, said:

Salut.O intrebare de afon.La ce foloseste chestia asta?Se merita sa o incerc?mentionez ca folosesc toate cele 4 porturi lan.Mersi!

#76
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006

 AirBoy, on 12th April 2012, 10:55, said:

Thx, utila smecheria

Smecheria il face utilizabil pe RDS PPPOE?Multumesc!

 laurentiuvaduva, on 11th April 2012, 17:45, said:

Salut!Mai sunt si alte comenzi utile pentru acest router?

Edited by fologeam, 12 April 2012 - 13:49.


#77
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
smecheria nu merge, poate mai trebuiesc si alte setari facute.....

#78
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
merge dar doar cu fw 25

#79
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Merge sau nu pe RDS?Daca da spune ce setari se fac pentru RDS.Multumesc!

Edited by fologeam, 12 April 2012 - 20:26.


#80
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
@morogan, raspunsuri seci. daca stii cum explica pentru toti banuiesc ca sunt mai multi interesati.

#81
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Si poate ne spune cineva si ce face wan uplink mode, ca nu m-am lamurit.

#82
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
@ccvag3, wan uplink mode: pe intelesul tuturor Portul LAN1 se transforma in WAN adik daca ai net de la un provider pe cablu utp ftp...etc bagi cablu pe portul 1. se anuleaza partea de modem si ramane doar ROUTER.

#83
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 30.01.2003
Am încercat șî eu wan uplink și n-am reușit să-l fac să meargă.
Se schimba câteva setări prin admin după ce activez modul, dar nu vrea de nici un fel să-și ia IP prin DHCP. Și nici cu IP setat manual nu comunică cu exteriorul.
Eu l-am încercat pus după un Speedtouch, când i-am setat IP static s-a aprins ledul de internet, și la Status zicea că e conectat la internet, dar în lista de la ST nu apărea și nici netul nu mergea. Am încercat și Maintenance - Diagnose șî a dat Fail. De pe un alt calculator din rețeaua ST îl vedea la arp -a cu IP-ul setat manual, deci nu e problemă de conectare la rețea.

Dacă a reușit careva să-l facă să meargă în wan uplink mode, poate ne zice și nouă ce setări i-a făcut.

#84
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Nici la mine nu routa spre exterior. Il puteam ping-ui din exterior, ping pe LAN din interior dar nu le lega intre ele.... am renuntat si l-am setat la loc pe DSL ca am nevoie de el, dar ma mai joc si revin.

#85
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 30.01.2003
Prin amabilitatea unui user de pe forum am intrat în posesia unui config funcțional în wan mode.
După ce am făcut niște teste cred că am izolat problema: interfața ETH1 (portul lan 1) nu trebuie să fie în vreun VLAN ca să funcționeze corect. Pentru asta am mers la Basic -> Ethernet, am selectat prima linie și am pus la VLANID valoarea -1. Numai că a dat eroare.
Ca să rezolv am editat fișierul de configurare astfel: am căutat linia cu "<WANConnectionDevice NumberOfInstances="5">", am scăzut cu 1 numărul de instanțe, mai jos am căutat o intrare cu X_VLANIDMark="-1", am găsit-o între "<WANConnectionDeviceInstance InstanceID="5">" și "</WANConnectionDeviceInstance>" și am șters-o.

ATENȚIE: nu recomand la nimeni să facă aceste modificări, eu am postat doar cu titlu informativ. Există șanse să ștergeți altceva și să faceți routerul inutilizabil.


Attached File  config.png   105.29K   680 downloadsAttached File  config_diff.png   130.62K   621 downloads

#86
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Salut!Am reusit sa il fac sa functioneze pe RDS conexiunea PPPOE.Trebuie sa stergeti toate conexinile WAN existente din meniul Basic si sa creati una noua.Conexiunea noua trebuie sa aiba setarile din imaginea atasata,completati user si parola dupa care apasati butonul "submit".Daca setarile se fac intocmai routerul se conecteaza si functioneaza foarte bine.Aceste modificari nu afecteaza negativ functionarea routerului si se poate reveni oricand la modul de functonare in modul DSL.

Attached Files



#87
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Astept feedback-ul vostru.Multumesc!

#88
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
@fologeam, nu te cunosc dar cred ca feedbackul trebuie atribuit altcuiva de exemplu lui laurentiu...

#89
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
@niceguy12 ai incercat sa verifici functionalitatea routerului cu setarile facute de mine sau scrii mesaje doar ca sa te afli in treaba?Macar ai routerul asta?In nici un caz nu vreau "sa mi se atribuie feedback-ul",vreau doar sa stiu daca si altora le functioneaza routerul pe RDS sau alta retea decat Romtelecom.

Edited by fologeam, 21 April 2012 - 19:19.


#90
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
@fologeam, am MODEMUL cumparat si cu setarile pe care mi lea dat Laurentiu. nu sunt in romania ca sa vad daca merge sau nu pe RDS dar ca ROUTER cu setarile merge iar o setare de facut o conexiune pppoe nu e ca e asa dificil de facut mai ales ca iti scrie mura in gura in meniu, doar cine nu a mai facut nu stie. Deci sa lasam fedbackul cui merita ce spui?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate