Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

iPhone 4S - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3551 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Samsung este considerabil mai ieftin sau care-i faza ?

#38
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
E o diferenta de cateva milioane, da, plus ca sunt cateva lucruri care mie, personal, nu-mi plac la iPhone, si anume:
- Micro-SIM - nu-mi place ca are suport pentru un astfel de SIM, intrucat daca vrei sa introduci cartela in alt telefon, nu poti, pentru ca nu potriveste, iar sa folosesti un adaptor pentru cartela, mi se pare putin cam... hm, cum sa zic, nasol
- nu are slot de card Micro-SD - cred ca pana si cele mai amarate si cele mai ieftine telefoane de pe piata au asa ceva

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai tu nu l-ai lua din alte considerente, nu din cauza pretului.

Daca Galaxy S2 adopta micro-sim mai alegeai Samsung ? In 2011, agenda se tine ca backup in mediu electronic. Orice smartphone conectat la net o poate restaura de pe Google Contacts sa zicem in cateva secunde.

#40
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 MembruAnonim, on 4th October 2011, 23:28, said:

Daca Galaxy S2 adopta micro-sim mai alegeai Samsung ? In 2011, agenda se tine ca backup in mediu electronic. Orice smartphone conectat la net o poate restaura de pe Google Contacts sa zicem in cateva secunde.
Nu iti pot raspunde acum, exact, ce faceam daca si Samsung mergea pe Micro-SIM, pentru ca nu au facut asta (inca).
Cat despre agenda tinuta pe Google, poate unele persoane nu vor sa o tina acolo, mai stii? Sau poate bateria de la iPhone e descarcata, n-am incarcator la mine, dar am un modem USB pentru net mobil si-as vrea sa bag cartela in el sa verific urgent ceva, de exemplu.

#41
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Diferenta intre cele 2 este de aprox 5-600 lei depinde de magazin sgs 2 vs i4

#42
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 MembruAnonim, on 4th October 2011, 23:28, said:

In 2011, agenda se tine ca backup in mediu electronic. Orice smartphone conectat la net o poate restaura de pe Google Contacts sa zicem in cateva secunde.
Nu-i vb doar de agenda. Daca vrei sa bagi alta cartela in Iphone, poti? Nu. Intrebare de baraj: cat la suta din telefoanele din ziua de azi (in afara de iPhone) folosesc micro-sim? :naughty: Ca peste ceva vreme vor folosi majoritatea, e alta mancare de peste, dar e vb de ziua de azi, nu peste 2 ani.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca traim cu conspiratii in minte ... exista incarcatoare pentru telefoane. Trecem peste.

Astept maine un articol de la cretinii de la Libertatea care se vor plange ca Iphone costa in USA 199$ si pe romani toata lumea ii fura, mai multe detalii nu conteaza, de ce costa atat si in ce conditii.

#44
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
O alta chestie care mie nu-mi place - reclama.
Reclama/ele despre iPhone (si nu doar), prezinta dotarile acestuia (camera de 8 megapixeli, Bluetooth, Wi-Fi, etc) intr-un mod atat de ''aparte'', de parca asa ceva nu s-a mai vazut, e ceva nemaipomenit, extraordinar si asa mai departe. Da, sunt de acord ca smartphone-urile sa beneficieze de reclame mai ''speciale'', dar nici chiar asa. Atat iPhone, cat si Samsung Galaxy S2 sunt niste telefoane (foarte) inteligente, chiar mai rapide decat unele calculatoare, dar Apple prea exagereaza cu reclama, sincer.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MUR_I0NUT, on 4th October 2011, 23:40, said:

Nu-i vb doar de agenda. Daca vrei sa bagi alta cartela in Iphone, poti? Nu. Intrebare de baraj: cat la suta din telefoanele din ziua de azi (in afara de iPhone) folosesc micro-sim? :naughty: Ca peste ceva vreme vor folosi majoritatea, e alta mancare de peste, dar e vb de ziua de azi, nu peste 2 ani.

Vorbim aici despre potentialii clienti ai 4S. Da poti, te duci si schimbi cartela in micro sim. E atat de greu ?

#46
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 MembruAnonim, on 4th October 2011, 23:46, said:

Vorbim aici despre potentialii clienti ai 4S. Da poti, te duci si schimbi cartela in micro sim. E atat de greu ?
Si asta am vrut sa ''punctez'', dar am uitat! Mie nu mi-ar place sa ma duc la operator si sa cer schimbarea cartelei Micro-SIM intr-un SIM obisnuit, doar fiindca iPhone-ul nu ''suporta'' SIM-urile obisnuite.

#47
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Offtopic

 MUR_I0NUT, on 4th October 2011, 23:40, said:

Nu-i vb doar de agenda. Daca vrei sa bagi alta cartela in Iphone, poti? Nu. Intrebare de baraj: cat la suta din telefoanele din ziua de azi (in afara de iPhone) folosesc micro-sim? :naughty: Ca peste ceva vreme vor folosi majoritatea, e alta mancare de peste, dar e vb de ziua de azi, nu peste 2 ani.
Nu stiu cat de fairplay este acest comentariu al tau cu "acum, nu peste 2 ani" cand astazi in topicul cu i5 cineva te intreba care sunt aplicatiile acelea din ziua de azi de necesita hardware-ul unui SG2 si tu ai spus ca nu conteaza acum, o sa fie util mai tarziu si ca este future proof 2-3ani.
Cred ca in acelasi mod se poate comenta si micro-simul. Fiind vorba totusi de cel mai vandut model de smartphone de pe planeta, ma gandesc ca lumea se descurca cumva si ca nu e asa mare inconvenientul acesta(sau altele).
Argumente precum lipsa slot sim clasic, micro SD sau bluetooth nu par a descuraja utilizatorii de iphoneuri de generatie trecuta(2/3/3s) din a pastra brandul si nici pe prea multa alta lume care vine pentru prima data in contact un idevice cu functii gsm.

Edited by medley, 04 October 2011 - 22:55.


#48
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 MembruAnonim, on 4th October 2011, 23:46, said:

Da poti, te duci si schimbi cartela in micro sim. E atat de greu ?
Mai, eu nu ma refer la numarul tau, cartela care o folosesti zi de zi, ci alta cartela, a mamei, a prietenei (ca telefonul ei a ramas fara baterie si are pe cartela agenda) a lu' bunica etc... Niciodata nu v-ati lovit de situatii de genul? Ce perfecti sunt userii de iPhone4, incredibil...

Edited by MUR_I0NUT, 04 October 2011 - 22:51.


#49
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 medley, on 4th October 2011, 23:50, said:

Offtopic

Nu stiu cat de fairplay este acest comentariu al tau cu "acum, nu peste 2 ani" cand astazi in topicul cu i5 cineva te intreba care sunt aplicatiile acelea din ziua de azi de necesita hardware-ul unui SG2 si tu ai spus ca nu conteaza acum, o sa fie util mai tarziu si ca este future proof 2-3ani.
Cred ca in acelasi mod se poate comenta si micro-simul.
Pai nu e acelasi lucru, ca pe mine hardware-ul telefonului nu ma incurca cu nimic, tot aceeasi dimensiune si greutate o are si cu procesor single si cu dual-core. S-atunci, daca tot dau banul, nu mai bine sa fie dual-core? Pe cand faza cu sim-ul, da, va fi folositoare peste 1 an/2, cand majoritatea telefoanelor (probabil) vor folosi micro-sim, dar deocamdata te incurca. pe mine procesorul dual-core, nu. Vezi diferenta?

Quote

ma gandesc ca lumea se descurca cumva si ca nu e asa mare inconvenientul acesta(sau altele).
Da, bineinteles ca se descurca, cum s-au descurcat si fara copy-paste, fara camera frontala etc etc. Si stii de ce s-au descurcat? E simplu, n-au avut de ales, daca vroiau un iPhone.

P.S  Pt camera frontala lipsa s-au gasit solutii la un moment dat, dar parca tot mai ok era cu o camera de-a adevaratelea. ;)

[ http://www.waybeta.com/uploads/img/20100714/1150/201007141144508800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.waybeta.com/uploads/img/20100714/1150/201007141144508801.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MUR_I0NUT, 04 October 2011 - 23:01.


#50
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nici Nokia 6630 nu avea camera frontala si facea 3G cu ajutorul unui dock, deci nu e o pierdere, mai ales ca videocall nu faci in fiecare zi.

Laba ne laba, un lucru e sigur, se va vinde bine de tot, nu toti vor sa faca instalari de rom-uri custom sau personalizari sau sa-si manance sufletul cu alte chestii de nisa.

Partea rea ca la iPhone 4 si 4S nu au diferentiat banda metalica, macar la ultimul o faceau mai inchisa la culoare, sa le poti distinge, iarasi va fi harababura specifica Apple.

#51
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Avem obrazul fin si punem link catre primul versus "pe hartie". iPhone 4S vs. the smartphone elite: Galaxy S II, Bionic and Titan
Le distingi: i4 are banda metalica impatita in 3 bucati, i4s o are in 4. Aici, se vede la poza sideways- 4s are 2 taieturi pe stanga si pe cand i4 are doar una.

Edited by medley, 04 October 2011 - 23:10.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 copil_Cuminte19, on 4th October 2011, 23:48, said:

Si asta am vrut sa ''punctez'', dar am uitat! Mie nu mi-ar place sa ma duc la operator si sa cer schimbarea cartelei Micro-SIM intr-un SIM obisnuit, doar fiindca iPhone-ul nu ''suporta'' SIM-urile obisnuite.

Ok dar eu daca azi sa zicem sunt utilizator de ... Alcatel One Touch Easy sau un telefon mai vechi dar multi cunoscuti/colegi au Iphone si e vremea sa fac si eu un upgrade. Ma duc la magazin, il vad, il testez, imi place. Aflu ca trebuie sa inlocuiesc cartela, si o voi face, ca de-aia imi doresc acel telefon. Un micro-sim nu o sa ma opreasca daca eu doresc practic un telefon, nu e ca si cum nu s-ar putea folosi cartela mea pe acel telefon. Nu imi place dupa 3 luni ? Ok, renunt la el, il donez/vand si imi schimb cartela la operator cu una normala iar.


 MUR_I0NUT, on 4th October 2011, 23:50, said:

Mai, eu nu ma refer la numarul tau, cartela care o folosesti zi de zi, ci alta cartela, a mamei, a prietenei (ca telefonul ei a ramas fara baterie si are pe cartela agenda) a lu' bunica etc... Niciodata nu v-ati lovit de situatii de genul? Ce perfecti sunt userii de iPhone4, incredibil...

Eu nu m-am lovit niciodata de o situatie de MAXIMA urgenta si sa nu gasim un incarcator sau un telefon alternativ. Pentru restul situatiilor exista incarcatoare. De-aia telefoanele au autonomie din ce in ce mai ridicata, sa nu ramai fara baterie pentru minim 12 ore, dupa aia poti face rost de o sursa pentru el. Calatoresti ? Iei incarcator. Repet, am Iphone 4 si Galaxy S primul. Le am in proprietate, dar folosesc doar Samsungul iar Iphone-ul i l-am donat lui tata. Ultima oara cand am pus mana pe el a fost prin Mai cred. Eu nu sunt fan al niciunui brand de telefoane, absolut niciunul.


 skywalker2011, on 4th October 2011, 23:50, said:

O laba de telefon , pentru toti specialii
Sunt curios in milioane de exemplare o sa se vanda , nu de alta dar vreau sa vad cati idioti sunt pe lumea asta. :naughty:

Pentru un om care "vrea s-o invete pe Inna tainele fu&#iului" doar atat ai de spus despre acest subiect ? Slab.

Se pare ca primii jurnalisti idioti sunt cei de la EVZ, pe ei i-am ochit primii http://www.evz.ro/de...ari-948236.html

#53
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 medley, on 5th October 2011, 00:06, said:

Avem obrazul fin si punem link catre primul versus "pe hartie". iPhone 4S vs. the smartphone elite: Galaxy S II, Bionic and Titan
Trebuia sa specifici ca telefonul care are mai mult verde in specificatii, e mai bun. Deci, 13 - 4. Un scor echitabil pt Apple, zic eu. :rolleyes: 512 MB RAM? Lol.

P.S  Nu uitati sa citi si comment-urile. Primul e foarte edificator:

Quote

Samsung must be laughing their asses off right about now
;)

Edited by MUR_I0NUT, 04 October 2011 - 23:15.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma bazam pe cei de la Libertatea http://www.libertate...e-5-357777.html

Quote

Prețul noului iPhone se va încadra  între 199 de dolari, pentru varianta de 16GB, și 399 de dolari, pentru modelul de 64 GB. Doritorii pot face comenzi începând din 7 octombrie, iar de la 14 octombrie va fi găsit în magazine.

Mai mult: Surpriză la conferința Apple! S-a lansat iPhone 4S, în loc de iPhone 5 - Stiri externe | Libertatea.ro


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate