Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Recomandare tripan

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Salutare. Vad ca sunt multi care se pricep pe aici si am nevoie de un sfat pertinent. Locuiesc intr-un bloc de 4 etaje construit in `78 din prefabricate de 25cm grosime. Vreau sa imi pun "termopane" cu tripan pt. o mai buna izolare termica si dupa o scurta cercetare de piata multi mi-au recomandat sa renunt la tripan si sa cumpar mai degraba un biplan, fiindca transferul termic prin zidul de beton este mai mare decat 1 si deci nu merita efortul ... ai asta chiar daca dupa montarea "termopanelor" voi izola cu polistiren grafitat in sistemul 5+5cm, care beneficiaza de o interfata dubla de grafit la mijloc pt. ca placile se vor lipi una peste alta. Ei bine intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Care va fi coeficientul de transfer termic dupa izolarea cu polistiren grafitat in solutia prezentata mai sus?
2. Ce tripan sa achizitionez sau din cate am inteles e mai bine cumva un biplan de buna calitate?
3. Cu ce firma sa fac contractul si eventual ce argumente stau in favoarea acesteia?
Tin sa precizez ca situatia financiara este medie si ca in toate achizitiile mele m-am ghidat dupa raportul optim intre calitate vs. pret.

#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
2. tripan= termopan cu 3 randuri de sticla ,din cate am citit/vazut se recomanda ca sticla din mijloc sa fie mai groasa iar spatiul dintre sticle cat mai mare ,eventual si cu protectie solara
si ce daca izoleaza mai bine ? nu asta e scopul?

Edited by botelucian, 04 October 2011 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate