Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Operator Vanzari Prin Telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FarDedeM

FarDedeM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.08.2010
Buna seara, in scurta mea viata, nu de mult timp mi s-a ivit ocazia de a lucra in domeniul vanzarilor prin telefon. Ma intrebam cum este acest domeniu. Daca imi ating target-ul sunt rasplatit, dar in caz ca nu, voi fi penalizat. Se merita aceasta presiune la care esti supus?
Probabil ca unii vor venii si vor zice "Daca nu-ti convine stresul esti liber oricand sa alegi altceva".
Caut doar pe cineva care a mai lucrat in acest domeniu sa-mi impartaseasca din experienta lui/ei, multumesc anticipat.

#2
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008
Am lucrat 4 ani ca Tele sales , vindeam in lb engleza pt niste straini , primele 6 luni au fost criminale , credema , uram dimineata, pranzul , seara ca stiam ca a 2 a zi urmeaza aceeasi chestie interminabila , enervanta stresanta , injuraturi primite de la "clienti" etc. , pana cand am invatat cu adevarat sa vand pe telefon si au inceput $$$ , atunci sincer nu mi-a mai pasat de nimic.
Noaptea si acum dupa 3 ani de cand m-am lasat de sportul asta, mai visez noaptea ton de ocupat , telefoane trantite ... dar pana la urma a fost ok.
Am invatat o gramada de chestii despre psihologia umana , despre ce ii face pe oameni sa cumpere si altele.
Ideea e ca depinde si ce o sa vinzi si ce comisioane o sa primesti , noi vindeam chestii de la 5000 $ in sus si com. era de 10% , deci se merita din plin.
Daca vei avea un comision decent , credema ca vei trece peste orice (in situatia in care iti vei face job-ul) , daca nu vei vinde , din cate tin eu minte mai mult de 3 luni nu vei sta pe acolo din diverse motive.
Dar sincer iti urez toate cele bune acolo daca te decizi sa te duci . Si daca ai nevoie de un sfat sau un training pe care colegii tai (daca sunt romani) nu il vor sti , da mi un pm.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Presiune e cand faci o operatie pe cord deschis.
Viata nimanui nu depinde de ceea ce vorbesti tu la telefon, nici macar a ta.
Prefa-te ca nu esti platit pentru asta, ca nu o faci pentru bani ci doar pentru experienta de a invata sa comunici, si o sa vezi ca nu o sa mai fi stresat deloc.

#4
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Bine punctat de onlyone.
Si eu am lucrat pentru o firma care avea colaborare cu Vodafone, prin primii ani de facultate.

La noi, se luau comisioane insa nu din vanzari, ci bonusuri de performanta (raportate tot la nr. de vanzari, insa erau sume fixe) si in conditii destul de greu de atins.Adica, mai precis, din 100 angajati care faceau acelasi lucru, primii 3 sau 5 luau bonus.
Eu n-am rezistat mult, datorita salariului relativ mic, a programului haotic (ture dimineata/seara/in weekend), si in special datorita rutinei care se instalase.Vindeam acelasi lucru zi de zi de 2-3 luni, cu mici ajustari ale ofertei.O alta faza nasoala, era ca erai contorizat/platit la orele efectiv vorbite, nu lucrate.Astfel ca...atunci cand mancai un sandwich, stiai ca nu e o pauza meritata, inclusa in program, ci una in care pierzi timp/bani :).
Singurul aspect pozitiv, cel putin din punctul meu de vedere, a fost faptul ca te ajuta destul de mult sa iti dezvolti abilitatile de comunicare, sa poti sa gasesti solutii de moment, sa vorbesti coerent, etc.

De regula, fiecare angajator de acest tip, are propriul mod de lucru/recompensare a salariatilor.Nu este un sfat general, ca e bine sau nu sa lucrezi in domeniu..Este la fel de important ceea ce vinzi, in cazul in care esti platit in special cu comisioane din vanzari.E esential dupa parerea mea in decizia de acceptare a job-ului daca vinzi polite de asigurare/alte chestii uzuale sau un aspirator de 5000 Euro...

Trebuie sa te informezi bine despre toate aspectele, sa te autoevaluezi singur si apoi sa te decizi, nu te lasa influentat usor de visele pe care le vand unii la interviuri...

#5
FarDedeM

FarDedeM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.08.2010
Multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum.
O alta "teama" de a mea este faptul ca produsul nu are o asa mare vanzare. Nu e nimic de proportii dupa cum relata "anonimogg" ci despre produse naturiste.
Nu stiu cat de realist este target-ul.

#6
anonimogg

anonimogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.03.2008

View PostFarDedeM, on 30th September 2011, 22:03, said:

Multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum.
O alta "teama" de a mea este faptul ca produsul nu are o asa mare vanzare. Nu e nimic de proportii dupa cum relata "anonimogg" ci despre produse naturiste.
Nu stiu cat de realist este target-ul.


Pai da , dar pana la urma incearca , tine minte ca nu exista un produs pe pamant care sa se vanda singur , ci absolut toate necesita un agent comercial bun.
Cum au zis si ceilalti , analizeaza te si gandeste-te daca faci fata , oricare ar fi produsul pe care il vinzi , si pana la urma tine minte ca nimic din ce se vinde in call center, in afara de astea de pe la vodafone sau orange etc. , in care practic cei ce lucreaza acolo doar incarca clientul deja existent cu cate inca o oferta, restul produselor/serviciilor care se vand in call center sunt supra evaluate ca pret , sau sunt produse pe care nimeni nu le cere si sunt "bagate" pe gat clientilor.
Eu vorbesc fiindca la noi s-au vandut 2 servicii pe bani multi(planuri de investitie imobiliare si programe de marketing pe perioade det. de 1 an sau mai mult, de aici si valorile mari de bani care se incasau) si stiu reticenta prospectilor. Dar si remuneratia era pe masura , si cum au mentionat si ceilalti , in c.center inveti o groaza de lucruri despre cum sa te descurci in tot felul de conversatii .
Asa ca sfatul meu (tinand cont ca ai mai intrebat acelasi lucru pe forum si acum 2 luni) este sa incerci , sa vezi daca iti place , daca esti in stare sa faci job-ul , daca te poti obisnui cu pauzele la ora fixa, daca poti lucra la "foc continuu" , vezi daca esti ok cu toate astea , si daca poti face astea si sa ajungi sa castigi si o suma de bani frumusica din asta , continua , daca nu schimba-ti domeniul.
Si mai e un lucru, conteaza si grupul managerial pe care o sa il ai in firma. Noi eram 14 agenti si un manager , si omul ala tinand cont ca lui ii produceam marea majoritate de bani , tinea la noi , a facut tot posibilul sa ne invete tot ce stia , sa ne ajute etc. de aici si determinarea mea si a celorlalti colegi de a lucra acolo .
In alte parti poate fi altfel , deci revin la ideea initiala , Incearca si vezi daca e pe placul tau.

#7
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postanonimogg, on 29 septembrie 2011 - 20:43, said:

Am lucrat 4 ani ca Tele sales , vindeam in lb engleza pt niste straini , primele 6 luni au fost criminale , credema , uram dimineata, pranzul , seara ca stiam ca a 2 a zi urmeaza aceeasi chestie interminabila , enervanta stresanta , injuraturi primite de la "clienti" etc. , pana cand am invatat cu adevarat sa vand pe telefon si au inceput $$$ , atunci sincer nu mi-a mai pasat de nimic.
Noaptea si acum dupa 3 ani de cand m-am lasat de sportul asta, mai visez noaptea ton de ocupat , telefoane trantite ... dar pana la urma a fost ok.
Am invatat o gramada de chestii despre psihologia umana , despre ce ii face pe oameni sa cumpere si altele.
Ideea e ca depinde si ce o sa vinzi si ce comisioane o sa primesti , noi vindeam chestii de la 5000 $ in sus si com. era de 10% , deci merita din plin.
Daca vei avea un comision decent , credema ca vei trece peste orice (in situatia in care iti vei face job-ul) , daca nu vei vinde , din cate tin eu minte mai mult de 3 luni nu vei sta pe acolo din diverse motive.
Dar sincer iti urez toate cele bune acolo daca te decizi sa te duci . Si daca ai nevoie de un sfat sau un training pe care colegii tai (daca sunt romani) nu il vor sti , da mi un pm.
Poti sa gasesti niste oferte ,in acest domeniu,ca eu nu gasesc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate