Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

obtinere autorizatie de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Buna ziua tuturor!
Va cer sfatul in legatura cu problema mea...
Sunt proprietarul unui apartament intr-o casa cu doua apartamente, unde terenul aferent este comun, fiecare detinand cota parte din teren. Casa fiind in stare jalnica si ireparabila, am hotarat contruirea unei case noi in curte. Am obtinut de la vecinul coproprietar un acord in care scrie ca...este de acord cu extinderea, costruirea unei case parter + masarda......etc. Dosarul pentru obtinerea autorizatiei de constructie a fost insa refuzat pe motivul ca nu e bun acordul vecinului din curte, trebuie formulata astfel: pe langa cele de mai sus sa contina si ...acord pentru sistare apartamentare, reapartamentare, iesire din indiviziune, modificarea cotelor parti cu intabularea dreptului de proprietate dupa iesire din indiviziune...... Problema e ca vecinul nu mai vrea sa imi dea acordul in forma aceasta.....Intre timp, bazandu-ma pe primul acord, am investit enorm in arhitect, structurist, studii geo, etc..iar acum sunt in situatia de a nu mai putea construi in lipsa acestui acord.
Va rog sa ma sfatuiti, ce as putea face?
Exista vreo metoda legala de a obtine autorizatia de constructie avand in vedere ca am obtinut deja acordul lui pentru constructie?

#2
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postgezahofi, on 27th September 2011, 23:43, said:

Buna ziua tuturor!
Va cer sfatul in legatura cu problema mea...
Sunt proprietarul unui apartament intr-o casa cu doua apartamente, unde terenul aferent este comun, fiecare detinand cota parte din teren. Casa fiind in stare jalnica si ireparabila, am hotarat contruirea unei case noi in curte. Am obtinut de la vecinul coproprietar un acord in care scrie ca...este de acord cu extinderea, costruirea unei case parter + masarda......etc. Dosarul pentru obtinerea autorizatiei de constructie a fost insa refuzat pe motivul ca nu e bun acordul vecinului din curte, trebuie formulata astfel: pe langa cele de mai sus sa contina si ...acord pentru sistare apartamentare, reapartamentare, iesire din indiviziune, modificarea cotelor parti cu intabularea dreptului de proprietate dupa iesire din indiviziune...... Problema e ca vecinul nu mai vrea sa imi dea acordul in forma aceasta.....Intre timp, bazandu-ma pe primul acord, am investit enorm in arhitect, structurist, studii geo, etc..iar acum sunt in situatia de a nu mai putea construi in lipsa acestui acord.
Va rog sa ma sfatuiti, ce as putea face?
Exista vreo metoda legala de a obtine autorizatia de constructie avand in vedere ca am obtinut deja acordul lui pentru constructie?


desigur, poti merge in justitie, sa ceri iesirea din indiviziune!
astfel, vecinul va fi obligat sa accepte, in final...
bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate